Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 47
  1. #31
    Εγγραφή
    05-03-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    NETGEAR DGN2200
    Από εχτές περιοχή Πάτημα Χαλάνδρι έχω πρόβλημα στην γραμμή του τηλεφώνου (φύσημα πολύ, με καλούν το σηκώνει ο γείτονας, καλώ το σηκώνει η γιαγιά παραπέρα κ.τ.λ.). Εν τω μεταξύ, η σύνδεση έπεσε σήμερα από το 9800 στα 4400 !!!
    Ενημέρωσα την Forthnet και θα το δώσει σαν βλάβη στον ΟΤΕ αύριο Δευτέρα και σε 3 μέρες θα πρέπει λογικά να διορθωθεί το τηλέφωνο. Μετά μου είπαν να επικοινωνήσω πάλη μαζί τους για να δουν το internet αν δεν έχει φτιάξει. ΙΔΩΜΕΝ.

  2. #32
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    ...in front of a monitor
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Join the club...
    [1337]soi®amk™
    CASE:NZXT Lexa CPU:INTEL CORE 2 QUAD Q6600 RAM:CRUCIAL BALLISTIX 4GB(4X1GB) DDR2 800MHz MoBo:ABIT IP35 Pro VGA:eVGA 8800GTX HDD:{SATA}2xWestern Digital Caviar(500Gb/160Gb), {IDE}2xMAXTOR(200Gb/30Gb) DVD-RW:ASUS LightScribe KEYBOARD/MOUSE:MS Optical 3000 PSU:THERMALTAKE 750Watt MONITOR:SAMSUNG SyncMaster 226BW

  3. #33
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Περιοχή
    Γκύζη, Αθήνα
    Μηνύματα
    7.928
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16445 / 1021
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑ
    Router
    speedtouch 536
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 24(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teonikolakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από εχτές περιοχή Πάτημα Χαλάνδρι έχω πρόβλημα στην γραμμή του τηλεφώνου (φύσημα πολύ, με καλούν το σηκώνει ο γείτονας, καλώ το σηκώνει η γιαγιά παραπέρα κ.τ.λ.). Εν τω μεταξύ, η σύνδεση έπεσε σήμερα από το 9800 στα 4400 !!!
    Ενημέρωσα την Forthnet και θα το δώσει σαν βλάβη στον ΟΤΕ αύριο Δευτέρα και σε 3 μέρες θα πρέπει λογικά να διορθωθεί το τηλέφωνο. Μετά μου είπαν να επικοινωνήσω πάλη μαζί τους για να δουν το internet αν δεν έχει φτιάξει. ΙΔΩΜΕΝ.
    Συνακρόαση--->90% πρόβλημα στα καλώδια ΟΤΕ λόγω υγρασίας κλπ.
    Να ενημερώνεσαι καθημερινά για την πορεία της βλάβης.

  4. #34
    Εγγραφή
    22-03-2009
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    93
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1021-10500/890
    ISP
    Forthnet/Otenet
    Router
    AM200-WAG160N-RV042
    SNR / Attn
    6/9(dB) / 38(dB)
    Έλα τα περάσαμε τα 10000!

    Η Forthnet και ο OTE ανοιγοκλείνανε τη βλάβη, εγώ έπερνα τηλέφωνο κάθε 3 μέρες και σήμερα ξαφνικά, 12000! Με disconnect/reconnect πήγα στα 11000, 10000, τέλος πάντων από τα 7000 καλύτερα. Τώρα φτιάξανε κάτι, στέγνωσαν τα καλώδια, θα σας γελάσω.

    Ήρθε κι ο ΟΤΕ για το conn-x. Και αυτό στα ίδια κλείδωσε 10000, με τα ίδια χαρακτηριστικά στη γραμμή.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vhvs : 14-04-09 στις 17:38.

  5. #35
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    ...in front of a monitor
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Εμένα τπτ ακόμη! Πάλι σήμερα συμπλήρωσα τη φόρμα επικοινωνίας.
    [1337]soi®amk™
    CASE:NZXT Lexa CPU:INTEL CORE 2 QUAD Q6600 RAM:CRUCIAL BALLISTIX 4GB(4X1GB) DDR2 800MHz MoBo:ABIT IP35 Pro VGA:eVGA 8800GTX HDD:{SATA}2xWestern Digital Caviar(500Gb/160Gb), {IDE}2xMAXTOR(200Gb/30Gb) DVD-RW:ASUS LightScribe KEYBOARD/MOUSE:MS Optical 3000 PSU:THERMALTAKE 750Watt MONITOR:SAMSUNG SyncMaster 226BW

  6. #36
    Εγγραφή
    28-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    641
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    NOKIA G-2425G-A
    Path Level
    Interleaved
    Στην περίπτωση μου το ping-pong μεταξύ forthnet και οτε είχε 3 επεισόδια. 3 φορες τo έδωσε βλάβη η forthnet στον ΟΤΕ, και τις 3 τo επέστρεψε πίσω λέγοντας ότι δεν υπάρχει πρόβλημα από τις μετρήσεις τις οποιες έκαναν
    Τo μονο παρήγορο είναι ότι αυξήθηκε ο συγχρονισμός κατά περίπου 3-4 mbps. Και ενώ αρχικά υπέθεσα πως ίσως έγινε κάποια έστω μερική αποκατάσταση βλάβης, στην πραγματικότητα αυτό που έκαναν στην forthnet ήταν να μου αφήσουν τo profile ελεύθερο (είχαν κλειδώσει τo noise στο 8 κανα διμηνο πριν)
    Το θέμα είναι ότι ούτε όταν το είχαν κλειδώσει, ούτε τώρα που το άφησαν ελεύθερο με είχαν ενημερώσει. Τελοσπάντων, άλλες κινήσεις δεν πρόκειται να κάνω, αρκετά έγινα μπαλάκι ανάμεσα στις 2 εταιρίες. Τουλάχιστον έχω 3-4 mbps παραπάνω.

    Συμβουλή προς όλους όσους έχουν χάσει πολλά mbps σε σχέση με το παρελθόν: αν κάποια στιγμή κατά το παρελθόν είχατε δηλώσει βλάβη, η παράπονα για αποσυνδέσεις στο τεχνικό τμήμα, ρωτήστε τους αν κλείδωσαν το noise υψηλότερα. το λέω γιατί ΔΕΝ ρωτάνε όταν προχωράνε σε τέτοιες κινήσεις. Ζητώντας αναίρεση της παρέμβασης θα έχετε μερικά mbps παραπάνω με ότι αυτό συνεπάγεται όμως. Προσωπικά προτιμώ τα επιπλεον 400 kb/s , και ας έχω μερικες αποσυνδέσεις παραπάνω, πραγμα που δεν ειναι και βεβαιο 100%, αν λαβω υπ'οψην οτι πριν λιγες μερες ημουν online σχεδον 3 μερες. Αλλες μερες βεβαια κανει παρτυ. Παρτυ= εως και 15 αποσυνδεσεις την μερα.
    Η ασταθεια, της ασταθειας, ω ασταθεια αυτη η ρημαδα η adsl.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Rezwalker : 27-04-09 στις 02:25.
    ΜΑΡΑΝ ΑΘΑ

  7. #37
    Εγγραφή
    22-03-2009
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    93
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1021-10500/890
    ISP
    Forthnet/Otenet
    Router
    AM200-WAG160N-RV042
    SNR / Attn
    6/9(dB) / 38(dB)
    Τραγικές ομοιότητες τόσο στα προβλήματα, όσο και στην αντιμετώπισή τους.

    Ανεξάρτητα πάντως, αυτό με το ping-pong είναι πρωτοφανές στα τηλεπικοινωνιακά χρονικά. Πουθενά δεν υπάρχει περίπτωση που ο πελάτης (forthnet) ανοίγει βλάβη και ο τεχνικός (ΟΤΕ) την κλείνει από μόνος του, χωρίς να αποδείξει πως δεν υπάρχει. Απορώ πως δέχεται η fothnet αυτό το άδειασμα, όταν γνωρίζει πως με αυτή τη συμπεριφορά χάνει πελάτες.

  8. #38
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    ...in front of a monitor
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Τπτ ακόμη κ σε εμένα! Κ κάθε φορά που στέλνω τη φόρμα επικοινωνίας(ΔΕΝ ΣΗΚΩΝΟΥΝ ΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ), μου απαντούν με το ίδιο mail:

    Κώδικας:
    Αγαπητέ κε #######,
    
    θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι έχουμε προχωρήσει σε εκ νέου δήλωση βλάβης στον ΟΤΕ για το πρόβλημα της γραμμής σας. Ζητούμε την κατανόηση σας για το χρόνο που απαιτείται ώστε να γίνουν όλες οι απαραίτητες ενέργειες για την αποκατάστασή της.
    
    Για οποιαδήποτε απορία/διευκρίνηση παρακαλείστε όπως μας ενημερώσετε άμεσα.
    Με εκτίμηση,
    #############
    [1337]soi®amk™
    CASE:NZXT Lexa CPU:INTEL CORE 2 QUAD Q6600 RAM:CRUCIAL BALLISTIX 4GB(4X1GB) DDR2 800MHz MoBo:ABIT IP35 Pro VGA:eVGA 8800GTX HDD:{SATA}2xWestern Digital Caviar(500Gb/160Gb), {IDE}2xMAXTOR(200Gb/30Gb) DVD-RW:ASUS LightScribe KEYBOARD/MOUSE:MS Optical 3000 PSU:THERMALTAKE 750Watt MONITOR:SAMSUNG SyncMaster 226BW

  9. #39
    Εγγραφή
    13-04-2006
    Περιοχή
    ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑ
    Μηνύματα
    208
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    (dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vhvs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τραγικές ομοιότητες τόσο στα προβλήματα, όσο και στην αντιμετώπισή τους.

    Ανεξάρτητα πάντως, αυτό με το ping-pong είναι πρωτοφανές στα τηλεπικοινωνιακά χρονικά. Πουθενά δεν υπάρχει περίπτωση που ο πελάτης (forthnet) ανοίγει βλάβη και ο τεχνικός (ΟΤΕ) την κλείνει από μόνος του, χωρίς να αποδείξει πως δεν υπάρχει. Απορώ πως δέχεται η fothnet αυτό το άδειασμα, όταν γνωρίζει πως με αυτή τη συμπεριφορά χάνει πελάτες.
    Μάλλον δεν τους νοιάζει και πολύ γιατί έχουν αρκετούς. Δες και την απάντηση στην ομαδική καταγγελία στη forthnet. Εμπαιγμός και νομικίστικα τερτίπια!

  10. #40
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Περιοχή
    Γκύζη, Αθήνα
    Μηνύματα
    7.928
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16445 / 1021
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑ
    Router
    speedtouch 536
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 24(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rezwalker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην περίπτωση μου το ping-pong μεταξύ forthnet και οτε είχε 3 επεισόδια. 3 φορες τo έδωσε βλάβη η forthnet στον ΟΤΕ, και τις 3 τo επέστρεψε πίσω λέγοντας ότι δεν υπάρχει πρόβλημα από τις μετρήσεις τις οποιες έκαναν
    Τo μονο παρήγορο είναι ότι αυξήθηκε ο συγχρονισμός κατά περίπου 3-4 mbps. Και ενώ αρχικά υπέθεσα πως ίσως έγινε κάποια έστω μερική αποκατάσταση βλάβης, στην πραγματικότητα αυτό που έκαναν στην forthnet ήταν να μου αφήσουν τo profile ελεύθερο (είχαν κλειδώσει τo noise στο 8 κανα διμηνο πριν)
    Το θέμα είναι ότι ούτε όταν το είχαν κλειδώσει, ούτε τώρα που το άφησαν ελεύθερο με είχαν ενημερώσει. Τελοσπάντων, άλλες κινήσεις δεν πρόκειται να κάνω, αρκετά έγινα μπαλάκι ανάμεσα στις 2 εταιρίες. Τουλάχιστον έχω 3-4 mbps παραπάνω.

    Συμβουλή προς όλους όσους έχουν χάσει πολλά mbps σε σχέση με το παρελθόν: αν κάποια στιγμή κατά το παρελθόν είχατε δηλώσει βλάβη, η παράπονα για αποσυνδέσεις στο τεχνικό τμήμα, ρωτήστε τους αν κλείδωσαν το noise υψηλότερα. το λέω γιατί ΔΕΝ ρωτάνε όταν προχωράνε σε τέτοιες κινήσεις. Ζητώντας αναίρεση της παρέμβασης θα έχετε μερικά mbps παραπάνω με ότι αυτό συνεπάγεται όμως. Προσωπικά προτιμώ τα επιπλεον 400 kb/s , και ας έχω μερικες αποσυνδέσεις παραπάνω, πραγμα που δεν ειναι και βεβαιο 100%, αν λαβω υπ'οψην οτι πριν λιγες μερες ημουν online σχεδον 3 μερες. Αλλες μερες βεβαια κανει παρτυ. Παρτυ= εως και 15 αποσυνδεσεις την μερα.
    Η ασταθεια, της ασταθειας, ω ασταθεια αυτη η ρημαδα η adsl.
    Mα δεν γίνεται να αντιμετωπιστούν αλλιώς οι αποσυνδέσεις. Το snr αυξάνουν σε όλους τους παρόχους.

  11. #41
    Εγγραφή
    22-03-2009
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    93
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1021-10500/890
    ISP
    Forthnet/Otenet
    Router
    AM200-WAG160N-RV042
    SNR / Attn
    6/9(dB) / 38(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anepro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον δεν τους νοιάζει και πολύ γιατί έχουν αρκετούς. Δες και την απάντηση στην ομαδική καταγγελία στη forthnet. Εμπαιγμός και νομικίστικα τερτίπια!
    Τα διάβασα, δυστυχώς φίλε. Έχει ο καιρός γυρίσματα όμως...

  12. #42
    Εγγραφή
    13-04-2006
    Περιοχή
    ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑ
    Μηνύματα
    208
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    (dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ελπίζω στο άμεσο μέλλον να σταθεροποιηθεί κάπως η κατάσταση. Βέβαια το ίδιο πράγμα λέω στον εαυτό μου τα τελευταία 4 χρόνια που είμαι συνδρομητής της forthnet (τα 3 πρώτα στη Θεσσαλονίκη)

  13. #43
    Εγγραφή
    28-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    641
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    NOKIA G-2425G-A
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mα δεν γίνεται να αντιμετωπιστούν αλλιώς οι αποσυνδέσεις. Το snr αυξάνουν σε όλους τους παρόχους.
    Ναι ok αλλα να ενημερώνουν όταν τo κάνουν! Δηλαδή να κάθομαι εγώ να σπάω τω κεφάλι μου τι στο καλο και έγινε και πήγε ο συγχρονισμός ξαφνικά από τα 14 στα 9? Μήπως τελικά τους συμφέρει να προχωράνε σε αυτή τη κίνηση?
    Γιατί αν τo κάνουν αυτό στον καθένα που δηλώνει αποσυνδεσεις κερδίζει η εταιρία bandwidth νομίζω αν δεν κανω λαθος ε
    θα μου πεις τωρα αλλο θεμα αυτο, αλλα λεμε τωρα...
    ΜΑΡΑΝ ΑΘΑ

  14. #44
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    11994/920
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Pirelli (το άσπρο)
    SNR / Attn
    7-8(dB) / 32(dB)
    Path Level
    Interleaved
    και σε μένα το Σάββατο έκανε dc , και με κατέβασαν απο τα 12 στα 9 mbps.
    στα 12 mbps ενάμιση χρόνο τώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα.

    Τυχαίο?

    Αρχίζω και πιστεύω ότι το κάνουν επίτηδες για εξοικονόμηση bandwidth

  15. #45
    Εγγραφή
    13-04-2006
    Περιοχή
    ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑ
    Μηνύματα
    208
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    (dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στη forthnet είναι παλιά ιστορία. Μετά το μεσημέρι (ή και απόγευμα καμιά φορά) πάντα γυρνάω το router σε G.dmt γιατί αλλιώς έχω συνέχεια disconnect. Φαντάζομαι ότι συμβαίνει λόγω της αυξημένης κίνησης.

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-09, 01:37
  2. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-08, 01:16
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-08, 02:13
  4. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-08, 20:33
  5. Λογαριασμός 2play από ΤΩΡΑ????
    Από singul@r στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-07, 15:28

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας