Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 27
  1. #1
    Thumbs down
    Πρίν λίγο έστειλα το εξής στην εταιρία και ελπίζω να βρώ ανταπόκριση.Στο παρακάτω περιγράφεται επ ακριβώς το προβλημά μου.Καθώς και οι προθέσεις μου.Θέλω λόγω της κάκιστης εξυπηρέτησης τους να διακόψω χωρίς να πληρώσω κάτι.Αν δεν βρώ ανταπόκριση πως μου προτείνετε να κινηθώ;

    Δεν ξέρω ακριβώς πόσο καιρό είμαι συνδεδεμένος.Πάνω από 10 μήνες μου φαίνεται τώρα κοντά κλείνω χρόνο.Όλο αυτό τον καιρό έχω αποσυνδέσεις(μπορεί και 50 τη μέρα τελείως εκνευριστικές όμως καθώς το να στείλεις ένα απλό email ή να postάρεις σε μία σελίδα γίνεται περιπέτεια),χαμηλές ταχήτυτες(ξεκινάμε από 1,5mbps down/0,5mbps up και φτάνουμε στα 10,5mbps down και 1mbps up το μεγαλύτερο)Η ταχήτυτα δεν με απάσχολεί τόσο πολύ οι αποσυνδέσεις είναι που μου σπάνε τα νεύρα και με 4mbps down και 1mbps up μια χαρά θα ήμουν.
    Η κατάσταση όμως έχει ως εξής:Eγώ όλο αυτό το διάστημα παίρνω τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών και ζητάω να σταλεί ένας τεχνικός σπίτι να μου πεί τι φταίει στα σίγουρα.Αντ αυτού τη μία με βάζουν να αλλάζω μπρίζες μετά πάλι να ξαναλλάζω μπρίζες μπαίνω "και καλά στις βλάβες και η κατάσταση δεν έχει βελτιωθεί ακόμη.Με τις ανάμονες τις 30άλεπτες μεχρι να πιάσω γραμμή και με τους ήλεκτρολόγους που πλήρωσα μου βγήκε τελικά το "φθηνό" internet ακριβότερο ακόμα και από το να έπαιρνα την 24άρα του ΟΤΕ που θα είχα και πολύ ψηλότερη τιμή και πάγιο.

    Λοιπόν έγω 1 Απριλίου μετακομίζω σε άλλο σπίτι στο οποίο ο πάροχος ίντερνετ σας λέω προκαταβολικά ότι δεν θα είστε εσεις μόνο και μόνο για την τόση ταλαιπωρία που υπέστησα τόσο καιρό.Ξέρω πως κατά 90% δεν φταίει η φόρθνετ για τα προβληματά μου αλλά καθώς η φόρθνετ είναι ο πάροχος μου θα έπρεπε να ελλεγχτεί από τεχνικό μετά από τόσο καιρό και να μου πέι ακριβώς ποιό είναι το πρόβλημα και να κάνει τις απαραίτητες ενέργειες για να διόρθωθει.

    Σας ζητώ λοιπόν χωρίς να απευθυνθώ σε κάποιον αρμόδιο φορέα όπως ο ΕΕΤΤ να με διευκολύνετε στη μετακόμιση μου με την διακοπή του συμβολαίου μου χωρίς να επιβρυνθώ με κάτι παραπάνω,αν υπάρχει λίγη τσίπα για την τόσων μηνών ταλαιπωρία που έχω περάσει.Το D-Link το ρούτερ αν είναι αυτός ο λόγος που δεν μπορείτε να το κάνετε σας το επιστρέφω κιόλας δύστυχώς μάλλον δεν έκανε σωστά τη δουλειά του.

    Σας ευχαριστώ

    Υ.Γ το μήνυμα αυτό το έκανα και copy μαθημένος τώρα πια μην τυχών και όταν θα πατήσω το κουμπί αποστολή έχω αποσύνδεση και αναγκαστικά το ξαναγράφω..

  2. #2
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Περιοχή
    Γκύζη, Αθήνα
    Μηνύματα
    7.928
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16445 / 1021
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑ
    Router
    speedtouch 536
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 24(dB)
    Αν δεν έχει περάσει το 12μηνο θα πληρώσεις τα 70 Ε.
    Για τις αποσυνδέσεις , τις περισσότερες φορές ευθυνόμαστε εμείς.

  3. #3
    Ναι;Και για την χείριστη εξυπηρέτηση που μου παρείχαν ποιός ευθύνεται;Αμα φταίει το D-Link το ρούτερ ας πούμε που μου δώσαν ποιός ευθύνεται;Δηλαδή πρέπει για να βάλουμε internet να πιάσουμε κατσαβίδια και να γίνουμε όλοι τεχνικοί και να μπλέξουμε τα μπούτια με την τεχνική πλευρά του θέματος;Που ακούστηκε να κάνεις σύνδεση τηλεφώνου(έγώ δεν έχω κάν τηλέφωνο αλλά η σύνδεση που έχω είναι τηλεφώνου και ο παππούς μου την ίδια θα έκανε) και να μην έρθει ένας άνθρωπος σπίτι να ελέγξει τη γραμμή,να σου βάλει το τηλέφωνο να δεί αμα είναι όλα ok,να σου πει φίλε έχει το τάδε η καλωδίωση να φωνάξεις έναν ηλεκτρολόγο να το φτιάξει και εγώ δεν ξέρω τι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikolakis_r : 28-03-09 στις 14:04.

  4. #4
    Εγγραφή
    20-10-2008
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13564/988
    ISP
    OTE Conn-x Δίοδος
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Edimax AR-7284wna
    Μην ακούς τον Hel, πολλοί έχουν "μετακομίσει" σε άλλους παρόχους χωρίς να δώσουν αυτά τα 70 ευρώ.

    Και εδώ δυστυχώς χρειάζεται η καταγγελία στην ΕΕΤΤ η οποία φένεται πως είναι η μόνη που φοβούνται. Με μερικά τηλεφωνάκια και αρκετές αποδείξεις για την αστάθεια της γραμμής σου (γραφήματα μέσα απο DMT tool, διαρκείας τουλάχιστον 12 ωρών ή έτσι σκέφτομαι) μπορείς άνετα να καταγγείλεις την ασυνέπια εκ μέρους τους στην υπηρεσία που σου παρέχουν και να γλιτώσεις το περιβόητο "πρόστιμο"

    Αυτά από μένα, και εύχομαι να έχει καλή κατάληξη η ιστορία σου

  5. #5
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Περιοχή
    Γκύζη, Αθήνα
    Μηνύματα
    7.928
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16445 / 1021
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑ
    Router
    speedtouch 536
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 24(dB)
    Δεν είπα ότι δεν έχει μετακομίσει κανένας χωρίς να πληρώσει (άλλωστε το συμβόλαιο δίνει αυτό το δικαίωμα στον πελάτη)
    Απλά δεν μας έδωσε αρκετά στοιχεία για το πρόβλημά του, οπότε δεν είναι σίγουρο ότι δεν θα πληρώσει.

  6. #6
    Εγγραφή
    29-12-2008
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Βασικά δες την αίτηση αμα λέει ότι υπάρχει κάποια δέσμευση πχ 12μηνη πρέπει μέσα σε αυτό το διάστημα να μην κάνεις οτιδήποτε έχει σχέση με μετακόμιση η διακοπή γιατί θα έχεις επιβάρυνση απ'όσο
    ξέρω.

  7. #7
    ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΚΛΕΙΝΩ ΧΡΟΝΟ ΣΤΗ FORTHNET.ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ ΜΕ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΤΟΥΣ

    ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΦΥΓΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΟΥ ΒΑΛΟΥΝ ΠΡΟΣΤΙΜΟ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

  8. #8
    Εγγραφή
    05-06-2008
    Περιοχή
    Αθήνα Καλλιθέα
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    1.280
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Netgear Nighthawk D7000
    SNR / Attn
    16(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rapos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΚΛΕΙΝΩ ΧΡΟΝΟ ΣΤΗ FORTHNET.ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ ΜΕ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΤΟΥΣ

    ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΦΥΓΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΟΥ ΒΑΛΟΥΝ ΠΡΟΣΤΙΜΟ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
    Εφόσον δεν έχεις κλείσει το 12μηνο αναγκαστικά θα πληρώσεις το damage (70 ευρώ)
    CPU:intel i7 2600k, Motherboard:Gigabyte Z68XP-UD3p,Μνημες:Corsair Vengeance 16GB DDR3-1600 Kit,Gpu:sapphire 6950 2gb,Hardisk:500gb seagate,f3 1t,Soundcard:Asus Xonar D2/PM,Monitor:Lgm227WD Full hd,Case:HAF 932,Os:7 ultimate 64-bit,Sound:z5500 logitech,Keyboard:Logitecg g110,Mouse:g9x

  9. #9
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.404
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rapos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΚΛΕΙΝΩ ΧΡΟΝΟ ΣΤΗ FORTHNET.ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ ΜΕ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΤΟΥΣ
    ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΦΥΓΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΟΥ ΒΑΛΟΥΝ ΠΡΟΣΤΙΜΟ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
    Μπορείς από τώρα να κάνεις αίτηση διακοπής. 1 μήνα πριν είναι καλά, ετσι ώστε να προλάβεις και την έκδοση του επόμενο λογαριασμού.

  10. #10
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Περιοχή
    Γκύζη, Αθήνα
    Μηνύματα
    7.928
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16445 / 1021
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑ
    Router
    speedtouch 536
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 24(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς από τώρα να κάνεις αίτηση διακοπής. 1 μήνα πριν είναι καλά, ετσι ώστε να προλάβεις και την έκδοση του επόμενο λογαριασμού.
    Να ξεκινήσει τις διαδικασίες για άλλο πάροχο εννοείς.
    Γιατί αν η διακοπή έχει ημερομηνία πριν τη λήξη του 12 μηνου, πληρώνει.

  11. #11
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.404
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ξεκινήσει τις διαδικασίες για άλλο πάροχο εννοείς.
    Γιατί αν η διακοπή έχει ημερομηνία πριν τη λήξη του 12 μηνου, πληρώνει.
    Αφού δεν το έχει προπληρώσει? Άρα μπορεί να κάνει την αίτηση διακοπής από τώρα. Μέχρι να το επεξεργατούν θα περάσει 1 μήνας οπότε (πιστεύω) ότι δεν θα πληρώσει. Βέβαια με τα όσα έχουν ακουστεί για το λογιστήριο αυτής της εταιρείας μπορεί να να του βγάλουν κανένα άλλο "κοστούμι"

  12. #12
    Εγγραφή
    07-01-2007
    Περιοχή
    Αγ.Νικόλαος
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    153
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    15360/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ
    Router
    NETFASTER IAD2
    SNR / Attn
    9(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έκανα αίτηση διακοπής ADSL της 4thnet 10/04 αφού είχε παρέλθει ο 1 χρόνος. Από το shop μου είπαν οτι σε 15-20 μέρες θα διακοπεί η υπηρεσία. Τελικά διακόπηκε 11/05 (ο ρουτερ δε συγχρόνιζε) όμως παρατήρησα οτι μέχρι και σήμερα ο κωδικός μου λειτουργεί αφού μπορώ να δώ τα mail μου από το webmail. Ως ημερομηνία διακοπής λογίζεται η 11/05 τελικά?

  13. #13
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Περιοχή
    Γκύζη, Αθήνα
    Μηνύματα
    7.928
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16445 / 1021
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑ
    Router
    speedtouch 536
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 24(dB)
    Τα mail μένουν για κανένα εξάμηνο αν θυμάμαι καλά.
    Επικοινώσε με forthnet για να σου πουν από πότε σε βλέπουν off . Λογικά είναι από 11-5.

  14. #14
    Εγγραφή
    07-01-2007
    Περιοχή
    Αγ.Νικόλαος
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    153
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    15360/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ
    Router
    NETFASTER IAD2
    SNR / Attn
    9(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα mail μένουν για κανένα εξάμηνο αν θυμάμαι καλά.
    Επικοινώσε με forthnet για να σου πουν από πότε σε βλέπουν off . Λογικά είναι από 11-5.
    Σήμερα το πρωί επίσκεψη στο κατάστημα 4thnet στην Καλαμάτα. Τους ρωτώ αν έχει εκδοθεί ο εκκαθαριστικός λογαριασμός αφού από 11/05 δεν έχω ΑΔΣΛ (το modem δε συγχρονίζει). Μου απαντούν οτι το σύστημα με έχει ακόμα ενεργό!!!!! Άρχισαν τις δικαιολογίες (είστε στο ιδιόκτητο και κάνει πάνω από ενα μήνα να διακοπεί η υπηρεσία!!!!, θα το κοιτάξουμε, θα πάρουμε τηλ στα κεντρικά και τέτοιες φανφάρες.) Το συμβόλαιο μου λέει οτι σε 1 μήνα διακόπτεται η υπηρεσία αλλα αυτοι το χαβά τους. Για να δουμε. τη Δευτέρα πάω για καταγγελία ΕΕΤΤ. Ουτε να φύγω δε με αφήνουν οι "απλοί, ελεύθεροι, οικονομικοί".

  15. #15
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Περιοχή
    Γκύζη, Αθήνα
    Μηνύματα
    7.928
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16445 / 1021
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑ
    Router
    speedtouch 536
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 24(dB)
    20 εργάσιμες λέει το συμβόλαιο ότι κάνει. Αυτές έχουν περάσει, οπότε να τους παίρνεις τηλέφωνο...

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Διακοπή Συμβολαίου
    Από jimarass στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-08, 15:42
  2. Διακοπή συμβολαίου
    Από oxyd στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-08, 15:23
  3. ΔΙΑΚΟΠΗ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΥ TELLAS
    Από toulge στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-08, 10:45
  4. ΔΙΑΚΟΠΗ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΥ
    Από lucifer στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-07, 05:23
  5. Διακοπή συμβολαίου - Απόδειξη;
    Από sakistsalikis στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-07, 04:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας