Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    22-02-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.199
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 28.5(dB)
    καλησπερα, βρίσκομαι σε αναζήτηση τηλεόρασης αυτό το καιρό και θα ήθελα να ρωτήσω αν και κατά πόσο ρόλο παίζουν τα Hz μιας τηλεόρασης. Έχω δει αυτη http://www.multirama.gr/products/pro...3&catid=060100 την οποια βρήκα στο media markt 1419 euro. Έχω δει όμως και αυτή http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.156370 στα 808 euro και αναρωτιέμαι αν αξίζουν τα 600 euro παραπάνω για τα 100 Hz μιας και νομίζω πως κατά τα άλλα πρόκειται για την ίδια τηλεόραση. Έχει κανείς κάποια πρόταση ανάλογων προδιαγραφών γύρω στα 800-900 euro;

  2. #2
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apnet Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα, βρίσκομαι σε αναζήτηση τηλεόρασης αυτό το καιρό και θα ήθελα να ρωτήσω αν και κατά πόσο ρόλο παίζουν τα Hz μιας τηλεόρασης. Έχω δει αυτη http://www.multirama.gr/products/pro...3&catid=060100 την οποια βρήκα στο media markt 1419 euro. Έχω δει όμως και αυτή http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.156370 στα 808 euro και αναρωτιέμαι αν αξίζουν τα 600 euro παραπάνω για τα 100 Hz μιας και νομίζω πως κατά τα άλλα πρόκειται για την ίδια τηλεόραση. Έχει κανείς κάποια πρόταση ανάλογων προδιαγραφών γύρω στα 800-900 euro;
    Ένα πράγμα θα πω:

    Αν πάρεις τηλεόραση -> ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ 100Hz.

    Αλλιώς πετάς τα λεφτά σου.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  3. #3
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Περιοχή
    Pennsylvania
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    2.398
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    25600/5120
    ISP
    Comcast
    Router
    Technicolor
    Ρε wan, εμένα μου φαίνεται πολύ αφύσικη η κίνηση στις 100hz. Οι ταινίες μοιαζουν σαν να είναι τραβηγμένες με handycam
    Οι Κ.κ του ΛΑ.Ο.Σ παρακαλούνται να σκουπίζουν τα σάλια τους όταν εισέρχεται στο κοινοβούλιο η μέλλουσα σύντροφός μου Εύα Καϊλή, γιατί λερώνονται τα έδρανα και το πάτωμα,με αποτέλεσμα να φωνάζει η καθαρίστρια. Ευχαριστούμε για την κατανόηση σας.

    Μας γλωσσόφαγαν κάτι κογιότ και ακυρώθηκε το πάρτυ της Εύας

  4. #4
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    To εχω παρατηρησει και εγω αυτο, κυριως ομως στα αναλογικα καναλια.
    Σε συνδεση HDMI με PC δεν φαινεται οσο ασχημα οσο φαινεται στα αναλογικα, αλλα στα ψηφιακα καναλια δειχνει πιο ωραια απο ολα.

  5. #5
    Εγγραφή
    22-04-2002
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.810
    Downloads
    40
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ FTTH
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Τα 100hz σου φαίνονται παράξενα και αφύσικα, ενώ αντικειμενικά είναι πολύ πιο κοντά στην φυσική κίνηση, γιατί έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε τις κινηματογραφικές ταινίες (feature films) στα 24fps. Τα 24fps επιλέχθηκαν επειδή το film ήταν και είναι πανάκριβο και οι κινηματογραφιστές έπρεπε να βρουν το χαμηλότερο δυνατόν rate έτσι ώστε και να εξοικονομήσουν το πανάκριβό τους film αλλά και να μπορέσουν να προβάλουν πιστευτή κίνηση. Έτσι ύστερα από διάφορες δοκιμές ανακάλυψαν πως η χρυσή τομή βρίσκεται περί τα 24fps, γιατί βρίσκεται οριακά πάνω από το rate όπου η κίνηση των εικόνων γίνεται πιστευτή και ταυτόχρονα αρκετά χαμηλό ώστε να να τους εξοικονομεί αρκετό film.

    Ένα επιπλέον ατού που έχουν τα 24fps είναι πως όσο χαμηλότερο είναι το rate τόσο μεγαλύτερο είναι το exposure του film στο φως με αποτέλεσμα να αποτυπώνει ποιοτικότερα την εικόνα στο κάθε καρέ με μεγαλύτερη ποιότητα. Στα 60fps το film έχει σαφώς λιγότερο exposure και συνεπώς χαμηλότερη ποιότητα παρά την πολύ περισσότερο φυσική του κίνηση.

    Παραδόξως η προβολή στα 24fps ακριβώς επειδή δεν μπορεί να αποδώσει την πλήρη φυσική κίνηση, αναγκάζει τον θεατή να "συμπληρώνει" τα "κενά" της κίνησης με φαντασία του (όλα αυτά υποσυνείδητα) και έτσι ο θεατής να την αντιλαμβάνεται πιο "ονειρική" (for a lack of a better term). Με αποτέλεσμα να βυθίζεται πιο εύκολα στην εικόνα που βλέπει και κατ' επέκταση στην ταινία και να την απολαμβάνει περισσότερο.

    Και επειδή πολλοί που αγοράσαν τις 100hz τηλεοράσεις, είχαν την ίδια απορία με εσένα nikosl και φώναζαν, βγάλανε οι εταιρείες στις νέες τους τηλεοράσεις, το νέο mode για "24fps" παρακολούθηση ταινίας. Ετσι λοιπόν Wantilles θα προσθέσω στο "100hz απαραίτητα" και το "και 24fps mode απαραίτητα" για την επιλογή μίας σύγχρονης τηλεόρασης.

  6. #6
    Εγγραφή
    29-04-2007
    Μηνύματα
    5.328
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    wind
    Router
    3g
    εαν διαβασεις το

    http://avclub.gr/forum/showthread.php?t=27385

    θα καταλαβεις πολλα πραγματα που θα σε βοηθησουν στην επιλογη της καταλληλης τηλεορασης.

    καλες αγορες.

Παρόμοια Θέματα

  1. Philips Cineos Flat TV 32PFL9603D 32" LCD
    Από polv στο φόρουμ Προσφορά - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-09, 02:16
  2. Philips Cineos 32PF9541/10 32" LCD
    Από stratos2004 στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-09, 03:40
  3. Αγορά Τηλεόρασης CRT 29: Philips 29PT9521 vs Samsung 29Z418P
    Από koslyr στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-07, 01:47

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας