Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    11-11-2005
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Εχω adsl από vodafone (hol) και επειδή μετακομίζω ζήτησα τη μεταφορά της σύνδεσης στη νέα διεύθυνση. Τι μου είπανε;

    Ότι για να γίνει μεταφορά πρέπει να γίνει διακοπή της σύνδεσης, και αίτηση νέας, κοινώς να περιμένω άλλες 25+ μερες. Και μάλιστα για να γίνει αυτή η "μανούβρα" πρέπει να επιστρέψω τον εξοπλισμό και να μου δώσουνε τον ίδιο σε καινούριο!!

    Όταν ρώτησα γιατι πρέπει να γίνει όλο αυτό μου είπανε γιατι λέει ο "κωδικός" του router είναι συσχετισμένος με την τωρινή διεύθυνση, και στην καινούρια διεύθυνση πρέπει να περαστεί καινούριος "κωδικός" router!!!!

    Εχει κάνει κανείς μετακόμιση και μεταφορά με vodafone?? Γιατί προσπαθώ να βρώ τη λογική στο όλο θέμα και δεν τα καταφέρνω...

  2. #2
    Εγγραφή
    19-11-2005
    Περιοχή
    salonicco
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    836
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    vigor2700
    SNR / Attn
    9(dB) / 18(dB)
    Λογικη?Εμενα μου εκαναν το ιδιο χωρις να μετακομισω μονο για να παω απο σκετο ιντερνετ σε double play.
    H λογικη εχει μετακομισει απο την vodafone.

  3. #3
    Εγγραφή
    05-03-2006
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    5489/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Δ. ΜΕΓΑΡΟΥ
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7170
    SNR / Attn
    6(dB) / 34(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από traderman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικη?Εμενα μου εκαναν το ιδιο χωρις να μετακομισω μονο για να παω απο σκετο ιντερνετ σε double play.
    H λογικη εχει μετακομισει απο την vodafone.
    Συμφωνώ

  4. #4
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    και στη vivodi έτσι ακριβώς είναι... το αποτέλεσμα ήταν να με χάσουν από πελάτη γιατί δεν δέχομαι τέτοια αντιμετώπιση. Αντε να δεχτώ να κάνω νέα αίτηση αλλά περιμένω άλλη, κατά προτεραιότητα αντιμετώπιση. όχι και 25 λες και δεν είχαμε καμία σχέση προηγουμένως... βέβαια και εδώ τα ίδια είναι τελικά απ'ότι διαβάζω

  5. #5
    Εγγραφή
    11-11-2005
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Και έχουμε και νεότερα! Μου είπανε οτι για να γινει αυτή η διαδικασία, θα πρέπει να επιστρέψω τον εξοπλισμό όπως είπα, και φυσικά να πλήρωσω και για τον καινούριο σε περίπτωση που πάρω πάλι wireless!!! Δηλαδή μιλάμε για πράγματα πέρα απο κάθε φαντασία!!

    Και ρωτάω επι τόπου πόσο είναι το κόστος διακοπής της σύνδεσης αυτή τη στιγμή. Είναι γύρω στα 80 ευρώ. Οπότε το πιό πιθανό είναι να πληρώσω για τη διακοπή και να φύγω τελείως για να κρατήσω το fritz, ή να τους πώ πάρτε το πίσω και γειά σας! Ούτε αποπληρωμή ούτε τίποτα. Στο κάτω κάτω το κόστος υποτίθεται ότι είναι απληρωμή του επιδοτούμενου εξοπλισμού.

  6. #6
    Εγγραφή
    11-11-2005
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Και τελικά μετά απο πολλές διαβουλεύσεις και συζητήσεις απο μέρους vodafone, με πήρανε και μου είπανε, οτι θα πάω πίσω τον εξοπλισμό, θα μου δώσουνε καινούριο ίδιο, θα διακόψουμε την τωρινή σύνδεση, θα ξεκινήσουμε καινούρια, και δεν θα χρειαστεί να πληρώσω για τον καινούριο εξοπλισμό, ούτε και τέλος διακοπής!!! Το αυτονόητο δηλαδή τους πήρε 5 μέρες να το αποφασίσουνε!!

    Οπου εξακολουθώ να θεωρώ γελίο το γεγονός ότι πρέπει να αλλάξω router αντι να κάνουνε αυτοί update τα records τους, αλλα εδώ που φτάσαμε τι να κάνω; Αν τους πώ να κρατήσω και το router τοτε θα τα δούνε όλα! Θα συνεδριάζουνε μέχρι το καλοκαίρι να δούνε τι γίνεται!!

  7. #7
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από malloc Εμφάνιση μηνυμάτων

    Όταν ρώτησα γιατι πρέπει να γίνει όλο αυτό μου είπανε γιατι λέει ο "κωδικός" του router είναι συσχετισμένος με την τωρινή διεύθυνση, και στην καινούρια διεύθυνση πρέπει να περαστεί καινούριος "κωδικός" router!!!!
    Αν συνεχίσουμε ν'ακούμε τέτοιες @@ριές,δεν θα μας μείνει τρίχα στο κεφάλι......

  8. #8
    Το avatar του μέλους fullinactive
    fullinactive Guest
    Καλησπέρα σας!
    το οτι σου ζήτησαν στην αρχή για να πληρώσεις και μετά το αναίρεσαν.. θα το αφήσω ασχολίαστο...
    Όμως οτι σου ζήτησαν να κάνεις διακοπή και νέα αίτηση, δεν μου φαίνεται παράλογο... Αν μετακομίσεις, πιστεύεις οτι θα έρθει κάποιος από τον Ο.τ.ε. να σου ξηλώσει το παλιό καλώδιο και να το μεταφέρει στην άλλη περιοχή...; Δεν είναι εφικτό κάτι τέτοιο....
    Αν αλλάξεις περιοχή, θα αλλάξει όλος ο βρόχος (dslam / καφάο / κατανεμητής / εσωτερική καλωδίωση)....

    Δεν ξέρω αν είμαι λάθος, αλλά δεν μου φαίνεται περίεργο που σου είπαν για νέα σύνδεση....

    Φυλικά, fullinactive

  9. #9
    Εγγραφή
    11-11-2005
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Κοίτα, το "παράπονο" μου δεν είναι γιατι μου είπανε για καινούρια σύνδεση. Προφανώς για να πάς απο τη μία διεύθυνση στην άλλη δεν είναι τόσο απλο. Ούτε με ενόχλησε τόσο το γεγονός ότι θα πρέπει να περιμένω πάλι ένα μήνα μέχρι να συνδεθεί.

    Πιστεύω όμως, πως σαν ενεργός συνδρομητής που μετακομίζει δεν θα έπρεπε να μου είναι τόσο δύσκολο. Να δήλωνα τη νέα διεύθυνση και να μεταφέρουνε τη γραμμή με τον τρόπο αυτό. Αποσύνδεση/Νέα σύνδεση και ας κάνει ένα μήνα. Όχι να πρέπει να κάνω ο ίδιος αίτηση διακοπής και νέα αίτηση.

    Επίσης αυτό που δεν ανέφερα στο αρχικό μου post είναι ότι πήρα στο 13830 πρίν απο κανα μήνα να ρωτήσω πόσο θα πάρει η όλη διαδικασία και μου είχε πεί τότε ότι γίνεται άμεσα. Προφανώς αγνόησε το γεγονός ότι είπα και για το "σταθερό" και για το ADSL. Γιατί είμουν καθόλα πρόθυμος να κάνω μια αίτηση μετακόμισης και ας έπαιρνε ένα μήνα. Γι'αυτό ρώτησα εγκαίρως για να μην μείνω πολύ χωρίς internet στο καινούριο σπίτι.

    Επίσης θεωρώ γελίο το γεγονός ότι έπρεπε να επιστρέψω τον εξοπλισμό για να πάρω τον ίδιο/καινούριο επειδή δεν μπορούν να κάνουνε ένα update. Δεν με πειράζει που το έκανα, ούτε συναισθηματικά δεμένος ήμουν με το router ούτε τίποτα. Απλώς το θεώρησα πολύ αρτηριοσκληροτικό για μια εταιρεία το βεληνεκούς της Vodafone.

    Το γεγονός ότι θέλανε να πληρώσω φυσικά και το αφήνω κι εγώ ασχολίαστο γιατι παραείναι τραγικό.

  10. #10
    Εγγραφή
    12-10-2006
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    H.O.L. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Fritz Box Fon Wlan
    Path Level
    Interleaved
    κοίτα να δεις λειτουργούν σαν παζάρι! αν το κορόιδο δεχτεί πληρώνει! αν κάνει το δύσκολο τότε λέμε που θα του κάνουμε την χάρι να μην πληρώσει! ωραίο! μεγάλη εταιρία με κανόνες

    πάντως και αυτό που δεν προέβλεψε πως κάποιος μπορεί να μετακομίσει είναι στα υπέρ τον μεγάλων εταιριών! σου λέει εμείς μετακομίζουμε ποτε από τα κτίρια μας? εσείς γιατί φεύγετε και πάτε από εδώ και από εκεί

Παρόμοια Θέματα

  1. Διακοπη συνδεσης και μεταφορα σε ΟΤΕ
    Από returnttsource στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-09, 00:21
  2. Μεταφορά γραμμής 2play (μετακόμιση)
    Από petrogazz στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 65
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-08, 00:25
  3. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-08, 02:01
  4. Μετακομιση και μεταφορα Internet!!
    Από vasilis21 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-07, 14:52
  5. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-07, 04:33

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας