Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 25
  1. #1
    Εγγραφή
    23-10-2008
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    καλησπερα παιδες..
    θελω να αγορασω εναν σκληρο δισκο για backup χρηση και μονο. Διαβασα αρκετα απο το Post που ειναι ηδη αναρτημενα και κατεληξα στην εξης λυση: Εσωτερικος Σκληρος με Κουτι τουλαχιστον 500GB.

    Ωστοσο ομως επειδη δεν κατεχω κ πολλα σχετικα με τo hardware θα ηθελα τα φωτα σας.

    1.Εφοσον αγορασω εσωτερικο και κουτι,αυτοματα δημιουργω εναν "εξωτερικο σκληρο".Σωστο???
    2.Αν καποια στιγμη χαλασει το κουτι ή θελησω εγω..μπορω να χρησιμοποιησω αυτον τον εσωτερικο ως εσωτερικο στο desktop μου.ή θα εχω προβλημα???
    3.Πρεπει να ελεγξω συγκεκριμενα τεχνικα χαρακτηριστικα του desktop πριν προβω στην αγορα του εσωτερικου δισκου??πχ μητρικη,θυρες ... αυτον το υπολογιστη τον ειχα αγορασει πριν απο 8 χρονια και ειναι Pentium 4.
    4.και αν ναι , ποιο προγραμμα μου συστηνεται να χρησιμοποιησω για να δω τα τεχνικα χαρακτηριστικα??
    5.Προτινετε να αγορασω 2 σκληρους των 500GB ¨η καλυτερα 1 σκληρο 1ΤΒ

    Ανυπομονω για την απαντηση σας και sorry αν σας την σπαω με βλακωδεις ερωτησεις αλλα δυστυχως δεν ξερω και πολλα...

  2. #2
    Εγγραφή
    08-05-2006
    Μηνύματα
    11.506
    Downloads
    70
    Uploads
    5
    ISP
    .
    1. Σωστά
    2. Μπορεις χωρις κανενα προβλημα
    3. Χρειαζεσαι μητρικη που υποστηριζει SATA I/II για να τον συνδεσεις εσωτερικα (δε νομιζω οτι ισχυει για τη δικια σου)
    4. CPU-Z για να βρεις το μοντελο της μητρικης και μετα ψαξε για χαρ/κα στην ιστοσελιδα της (αν δεν το καταφερεις ποσταρε το μοντελο της μητρικης σου και κατι θα κανουμε )
    5. Καλυτερα εναν σκληρο

  3. #3
    Εγγραφή
    23-10-2008
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    κατεβασα το cpu z και στην καρτελα Mainboard δινει το μοντελο και τον κωδικο του chipset.Εχω καποιες ερωτησεις...
    1.Ποια χαρακτηριστικα πρεπει να κοιταξω να ταιριαζουν μεταξυ μητρικης και σκληρου δισκου???

    2.Επισης διαβαζοντας στα τεχνικα χαρακτηριστικα των σκληρων συναντω την buffer Μνημη.Ειναι η ιδια με την cache ???
    Eιναι η Λανθανουσα Μνημη/Η Κρυφη μνημη Γρηγορης Προσπελασης??? ή προκειται για διαφορετικα πραγματα?

    3.Επισης στις κατηγοριες των σκληρων συναντω 1.8'', 2.5'' και 3.5'' ποια ειναι η διαφορα του??
    Και τι μου προτεινετε???

    ευχαριστω και παλι για την απαντηση σας και
    για την αμεση απαντηση σου geofak

  4. #4
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Μηνύματα
    13.037
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Για το 5 θα ελεγα οτι μονο αν χρειαζεσαι οντως τοση χωρητικοτητα τοτε εγω τουλαχιστον θα προτιμουσα 2 δισκους των 500GB ωστε σε περιπτωση που χαλασει ο ενας να μην χασεις ολα τα δεδομενα σου. Επισης κοιτα το κουτι του εξωτερικου που θα παρεις να εχει εξωτερικη τροφοδοσια και διακοπτη περαν απο e-sata θυρα οπως π.χ αυτο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.801697 (αρκετα ακριβο βεβαια ) η αυτο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650515
    3.Επισης στις κατηγοριες των σκληρων συναντω 1.8'', 2.5'' και 3.5'' ποια ειναι η διαφορα του??
    Και τι μου προτεινετε???
    Το μεγεθος του δισκου προφανως, εσενα θα σε βολευε κυριως ενας 3,5'αρης δισκος λογω ταχυτητας και χαμηλοτερου κοστους.
    1.Ποια χαρακτηριστικα πρεπει να κοιταξω να ταιριαζουν μεταξυ μητρικης και σκληρου δισκου???
    Σε ενδιαφερει μονο να συνδεεται με usb η e-sata (αν εχει τετοια θυρα η μητρικη) ο δισκος για λογους συμβατοτητας, τιποτα αλλο.
    Quality is not an act, it is a habit.

  5. #5
    Εγγραφή
    08-05-2006
    Μηνύματα
    11.506
    Downloads
    70
    Uploads
    5
    ISP
    .
    1. Αφου βρηκες το μοντελο της μητρικης θα μπεις στην ιστοσελιδα της εταιρειας και θα βρεις αν υποστηριζει SATA I/II

    2. Σωστα. Οσο πιο μεγαλη τοσο καλυτερα.

    3. Ποσο χοντρος ειναι ενας δισκος. Επισης στις μεγαλες ιντσες βρισκεις μεγαλυτερες χωριτικοτητες και ταχυτητες

    Edit: [ -- ]
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος treli@ris : 01-04-09 στις 19:00. Αιτία: crypter speaking !!

  6. #6
    Εγγραφή
    23-10-2008
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μπηκα στο site Intel αλλα δεν καταφερα να βρω το μοντελο...εβαλα το κωδικο στην αναζητηση που εχει στο site.

    1.ο Κωδικος μοντελου της μητρικης αναφερεται στην καρτελα mainboard στο πεδιο model ή στο πεδιο chipset???

    2.Ο κωδικος ειναι 6ψηφιος ή 17ψηφιος???


    3.Επισης, προτινετε ο σκληρος να ειναι 2.5'' ή 3.5''?
    Απο οτι βλεπω τα κουτια των 2.5'' ειναι πιο compact και μοιαζουν περισσοτερο στους εξωτερικους φορητους εμφανησιακα ..αρα ειναι πιο πρακτικοι στο μεγεθος αν δεν κανω λαθος ετσι...


    crypter ευχαριστω και εσενα για την απαντηση σου,ειναι πολυ σημαντικες οι απαντησεις για μενα.Ομως οσον αφορα στα κουτια που μου προτινεις δεν ειναι καπως τσιμπημενα στην τιμη...?

  7. #7
    Εγγραφή
    08-05-2006
    Μηνύματα
    11.506
    Downloads
    70
    Uploads
    5
    ISP
    .
    Γραψε το μοντελο της μητρικης σου.

  8. #8
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Μηνύματα
    13.037
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    crypter ευχαριστω και εσενα για την απαντηση σου,ειναι πολυ σημαντικες οι απαντησεις για μενα.Ομως οσον αφορα στα κουτια που μου προτινεις δεν ειναι καπως τσιμπημενα στην τιμη...?
    Ειναι σχετικα ακριβα αν και οτι πληρωνεις παιρνεις. Μπορεις εναλλακτικα να δεις αυτο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.801258 η αυτο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.804960 οπου ομως το δευτερο δεν εχει e-sata συνδεση.
    Quality is not an act, it is a habit.

  9. #9
    Εγγραφή
    23-10-2008
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Mainbord

    Model : D845 BG AAA74063403



    χρειαζεσαι και το chipset ή καποιο αλλο χαρακτηριστικο?

    ........Auto merged post: mpearly πρόσθεσε 7 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    1.να ρωτησω... ποιο χαρακτηριστικο πρεπει να δω για τι ειδους συνδεση πρεπει να παρω για το κουτι??

    Απο οσο εχω δει υπαρχει συνδεση: e-sata , firewire kai usb και ethernet. H ταχυτητα στις συνδεσεις ειναι φθινουσα ετσι οπως τα γραφω αν δεν κανω λαθος,ετσι?

    2.ο σκληρος δισκος κλεινει και ανοιγει με την ενεργοποιηση του η/υ ετσι δεν ειναι??
    Ειναι απαραιτητο επομενως το κουτι να εχει κουμπι On/off?
    Η φθορα γενικα δεν προκαλειται οταν εμεις παταμε τα κουμπια οn off ¨η τα εχω καταλαβει σταβα..

    3.Επισης το κουτι μου προτεινετε να ειναι εξολοκληρου αλουμινιο και οχι πλαστικο?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mpearly : 01-04-09 στις 19:41. Αιτία: auto merged post

  10. #10
    Εγγραφή
    08-05-2006
    Μηνύματα
    11.506
    Downloads
    70
    Uploads
    5
    ISP
    .
    1. Η μητρικη σου δεν υποστηριζει sata συσκευες.

    2. Ο σκληρος ανοιγει/κλεινει αυτοματα. Ολα τα κουτια εχουν κουμπι on/off

    3. Καλυτερα απο αλουμινιο για σωστοτερη ψυξη

  11. #11
    Εγγραφή
    23-10-2008
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    sorry geofak για το πρηξιμο... αλλα να σε ρωτησω πως βρηκες οτι δεν υποστηριζει sata συσκευες η μητρικη μου??? οχι τιποτα αλλο αλλα για να μαθω και να μη πριζωνω συνεχεια τα παιδια στο site.

    Κ επισης αφου δεν υποστηριζει sata,τι υποστηριζει?για τι ειδους σκληρο πρεπει να κοιταζω??

    thanks

  12. #12
    Εγγραφή
    26-10-2007
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Μηνύματα
    5.789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Router
    TL-WA5210G --> ΦΡΙΤΣ
    Προσοχή, σε παλιό μηχάνημα, αν δεν έχεις USB 2.0 θα μπλέξεις, ή θα χρειαστείς να πάρεις μια κάρτα PCI με θύρες USB 2.0 εφόσον το λειτουργικό σου τις υποστηρίζει.

    Επίσης μπορείς να πάρεις κάρτα PCI με θύρες SATA αν τυχόν σου χρειαστεί αργότερα.
    Ότι δεν υπάρχει, δεν χαλάει.

  13. #13
    Εγγραφή
    08-05-2006
    Μηνύματα
    11.506
    Downloads
    70
    Uploads
    5
    ISP
    .
    Εδω τα χαρ/κα της μητρικης σου με τη βοηθεια του Google.

    Η μητρικη σου επισης δεν υποστηριζει USB 2.0 οποτε χρειαζεσαι και εξτρα καρτα που σου δινει τετοιες θυρες.

    Ο σκληρος που θα παρεις θα ειναι sata II και θα συνδεθει στον υπολογιστη σου μεσω USB 2.0 που δινει το κουτι που θα τον βαλεις μεσα

    Εσωτερικα στον υπολογιστη σου δεν μπορει να μπει αφου δεν υποστηριζεται απο τη μητρικη. Εξωτερικα κανενα προβλημα

  14. #14
    Εγγραφή
    23-10-2008
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    εχω θυρες usb στο υπολογιστη ελευθερες. εχω επισης και ενα usb hub.

    1
    .Που προτινετε να συνδεω τον εξωτερικο σκληρο στο κουτι του υπολογιστη ή στο hub?--υπαρχει περιπτωση οπως ειχα ακουσει στο hub να το υπερψορτωσει και να καει κατι..?

    2.geofak
    μου προτινεις να συνδεεται ο σκληρος με usb Λογω του κουτιου.Αν επιλεξω τελικα κουτι με esata θυρα--επειδη οπως καταλαβαινεις δεν εχω θυρες esata στον υπολογιστη ----
    υπαρχουν controllers esata θυρων για να προσθεσω μια στον υπολογιστη μου????

    3.
    Υπαρχει περιπτωση επειδη ο η/υ ειναι παλιος να ειναι ασυμβατος με την τεχνολογια esata ή να ειναι πιο αργο σε εμενα?

  15. #15
    Εγγραφή
    08-05-2006
    Μηνύματα
    11.506
    Downloads
    70
    Uploads
    5
    ISP
    .
    1. Κατευθειαν στο κουτι οχι στο HUB

    2. Για να εχεις e-sata πρεπει να εχει η μητρικη σου τουλαχιστον 1 sata θυρα

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    Από raspoutiv στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-07, 12:08
  2. Παρόμοια Θέματα
    Από lazar στο φόρουμ Η Γνώμη σας
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-06, 20:10
  3. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-06, 10:06
  4. Θέματα Ασφαλείας
    Από leventopaido στο φόρουμ Η Γνώμη σας
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-04, 21:05

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας