Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    13-12-2005
    Περιοχή
    Πατρα...Χανια
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    Level one FBR-1416A
    HELP...
    Εχασα το χαρτι.... πως και που μπορω να παρω νεο(?)?? καποια βεβαιωση κατι...
    plz

  2. #2
    Εγγραφή
    01-06-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.404
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    SNR / Attn
    8(dB) / 30(dB)
    Μπορείς να απευθυνθείς στο Βρεττανικό Συμβούλιο (British Council) σε Αθήνα ή Θεσσαλονίκη. Αυτοί λογικά θα έχουν τα στοιχεία σου και μπορούν να σου βγάλουν ένα νέο χαρτί.

  3. #3
    Εγγραφή
    13-12-2005
    Περιοχή
    Πατρα...Χανια
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    Level one FBR-1416A
    Κατι πιο σιγουρο?

  4. #4
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    ε τι πιο σίγουρο από αυτούς που έβγαλαν το πρωτότυπο? φυσικά και είναι οι μόνοι υπεύθυνοι που μπορείς να απευθυνθείς για να βγάλεις άκρη.

  5. #5
    Εγγραφή
    26-02-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από e_akis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατι πιο σιγουρο?
    Μονο αυτοι θα σου κανουν την δουλεια. Και θα παρει και καποιο χρονικο διαστημα, αν δεν μπορεις να πας να το παρεις εσυ ο ιδιος.

  6. #6
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Τα παραπάνω ισχύουν αν είναι Proficiency από Αγγλικό πανεπιστήμιο, αν είναι από άλλη χώρα (Αμερική, Αυστραλία, Καναδάς), στο αντίστοιχο τμήμα της πρεσβείας τους.

  7. #7
    Το avatar του μέλους etsouk2000
    etsouk2000 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από e_akis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατι πιο σιγουρο?
    Κάτι πιο σίγουρο; Το πιο σίγουρο είναι να ψάξεις να βρεις το χαρτί που έχασες!! Έλεος, που θες και κάτι πιο σίγουρο...
    Πήγαινε στο βρετανικό συμβούλιο και ζήτα νέο. Αυτοί θα σε καθοδηγήσουν.

    Όταν με το καλό πάρεις νέο χαρτί του proficiency, τότε βγάλτο ένα φωτοαντίγραφο, πήγαινε στα περίπτερα της Ακαδημίας, πάρε ένα επικυρώσιμο και πήγαινε σε έναν φίλο δικηγόρο και ζήτα του να σου επικυρώσει το αντίγραφο του proficiency. Μετά θα μπορείς να βγάζεις το επικυρωμένο φωτοαντίγραφο (με το επικυρώσιμο και την σφραγίδα+υπογραφή του δικηγόρου) όσα αντίγραφα θες και να τα επικυρώνεις (τα αντίγραφα του επικυρωμένου αντίγραφου) στα ΚΕΠ και να τα καταθέτεις όπου σου ζητούν το proficiency (πχ εργοδότες, διαγωνισμοί ασεπ κλπ).
    Το πρωτότυπο proficiency βάλτο σε μια κορνίζα να μην το ξαναχάσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος etsouk2000 : 02-04-09 στις 11:01.

  8. #8
    Εγγραφή
    26-02-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    ΑΛηθεια, πως χανει καποιος το χαρτι αυτο?

  9. #9
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Το πρωτότυπο χαρτί Proficiency, το βάζεις σε κορνίζα ή το φυλάσσεις απλώς. Τα αντίγραφα για να είναι νόμιμα και να ισχύουν στον ΑΣΕΠ και Δημόσιο, θεωρούνται μόνο από το αντίστοιχο τμήμα της πρεσβείας (προξενείου, δεν ξέρω ακριβώς) της χώρας στην οποία υπάρχει το πανεπιστήμιο, π.χ. Βρετανικό Συμβούλιο (British Council). Για να γίνει αυτό, έπειτα από τηλεφωνική συνεννόηση (για να πάρεις σίγουρες οδηγίες) στέλνεις το πρωτότυπο την πρώτη φορά μόνο, μαζί με όσα φωτοαντίγραφα για θεώρηση θέλεις με κούριερ και σου έρχονται πίσω με κούριερ. Δεν θυμάμαι ακριβώς τον τρόπο πληρωμής της θεώρησης γιατί νομίζω αλλάζει πότε -πότε και δεν ξέρω πως γίνεται τώρα. Οι κάτοικοι Αθηνών, Πειραιώς, Αττικής και όποιος άλλος μπορεί να πάει ο ίδιος δύο φορές, για να θεωρήσει τα φωτοαντίγραφα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Manolis_karas : 02-04-09 στις 14:16.

  10. #10
    Το avatar του μέλους etsouk2000
    etsouk2000 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manolis_karas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρωτότυπο χαρτί Proficiency, το βάζεις σε κορνίζα ή το φυλάσσεις απλώς. Τα αντίγραφα για να είναι νόμιμα και να ισχύουν στον ΑΣΕΠ και Δημόσιο, θεωρούνται μόνο από το αντίστοιχο τμήμα της πρεσβείας (προξενείου, δεν ξέρω ακριβώς) της χώρας στην οποία υπάρχει το πανεπιστήμιο, π.χ. Βρετανικό Συμβούλιο (British Council). Για να γίνει αυτό, έπειτα από τηλεφωνική συνεννόηση (για να πάρεις σίγουρες οδηγίες) στέλνεις το πρωτότυπο την πρώτη φορά μόνο, μαζί με όσα φωτοαντίγραφα για θεώρηση θέλεις με κούριερ και σου έρχονται πίσω με κούριερ. Δεν θυμάμαι ακριβώς τον τρόπο πληρωμής της θεώρησης γιατί νομίζω αλλάζει πότε -πότε και δεν ξέρω πως γίνεται τώρα. Οι κάτοικοι Αθηνών, Πειραιώς, Αττικής και όποιος άλλος μπορεί να πάει ο ίδιος δύο φορές, για να θεωρήσει τα φωτοαντίγραφα.
    Kαλά κρασιά! Γιατί να κάνεις όλον αυτόν τον κόπο; Αγνοείς και παραπληροφορείς.
    Το κάνει ένας δικηγόρος-φίλος σου τσάμπα σε 1 λεπτό. Διάβασε παραπάνω. Είναι απόλυτα νόμιμο, είναι ο τρόπος επικύρωσης κάθε ιδιωτικού εγγράφου, το έχω κάνει άπειρες φορές σε πολλούς διαγωνισμούς ασεπ.
    Τα ίδια ισχύουν και για τις μεταφράσεις ξένων εγγράφων στα ελληνικά Τις επικυρώνει ελληνας δικηγόρος και τελείωσες.

  11. #11
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Σε ευχαριστώ που με διόρθωσες, για τις επικυρώσεις από δικηγόρο έχεις δίκιο, δεν ξέρω όμως αν κάνεις ένα λεπτό ή τζάμπα ή τι είναι πιο εύκολο, επισυνάπτω σχετικό απόσπασμα από μια τελευταία προκήρυξη του ΑΣΕΠ, για να διαλέξει όποιος θέλει, το εκείνο που τον βολεύει. Δεν μπορώ να το επισυνάψω μου βγάζει invalid file, είναι κείμενο σε wordpad, θα προσπαθήσω ξανά με word αύριο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Manolis_karas : 02-04-09 στις 20:13.

  12. #12
    Το avatar του μέλους etsouk2000
    etsouk2000 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manolis_karas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ που με διόρθωσες, για τις επικυρώσεις από δικηγόρο έχεις δίκιο, δεν ξέρω όμως αν κάνεις ένα λεπτό ή τζάμπα ή τι είναι πιο εύκολο, επισυνάπτω σχετικό απόσπασμα από μια τελευταία προκήρυξη του ΑΣΕΠ, για να διαλέξει όποιος θέλει, το εκείνο που τον βολεύει. Δεν μπορώ να το επισυνάψω μου βγάζει invalid file, είναι κείμενο σε wordpad, θα προσπαθήσω ξανά με word αύριο.
    θα πας σε έναν φίλο δικηγόρο. Δεν μπορεί, όλο και κάποιον φίλο δικηγόρο θα έχεις. Τσάμπα θα σου το κάνει, δεν θα σου ζητήσει λεφτά για μια σφραγίδα και μια υπογραφή.

  13. #13
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Το απόσπασμα που υποσχέθηκα. Είναι από μία τελευταία προκήρυξη του ΑΣΕΠ. Ας διαλέγει ο καθένας τι τον βολεύει.
    10. ΕΠΙΚΥΡΩΣΗ ΤΙΤΛΩΝ, ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣΕΩΝ.
    Της αλλοδαπής
    Τίτλοι, πιστοποιητικά και βεβαιώσεις της αλλοδαπής, που απαιτούνται από την προκήρυξη πρέπει να είναι επικυρωμένοι και επίσημα μεταφρασμένοι στην ελληνική γλώσσα.
    Οι ανωτέρω τίτλοι υποβάλλονται σε πρωτότυπο ή σε ακριβές αντίγραφο του πρωτοτύπου ή σε αντίγραφο του ακριβούς αντιγράφου της αρχής που εξέδωσε το πρωτότυπο (όχι σε αντίγραφο το οποίο δεν έχει επικυρωθεί
    από την αρχή που εξέδωσε το πρωτότυπο). Οι ως άνω τίτλοι, πιστοποιητικά και βεβαιώσεις, όταν προσκομίζονται σε φωτοτυπία μη επικυρωμένη από την αρχή που τους εξέδωσε, επικυρώνονται μόνο από δικηγόρο. Ακριβή αντίγραφα από αντίγραφα ιδιωτικών εγγράφων ή εγγράφων που έχουν εκδοθεί από αλλοδαπές αρχές, τα οποία
    έχουν επικυρωθεί από δικηγόρο ή δημόσια αρχή επικυρώνονται από όλες τις διοικητικές αρχές και τα Κέντρα Εξυπηρέτησης Πολιτών (ΚΕΠ). Η επίσημη μετάφρασή τους γίνεται από αρμόδια κατά νόμο αρχή του Υπουργείου Εξωτερικών ή την Πρεσβεία ή το Προξενείο της ξένης χώρας στην Ελλάδα ή από δικηγόρο ή από άμισθο ερμηνέα διορισμένο βάσει του ν.148/26.12.1913/1.2.1914.
    Σημειώνεται ότι, σύμφωνα με τη νομολογία του Συμβουλίου της Επικρατείας, προκειμένου περί τίτλων σπουδών με τους οποίους αποδεικνύεται η γνώση της ξένης γλώσσας, τίτλοι που προσκομίζονται σε απλά φωτοαντίγραφα γίνονται δεκτοί, υπό την προϋπόθεση ότι προσκομίζονται επικυρωμένες μεταφράσεις αυτών, στις οποίες γίνεται μνεία ότι στους νόμιμους μεταφραστές είχαν προσκομισθεί τα πρωτότυπα ή επικυρωμένα αντίγραφα των τίτλων. Εάν όμως προσκομίζονται τα πρωτότυπα των τίτλων ή επικυρωμένα αντίγραφα αυτών, αρκεί η προσκόμιση απλού φωτοαντιγράφου της μεταφράσεως αυτών, η ακρίβεια του περιεχομένου της οποίας επικυρώνεται με υπεύθυνη δήλωση του υποψηφίου, κατά το άρθρο 8 παρ. 4 ν. 1599/1986.

  14. #14
    Εγγραφή
    10-02-2009
    Περιοχή
    Germany
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    342
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    O2
    ο δικηγόρος που θα σου το επικυρώσει πρέπει να είναι γνώστης αγγλικών (ποιος δικηγόρος δεν ξέρει αγγλικά), το δικό μου δίπλωμα είναι στα γερμανικά, έφαγα τον κόσμο να βρώ δικηγόρο να μου το επικυρώσει, φίλους δικηγόρους έχω, αλλά κανένας δεν μιλάει γερμανικά! 40 Ευρώ μου πείρε, αλλά μην πτοήσε, οι περισσότεροι των δικηγόρων μιλούν αγγλικα!

  15. #15
    Εγγραφή
    13-12-2005
    Περιοχή
    Πατρα...Χανια
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    Level one FBR-1416A
    παιδια ενταξει cool οταν ειπα "κατι πιο σιγουρο" εννοουσα για να μη τρεχω σαυτο. Τεσπα εκανα τη δουλεια μου με το χαρτι του michigan... :P

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σιδερότυπο χαρτί
    Από RyDeR στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-12, 12:14
  2. Proficiency Αγγλικών. Απορίες
    Από baldrick στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-08, 17:50
  3. Αγωνία για Proficiency
    Από Antre στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 57
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-08, 11:29
  4. Proficiency στα αγγλικα.
    Από Dafnousaki στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-08, 15:28
  5. Proficiency Cambridge
    Από nicolerouni στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-07, 00:50

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας