Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 25
  1. #1
    Εγγραφή
    15-04-2009
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    καλησπέρα σε όλους!

    Βλέποντας οτι το φόρουμ σας ειναι πολύ επικεντρωμένο κυρίως γυρω απο θέματα που αφορούν τεχνολογίες broadband, τηλεφωνία, δίκτυα, κτλ, σκέφτηκα οτι θα είστε σε θεση, τουλάχιστον αρκετοί, να μου δώσουν κάποιες πληροφορίες σχετικα με το αυτό το project.

    Στο παρελθόν εχω δουλέψει ξανά με το wireshark για απλη ανάλυση, TCP, IP, και UDP πακετων.

    Αυτη ομως τη φορα πρόκειται για διπλωματική για "προχωρημένη ανάλυση πρωτοκόλλων", οποτε αυτο που προανέφερα δε φτάνουν στο ελάχιστο.

    Ξερω οτι το Wireshark είναι ενα πανίσχυρο network analyser, θα ηθελα να μου προεινετε θεματα τα οποία θα μπορούσα να επικεντρωθώ και να θεωρούνται κάπως πιο προχωρημένα.

    Για παράδειγμα (ICMP, ARP and DHCP, VoIP, SACK, Window Scaling).

    Πιθανότατα θα δουλέψω σε συνδυασμό με κάποιο network simulator, το NS2 πιστευω θα κανει αυτην την δουλεια.

    Σας ευχαριστώ εκ το προτέρων, περιμένω τα σχόλια σας και τις υποδείξεις σας.

  2. #2
    Εγγραφή
    05-12-2005
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas_wrc Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα σε όλους!

    Βλέποντας οτι το φόρουμ σας ειναι πολύ επικεντρωμένο κυρίως γυρω απο θέματα που αφορούν τεχνολογίες broadband, τηλεφωνία, δίκτυα, κτλ, σκέφτηκα οτι θα είστε σε θεση, τουλάχιστον αρκετοί, να μου δώσουν κάποιες πληροφορίες σχετικα με το αυτό το project.

    Στο παρελθόν εχω δουλέψει ξανά με το wireshark για απλη ανάλυση, TCP, IP, και UDP πακετων.

    Αυτη ομως τη φορα πρόκειται για διπλωματική για "προχωρημένη ανάλυση πρωτοκόλλων", οποτε αυτο που προανέφερα δε φτάνουν στο ελάχιστο.

    Ξερω οτι το Wireshark είναι ενα πανίσχυρο network analyser, θα ηθελα να μου προεινετε θεματα τα οποία θα μπορούσα να επικεντρωθώ και να θεωρούνται κάπως πιο προχωρημένα.

    Για παράδειγμα (ICMP, ARP and DHCP, VoIP, SACK, Window Scaling).

    Πιθανότατα θα δουλέψω σε συνδυασμό με κάποιο network simulator, το NS2 πιστευω θα κανει αυτην την δουλεια.

    Σας ευχαριστώ εκ το προτέρων, περιμένω τα σχόλια σας και τις υποδείξεις σας.
    αν οντως θες ν ασχοληθεις με "προχωρημένη ανάλυση πρωτοκόλλων" πρεπει να φτασεις ως το layer 7. Συνδυαστικα, η αναλυση στα layers 3,4 κι 7 οριοθετει αυτο που παραθετεις ως περιοχη της διπλωματικης.

  3. #3
    Εγγραφή
    15-04-2009
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimrude Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν οντως θες ν ασχοληθεις με "προχωρημένη ανάλυση πρωτοκόλλων" πρεπει να φτασεις ως το layer 7. Συνδυαστικα, η αναλυση στα layers 3,4 κι 7 οριοθετει αυτο που παραθετεις ως περιοχη της διπλωματικης.
    Ευχαριστώ για την απάντηση σου.

    Σε τι επίπεδο πρεπει να κυμανθεί η ερευνά;που θα μπορουσα και που θα επρεπε πιστευεις να δωσω το περισσοτερο βαρος;

    Για παράδειγμα, ας πουμε το πρωτόκολλο SIP (που ειναι και της μοδας) στο Application Layer πως θα μπορούσε να προχωρήσει η ανάλυση ωστε να μη μένει σε χαμηλό επίπεδό και να "ικανοποιεί" τον τιτλο της εργασίας;

  4. #4
    Εγγραφή
    29-06-2007
    Περιοχή
    Reading,UK
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    O2
    Εγώ θα σου πρότεινα να ασχοληθείς με NAT Traversal. Μπορείς να κάνεις σύγκριση διάφορων μεθόδων ως προς το performance, το αποτέλεσμα, stability etc

  5. #5
    Εγγραφή
    15-04-2009
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkarak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα σου πρότεινα να ασχοληθείς με NAT Traversal. Μπορείς να κάνεις σύγκριση διάφορων μεθόδων ως προς το performance, το αποτέλεσμα, stability etc
    κ αυτή πολύ καλή ιδιεα! Ευχαριστώ!

    Παιδιά αν κ κάποιος εχει να προτείνει και κάτι αλλο ας το κάνει ελεύθερα, καθώς μονο ιδεες μπορείτε να μου δώσετε μ αυτό!

    Ευχαριστω!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostas_wrc : 16-04-09 στις 18:12.

  6. #6
    Εγγραφή
    15-04-2009
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παιδιά γεια σας και πάλι!

    Καμία αλλη ιδέα οσον αφορά τα παραπάνω;

    Επίσης θα μου συνιστούσατε την αγορά κάποιου hardware το οποιο θα μπορώ να πειραματιστώ μαζι του; Καποιο "επαγγελματικ0" modem-router για παραδειγμα που θα βοηθουσε αυτη την αναλυση;

    Ευχαριστω!

  7. #7
    Εγγραφή
    05-12-2005
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas_wrc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την απάντηση σου.

    Σε τι επίπεδο πρεπει να κυμανθεί η ερευνά;που θα μπορουσα και που θα επρεπε πιστευεις να δωσω το περισσοτερο βαρος;

    Για παράδειγμα, ας πουμε το πρωτόκολλο SIP (που ειναι και της μοδας) στο Application Layer πως θα μπορούσε να προχωρήσει η ανάλυση ωστε να μη μένει σε χαμηλό επίπεδό και να "ικανοποιεί" τον τιτλο της εργασίας;
    αυτο που εννοουσα ειναι ν ασχοληθεις με μεθοδους "προχωρημενης αναλυσης πρωτοκολων" γι αυτο και προτεινα να "φτασεις" ως το layer7 (DPI etc). Γενικευμενες μεθουδους κι οχι μεμονωμενα πρωτοκολα οπως το SIP.

    NAT traversal? εδω προσπαθουμε να ξεχασουμε το NAT...

  8. #8
    Εγγραφή
    15-04-2009
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimrude Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο που εννοουσα ειναι ν ασχοληθεις με μεθοδους "προχωρημενης αναλυσης πρωτοκολων" γι αυτο και προτεινα να "φτασεις" ως το layer7 (DPI etc). Γενικευμενες μεθουδους κι οχι μεμονωμενα πρωτοκολα οπως το SIP.

    NAT traversal? εδω προσπαθουμε να ξεχασουμε το NAT...
    Θα μπορούσες φιλε μου να μου πεις ενα παράδειγμα; Τι εννοείς λέγοντας γενικευμένες μεθόδους;

    Ευχαριστώ για τη συμμετοχή και τις απαντήσεις σου.

  9. #9
    Το avatar του μέλους karavagos
    karavagos Guest
    Κορυφή στο είδος της
    http://www.packet-level.com/books.htm

  10. #10
    Εγγραφή
    15-04-2009
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από karavagos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κορυφή στο είδος της
    http://www.packet-level.com/books.htm
    Φίλε μου φοβερό το website που πρότεινες!

    Ευχαριστω!

    Εχεις μηπως να μου προτείνεις κάποιο hardware για αυτη τη δουλειά που θα με βοηθήσει στην εργασία μου; κάποιο "επαγγελματικ0" modem-router για παράδειγμα;

  11. #11
    Εγγραφή
    02-06-2003
    Περιοχή
    ...Once more into the breach my dear friends...
    Μηνύματα
    1.204
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
    Router
    Linksys WAG160N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas_wrc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις μηπως να μου προτείνεις κάποιο hardware για αυτη τη δουλειά που θα με βοηθήσει στην εργασία μου; κάποιο "επαγγελματικ0" modem-router για παράδειγμα;
    www.cisco.com

  12. #12
    Εγγραφή
    15-04-2009
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cprotopapas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζω για τη Cisco, κάποια πιο συγκεκριμένη πρόταση;

  13. #13
    Εγγραφή
    02-06-2003
    Περιοχή
    ...Once more into the breach my dear friends...
    Μηνύματα
    1.204
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
    Router
    Linksys WAG160N
    Τι ακριβώς ψάχνεις;Seek and ye shall find...

  14. #14
    Εγγραφή
    15-04-2009
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cprotopapas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ακριβώς ψάχνεις;Seek and ye shall find...
    Βασικα η αληθεια ειναι οτι είμαι λιγο χαμένος... θέλω μια λυση που να με αφηνει να πειραματιστώ, να εχω πολλες δυνατότητες αλλαγών σε διάφορες ρυθμίσεις έτσι ωστε να εχω και διαφορετικα αποτελέσματα για σύγκριση..

    Κάποια συσκευή που να προορίζεται για παράδειγμα για εκπαιδευτικούς σκοπούς...

    Απλα θελω μια ιδεα για το που να κινηθώ..αυτος ειναι κ ο σκοπός αυτου του thread!

    Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις μέχρι τωρα

  15. #15
    Το avatar του μέλους karavagos
    karavagos Guest
    Δεν νομίζω πως χρειάζεσαι router (χρειάζεσαι όμως ΠΟΛΥ διάβασμα). Με 2 linuxάκια μπορείς να κάνεις πάρα πολλά.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εργασία σε C++ HELP
    Από suomilk στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-09, 17:14
  2. εργασία... help!!
    Από andreas.papak στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-08, 19:18
  3. εργασια C++ επειγον!!!!
    Από katdoc στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-08, 00:05
  4. Η ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΡΓΑΣΙΑ...
    Από FTIFTI στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 55
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-07, 11:21
  5. Βοήθεια σε εργασια
    Από ozma στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-07, 12:50

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας