Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 52
  1. #1
    Θελω να γεμισω εναν πινακα με τετραψηφιους ακεραιους αριθμους με πεδιο τιμων απο 0000 εως 9999.Πρεπει να ειναι αποκλειστικα τετραψηφιοι.
    Πως?

  2. #2
    Εγγραφή
    05-04-2008
    Μηνύματα
    862
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    baudtec
    δεν κανεις και εσυ μια προσπαθεια...

  3. #3
    Εμ ναι τα εχω μπλεξει....καταρχην πρεπει να ξεχωρισω το 0 απο το 0000,αν μπορει καποιος για να μην ξενυχτησω ολο το βραδυ...που θα ξενυχτησω,γιατι αυτο ειναι μονο ενα βηματακι στην εργασια που εχω να κανω

    ........Auto merged post: zaranero πρόσθεσε 1 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    http://www.eap-forums.gr/modules.php...er=asc&start=0

    Αυτη ειναι η εργασια....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zaranero : 15-04-09 στις 23:11. Αιτία: auto merged post

  4. #4
    Εγγραφή
    19-10-2004
    Περιοχή
    Ανάμεσα σε Sentry Gun και Dispenser
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.444
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Σαν αριθμός, το 0 δεν ξεχωρίζει από το 0000 μόνο σαν συμβολοσειρές ξεχωρίζουν

    Μια απλή λύση είναι να αποθηκευεις την αριθμητική τιμή, και βάζεις τα leading zeroes όταν εκτυπώνεις τα αποτελέσματα.
    And how can we win, when fools can be kings ISO-approved?
    [MUSE: Knights of Cydonia]

  5. #5
    Επανερχομαι δριμυτερος...διαβαζω υπαρχουν καποια πραγματα που σκεφτομαι αλλα θα σας πω αυριο.

  6. #6
    Εγγραφή
    27-03-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    14614/1023
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtoutch 720
    Από μια γρήγορη ματιά που έριξα στην εργασία νομίζω ότι μιλάς για τον πίνακα AFM.

    "2. Τα στοιχεία των πινάκων ΑFM, AGO και POL να εισάγονται από τον χρήστη κατά τη διάρκεια της εκτέλεσης του προγράμματος. Εφαρμόστε αμυντικό προγραμματισμό, λαμβάνοντας υπ’ όψη ότι τα στοιχεία των πινάκων μπορούν να λαμβάνουν τις παρακάτω τιμές:
    § AFM - Ο πίνακας αποτελείται από μοναδικούς ακέραιους τετραψήφιους θετικούς αριθμούς."

    Όταν λέει για μοναδικά τετραψήφια νούμερα δεν εννοεί κάτι του στυλ '0001'. Θέλει να δει κάποιον έλεγχο από σένα ώστε να μην μπορεί να εισαχθούν αριθμοί μεγαλύτεροι από 9999 (και εννοείται να είναι θετικοί) και να μην εισάγεται ο ίδιος αριθμός μέσα στον πίνακα πάνω από μια φορά.

    Από την εκφώνηση δεν φαίνεται πουθενά να ζητάει integer του στυλ '0001' και σε διαβεβαιώνω ότι αυτό δεν γίνεται στη C (άλλωστε δεν έχει και νόημα να γίνεται). Αν τώρα σε ενδιαφέρει να το εμφανίσεις στην οθόνη μορφοποιημένο (δε νομίζω ότι ζητάει κάτι τέτοιο), τότε σε καλύπτουν αυτά που είπε ο Πύρρος.

    ........Auto merged post: HarryP πρόσθεσε 6 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Επίσης, μιας και μιλάμε για ΑΦM ίσως οι τιμές του πίνακα να πρέπει να είναι από 1 και πάνω (φαντάζομαι ότι δεν έχει νόημα ένα ΑΦΜ με τιμή 0)...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος HarryP : 16-04-09 στις 14:38. Αιτία: auto merged post

  7. #7
    Εγγραφή
    17-05-2005
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    642
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Speedtouch 780(i)WL
    SNR / Attn
    11(dB) / 33(dB)
    § AFM - Ο πίνακας αποτελείται από μοναδικούς ακέραιους τετραψήφιους θετικούς αριθμούς
    Από την εκφώνηση της άσκησης γίνεται κατανοητό ότι στον πίνακα θα υπάρχουν τιμές από 1000-9999 και αυτές μόνο.
    Άρα ο έλεγχος περιορίζεται στο 1000<=x<=9999 όπως επίσης να μην υπάρχει ξανά ο αριθμός x στον πίνακα.

  8. #8
    Ετσι το σκεφτηκα και εγω χθες και μαλλον εχεις δικιο,το εχω ηδη φτιαξει.Συγκεκριμενα εχω φτιαξει ενα προγραμμα στο οποιο αν δωσεις κατι εκτος απο ακεραιο πανω απο 1000 και κατω απο 9999 καθως και οτιδηποτε αλλο στο πληκτρολογιο να ξαναζητα εισαγωγη δεδομενων.Επισης εχω φτιαξει να "κοιταει" αν εχει ξαναδωθει ο ιδιος ακεραιος και να ξαναζητα την εισαγωγη αν εχει δωθει.
    Το κακο ειναι οτι λεει βαλε το ΑΦΜ της πρωτης εταιρειας,της δευτερης κλπ μεχρι την 8999.
    Νομιζετε οτι καπου πρεπει να διακοπτω τη ροη του προγραμματος αν και δεν το ζηταει,γιατι μπορει καλλιστα να μην εχω 8999 εταιρειες?
    Νομιζω πρεπει.
    Πως θα σταματησω τη ροη,οταν εχω φτιαξει το αμυντικο προγραμματισμο να δεχεται μονο ακεραιους?
    Να μου πειτε γιατι δεν παραθετω κωδικα και τα λεω θεωρητικα?Δεν θα ηθελα να βρεθουν καμμια 100στη εργασιες ιδιες με τη δικια μου γιαυτο.

    ........Auto merged post: zaranero πρόσθεσε 3 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Θα μπορουσα ισως να βαλω να πληκτρολογηαει τη συγκεκριμενη λεξη 'quit' (δεν ξερω αν μπορω να το προσαρμοσω αυτο στο προγραμμα ετσι οπως ειναι) αλλα πως μπορω να το κανω αυτο (οι char μεταβλητες με μπερδευουν στη συνταξη).

    ........Auto merged post: zaranero πρόσθεσε 3 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Ααααα και κατι ακομα εχω δημιουργησει πινακα 8999 ξερω γω θεσεων και τον "γεμιζω",τι θα γινει αν διακοψω τη ροη του προγραμματος?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zaranero : 16-04-09 στις 15:05. Αιτία: auto merged post

  9. #9
    Εγγραφή
    17-05-2005
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    642
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Speedtouch 780(i)WL
    SNR / Attn
    11(dB) / 33(dB)
    Βλέπω στην εκφώνηση ότι έχει μία ασάφεια (λάθος):
    δεν ορίζει το πλήθος των εταιρειών αλλά το βάζει σαν μεταβλητή (ή σταθερα?) Ν. Αυτό σημαίνει ότι θα ξέρεις από πριν πόσα στοιχεία πρέπει να δώσεις και άρα πρέπει να τα δώσεις όλα.

    Από την άλλη μεριά όμως, τι θα γίνει αν εγώ έχω 100.000 εταιρείες? Το ΑΦΜ πρέπει να είναι 4ψήφιο και μοναδικό, άρα 10.000. Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση? Μήπως να ελέγχεται και το Ν να μην είναι πάνω από 10.000?

  10. #10
    Μπορεις να ορισεις πινακα με αυτον τον τροπο?
    Δηλαδη define afm[n] και να δινεις το n απο το πληκτρολογιο?

  11. #11
    Εγγραφή
    17-05-2005
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    642
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Speedtouch 780(i)WL
    SNR / Attn
    11(dB) / 33(dB)
    Για αυτό είπα ότι πρόκειται για ασάφεια. Δεν λέει αν θα ορίζει ο χρήστης της εφαρμογής την τιμή Ν ή θα ορίζεται σαν hardcoded στο πρόγραμμα. Βάλτην σε constant να τελειώνεις

  12. #12
    Α οχι τωρα με εβαλες στην πριζα παω να πειραματιστω λιγο

  13. #13
    Εγγραφή
    30-07-2008
    Περιοχή
    Ηλιούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.746
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    TEE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗΣ
    Router
    Cisco 886w
    SNR / Attn
    5(dB) / 46(dB)
    Μην μπερδεύεσαι με την αποθήκευση. Στην C και σε κάθε γλώσσα υπάρχει η μορφοποίηση. Τον πίνακά σου προφανώς τον θες σε integer για να κάνεις ελέγχους και πράξεις, αλλά με μορφοποίηση τον τυπώνεις όπως θες. Δες το παρακάτω για παράδειγμα:

    Κώδικας:
    #include <stdio.h>
    
    int main(char **argc) {
      int a[10000];
    
      int i;
      for (i=0; i<=9999; i++) {
        a[i]=i;
      }
    
      int j;
      for (j=0; j<=9999; j++) {
        printf("%04d\n",a[j]);
      }
    
      return 0;
    }

  14. #14
    Εγγραφή
    17-05-2005
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    642
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Speedtouch 780(i)WL
    SNR / Attn
    11(dB) / 33(dB)
    § AFM - Ο πίνακας αποτελείται από μοναδικούς ακέραιους τετραψήφιους θετικούς αριθμούς
    Δεν είναι θέμα μορφοποίησης, αλλά τι ζητάει η άσκηση: μοναδικούς ακέραιους τετραψήφιους θετικούς αριθμούς.

  15. #15
    Ενταξει το εφτιαξα τωρα βαζω εγω το Ν με διορθωση για λαθη με αμυντικο προγραμματισμο κλπ.
    Επανερχομαι δριμυτερος με περισσοτερες αποριες,παω να κοιμηθω λιγο,ευχαριστω ολους ειστε μεγαλη βοηθεια.
    (Μην κλειδωθει το θεμα θα εχω πολλες αποριες ακομα)

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-07, 02:17
  2. Αλλαγές στον "Πίνακα Ελέγχου" χρήστη ..
    Από EvilHawk στο φόρουμ Η Γνώμη σας
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-07, 14:19
  3. Προγραμμα για Μαθητες λυκείου "ΓΛΩΣΣΑ"
    Από xp1988 στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-05, 13:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας