Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 63
  1. #1
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Μηνύματα
    491
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Θέλω να περιγράψω το εξής σενάριο:αν και εφόσον συμφέρει, αγορά αυτοκινητου από εξωτερικό αλλά με ξένες πινακίδες.επειδή είμαι μόνιμος κάτοικος ελλάδας, το αυτοκίνητο θα είναι στο όνομα φίλου που είναι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού.Ότι έξοδα προκύπτουν για το αμάξι θα τα πληρώνω εγώ. Δηλαδή το αυτοκίνητο ναι μεν θα είναι στο όνομα αλλου αλλά ο τελικός χρηστης θα είμαι εγώ.

    Αν κάποιος γνωρίζει θέλω να ξέρω αν κάτι τέτοιο είναι εφικτό και στέκει νομικά, αν δημιουργούνται πρακτικά προβλήματα από κάτι τέτοιο τα οποια ούτε καν μου περνούν από το μυαλό.

    μερικές εύλογες ερωτήσεις θα μπορούσαν να είναι:

    1) μπορώ να κυκλοφορώ στην ελλάδα αμάξι με ξένες πινακίδες, χωρίς να είμαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού?
    2) υπό ποίες προϋποθέσεις θα μπορούσε να γίνει το παραπάνω? δηλαδή πχ αν ήμουν παντρεμένος με κάποια ξένη θα μπορούσα να δικαιολογήσω κάτι τέτοιο?
    3) το αυτοκίνητο θα πρέπει να βγαίνει εκτος ελλάδος ανά κάποια χρονικά διαστήματα η δεν υπάρχουν τέτοιοι προβληματισμοί?

    αν το έχει κάνει αυτό κανένας από το forum ακόμα καλύτερα μιας και θα πάρουμε πληροφορίες από πρώτο χέρι.
    PhenomII 1090Τ X6 AM3//Coolermaster Seidon 120V//Gigabyte GA-MA790XT-UD4P//12GB Corsair DDR3//Gigabyte Radeon HD4670//Intel SSD+WD20EFRX//Dell U2414H 23.8" (IPS panel)//470W BeQuiet P5 s1.3 PSU//Fractal Design Define R4//

  2. #2
    Εγγραφή
    07-03-2008
    Περιοχή
    Ιεράπετρα
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    383
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/320
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ
    Router
    speedtouch
    SNR / Attn
    32(dB) / 21(dB)
    Έχεις ακούσει για κάποια ακριβά αυτοκίνητα με ξένες πινακίδες που κατάσχεσαν;
    Ετοιμάσου να είσαι ένας από αυτούς.
    Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πώς δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει

  3. #3
    Εγγραφή
    10-02-2009
    Περιοχή
    Germany
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    342
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    O2
    Ο τροπο χρήσης του οχήματος στην Ελλάδα από μη κάτοικο εξωτερικού είναι δυνατόν να γίνει εφόσον ο ιδιοκτήτης στην χώρα όπου είναι δηλωμένο το αυτοκίνητο εκδώσει έγγραφο, συμφωνα με την νομοθεσια της χώρας με το οποίο σου δίνει το δικαίωμα χρήσης (με πλήρη δικαιώματα) εντός της χώρας και στο εξωτερικό στην συνέχεια το μεταφράζει στα ελληνικά και το επικυρώνει στην ελληνική πρεσβεία στην χώρα όπου κατοικεί. Κυκλοφορούσα για ένα περίπου χρόνο αυτοκίνητο με ξένες πινακίδες (είμαι κάτοικος εξωτερικού) ρώτησα στο τελωνείο για το χρονικό διάστημα που είναι επιτρεπτή η παραμονή του οχήματος στην ελλάδα, υπάρχει κάποιος περιορισμός ανάλογα με την χώρα προέλευσης, είχα κάνει και ατύχημα (πρέπει να είσαι λίγο κασκαντέρ για να οδηγείς στην ελλάδα) αλλά κανένα πρόβλημα το όχημα είχε διεθνή ασφάλιση και ο παθόν αποζημιώθηκε (ε ναι εγώ εφταιγα)!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cheese : 16-04-09 στις 20:56.

  4. #4
    Εγγραφή
    23-05-2007
    Μηνύματα
    1.871
    Downloads
    30
    Uploads
    1
    δηλαδη, παω εγω Βρετανια και φερω ενα TT.ειμαι κατοικος Ελλαδας.μπορω να του εχω πινακιδες GB και πληωνω ασφαλεια και οτι αλλο εκει, και μετα απο δυο χρονια να το παω πισω και να το πουλησω???το μονο κενο στην ιστορια ειναι το πως θα οδηγω δεξιοτιμονο....

  5. #5
    Εγγραφή
    10-02-2009
    Περιοχή
    Germany
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    342
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    O2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από noname85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδη, παω εγω Βρετανια και φερω ενα TT.ειμαι κατοικος Ελλαδας.μπορω να του εχω πινακιδες GB και πληωνω ασφαλεια και οτι αλλο εκει, και μετα απο δυο χρονια να το παω πισω και να το πουλησω???το μονο κενο στην ιστορια ειναι το πως θα οδηγω δεξιοτιμονο....
    Το πρώτο πρόβλημα που θα αντιμετωπίσεις είναι να βρείς έναν βρετανό ο οποίος να δηλώσει το αυτοκίνητο ως δικό του, να πληρώνει και τους φόρους που αντιστοιχούν και φυσικά να είναι άτομο της εμπιστοσύνης σου έτσι ώστε να μην καταγγείλει κλοπή για να γλυτώσει τα τέλη κυκλοφορίας και εσένα να σε μπαγλαρώσουν όταν θα βγείς από τα σύνορα, γιατί κάθε τέσσερις ή έξι μήνες, ανάλογα την προέλευση, πρέπει υποχρεωτικά να περάσεις τα σύνορα διαφορετικά πληρώνεις τσουχτερό πρόστιμο ανάλογα με τις επιπλέον ημέρες που το όχημα παρέμεινε εντός των ελληνικών συνόρων

  6. #6
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Το μηχανολογικό της νομαρχίας είναι κοντά μου θα ρωτήσω την πρώτη εργάσιμη ημέρα.

  7. #7
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.620
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Εντός ΕΕ το αυτοκίνητο δεν ελέγχεται ότι περνάει τα σύνορα, μπορείς να το έχεις συνέχεια στην Ελλάδα. Όταν ζούσα στη Γαλλία είχα εκεί το αυτοκίνητό μου για 2 χρόνια με Ελληνικές πινακίδες, ασφαλισμένο και νομιμότατο. Αν ήθελα να το οδηγήσει κάποιος άλλος θα έπρεπε να του κάνω χαρτί, και όλα καλά (έχω πάει στο εξωτερικό με αυτοκίνητο άλλου, δεν το λέω στην τύχη). Αν εμπιστεύεσαι τον θεωρητικό ιδιοκτήτη, δεν έχεις πρόβλημα. Για αυτοκίνητο από Αγγλία δεν είμαι σίγουρος, γιατί δεν είναι Σένγκεν, αλλά για εντός Σένγκεν χώρες κάνεις ότι θες.

  8. #8
    Εγγραφή
    10-02-2009
    Περιοχή
    Germany
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    342
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    O2
    δεν ξέρω τί ακριβώς ισχύει για χώρες schengen και εγώ από εκτώς schengen χώρα κυκλοφορούσα αυτοκίνητο στην ελλάδα με περιορισμούς στο χρόνο παραμονής

  9. #9
    Εγγραφή
    23-05-2007
    Μηνύματα
    1.871
    Downloads
    30
    Uploads
    1
    εγω δεν μπορω στο ονομα μου να βγαλω αγγλικες πινακιδες??τι ε.ε. εχουμε??

  10. #10
    Εγγραφή
    10-02-2009
    Περιοχή
    Germany
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    342
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    O2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από noname85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω δεν μπορω στο ονομα μου να βγαλω αγγλικες πινακιδες??τι ε.ε. εχουμε??
    δεν μπορείς, πρέπει να είσαι μόνιμος κάτοικος

    ........Auto merged post: stockas πρόσθεσε 0 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    άλλωστε η αγγλία δεν είναι στο schengen
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cheese : 16-04-09 στις 22:29. Αιτία: auto merged post

  11. #11
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/20
    ISP
    Sunrise comfort
    Router
    Sagemcom F@st 5360
    Δεν αξίζει να το ρίσκο κατά τη γνώμη μου άμα δεν είσαι επίσημα και κάτοικος εξωτερικού.
    Τώρα για εξωτικά αυτοκίνητα είναι άλλο θέμα! Το πρόβλημα είναι οτι θα σε σταματάνε συνέχεια!

  12. #12
    Εγγραφή
    10-02-2009
    Περιοχή
    Germany
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    342
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    O2
    δεν ξέρω τι γίνεται τώρα αλλά το 2006 για ένα χρόνο κυκλοφορούσα με ξένες πινακίδες δε με σταμάτησε ποτέ κανένας

  13. #13
    Εγγραφή
    29-06-2007
    Περιοχή
    Reading,UK
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    O2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από noname85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω δεν μπορω στο ονομα μου να βγαλω αγγλικες πινακιδες??τι ε.ε. εχουμε??
    Μπορείς απλώς πρέπει να δηλώσεις μια Αγγλική διεύθηνση για να σου αποσταλεί το V5 (άδεια κυκλοφορίας). Η αγορά ειναι μια απλή διαδικασία. Απλώς πληρώνεις τον πωλητή, σου δίνει ενα κομμάτι απο το δικό του V5 που χρησιμέυει ως προσορινό V5 και το αυτοκίνητο είναι δικό σου.

    Αν θέλεις να το ασφαλισεις στην Αγγλία και να το χρησιμοποιείς Ελλαδα, πρέπει να πληρώνεις ετησίως το road tax και να περνάει απο ΜΟΤ (σαν το δικό μας ΚΤΕΟ) ωστε η ασφάλεια σου να σε καλύπτει.

  14. #14
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ, γλιτώνεις ελάχιστα χρήματα και έχεις να κάνεις με 3 υπηρεσίες: Υπουργείο Συγκοινωνιών, ΔΟΥ, Τελωνείο. Αν θέλεις λεπτομέρειες ξαναγράφω, για επίσημες πληροφορίες ρώτα σε τελωνείο. Γράφω για τα νόμιμα, για τι άλλο μπορεί να γίνει, δεν ξέρω.

  15. #15
    Το avatar του μέλους thla
    thla Guest
    Δυστυχως δεν μπορεις να το κυκλοφορεις. Πηγαινε στο link http://www.gsis.gr/teloneia/faq_teloneia/faq_2.html και θα βρεις αναλυτικα, τι ισχυει.

    Αν χρειαζεσαι περαιτερω πληροφοριες, στειλε μου μηνυμα, μιας και εχω ασχοληθει αρκετα με το θεμα. Μολις αναγκαστηκα να εκτελωνησω την "δικη μου περιπτωση" ...

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-09, 11:43
  2. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-08, 02:37
  3. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-07, 03:38
  4. Γραμμη Adsl στο ονομα μου?
    Από costa στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-06, 20:16
  5. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-06, 15:35

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας