Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 81

Θέμα: Κατάθλιψη

  1. #1
    Εγγραφή
    15-09-2004
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19.500/870
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πριν χρονια ενιωθα πολυ ασχημα με τον εαυτο μου , και ειχα επισκεφτει και ψυχολογο μια φορα που με βοηθησε πολυ, αν και δεν συνεχισα την θεραπεια.... απο την μια το κοστος ηταν μεγαλο, απο την αλλη δεν ενιωθα τρελη για να συνεχισω την θεραπεια...

    Αλλα εδω και λιγο καιρο νιωθω σαν να υποτροπιαζω παλι και σαν να πεφτω στο ιδιο λουκι οπως με τοτε. Αντιμετωπιζω μια δυσκολη κατασταση παλι.

    Ηθελα να ξερω αν εχετε αντιμετωπισει και εσεις παρομια κατασταση, αν σας εχει βοηθησει ο ψυχολογος, και αν περνετε καποια αντικαταθλιπτικα φαρμακα... δεν μου εχει χορηγησει τιποτα και σκεφτομαι να αρχισω ισως αντικαταθλιπτικη αγωγη.

    Επισης θελω να ξερω πως αντιμετωπιζετε εσεις την καταθλιψη , με τι εναλλακτικες μεθοδους αν εχετε...

    Ευχαριστω πολυ, και οποια βοηθεια δωσετε ειναι ευπροσδεκτη.
    "Life is what happens to you when you are busy making other plans." John Lennon







  2. #2
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Μηνύματα
    13.037
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Ποτε φαρμακα εκτος αν εισαι στο οριο. Κριμα ειναι να εθιζεις τον εαυτο σου και σε αντικαταθλιπτικα. Ξερω οτι με την συχνη σωματικη ασκηση ( η ακομα και με το γρηγορο περπατημα) σιγουρα ξεχνιεσαι και παραγονται και ενδορφινες που ειναι το "φυσικο" αντικαταθλιπτικο απο οσο ξερω. Ειναι μια πιο σωστη λυση. Η εναλλακτικα βρες ενα χομπι που να σε κανει χαρουμενη και να περνας ευχαριστα την ωρα σου. Στην θεση σου παντως θα εμενα μακρια απο τα φαρμακα οσο περισσοτερο μπορω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος crypter : 16-04-09 στις 16:08.
    Quality is not an act, it is a habit.

  3. #3
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.638
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Στα αντικαταθλιπτικά ΔΕΝ εθίζεσαι. Ο ψυχολόγος όμως δεν είναι ο κατάλληλος για να στα δώσει γιατί δεν είναι γιατρός!Ένα τμήμα ψυχολογίας έχει τελειώσει. Ο ψυχίατρος είναι ο μόνος αρμόδιος για να δώσει τέτοιου τύπου φάρμακα. Ούτε καν ο παθολόγος αν και αρκετοί το συνηθίζουν.
    Για να θεωρηθεί όμως ότι η θλίψη αποτελεί παθολογική κατάσταση πρέπει να περάσουν 4-6 μήνες που το άτομο να τη νιώθει συνεχώς.Στις δύσκολες καταστάσεις όλοι νιώθουμε θλίψη. Με τον καιρό και με άλλες ενασχολήσεις που γεμίζουν τη μέρα μας περνάει. Αν μετά από μεγάλο διάστημα είσαι ακόμη χάλια τότε πρέπει να επισκεφτείς γιατρό. Και ποτέ φάρμακα χωρίς τη συμβουλή του
    Υπόψιν ότι η κατάθλιψη δεν έχει καμία σχέση με την τρέλα. Και ούτε τα φάρμακα που την αντιμετωπίζουν έχουν

  4. #4
    Εγγραφή
    15-09-2004
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19.500/870
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστω για τις συμβουλες, ισως φταιει αυτο το διαστημα που νιωθω ετσι.. απλως πολλες φορες νιωθω οτι δεν μπορω να τα καταφερω μονη μου

    Mηπως ξερετε καποιον ιατρο που θα μπορουσα να απευθυνθω?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος arial : 16-04-09 στις 16:15.
    "Life is what happens to you when you are busy making other plans." John Lennon







  5. #5
    Εγγραφή
    22-10-2004
    Μηνύματα
    2.435
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Όπως όλοι μας βρε. Απλά σφίγγουμε τα δόντια και συνεχίζουμε. Κι εξάλλου έχεις κι εμάς να σου γράφουμε αράδα να περνάει η ώρα. Ίσως να έβρισκες κάποιο νέο χόμπι να σου κεντρίσει το ενδιαφέρον;

    Στην τελική θεωρώ ότι πολύ λίγες καταστάσεις στη ζωή δεν είναι αναστρέψιμες, απλά αγχωνόμαστε για ψίλου πήδημα (πχ ωχ θα αργήσω στη δουλειά).

    Εδώ ίσως να σου χρειαζόταν λίγος στρατός, όπου πραγματικά αν είχεις δουλέψει λίγο έξω, μάθαινες να γράφεις όλα τα 20χρονα και τους 24χρονους ανθυπολοχαγούς στα άγραφα. Λες και τι θα μου κάνει; θα μου βάλει τιμωρία να μην βγω 5 μέρες έξω; Μου έκλασε μια μάντρα... Δεν είναι αυτοί σοβαροί λόγοι για να στεναχωριέται κάποιος.

    Κουράγιο, μην μασάς...
    Heh, screw you guys... I'm going home!

  6. #6
    Εγγραφή
    15-09-2004
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19.500/870
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν μπορω να παω στρατο, βλεπεις ειμαι κοπελα και δεν περνουν κοπελες στο στρατο...

    Παλιοτερα ειχα αρχισει το καπνισμα, με ηρεμουσε και με χαλαρωνε
    "Life is what happens to you when you are busy making other plans." John Lennon







  7. #7
    Εγγραφή
    27-11-2007
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.272
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50000
    ISP
    forthnet vsdl 50
    Router
    forthnet
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Arial,

    επειδη και εγω το νιωθω συχνα και με εχει χτυπησει στομαχι, ριξε ενα P.M εαν θες.

    λυσεις υπαρχουν αλλα θες φιλους....οικογενεια....
    I love it

  8. #8
    Εγγραφή
    15-09-2004
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19.500/870
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λουκα τωρα που ειπες στομαχι , εχω διαπιστωσει πως μετα απο εντονη στεναχωρια με πιανουν δυνατοι πονοκεφαλοι , πονος στο στομαχι... μαλιστα εχω παει και νοοσοκομειο για αυτο το λογο.
    "Life is what happens to you when you are busy making other plans." John Lennon







  9. #9
    Εγγραφή
    27-11-2007
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.272
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50000
    ISP
    forthnet vsdl 50
    Router
    forthnet
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ARIEL,

    και εμενα τα ιδια ακριβως , και ζαλαδες!!!!

    και εγω πηγα, λενε ψυχολογικο ειναι....ισως και να ειναι δεν ξερω.

    μια αγκαλιτσα θες.
    I love it

  10. #10
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Εγω θα ελεγα να αλλαξεις τροπο ζωης και συνηθειες.
    Ακομα και αυτες τις οποιες τις θεωρεις οτι σε βοηθουν να "ξελαφρωσεις".
    Αυτες ειδικα ειναι που σε ριχνουν χειροτερα, μιας και δεν σε αφηνουν να δεις τις υπολοιπες ασχολιες τις οποιες θα μπορουσες να κανεις και πραγματικα να σε "γεμισουν".

    Αλλά δες το αλλιως. Ο ανθρωπος ειναι φτιαγμενος να δεχεται ερεθισματα και να αντιδρα σε αυτα, σε μερικα πολυ εντονα σε αλλα λιγοτερο.
    Βρες μονο θετικα και απεριψε την αντιδραση σε αυτα που σε ενοχλουν.
    Σιγα σιγα θα βρισκεις (βασικα θα τα ανακαλυπτεις επειδη ηδη υπαρχουν) ολο καλυτερα πραγματα γυρω σου.

    Ακομα και αν ολα ειναι μαυρα το ποσο μαυρα τα βλεπουμε εξαρταται απο το ποσο φως μας δινει κατι αλλο, και ας ειναι αυτο ασημαντο μπροστα στα υπολοιπα μαυρα.
    Με λιγη θετικη σκεψη, παρεα, κινηση (δραστηριοτητα) ερχεται το φως πιο ευκολα σε σενα, γιατι πας εσυ σε αυτο.

  11. #11
    Εγγραφή
    15-09-2004
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19.500/870
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λουκα σε ευχαριστω πολυ για ολα

    Και νομιζω πως τα οποια συναισθηματα νιωθουμε, καλα ή καλα, αυτα το σωμα μας τα βγαζει με καποιο τροπο, ειτε ειναι ημικρανιες (που μπορει να εχω για μερες μαζι με ζαλαδες ή εμετο), ειτε ειναι πονος στο στομαχι... εμενα στο νοσοκομειο μου ειχαν χορηγησει τοτε Zantac
    "Life is what happens to you when you are busy making other plans." John Lennon







  12. #12
    Εγγραφή
    27-11-2007
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.272
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50000
    ISP
    forthnet vsdl 50
    Router
    forthnet
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παρακαλω, και εγω στα ιδια ειμαι, προπαθησε να μην περνεις χαπια....
    I love it

  13. #13
    Εγγραφή
    03-01-2009
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αυτο που περνας Arial πιστευω οτι το περναμε ολοι. Απλως καποιοι εχουν την δυνατοτητα και την γνωση να το αντιμετωπιζουν. Μεγαλη επιρροη εχει και το αγχος που ειναι ενας νεος παραγοντας στην καθημερινη μας ζωη. Το προβλημα ομως ειναι πως τα καταφερνουμε απο την καταθλιψη να επανερθουμε σε χαρουμενη κατασταση. Το οτι ειπαν οι πιο πανω εχουν δικιο, και πρεπει να δοκιμαστει.

    Τωρα σιγουρα εχεις καποια πραγματα στο μυαλο σου, η οποια ειναι η αιτια για την κατασταση στην οποια βρισκεσαι, οταν ειμαι στην ιδια κατασταση με εσενα μερικα πραγματα που κανω ειναι:

    -Παιζω ηλεκτρονικα παιχνιδια
    -Βλεπω κωμοδιες, και ας τις εχω ξανα δει
    -Μιλαω με ανθρωπους που εχω καιρο να τους μιλησω
    -Κανω shopping
    -Μπαινω σε chat rooms, και ενοχλω ολους
    -Σεξ
    -Καπνιζω

    Γενικα κανω πραγματα που με ευχαριστουν εστω και ελαχιστα, λιγο απο εδω λιγο απο εκει το ξεπερναω. Δεν υπαρχει αμφιβολια στο γεγονος οτι αν δεν κανω τιποτα για την κατασταση μου, τοτε χειροτερευεται η κατασταση.

    Μην παιρνεις φαρμακα, ειναι βλακιες, και κακο για την σωματικη/ψυχικη υγεια, μπορει να σε κανει να νιωθεις καλυτερα, αλλα μακροπροθεσμα σε κανουν κακο.

    Παντως καλυτερα να βρεθεις με καποιον ανθρωπο να μιλισεις

  14. #14
    Το avatar του μέλους GnF
    GnF Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από weedness Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο που περνας Arial πιστευω οτι το περναμε ολοι. Απλως καποιοι εχουν την δυνατοτητα και την γνωση να το αντιμετωπιζουν. Μεγαλη επιρροη εχει και το αγχος που ειναι ενας νεος παραγοντας στην καθημερινη μας ζωη. Το προβλημα ομως ειναι πως τα καταφερνουμε απο την καταθλιψη να επανερθουμε σε χαρουμενη κατασταση. Το οτι ειπαν οι πιο πανω εχουν δικιο, και πρεπει να δοκιμαστει.

    Τωρα σιγουρα εχεις καποια πραγματα στο μυαλο σου, η οποια ειναι η αιτια για την κατασταση στην οποια βρισκεσαι, οταν ειμαι στην ιδια κατασταση με εσενα μερικα πραγματα που κανω ειναι:

    -Παιζω ηλεκτρονικα παιχνιδια
    -Βλεπω κωμοδιες, και ας τις εχω ξανα δει
    -Μιλαω με ανθρωπους που εχω καιρο να τους μιλησω
    -Κανω shopping
    -Μπαινω σε chat rooms, και ενοχλω ολους
    -Σεξ
    -Καπνιζω

    Γενικα κανω πραγματα που με ευχαριστουν εστω και ελαχιστα, λιγο απο εδω λιγο απο εκει το ξεπερναω. Δεν υπαρχει αμφιβολια στο γεγονος οτι αν δεν κανω τιποτα για την κατασταση μου, τοτε χειροτερευεται η κατασταση.

    Μην παιρνεις φαρμακα, ειναι βλακιες, και κακο για την σωματικη/ψυχικη υγεια, μπορει να σε κανει να νιωθεις καλυτερα, αλλα μακροπροθεσμα σε κανουν κακο.

    Παντως καλυτερα να βρεθεις με καποιον ανθρωπο να μιλισεις
    Νομίζω δεν έχει σχέση με γνώση για να αντιμετωπίσεις κάτι τέτοιο. Ο καθένας μας έχει κάποιες δικλίδες ασφαλείας για τέτοια πράγματα. Συνήθως αυτές είναι κάτι που δημιουργεί αντίθετα αποτελέσματα.

    Όλα τα παιδιά πιο πάνω σου λένε με απλά λόγια να βρείς πράγματα να σε κάνουν να χαμογελάς. Δεν μπορείς να σταματήσεις να αγχώνεσαι με τους σημερινούς ρυθμούς αλλά το σώμα σου έχει τα κατάλληλα "φάρμακα" για να αντιμετωπίσει το αγχος και τη στεναχώρια.

    Σε εμένα δουλεύουν αρκετά πράγματα όπως ταξίδια, παρεάκια, βολτίτσες, φίλοι, hobby (βλέπε υπολογιστές, παιχνιδάκια), ανανεώσεις σε διάφορα πράγματα (αγορές ή ακόμα και βάψιμο στο σπίτι βοηθάει πολύ απο το να βλέπεις τις ίδιες οικόνες ειδικά στον χώρο σου και καλό θα ήταν να το κάνεις και μονη σου το βάψιμο).
    Εν ολίγις απλά πράγματα που είτε μας κάνουν να χαμογελάμε είτε να ξεχνιόμαστε.
    Το καλό σεξ που ανάφερε κάποιος παραπάνω είναι νομίζω απίστευτα αναγκαίο αλλά πιο αναγκαίο είναι να έχεις ένα άνθρωπο για εσένα δίπλα σου. Μια αγκαλιά βρε αδερφε νομίζω είναι απίστευτα δυνατό χάπι.
    Γυμναστική είναι και πάλι κάτι που ανεβάζει την αυτοεκτίμισή σου σε απίστευτα καλό βαθμό. Κάτι που πραγματικά μας κάνει να νοιώθουμε καλύτερα είναι να νοιώθουμε καλύτερα κοιτώντας τον εαυτό μας. Πές το αυταρέσκια αλλά πραγματικά δουλεύει. Ταυτόχρονα υπάρχουν και διάφορα που γίνονται στο εσωτερικό μας που έχουν θετικά αποτελέσματα (δες παραπάνω).

    Είμαι κατά των φαρμάκων λόγω του ότι πιστεύω ότι στο τέλος γίνεσαι λίγο πολύ δέσμιος τους (εκτος αν μιλάμε για κατάσταση που διορθώνεται μόνο έτσι) και κάνεις και τον εαυτό σου να νομίζει ότι δεν μπορεί και χωρίς αυτά. Και οι ψυχολόγοι πραγματικά δεν είναι αυτοί που μπορούν να δίνουν φαρμακευτικές αγωγές.

  15. #15
    Εγγραφή
    29-06-2007
    Περιοχή
    Reading,UK
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    O2
    Όσο σκέφτεσαι ότι έχεις κατάθλιψη τόσο χειρότερα θα γίνεσαι. Been there, done that...

    Προβλήματα έχουμε όλοι... Και να μην τα καταφέρουμε, προσπαθουμε ξανα και ξανά.

    Μάκρυα απο τις έυκολες λύσεις όπως φάρμακα πάντως.

    Βρες δραστηριότητες που σε κάνουν να αισθάνεσαι όμορφα και πείσε το μυαλό σου ότι όλα θα πάνε καλα και είσαι δυνατή.

    Btw, συμφωνώ με τον GNF.
    Γυμναστική είναι και πάλι κάτι που ανεβάζει την αυτοεκτίμισή σου σε απίστευτα καλό βαθμό.
    Ο μόνος γιατρός είναι ο εαυτός σου!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gkarak : 16-04-09 στις 19:15. Αιτία: auto merged post

Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας