Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    24-11-2005
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Στις 29/09 έδωσα την παρακάτω παραγγελία (τροποποιήθηκε στην #41839 λόγω έλλειψης ενός σετ πιρούνι - κουτάλι αξίας 3.55 €)
    (1 x Inglesina LOFT ORANGE 80.73 € - 1 x Bell 77350 21.79 € - 1 x Πως Να Βοηθήσετε Το Παιδί Σας Ν'Αναπτυχθεί 11.10 € - 1 x Clawson C. - Ο ταξιδευτής των μαθηματικών 14.39 € - 1 x Mila Λούτρινο Μαξιλάρι - 550 11.70 € - 1 x Safety 1st Αποφρακτήρας Μύτης 1.34 € - 1 x Safety 1st Σταγονόμετρο 1.34 € - 1 x Acu-Life Δοσομετρητής 5ml 1.38 € - 1 x Safety 1st Τσάντα Θήκη Πλυντηρίου 3.38 €)

    Τελική τιμή: 147.15 €
    Κατέθεσα: 150.70 €
    Πιστωτικό: 3.55 €

    Μου στείλανε 2 λάθος προϊόντα (!):
    1 x Inglesina LOFT GRAPHITE 80.73 € και όχι ORANGE που εγώ παρήγγειλα,
    1 x Bell 77350 21.79 € χρώματος άσπρου και όχι μαύρου που εγώ παρήγγειλα.

    Την επομένη παραδέχθηκαν το διπλό τους λάθος και δέχτηκαν την αλλαγή των παραπάνω προϊόντων.
    Θα τα στέλνανε όμως σε 3-4 μέρες γιατί τελικά δεν υπήρχε ούτε το Inglesina LOFT ORANGE ούτε το Bell 77350 το οποίο θα άλλαζα με το Panasonic KX-TSC11EXB - 30.90 € και θα πλήρωνα τη διαφορά 9.11 €.

    Τελικά στείλανε μόνο το Panasonic KX-TSC11EXB γιατί όπως με ενημέρωσαν το Inglesina LOFT ORANGE θα ήταν διαθέσιμο 1 μήνα μετά.
    Έτσι ακύρωσα την παραγγελία για το Inglesina LOFT ORANGE και επέστρεψα το Inglesina LOFT GRAPHITE και το Bell 77350 δίνοντας τους αριθμό λογαριασμού μου στην τράπεζα Πειραιώς για να καταθέσουν 84.28 € (3.55 € + 80.73 €).

    Στις 14/10 έκανα μία δεύτερη παραγγελία (#42807) περισσότερο για να μην μείνει πιστωτικό (αυτό προφανώς ήταν και το λάθος μου).
    (1 x Siemens TT60101 executive edition - 900 W 35.13 € - 1 x Izzy PB320 my cutter - 200 W 19.06 € - 1 x Ντέιβις Ντ. - Η Φύση Και Η Δύναμη Tων Mαθηματικών 19.90 € -
    1 x SAFETY A.T/G Παιδικό Θερμ. Μπάνιου/Ψαράκι Ροζ 1.59 € - 1 x Mila Μεταλλική Κρεμάστρα - 2052 11.88 € - 1 x ROMED Μαντηλάκια Οινοπνεύματος Ολλανδίας 3.12 € - 1 x ROMED Κόφτης 3.71 €)

    Τελική τιμή: 94,39 €

    Μου ζητήσατε όμως να καταθέσω ολόκληρο το ποσό και όχι τη διαφορά 10.11 € (94.39 € - 84.28 €) με τη δικαιολογία ότι έπρεπε να ελεγχθούν πρώτα καλά τα επιστραφέντα προϊόντα.
    Αναγκάστηκα να δεχθώ και έτσι κατέθεσα 94,39 € ενώ ακόμη περιμένω χωρίς αποτέλεσμα να καταθέσουν τα χρήματα στο λογαριασμό μου.
    Σημειώνω ότι δεν παίρνω καμία απάντηση σε διαδοχικά email που στέλνω.

    Αρχίζω λοιπόν (με καθυστέρηση μάλλον) να ενημερώνω διάφορα forums και blogs ενώ θα καταγγείλω το συγκεκριμένο κατάστημα (MINImarket) και σε διάφορους φορείς.

    Τα συμπεράσματα δικά σας.

  2. #2
    Εγγραφή
    14-12-2005
    Μηνύματα
    601
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Δυστυχώς ενώ όταν ξεκινήσαν ήταν ένα ηλεκτρονικό κατάστημα που συνέστηνα, πλέον έχουν γίνει ασυνεπέστατοι, αγενέστατοι και ξερόλες.

    Πάει καιρός που έχω σταματήσει να ψωνίζω από αυτούς. Κάνε καταγγελία στο Υπουργείο Ανάπτυξης και ζήτησε εκτός από την επιστροφή τν χρημάτων σου και αποζημίωση για όλο αυτή την ταλαιπωρία

  3. #3
    Εγγραφή
    24-11-2005
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
    Σήμερα κατέθεσαν τα χρήματα στο λογαριασμό μου - 1,5 μήνα μετά! Η δημοσιοποίηση του θέματος μου έκανε προφανώς καλό.

  4. #4
    Εγγραφή
    06-10-2008
    Μηνύματα
    4.276
    Downloads
    12
    Uploads
    5
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    SNR / Attn
    2/7(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zedzedzed Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
    Σήμερα κατέθεσαν τα χρήματα στο λογαριασμό μου - 1,5 μήνα μετά! Η δημοσιοποίηση του θέματος μου έκανε προφανώς καλό.
    Kαι?
    Θα ληξει το ζητημα,για σενα ετσι?
    Προσωπικα εαν ειχαν στην κατοχη τους,παρανομα τα χρηματα μου,ανεξαρτητως ποσου,θα ειχαμε εξελιξεις...

  5. #5
    Εγγραφή
    07-02-2009
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εγω την πάτησα για τα καλά μάλλον με το MEGAMARKET.
    Στις 20/01/2009 Παράγγειλα είδη αξίας 2084 €, τα πλήρωσα με τραπεζική μεταφορά και ακόμα περιμένω.
    Η ελληνική αντιπροσωπεία (MIELE) λέει ότι είναι και ήταν πάντα διαθέσιμα και ότι δεν συνεργάζεται με αυτό το κατάστημα.
    Φυσικά καμμία απάντηση στα τηλέφωνα, E-mail, chat-online κλπ.
    Μάλλον θα κάνω το ίδιο με τον zedzedzed και θα δω πως γίνεται με το ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ.
    Αλλά θα ζητήσω και αποζημίωση διότι τα είδη που παράγγειλα έχουν αυξηθεί κατά 300 € περίπου από τότε σε όλα τα καταστήματα.
    Μακριά λοιπόν από το MEGAMARKET και καλό θα ήταν να εξαφανιστεί από τον ιστό, από το skroutz και από παντού. Όποιος μπορεί τον παρακαλώ να το κάνει!!

  6. #6
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μήν τους αφήνεις σε χλωρό κλαρί.
    Συνήγορος του Καταναλωτή 2106460414.
    Γενική Γραμματεία Καταναλωτή 2103829640.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  7. #7
    Εγγραφή
    23-12-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    419
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber ΑΧ
    Πριν από 3 περίπου χρόνια αγόρασα από αυτούς ένα φορητό acer ο οποίος ήρθε με χαλασμένα ηχεία. Πιο συγκεκριμένα όταν έπαιζε οποιοσδήποτε ήχος, τα ηχεία έκαναν σαν να χτυπάς ντενεκέδες. Τους παίρνω τηλέφωνο και ζήτησα άμεση αντικατάσταση ή επιστροφή χρημάτων. Αυτοί δεν δέχονταν τίποτα από όλα αυτά. Τους είπα ότι θα τους επιστρέψω το pc και θα ζητήσω από τη VISA ακύρωση συναλλαγής. Τότε έλαβα μια επιστολή από κάποιον διευθυντή τους, όπου με απειλούσε με μηνύσεις.

    Μιλάμε για μεγάλα τομάρια.

    Τελικά πήγα σε φίλο δικηγόρο και φτιάξαμε μια επιστολή με όλη τη νομολογία για τα ελαττωματικά προϊόντα και τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις που έχει ο καθένας. Έστειλα το ραβασάκι στο κοπρόσκυλο που με απειλούσε και προφανώς έβαλε την ουρά κάτω από τα σκέλια και άρχισε να τρέχει.

    Στο δια ταύτα, επικοινώνησα με την acer στην Ιταλία, όπου τα άκουσαν και αυτοί, και ζητούσαν χίλια συγνώμη που μου πούλησαν χαλασμένο pc, αλλά μου υποσχέθηκαν ότι θα μιλήσουν με την MDI και ότι μέσα σε 5 εργάσιμες θα μου το επισκευάσουν. Το οποίο και έγινε.

  8. #8
    Εγγραφή
    03-11-2004
    Περιοχή
    Καλλιθεα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    λευκο με 5 led
    Ειχα παει παλια εκει για δουλεια παιδες απο αγγελια και μονο απο το ατομο που μιλησα ειπα αστο...πολυ υφακι, και δηθεν, και ανωτεροτητα λες και πηγα να μιλησω στο SETI...ΟΞΩ ΡΕ....

  9. #9
    Εγγραφή
    28-09-2005
    Περιοχή
    Hράκλειο-Κρήτη
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15000/965
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    Οτε Speedport entry 2i
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ζωντανεύω το θέμα επειδή το megamarket βάρεσε κανόνι!
    http://nonews-news.blogspot.com/2009...rketgr-to.html

  10. #10
    Εγγραφή
    24-04-2009
    Περιοχή
    Heraklion
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    454
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    Alcatel Thomson TG585v7
    Path Level
    Fastpath
    κιτρινομαγαζο- πλαισιο - γιου (η σειρα ειναι τυχαια!) ισως αυτη τη στιγμη τα πιο αξιοπιστα ηλεκτρονικα καταστηματα στην ελλαδα. Παντα κατα τη γνωμη μου. Αν βαρεσουν κανονι και αυτα καποτε θα δεις ολο τον κοσμο να επιστρεφει στους κοτσοβολους και στις ηλεκτρονικες αθηνων για να αγοραζει pc ετοιμα και. Οπως καναμε δλδ πριν 10 χρονια για οσους θυμουνται
    Οσο για το φιλο που πηρα το acer με τα χαλασμενα ηχεια απλα να του πω οτι σε λιγα acer ειδικα αυτα της σειρας 50χχ- 51χχ 4ετιας δλδ ειχαν σωικα ηχεια. Και το δικο μου απο την τριτη μερα εκαψε το αριστερο ηχειο. Μου το επιδιορθωσαν αλλα μετα απο 1 μηνα ξανακαηκε. Δεν ξανασχοληθηκα.

  11. #11
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    για το συγκεκριμενο "μαγαζι" το εχουμε αναλυσει διεξοδικα

    http://www.adslgr.com/forum/showthre...ght=megamarket

    κριμα σε οσους την πατησαν

  12. #12
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Βάρεσε κανόνι πριν προλάβω καν να το επισκεφτώ. Το είχα ακουστά εδώ και αρκετό καιρό, όλο έλεγα να το επισκεφτώ, αλλά οκ 17 πλήκτρα (www.megamarket.gr) και ένα enter φαίνεται μου φανήκαν πολλά. - ΟΚ σοβαρά το -market μου θύμιζε το fleamarket και θεωρούσα ότι θα έχει σαβουροδημοπρασίες, οπότε δεν είχα μπει ποτέ στο κόπο να μπω.

Παρόμοια Θέματα

  1. Γνώμες για MEGAMARKET
    Από elina_77 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 55
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-14, 15:35
  2. Μηνύματα: 333
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-08, 23:28
  3. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-03, 20:37

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας