Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    04-12-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    16422/980
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    netfaster
    SNR / Attn
    11(dB) / 8(dB)
    καλησπερα
    εχουμε και λεμε..
    το ρουτερακι τησ γραμμησ ειναι το netfaster οπως δειχνουν ολα (επειτα απο αντικατασταση του fritz) και το δευτερο ρουτερ ειναι το netgear wrg614 (παλιο αλλα ισως αποδειχθει σωτηριο..)
    αυτο που θελω να κανω ειναι το εξης...
    να καταφερω να συνδεσω ασυρματα τα δυο ρουτερ ωστε το 614 που θα το εχω κοντα στην τν να συνδεσω εκει το ιπτν τησ ΗΟΛ και το ps3 με καλωδιο δικτυου...
    αυτο θελω να το κανω γιατι εχω μεγαλη αποσταση χωλ που ειναι το μοντεμ (νετ) με τ το σαλονι και την τν... σε ευθεια πρεπει να ειναι τουλαχιστον 8μ και ειναι αδυνατον να εχω ενα καλωδιο στην μεση του σαλωνιου αλλα ουτε και να το παω γυρω γυρω γιατι τοτε ισωσ χρειαστω και τα διπλασια μετρα...
    πεστε μου τι να κανω ... εχω ακουσει και για κατι πριζεσ που κανουν δικτυο μεσω ρευματοσ..ειναι καλη λυση αυτη η εχει προβλημα?
    επισης πρεπει αυτην την πριζα να ειναι μονη τησ πανω στην γραμμη σωστα?δεν μπορω να την βαλω σε ενα πολυμπριζο...τουλαχιστον απο Ηολ ειπαν οτι ειναι καλυτερο να ειναι ανεξαρτητη..

    δωστε τα φωτα σας παρακαλω ωστε μολισ διορθωθει το προβλημα τησ γραμμησ μου να κανω παραγγελια για να ειμαι κομπλε και να τα βαλω να δουλεψουν επιτοπου...
    και ολα αυτα γιατι δεν εχω καλο σημα στην κεντρικη και δεν μπορω να βαλω δικια μου κεραια..
    οποισ εχει καμια αλλη προταση παρακαλω να την πει .. θα με βοηθησει και το παραμικρο...

  2. #2
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Nα βάλεις καλώδιο, ακόμα και τα τριπλάσια μέτρα! Θα γλιτώσεις από την ακτινοβολία και την ασταθή σύνδεση και θα έχεις σταθερή ταχύτητα χωρίς κανένα πρόβλημα. Φτηνό είναι το utp, 30-40 λεπτά το μέτρο.

  3. #3
    Εγγραφή
    04-12-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    16422/980
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    netfaster
    SNR / Attn
    11(dB) / 8(dB)
    bigblack ειναι παρα πολλα τα μετρα για να το παω με καλωδιο...πρεπει να φυγει απο το ρουτερ να ανεβει-κατεβει την πορτα να περασει απο τον τοιχο του χωλ να παει σε ολο τον τοιχο του σαλονιου να ανεβει-κατεβει μπαλκονοπορτα να κλεψει λιγο απο τον τοιχο τησ φατσασ και να φτασει στο ρουτερακι... συνολικα με πανω κατω και μηκοσ με τους τοιχουσ χοντρικα μπορει και πανω απο 20 μετρα... ειναι καλο για ενα καλωδιο δικτυου αυτη η αποσταση?
    δεν ξερω και γιαυτο ρωταω

  4. #4
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.887
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Η λύση με το καλώδιο είναι πιο δύσκολη, αλλά είναι σχεδόν εγγυημένο ότι θα έχεις σταθερή σύνδεση με επαρκές εύρος ζώνης. Εκτός του ότι και τα δύο router θα πρέπει να υποστηρίζουν το WDS, το ασύρματο τύπου 802.11g σε ιδανικές συνθήκες πιάνει γύρω στα 19 Mbps. Σε καθημερινές συνθήκες αρκετά λιγότερα. Θα μπορούσες να ρίξεις μια ματιά και σε λύσεις Powerline. Αν έχεις τριφασική παροχή, θα πρέπει οι πρίζες που θα χρησιμοποιήσεις να βρίσκονται στην ίδια φάση.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  5. #5
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzanetosg Εμφάνιση μηνυμάτων
    bigblack ειναι παρα πολλα τα μετρα για να το παω με καλωδιο...πρεπει να φυγει απο το ρουτερ να ανεβει-κατεβει την πορτα να περασει απο τον τοιχο του χωλ να παει σε ολο τον τοιχο του σαλονιου να ανεβει-κατεβει μπαλκονοπορτα να κλεψει λιγο απο τον τοιχο τησ φατσασ και να φτασει στο ρουτερακι... συνολικα με πανω κατω και μηκοσ με τους τοιχουσ χοντρικα μπορει και πανω απο 20 μετρα... ειναι καλο για ενα καλωδιο δικτυου αυτη η αποσταση?
    δεν ξερω και γιαυτο ρωταω
    Mέχρι 100 μέτρα θεωρητικά είσαι καλυμένος. Ωστόσο προσοχή θέλει να μην κάνεις στο καλώδιο γωνίες και τσακίσματα και επίσης να μην ακολουθεί παράλληλα την πορεία κανενός καλωδίου ρεύματος για να μην έχεις παρεμβολές. Κατά τα άλλα, κάνε και το γύρο του σπιτιού αν χρειάζεται, no problem!

  6. #6
    Εγγραφή
    04-12-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    16422/980
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    netfaster
    SNR / Attn
    11(dB) / 8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BigBlack Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mέχρι 100 μέτρα θεωρητικά είσαι καλυμένος. Ωστόσο προσοχή θέλει να μην κάνεις στο καλώδιο γωνίες και τσακίσματα και επίσης να μην ακολουθεί παράλληλα την πορεία κανενός καλωδίου ρεύματος για να μην έχεις παρεμβολές. Κατά τα άλλα, κάνε και το γύρο του σπιτιού αν χρειάζεται, no problem!
    ειναι λιγο δυσκολο μου φαινεται το καλωδιο να μην κανει γωνιεσ...
    πως θα το παω απο τον ενα τοιχο στον αλλο οταν τους χωριζει γωνια?
    και οσο αφορα το παραλληλο σχετικα με το ρευμα εχω σκοπο να το βαλω κατω κατω χαμηλα οπου δεν εχει λογικα καλωδια ρευματοσ ... εκτοσ και αν πρεπει να ψαξω σχεδια σπιτιου.. αλλο μπλεξιμο εκει....

  7. #7
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.918
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Εννοεί ότι δε θα πρέπει να το τσακίσεις, αλλά να κάνεις καμπύλη γωνία
    Ανυπόγραφος

  8. #8
    Εγγραφή
    04-12-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    16422/980
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    netfaster
    SNR / Attn
    11(dB) / 8(dB)
    οκ το καταλαβα αυτο για την γωνια... λοιπον πεστε μου λιγο τι πιστευετε για αυτεσ τισ πριζες που κανεις δικτυο μεσω του ηλ.ρευματος..
    ειναι καλο να το παρω η θα εχω προβλημα... το λεω γιατι αν ειναι να τραβηξω καλωδιο το μηκοσ που θα χρειαστω ειναι 24 μετρα
    αυτες οι πριζεσ ειναι καλες?
    παρακαλω τις αποψεις σας...

Παρόμοια Θέματα

  1. Δυο ρουτερ ενα σαν sip και το αλλο σαν modem router γινεται??
    Από georgekap στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-09, 11:31
  2. παντρεμα
    Από leon21 στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-09, 18:44
  3. πάντρεμα των 4 dsl
    Από thanasist2 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-08, 17:28
  4. Δύο dyndns, ένα ρούτερ
    Από savvas στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-08, 07:48
  5. Πάντρεμα κινητής και παραδοσιακής τηλεφωνίας
    Από Crosstalk στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-05, 23:44

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας