Σελ. 1 από 56 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 832
  1. #1
    Το avatar του μέλους rena
    rena Guest
    Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους!
    Εχω αγορασει μια μηχανη esresso, συγκεκριμένα την krups xp7240.Εχει κανείς εμπειρία απο την συγκεκριμένη μηχανή? Διοτι ενώ απο καιμάκι "σκίζει" , δεν τα καταφέρνω καθόλου με το αφρογαλα. Any help?

    Edit: [ Συνέχεια από εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=151094 ]

  2. #2
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.171
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rena Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους!
    Εχω αγορασει μια μηχανη esresso, συγκεκριμένα την krups xp7240.Εχει κανείς εμπειρία απο την συγκεκριμένη μηχανή? Διοτι ενώ απο καιμάκι "σκίζει" , δεν τα καταφέρνω καθόλου με το αφρογαλα. Any help?
    Καλή χρονια και σε σένα και

    Βλέπω οτι παρότι ανέβηκες κατηγορία τιμής προτίμησες εντελώς αυτόματη χωρίς ακροφύσιο για γάλα οπότε δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις κάτι παραπάνω...

    Για την ιστορία δες εδώ πως φτιάχνεις αφρόγαλα αλλά αυτό προυποθέτει ακροφύσιο...
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

  3. #3
    Καλή χρονιά σε όλους!

    Μήπως ξέρει κανείς πώς λειτουργούν οι παρακάτω μηχανές και αν φτιάχνουν ικανοποιητικό καφέ;

    http://www.cookshop.gr/ProductDetail...&productId=448

    http://www.cookshop.gr/ProductDetail...&productId=459

  4. #4
    Εγγραφή
    06-10-2008
    Μηνύματα
    4.276
    Downloads
    12
    Uploads
    5
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    SNR / Attn
    2/7(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rena Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους!
    Εχω αγορασει μια μηχανη esresso, συγκεκριμένα την krups xp7240.Εχει κανείς εμπειρία απο την συγκεκριμένη μηχανή? Διοτι ενώ απο καιμάκι "σκίζει" , δεν τα καταφέρνω καθόλου με το αφρογαλα. Any help?
    Ακριβώς τήν ίδια έχουμε!
    Αφησέτην να ζεσταθεί και να δουλέψει μόνο με νεράκι.Έπειτα θα χεις αφρόγαλα τέλειο.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    αφρόγαλο πολύ καλύτερο από την μηχανή κάνει το μίξερ του φραπέ
    το γάλα θα πρέπει να είναι κρύο

  6. #6
    Εγγραφή
    23-11-2005
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    85
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΕΑΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ
    Router
    Asus DSL-N66U&RT-AC87U
    SNR / Attn
    24(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    καλησπερίζω την παρέα,
    διάβασα όλο το thread και νομίζω με κατατοπίσατε σε ένα πολύ μεγάλο μέρος για το θέμα Espresso, cappuccino κτλπ
    θα ήθελα μια τελευταία άποψη για 2 μηχανές η μια έχει γραφτή επανελημμένα εδώ (για τα καλά και τα κακά της) η άλλη όχι αλλα σαν όνομα γράφτηκε ότι είναι από τις καλές.
    ποια μου προτείνεται να αγοράσω για να πίνω cappuccino αξιοπρεπώς χωρίς μεγάλες απαιτήσεις λόγο ότι τώρα ξεκινάω να πίνω τον ενλόγω cafe μιας και ήμουνα κολλημένος με nescafe.

    1) Krups XP4020
    http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=9679

    2) Gaggia Evolution Silver
    http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=49781

  7. #7
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Καλησπέρα παιδιά, αγόρασα σήμερα απο Κωτσόβολο την "Krups XP4020" ποιό καλό παιδί θα με κατατοπίσει πως φτιάχνετε ο Fredo Espresso γιατί είμαι λίγο άσχετος...αν γίνεται κάποιο παιδί που έχει την ίδια μηχανή με μένα θα ήταν ακόμα καλύτερα!
    Βασικά προσπάθησα να φτιάξω μόνος μου, αλλά δεν τα κατάφερα θα έλεγα. Δηλαδή καλούτσικος βγήκε, αλλά από καιμάκι τίποτα μήπως φταίει ο καφές που χρησιμοποιώ? δεν βρήκα τον lavazza black που προτίνετε, και πήρα έναν Illy σε σκόνη. Κάτι ακόμα, η δόση που βάζουμε στην μεζούρα είναι μιας χρήσης έτσι? (αν είπα βλακεία συνχωρέστε με, θα μάθω )

  8. #8
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.171
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagel7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά, αγόρασα σήμερα απο Κωτσόβολο την "Krups XP4020" ποιό καλό παιδί θα με κατατοπίσει πως φτιάχνετε ο Fredo Espresso γιατί είμαι λίγο άσχετος...αν γίνεται κάποιο παιδί που έχει την ίδια μηχανή με μένα θα ήταν ακόμα καλύτερα!
    Βασικά προσπάθησα να φτιάξω μόνος μου, αλλά δεν τα κατάφερα θα έλεγα. Δηλαδή καλούτσικος βγήκε, αλλά από καιμάκι τίποτα μήπως φταίει ο καφές που χρησιμοποιώ? δεν βρήκα τον lavazza black που προτίνετε, και πήρα έναν Illy σε σκόνη. Κάτι ακόμα, η δόση που βάζουμε στην μεζούρα είναι μιας χρήσης έτσι? (αν είπα βλακεία συνχωρέστε με, θα μάθω )
    Μεγειά η μηχανή, την έχω και εγώ για τα λεφτά της φτιάχνει καλό espresso!

    Τώρα για fredo, θέλει κατα πάσα πιθανοτητα μπλέντερ να χτυπηθεί μαζί με τριμμένο πάγο και ζάχαρη (αν βάζεις) για να αποκτησει αυτή την κρεμώδη υφή! Εγω πήρα ενα μπλεντερ (νομίζω οτι ειναι izzy) για να χτυπάω αφρόγαλα για capuccino fredo και δοκίμασα κάποιες φορες να φτιάξω espresso αλλα δεν πετυχε το πείραμα υποθέτω οτι θέλει πολύ δυνατό μοτέρ και ελάχιστο χτύπημα...

    Όσο για τον lavazza, δοκίμασε την τύχη σου σε Βασιλόπουλο, carrefour (δεν ξερω και που μενεις) αξίζει σαν καφές! Το κάθε shot ειναι μιας χρήσης ναι...
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

  9. #9
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από and64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεγειά η μηχανή, την έχω και εγώ για τα λεφτά της φτιάχνει καλό espresso!

    Τώρα για fredo, θέλει κατα πάσα πιθανοτητα μπλέντερ να χτυπηθεί μαζί με τριμμένο πάγο και ζάχαρη (αν βάζεις) για να αποκτησει αυτή την κρεμώδη υφή! Εγω πήρα ενα μπλεντερ (νομίζω οτι ειναι izzy) για να χτυπάω αφρόγαλα για capuccino fredo και δοκίμασα κάποιες φορες να φτιάξω espresso αλλα δεν πετυχε το πείραμα υποθέτω οτι θέλει πολύ δυνατό μοτέρ και ελάχιστο χτύπημα...

    Όσο για τον lavazza, δοκίμασε την τύχη σου σε Βασιλόπουλο, carrefour (δεν ξερω και που μενεις) αξίζει σαν καφές! Το κάθε shot ειναι μιας χρήσης ναι...
    Καταρχάς σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, δεν περίμενα καν ότι θα πάρω απάντηση σήμερα!
    Όταν λές μπλέντερ αυτό του φραπέ μας κάνει ε? έχω ένα δυνατό!
    Να σε ρωτήσω κάτι άλλο, στην μηχανή από πίσω έχει ένα δοχείο για ο νερό έτσι? το δοχείο αυτό το γεμίζουμε μέχρι το MAX νερό ή για όσους καφέδες θέλουμε να κάνουμε? Π.χ. αν θέλω να κάνω έναν καφέ, μετράω στην κούπα την δόση και βάζω στο δοχείο το ανάλογο νερό που θα χρειαστεί σωστά?

    Οπότε μετά από αυτό το στάδιο, παίρνουμε τον "espresso" που έχουμε και τον ρίχνουμε σε ένα ποτήρι του fredo μαζί με την ζάχαρη και τριμένο πάγο και τα χτυπάμε για λίγο για να γίνει ο αφρός σωστά?

  10. #10
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.171
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagel7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχάς σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, δεν περίμενα καν ότι θα πάρω απάντηση σήμερα!
    Όταν λές μπλέντερ αυτό του φραπέ μας κάνει ε? έχω ένα δυνατό!
    Να σε ρωτήσω κάτι άλλο, στην μηχανή από πίσω έχει ένα δοχείο για ο νερό έτσι? το δοχείο αυτό το γεμίζουμε μέχρι το MAX νερό ή για όσους καφέδες θέλουμε να κάνουμε? Π.χ. αν θέλω να κάνω έναν καφέ, μετράω στην κούπα την δόση και βάζω στο δοχείο το ανάλογο νερό που θα χρειαστεί σωστά?

    Οπότε μετά από αυτό το στάδιο, παίρνουμε τον "espresso" που έχουμε και τον ρίχνουμε σε ένα ποτήρι του fredo μαζί με την ζάχαρη και τριμένο πάγο και τα χτυπάμε για λίγο για να γίνει ο αφρός σωστά?
    Ε, αφού ειδα το μήνυμα είπα να απαντήσω σήμερα και όχι αύριο!

    Μπλέντερ εννοώ κάποιο που να κάθεται μόνο του στον πάγκο (τέτοιο εχω, δεν μπορώ να στο εξηγήσω καλύτερα) ή ακόμα καλύτερα ενα κλασικό μπλέντερ που χτυπάς τα πάντα που συνήθως είναι πανίσχυρο!

    Το tank γεμιζε το ανάλογα τη χρήση. Δλδ αν ειναι να φτιάξεις ενα καφε σήμερα και ενα 4 μέρες μετά ε τότε μην το γεμίζεις γιατί θα μαζεύει άλατα τσάμπα! Εγω το γεμίζω συνήθως γιατί την χρησιμοποιώ καθημερινά και παρότι βάζω πάντα εμφιαλωμένο νερό μέσα και πάλι πιάνει.
    Βεβαια φρόντισε πάντα να εχει μεσα μια ποσότητα νερού γιατι δεν ειναι φίλτρου όσο νερό βάζεις τόσο καφέ βγάζει! Χρησιμοποιεί και για την ψύξη της αντλιας νερό γιαυτό και μαζεύεται και στο συρταράκι κάτω
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

  11. #11
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Μάλιστα κατάλαβα, ευχαριστώ φίλε μου!

    Ποτηράκια για fredo espresso που θα βρώ? ξέρετε απο εκείνα τα Illy τα ωραία
    Αύριο το πρωί με βλέπω για ψώνια, Lavazza black, καμιά 6άδα ποτηράκια σίγουρα, και αν βρώ κανέναν καλό παγοθραύστη!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vagel7 : 10-01-09 στις 02:26.

  12. #12
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.171
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagel7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα κατάλαβα, ευχαριστώ φίλε μου!
    Να ΄σαι καλα δεν κάνει τίποτα

    Edit: [ Ποτήρια δεν ξέρω που μπορείς να βρείς για freddo, μάλλον πρέπει να ψάξεις την illy ή καμια άλλη εταιρία, αυτές θα έχουν! Στο google μου έβγαλε αυτό... ]
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος and64 : 10-01-09 στις 13:08.
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

  13. #13
    Εγγραφή
    23-11-2005
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    85
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΕΑΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ
    Router
    Asus DSL-N66U&RT-AC87U
    SNR / Attn
    24(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    τελικά σήμερα πήρα και εγώ και κατέληξα σε αυτή λόγο ότι ήτανε λίγα W παραπάνω
    Gaggia Evolution Silver
    http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=49781

    από θέμα cafe το ψιλό παλεύω ακόμα αλλα πιστεύω αρχη είναι,
    ήθελα να ρωτήσω κάτι όταν φτιάξουμε ένα cafe μετά την κλείνουμε από το διακόπτη η την αφήνουμε να δουλεύει ολη μέρα, το λέω αυτό γατί η μηχανή είναι ζεστη αρκετά ιδιαιτερα το στόμιο που βάζουμε το χερουλι του cafe

  14. #14
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.171
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pgp69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τελικά σήμερα πήρα και εγώ και κατέληξα σε αυτή λόγο ότι ήτανε λίγα W παραπάνω
    Gaggia Evolution Silver
    http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=49781

    από θέμα cafe το ψιλό παλεύω ακόμα αλλα πιστεύω αρχη είναι,
    ήθελα να ρωτήσω κάτι όταν φτιάξουμε ένα cafe μετά την κλείνουμε από το διακόπτη η την αφήνουμε να δουλεύει ολη μέρα, το λέω αυτό γατί η μηχανή είναι ζεστη αρκετά ιδιαιτερα το στόμιο που βάζουμε το χερουλι του cafe
    Μεγειά η καφετιέρα, γενικώς η gaggia εχει καλό όνομα! Εννοείται πως την κλείνεις, δεν ειναι pc για να καίει ολη μέρα!

    Πέρα απο την πλάκα αν δεν χρειάζεται να φτιάξεις κάποιο καφέ για κάποιο διάστημα καλό ειναι να την κλεινεις γιατί οι οικιακές δεν ειναι σχεδιασμένες να δουλεύουν 24/7 και ξεραίνονται εύκολα κάποιες τσιμούχες λόγω ζέστης αν καίει όλη μέρα.
    Απλά πριν φτιάξεις καφέ άφηνέ τη 30-40 λεπτά να ζεστάνει, εχει διαφορά

    Πες και γενικότερες εντυπώσεις, εισαι ο πρωτος που βρίσκω με gaggia... Αφρόγαλα χτυπάει ή σαν την krups το καίει και αυτή;
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

  15. #15
    Εγγραφή
    23-11-2005
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    85
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΕΑΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ
    Router
    Asus DSL-N66U&RT-AC87U
    SNR / Attn
    24(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από and64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεγειά η καφετιέρα, γενικώς η gaggia εχει καλό όνομα! Εννοείται πως την κλείνεις, δεν ειναι pc για να καίει ολη μέρα!

    Πέρα απο την πλάκα αν δεν χρειάζεται να φτιάξεις κάποιο καφέ για κάποιο διάστημα καλό ειναι να την κλεινεις γιατί οι οικιακές δεν ειναι σχεδιασμένες να δουλεύουν 24/7 και ξεραίνονται εύκολα κάποιες τσιμούχες λόγω ζέστης αν καίει όλη μέρα.
    Απλά πριν φτιάξεις καφέ άφηνέ τη 30-40 λεπτά να ζεστάνει, εχει διαφορά

    Πες και γενικότερες εντυπώσεις, εισαι ο πρωτος που βρίσκω με gaggia... Αφρόγαλα χτυπάει ή σαν την krups το καίει και αυτή;

    Ευχάριστο ευχάριστο.....!!!!!

    Προς το πρών νομίζω δεν μπορώ να βγάλω κάποια γνώμη λόγο ότι είμαι σε στάδιο rookie ακόμα, πάντως το αποτέλεσμα σε μένα μου είναι καλο στους 3 - 4 που έχω φτιάξει

    Σαν μηχάνημα μου δείχνει πολύ στιβαρό και συγκεκριμένα το εξάρτημα που βάζεις τον cafe είναι πολύ βαρεί και πολύ στιβαρό στο κούμπωμα
    Στα Αφρόγαλα βρήκα αυτό το video όταν φτάσω σε αυτό το επίπεδο θα μπορώ νομίζω να αναφέρω την άποψη μου
    http://www.youtube.com/watch?v=ipQRepfzxfo&feature
    Στο video φτιάχνει το αφρόγαλο χωρίς να έχει ένα εξάρτημα πάνω σαν σωλήνα πιο μακρύ, θα δοκιμάσω να το βγάλω και εγώ για δοκιμη

    PS: Πρόσθετο και αυτό το video που φτιάχνει τον cafe. http://www.youtube.com/watch?v=QYquAathPmQ&feature
    Παίζει τόσο μεγάλο ρολο στο ζύγισμα από 19,2 gr το κάνει 18,3 gr, αν είναι έτσι με βλέπω για ζυγαριά ακριβειας
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pgp69 : 11-01-09 στις 04:08.

Σελ. 1 από 56 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηχανές Espresso
    Από katafitos στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 207
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-09, 15:43

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας