Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 54
  1. #31
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Καλά το περίμενα

    Μπορώ να ακυρώσω την παραγγελία και να πάρω την TP-LINK TL-ANT2406A.

    Τα dB του σήματος ευννούν και την λήψη ή είναι μόνο για την εκπομπή;

    Με την κατευθυντική θα την μετακινώ μέχρι να βρω καλύτερο σήμα κάπου; Και αυτό σε οποιοδήποτε σημείο κάθετα/οριζόντια γιατί δεν ξέρω που μπορεί να βρίσκεται η πηγή του σήματος..

    Την αγοράζω λοιπόν;
    OK boomer

  2. #32
    Εγγραφή
    01-12-2008
    Μηνύματα
    1.029
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κερδίζεις στην λήψη. Η κεραία δεν ενισχύει μόνο την εκπομπή αλλά και την λήψη. Από την στιγμή που η εκπομπή πρέπει (από τον νόμο) να είναι 20dbm, η επιπρόσθετη κεραία σου δίνει μία σημαντική ενίσχυση στην λήψη και άρα έχεις πολύ καλύτερο σήμα και απόδοση.
    Ε, δεν είναι έτσι ακριβώς.
    Εφόσον υπάρχει μια κατευθυντική κεραία, ενώ η άλλη πλευρά έχει μη κατευθυντική κεραία θα έχει πρόβλημα λήψης.
    Η επικοινωνία πρέπει να είναι αμφίδρομη.
    Εφόσον δεν πρέπει να ξεπερασθεί το όριο των 20dbm, θα πρέπει και οι 2 πλευρές να έχουν κατευθυντική κεραία και με την ίδια απολαβή.
    Ούτε όλα τα adsl rοuters, ούτε όλες οι κάρτες wi-fi (pci) έχουν έξοδο 20dbm.

  3. #33
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Syros
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    3.786
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    Router
    Fritz
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από frenty Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε, δεν είναι έτσι ακριβώς.
    Εφόσον υπάρχει μια κατευθυντική κεραία, ενώ η άλλη πλευρά έχει μη κατευθυντική κεραία θα έχει πρόβλημα λήψης.
    Η επικοινωνία πρέπει να είναι αμφίδρομη.
    Εφόσον δεν πρέπει να ξεπερασθεί το όριο των 20dbm, θα πρέπει και οι 2 πλευρές να έχουν κατευθυντική κεραία και με την ίδια απολαβή.
    Ούτε όλα τα adsl rοuters, ούτε όλες οι κάρτες wi-fi (pci) έχουν έξοδο 20dbm.
    Εν μέρει σωστά τα λες. Δεν είναι απαραίτητο βέβαια να έχουν και οι δύο πλευρές κατεθυντική κεραία. Αυτό ισχύει για point to point συνδέσεις.

    Σε περίπτωση που έχουμε ένα access point με πολλαπλούς clients το AP φοράει omni ή sector κεραία και οι clients κατευθυντικές.

    Εννοείται ότι στην περίπτωση που περιγράφεις (με τα δύο άκρα να είναι κατευθυντικά) υπάρχει η βέλτιστη απόδοση.

    Φίλε globalnoise πριν πάρεις οποιαδήποτε κεραία σιγουρέψου ότι η κάρτα σου διαθέτει ρύθμιση της ισχύος εκπομπής.

    Επίσης αν δεις τα χαρακτηριστικά της κεραίας που επέλεξες δεν είναι και τόσο κατευθύντικη. Δεν είναι και omni αλλά με 120 μοίρες οριζόντιο και 90 μοίρες κάθετο άνοιγμα απέχει πολύ από το να την χαρακτηρίσουμε καλή κατευθυντική κεραία. Προορίζεται βέβαια για indoor χρήση, αλλά δεν παύει να είναι μία κεραία με όχι καλά χαρακτηριστικά.

    ........Auto merged post: baskin πρόσθεσε 13 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από frenty Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε, δεν είναι έτσι ακριβώς.
    Ούτε όλα τα adsl rοuters, ούτε όλες οι κάρτες wi-fi (pci) έχουν έξοδο 20dbm.
    Έχουν περίπου 20dbm μαζί με την ενσωματωμένη κεραία. Π.χ η κάρτα που έγραψε ο globalnoise έχει έξοδο 17dbm και κεραία με κέρδος 2dbm.

    Όποια συσκευή διαθέτει δυνατότητα για έξοδο πάνω από 20dbm απευθύνεται για άλλες χρήσεις και όχι για χρήση στην Ευρώπη. Έχω και εγώ εξοπλισμό που μπορεί να δουλέψει από τα 0-27dbm και τον δουλεύω στα 0dbm.

    Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι όλες οι νόμιμες consumer (καταναλωτικές) wifi συσκευές (εξαιτίας του νόμιμου ορίου) εκπέμπουν περίπου στα 20dbm.

    Οτιδήποτε άλλο είναι παράνομο αν δεν διαθέτει ρύθμιση ώστε να μειώσεις την ισχύ στα νόμιμα επίπεδα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος baskin : 02-05-09 στις 18:48. Αιτία: auto merged post
    Κατεβάζουμε την ισχύ του ασύρματου εξοπλισμού μας. Ας διατηρήσουμε το φάσμα συχνοτήτων καθαρό για να δουλεύουμε όλοι με λιγότερο κόπο και χρήμα.


    Cyclades Wireless Network

  4. #34
    Εγγραφή
    01-12-2008
    Μηνύματα
    1.029
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Οι ενσωματωμένες κεραίες στα adsl modem/router έχουν απολαβή 2db (καταλαβαίνεις ότι δεν είναι ισοτροπικές, αλλά πλησιάζουν).
    Ενώ π.χ. οι μέγιστες ισχείς στα παρακάτω είναι:
    tg585 13dbm
    philips 5722N 15dbm
    tp link 20dbm (δεν θυμάμαι το μοντέλο)
    Για αυτό πολλοί χρήστες βλέπουν διαφορές στο σήμα αναλόγως του adsl modem/router που χρησιμοποιούν.

    Κατά τα άλλα, με όσο μικρότερη ισχύ μπορεί να δουλέψει ικανοποιητικά ο εξοπλισμός, τόσο μειώνονται οι ενδεχόμενοι κίνδυνοι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος frenty : 02-05-09 στις 20:01.

  5. #35
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε globalnoise πριν πάρεις οποιαδήποτε κεραία σιγουρέψου ότι η κάρτα σου διαθέτει ρύθμιση της ισχύος εκπομπής.

    Επίσης αν δεις τα χαρακτηριστικά της κεραίας που επέλεξες δεν είναι και τόσο κατευθύντικη. Δεν είναι και omni αλλά με 120 μοίρες οριζόντιο και 90 μοίρες κάθετο άνοιγμα απέχει πολύ από το να την χαρακτηρίσουμε καλή κατευθυντική κεραία. Προορίζεται βέβαια για indoor χρήση, αλλά δεν παύει να είναι μία κεραία με όχι καλά χαρακτηριστικά.
    Μέσω της καρτέλας advanced στα properties της κάρτας δεν βλέπω κάτι που να ρυθμίζει την ισχύ της κεραίας. Στο diagnostic utility της κάρτας όμως βλέπω πως δουλεύει στα 100mW και έχει Available power levels μικρότερες τιμές. Δεν έχω βρει από που μπορώ να επιλέξω αυτές τις τιμές όμως. Να μην γίνεται άραγε; Έτσι και αλλιώς μέχρι τις 20 του μήνα το χρειάζομαι, πρωσορινή λύση.

    Με την κεραία αυτή που είναι στα 6 dBi απολαβής + τα 17 dBi της κάρτας πάω στα 23 dBi που σημαίνει αρκετά mW ε; Όσο περισσότερο ισχύ έχει η κεραία βελτιώνεται και η ευαισθησία στην λήψη ή μόνο στην αποστολή έχω καλύτερη απόδοση;

    Το ότι δεν είναι τελείως κατευθηντική ίσως με βολεύει γιατί και εγώ δεν ξέρω ακριβώς που βρίσκεται το κάθε AP.

    Το μόνο που δεν έχω καταλάβει είναι αν η περισσότερη ισχύ σημαίνει και καλύτερη λήψη σήματος εκτός από εκπομπή

    Επίσης πως γίνεται ένα laptop να έχει καλύτερη εύρεση και απόδοση σε γειτονικά APs από μια PCI κάρτα με κεραία;

    Baskin ευχαριστώ για τις απαντήσεις mate
    OK boomer

  6. #36
    Εγγραφή
    07-03-2008
    Περιοχή
    Ιεράπετρα
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    383
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/320
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ
    Router
    speedtouch
    SNR / Attn
    32(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise;2794882
    Με την κεραία αυτή που είναι στα 6 dBi απολαβής + τα 17 dBi της κάρτας πάω στα 23 dBi που σημαίνει αρκετά mW ε; Όσο περισσότερο ισχύ έχει η κεραία βελτιώνεται και η [B
    ευαισθησία[/B] στην λήψη ή μόνο στην αποστολή έχω καλύτερη απόδοση;

    Το μόνο που δεν έχω καταλάβει είναι αν η περισσότερη ισχύ σημαίνει και καλύτερη λήψη σήματος εκτός από εκπομπή

    Επίσης πως γίνεται ένα laptop να έχει καλύτερη εύρεση και απόδοση σε γειτονικά APs από μια PCI κάρτα με κεραία;

    Baskin ευχαριστώ για τις απαντήσεις mate
    Στην πράξη έχω βρει ότι το Laptop έχει καλύτερη λήψη-εκπομπή αλλά εξαρτάται από την PCI. Επίσης δημιουργείται απώλεια από βύσματα και καλώδια. Με τα 23 db είναι θεωρητικά. Στην πράξη θα είναι λιγότερα.
    Η κατευθυντική κεραία έχει και καλύτερη λήψη-ευαισθησία μέσα στον λοβό λήψης.
    Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πώς δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει

  7. #37
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από takisch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην πράξη έχω βρει ότι το Laptop έχει καλύτερη λήψη-εκπομπή αλλά εξαρτάται από την PCI. Επίσης δημιουργείται απώλεια από βύσματα και καλώδια. Με τα 23 db είναι θεωρητικά. Στην πράξη θα είναι λιγότερα.
    Η κατευθυντική κεραία έχει και καλύτερη λήψη-ευαισθησία μέσα στον λοβό λήψης.
    Ωραία! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
    OK boomer

  8. #38
    Εγγραφή
    03-09-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Παιδιά,για να επιστρέψω κι εγώ στο πρόβλημά μου, η grid κεραία που πήρα και σύβδεσα πάνω στο airlive WIAS 1200G, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΉ ΤΗΣ ΠΗΓΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ. Σημαινει κατι αυτο? Πανω η κεραια γραφει :
    model: GIRD 24-1
    gain:24dBi
    freq:2400-2483 mHz
    αυτο σημαινει οτι λειτουργει στα 24 dBi + οτι βγαζει η εξοδος του ρουτερ που την εχω συνδεσει??(το ρουτερ εχει 2 κεραιακια και την grid την εχω συνδεσει στο ενα απο αυτα.Το αλλο το εχω αφησει με το κεραιακι που ειχε.

  9. #39
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Και μένα με παραξενεύει αυτό. Αφού η κεραία δεν έχει δική της πηγή ρεύματος από που πέρνει το ρεύμα που χρειάζεται; Από την PCI; (γιατί ούτε η κάρτα συνδέεται με ρεύμα παρά μόνο με αυτό που της δίνει η θύρα)
    OK boomer

  10. #40
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Syros
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    3.786
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    Router
    Fritz
    Οι κεραίες είναι παθητικά στοιχεία δεν χρειάζονται τροφοδοσία.

    Ναι naxosrider η κεραία σου προσθέτει 24dbm στην έξοδο της συσκευής σου. Γι 'αυτό πρέπει οπωσδήποτε η συσκευή σου να ρυθμιστεί στα 0dbm ώστε μαζί με τις απώλειες να είσαι περίπου στα 20dbm σύνολο. Επίσης θα πρέπει να αφαιρέσεις την δεύτερη κεραιούλα και να ρυθμίσεις την συσκευή σου να λειτουργεί με μία κεραία.

    Συνήθως όταν μία συσκευή έχει δύο κεραίες, είναι ενεργοποιημένο το diversity mode, το οποίο σε περίπτωση σύνδεσης εξωτερικής κεραίας πρέπει να απενεργοποιηθεί.
    Κατεβάζουμε την ισχύ του ασύρματου εξοπλισμού μας. Ας διατηρήσουμε το φάσμα συχνοτήτων καθαρό για να δουλεύουμε όλοι με λιγότερο κόπο και χρήμα.


    Cyclades Wireless Network

  11. #41
    Εγγραφή
    03-09-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    μολις μερησα το σημα που φτανει στο κιτρινο σημειο με ενα pda που εχω και το βρισκει στα 82-88 dBi, χωρις να εχω απενεργοποιησει ακομα diversity mode η την ενταση εκπομπης του ρουτερ. θα καλυτερευσει το σημα στο σημειο προορισμου αν απενεργοποιησω την δευτερη κεραια? αν την απενεργοποιησω ομως δεν τηα χασω σημα στο κτηριο που ειναι το ρουτερ αφου θα εκπεμπω μονο προς το σημειο προορισμου απο την ταρατσα?

    Ειδα αυξηση του σηματος κατα 12 dBi (τοτε εφτασε κατω απο 90 στο σημειο προορισμου το σημα) οταν χτες απενεργοποιησα το ασυρματο δικτυο του μοντεμ-ρουτερ που δινει γραμμη στο ρουτερ airlive.

    μηπως να σαςκανω ενα σχεδιαγραμμα του δικτυου να μου πειτε ακριβως πως νομιζετε οτι μπορω να λυσω το προβλημα?

  12. #42
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Syros
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    3.786
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    Router
    Fritz
    Δεν γίνεται να έχεις και εξωτερική και ενσωματωμένη κεραία. Το μηχάνημα που έχεις (το WIAS 1200G) θα πρέπει να λειτουργεί ή με τις εσωτερικές ή μόνο με την εξωτερική.

    Μάλλον δεν έχεις καταλάβει πως υλοποιούνται εξωτερικά links. Όσο προσπαθείς με σκέτο PDA ή φορήτο δεν πρόκειται να δεις προκοπή.

    Κάνε το σχεδιάγραμμα, αλλά όπως σου ξαναείπα χρειάζεσαι point to point ζεύξη με dedicated εξοπλισμό που δεν θα κάνει και άλλες δουλειές παράλληλα. Δεν γίνονται όλα μαζί.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος baskin : 04-05-09 στις 13:46.
    Κατεβάζουμε την ισχύ του ασύρματου εξοπλισμού μας. Ας διατηρήσουμε το φάσμα συχνοτήτων καθαρό για να δουλεύουμε όλοι με λιγότερο κόπο και χρήμα.


    Cyclades Wireless Network

  13. #43
    Εγγραφή
    03-09-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    σε ευχαριστω πολυ ! ! ! το ετοιμαζω και το ποσταρω

  14. #44
    Εγγραφή
    02-03-2008
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα - Ζερέτσι
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    15939/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΟΥΖΑΚΙ
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    5db(dB) / 13db(dB)
    φιλε baskin εγω θελω να συνδεθω στα 800 μετρα περιπου με τον ξαδερφο μου. κ εγω σε χωριο ειμαι. αυτος δε θελει να πειραξει τιποτα απο εξοπλισμο ουτε να αγορασει κεραιες ουτε τιποτα.
    αρα εγω πρεπει να κανω τα παντα.
    αν παρω μια usb καρτα δικτθο σαν αυτη http://www.you.gr/b2c_iqshop/b2c/pd....F1702CEA1FD684
    κ την ενισχυσω με διαφορες πατεντες που υπαρχουν στο νετ θα καταφερω τιποτα?

  15. #45
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από telis_petsotis Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε baskin εγω θελω να συνδεθω στα 800 μετρα περιπου με τον ξαδερφο μου. κ εγω σε χωριο ειμαι. αυτος δε θελει να πειραξει τιποτα απο εξοπλισμο ουτε να αγορασει κεραιες ουτε τιποτα.
    αρα εγω πρεπει να κανω τα παντα.
    αν παρω μια usb καρτα δικτθο σαν αυτη http://www.you.gr/b2c_iqshop/b2c/pd....F1702CEA1FD684
    κ την ενισχυσω με διαφορες πατεντες που υπαρχουν στο νετ θα καταφερω τιποτα?
    Καλα αυτο παντως με τα ασυρματα ειναι απιστευτο...
    Φιλε η καλυτερη λυση που εχεις να φτιαξεις, δεν υπαρχει στο net...
    Η λυση σου ειναι ενας ηλεκτρονικος,ο οποιος θα σου (σας) σηκωσει κεραιες εξωτερικες στις ταρατσες των σπιτιων σας...Υπολογιζε κανενα 150-200αρι συνολικα...
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-08, 22:59
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-08, 01:44
  3. Πως να στείλω δωρεάν Fax?
    Από clyde στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-08, 19:08
  4. Πως θα ενισχυσουμε το ασυρματο σημα του 660HW?
    Από Fotis_Greece στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-06, 01:52

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας