Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    26-09-2009
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Question
    Γεια σας.. Πριν από λίγες μέρες έβαλα cosmote on the go unlimited (που ουσιαστικά αν το ψάξεις έχει όριο τα 30GB το μήνα, αλλά τέλος πάντων...) χωρίς να προλάβω να το πολυψάξω. Το θέμα είναι ότι, όπως ίσως θα μαντέψατε, δεν έχω πάντα σήμα 3g ακόμα και στο ίδιο σημείο (και μιλάω για το διαμέρισμά μ στο ρέθυμνο, όχι κανένα ερημονήσι) και οι ταχύτητες είναι απογοητευτικές (ακόμα χαμηλότερες από ότι περίμενα δηλαδή...) Το συμβόλαιο είναι βέβαια για ένα χρόνο, αλλά το σκέφτομαι... να δίνω 49Ε το μήνα έτσι και να μου σπάνε κάθε φορά τα νεύρα? Το θέμα είναι οτι δεν έχω γραμμή τηλεφώνου (φοιτήτρια ειμαι, πρωτοετής) και δεν ξέρω πραγματικά τί άλλες επιλογές έχω... Καμμιά ιδέα????....

  2. #2
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.322
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elsa13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι οτι δεν έχω γραμμή τηλεφώνου (φοιτήτρια ειμαι, πρωτοετής) και δεν ξέρω πραγματικά τί άλλες επιλογές έχω... Καμμιά ιδέα????..
    Το mobile Internet δεν αντικαθιστά τις DSL συνδέσεις, και δεν είναι για να το βάζεις στο σπίτι για κύρια σύνδεση για να κατεβάζεις κλπ.
    Είναι αν σου είναι απαραίτητο Internet εν κινήσει και έχεις τη δυνατότητα να πληρώνεις τα υψηλά πάγια.

    Δες εδώ πως με €25 μπορείς να έχεις σταθερό Internet (και τηλέφωνο, χωρίς απεριόριστες κλήσεις).
    Ή βάλε γραμμή ΟΤΕ και Connx (αλλά θα σου στοιχίσει λίγο ακριβότερα).

    Για να λες για €49 μάλλον θα έκανες 2ετες συμβόλαιο με το laptop.
    Δηλαδή σε 2 χρόνια θα πληρώσεις €1176 σε πάγια (χωρίς να υπολογίζω τα τέλη συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας).

    Οπότε αφού αποκτήσεις σταθερή γραμμή, κόψε το συμβόλαιο, πληρώνοντας την επιδότηση που πήρες (ρώτα στο κατάστημα αγοράς, θα είναι η αξία του laptop και του usb modem).

  3. #3
    Εγγραφή
    16-07-2008
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    7350/940
    ISP
    Forthnet
    Router
    Gennet
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 47.2(dB)
    Γειά σου elsa13,
    θεωρώντας ότι έχεις Internet On the Go Unlimited (49E+τέλος κινητής τηλεφωνίας) με επιδοτούμενο modem (MF636 ή MF622), κάθε μεταβολή στο συμβόλαιό σου θα έχει κόστος σε εσένα τουλάχιστον την επιδότηση + τέλη, ενώ θα πρέπει να περιμένεις 1ο λογαριασμό με ύψος γύρω στα 90Ε (χρήση έως 15GB).

    Αρχικά ενημέρωσε το τεχνικό τμήμα για την "κακή" υπηρεσία στην περιοχή σου, μήπως μπορούν να "ρυθμίσουν" το δίκτυό τους. Παράλληλα προσπάθησε να ελέγχεις τον όγκο χρήσης (download+upload) για την περίπτωση που σου αρκούν 5GB. Ρώτα σε κατάστημα Cosmote άν και πότε μπορείς να το "υποβαθμίσεις" σε 5GB ή σε "Student" (βασικός στόχος η μείωση κόστους).

    Συνυπολογίζοντας τα παραπάνω αποφασίζεις...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το mobile Internet δεν αντικαθιστά τις DSL συνδέσεις, και δεν είναι για να το βάζεις στο σπίτι για κύρια σύνδεση για να κατεβάζεις κλπ.
    Είναι αν σου είναι απαραίτητο Internet εν κινήσει και έχεις τη δυνατότητα να πληρώνεις τα υψηλά πάγια.
    +1

    Φιλικά,
    Γιώργος

    Υ.Γ. (Τα "γαϊδουράκια" δεν φτάσανε στο Ρέθυμνο!)

  4. #4
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.961
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Φοιτητρια και να χρειαζεσαι ιντερνετ παντου λιγο δυσκολο! Μαλλον κακη επιλογη εκανες.
    Βαλε γραμμη τηλεφωνου στο σπιτι σου και DSL απο οποιον παροχο θες.

  5. #5
    Εγγραφή
    26-09-2009
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Arrow
    Παιδιά, καταρχήν ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.. Το πρόβλημα είναι ότι εδώ που νοίκιαζω μάλλον δ μπορώ να βάλω γραμμή τηλεφώνου.. Έπρεπε και να φύγω μέσα σε λίγες μέρες για να κατεβώ εδώ κάτω (είμαι από καστοριά) κ έτσι δ πρόλαβα να τ σκεφτώ κ πολύ.. Αλλά είπα έστω και τώρα να τ ψάξω μήπως βρω κάτι καλύτερο πριν απελπιστώ τελείως!.. Να πληρώνω σχεδόν 50ε (κ παρεπιπτόντως τ συμβόλαιο είναι για 1χρ κ χωρίς laptop) κ να μη μπορώ καν να δω ένα βιντεάκι στο youtube? Έλεος πια! αλλά τι να κάνω αν δ μπορώ να βάλω γραμμή; μήπως ξέρετε τί γίνετε με τις άλλες εταίρες κιν τηλεφωνίας;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος elsa13 : 27-09-09 στις 13:04.

  6. #6
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.961
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Βαλε καμια καρτα σιμ της βονταφον ή WIND σε καποιο 3G κινητο και δες ποιο εχει ισχυρο 3G στο σπιτι μεσα. Αν δεν σιγουρευτεις απο θεμα σηματος 3G δεν υπαρχει λογος να ψαχνεις

  7. #7
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.322
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elsa13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα είναι ότι εδώ που νοίκιαζω μάλλον δ μπορώ να βάλω γραμμή τηλεφώνου..
    Γιατί αυτό;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elsa13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να πληρώνω σχεδόν 50ε (κ παρεπιπτόντως τ συμβόλαιο είναι για 1χρ κ χωρίς laptop)
    Πάλι καλά. Δηλαδή σε 1 χρόνο θα δώσεις €588 + τα τέλη συνδρομητών.
    Ενώ αν διακόψεις τώρα θα χρεωθείς μόνο το κόστος του modem (κοντά στα €150 αν θυμάμαι καλά το τιμολογούν).

  8. #8
    Εγγραφή
    17-08-2009
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    παιδια για να κανει μειωση του ογκου δεδομενων πρεπει να περασει εξαμηνο απο την αρχικη ενεργοποιηση και δευτερον δεν ειναι 30 gb ο ογκος του unlimited...εχω δει και πελατη με 130 gb και ποσο στα 53.19euros. βεβαια ειναι στην διακριτικη ευχερεια της cosmote ειναι το διακοψει αν καποιος κανει κακη χρηση....π.χ κατεβασμα ταινιων

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-09, 13:03
  2. ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΣΤΟ COSMOTE INTERNET ON THE GO ΓΙΑ ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ.
    Από kellyP στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-09, 21:17
  3. Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-08, 10:27
  4. Μηνύματα: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-08, 17:03
  5. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-07, 21:31

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας