Σελ. 21 από 43 ΠρώτηΠρώτη ... 11161920212223263141 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 301-315 από 632
  1. #301
    Εγγραφή
    11-08-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    3.581
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Router
    Netgear DG834G v4
    Στο ανοιχτό λογισμικό δυστυχώς υπάρχουν αυτά τα φαινόμενα (δεν συμφωνούμε, κάνω fork)(400 πράγματα για την ίδια δουλειά με τα 10 να λειτουργούν σωστά).

    Το unity που το δοκίμασα σε ένα build του 11.04 μου άρεσε προσωπικά και πιστεύω βολέυει σε wide οθόνες.
    Από την άλλη και το gnome shell αν το συνηθίσει κάποιος είναι χρηστικό. Φυσικά είναι και πολύ όμορφο και ξεφεύγει από την παραδοσιακή desktop νοοτροπία (panels/εικονίδια).

    ........Auto merged post: Caret πρόσθεσε 0 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Από εκεί και πέρα αυτό που έχει σημασία είναι το gnome να διατηρήσει το δυνατό του σημείο, που είναι η απλότητα και η ευχρηστία.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Caret : 07-04-11 στις 20:55. Αιτία: auto merged post

  2. #302
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από daemonicus Εμφάνιση μηνυμάτων
    KDE4 να είστε και στα windows λημέρια
    Το regedit gconf καλά κρατεί πάντως, έστω και μεταλαγμένο

  3. #303
    Εγγραφή
    11-08-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    3.581
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Router
    Netgear DG834G v4
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το regedit gconf καλά κρατεί πάντως, έστω και μεταλαγμένο
    Το gconf καμιά σχέση δεν έχει με το μητρώο των windows και το ξέρεις.

  4. #304
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Η λογική τους είναι αν όχι ίδια, πολύ (μα πολύ) όμοια.
    Και ήταν ένας από τους δύο λόγος που αντιπάθησα το (τότε) gnome.

  5. #305
    Εγγραφή
    11-08-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    3.581
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Router
    Netgear DG834G v4
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η λογική τους είναι αν όχι ίδια, πολύ (μα πολύ) όμοια.
    Και ήταν ένας από τους δύο λόγος που αντιπάθησα το (τότε) gnome.
    Η λογική είναι να έχεις ένα εργαλείο για πολύ συγκεκριμένες ρυθμίσεις. Οι απλές υπάρχουν στο control center του gnome (που ίσως να είναι λίγο ελλειπές). Από εκεί και πέρα όποιος θέλει χρησιμοποιεί.
    Η πλοήγησε σε αυτό γίνεται με την λογική, κάτι που δεν συμβαίνει στα windows, όπου πρέπει να ξέρεις τι αλλάζεις και που.
    Επίσης δεν σου δημιουργεί πρόβλημα μετά από εγκατάσταση/απεγκατάσταση εφαρμογών.
    Βέβαια τα παραπάνω τα ήξερες αλλά είσαι του kde, άρα antignome.

  6. #306
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Caret Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η λογική είναι να έχεις ένα εργαλείο για πολύ συγκεκριμένες ρυθμίσεις. Οι απλές υπάρχουν στο control center του gnome (που ίσως να είναι λίγο ελλειπές). Από εκεί και πέρα όποιος θέλει χρησιμοποιεί.
    Δηλαδή να αλλάξεις το menu icon είναι τόσο δύσκολη που πρέπει ο χρήστης να ψάχνει σε τόσους φακέλους/υποφακέλους πως θα το αλλάξει;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Caret Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πλοήγησε σε αυτό γίνεται με την λογική, κάτι που δεν συμβαίνει στα windows, όπου πρέπει να ξέρεις τι αλλάζεις και που.
    Επίσης δεν σου δημιουργεί πρόβλημα μετά από εγκατάσταση/απεγκατάσταση εφαρμογών.
    Δεν μιλάω για τη registry αλλά για τον editor. Και την λογική του να τα έχεις σε αυτή τη μορφή. Και το πρώτο πράγμα που έψαξα όταν έκατσα σε gnome3 ήταν αν άλλαξε αυτό. Άλλα μπα...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Caret Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βέβαια τα παραπάνω τα ήξερες αλλά είσαι του kde, άρα antignome.
    δεν ξέρω τι είμαι αλλά αυτή τη στιγμή έχω εγκαταστάσεις (όχι σε Virtual machines αλλά κανονικές) με kde3/4, gnome2/3, xfce, e16/17 και lxde (openbox δε μου έκατσε ποτέ ).

  7. #307
    Εγγραφή
    11-08-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    3.581
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Router
    Netgear DG834G v4
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή να αλλάξεις το menu icon είναι τόσο δύσκολη που πρέπει ο χρήστης να ψάχνει σε τόσους φακέλους/υποφακέλους πως θα το αλλάξει;
    Δεν έχω gnome αλλά νομίζω το συγκεκριμένο γίνεται και από τις ρυθμίσεις του menu αν δεν κάνω λάθος. Το θέμα μου είναι πως ταυτίζεις το gconf με την registry χωρίς αυτό να ισχύει από άποψη λειτουργίας.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μιλάω για τη registry αλλά για τον editor. Και την λογική του να τα έχεις σε αυτή τη μορφή. Και το πρώτο πράγμα που έψαξα όταν έκατσα σε gnome3 ήταν αν άλλαξε αυτό. Άλλα μπα...
    o editor, ναι , μοιάζει δεν διαφωνώ. Αυτό που θέλω να πω είναι αυτό που γράφω παραπάνω: Το θέμα μου είναι πως ταυτίζεις το gconf με την registry χωρίς αυτό να ισχύει από άποψη λειτουργίας.

  8. #308
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Δεν το ταυτίζω με τη registry αλλά με το regedit. Μεγάλη διαφορά. Με την λογική του να πρέπει να ψάχνω σε φακέλους/υποφακέλους για τις ρυθμίσεις που (άλλες καλώς, άλλες κακώς) μου έκρυψαν. Αυτή η λογική είναι ίδια.
    Εκτός και αν εσύ βλέπεις λογική στο
    /apps/panel/global/locked_down etc

  9. #309
    Εγγραφή
    11-08-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    3.581
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Router
    Netgear DG834G v4
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το ταυτίζω με τη registry αλλά με το regedit. Μεγάλη διαφορά. Με την λογική του να πρέπει να ψάχνω σε φακέλους/υποφακέλους για τις ρυθμίσεις που (άλλες καλώς, άλλες κακώς) μου έκρυψαν. Αυτή η λογική είναι ίδια.
    Εκτός και αν εσύ βλέπεις λογική στο
    /apps/panel/global/locked_down etc
    Προσωπικά όποτε μπήκα για να αλλάξω κάτι το βρήκα. Μπορεί και να μην έπεσα στην περίπτωση. Το συγκεκριμένο καταλαβάινω ότι έχει να κάνει με τα panels. Ίσως ο πολύ αγχάριος να μην μπορεί να το δουλέψει αλλά δεν πρόκειται και να ψαχτεί τόσο πολύ αν είναι καινούριο. Πάντως σπάνια χρειάστηκε να μπω στο gconf.

  10. #310
    Εγγραφή
    13-07-2006
    Μηνύματα
    518
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από daemonicus Εμφάνιση μηνυμάτων
    ή Θα είστε στο περιθώριο και θα δουλέυετε στο terminal.
    Γιατι στο περιθωριο; Η κονσολα ηταν ειναι και θα ειναι το πιο δημοφιλες και αξιοπιστο περιβαλλον εργασιας που προσφερει το Linux. Πανω απο καθε GNOME και καθε KDE. Ακομα και τις ιστοσελιδες που προσφερουν βοηθεια σε χρηστες Ubuntu να δεις, η πλειονοτητα των συμβουλων που δινονται αρχιζουν με τη φραση "You open the terminal".

  11. #311
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    και εγώ το βρήκα ότι ήθελα εύκολα ή δύσκολα. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι βολικό ή ότι δε μου θυμίζει νοοτροπία windows (ως προς την διαχείριση)

    ........Auto merged post: ranger πρόσθεσε 0 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dou13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι στο περιθωριο; Η κονσολα ηταν ειναι και θα ειναι το πιο δημοφιλες και αξιοπιστο περιβαλλον εργασιας που προσφερει το Linux. Πανω απο καθε GNOME και καθε KDE. Ακομα και τις ιστοσελιδες που προσφερουν βοηθεια σε χρηστες Ubuntu να δεις, η πλειονοτητα των συμβουλων που δινονται αρχιζουν με τη φραση "You open the terminal".
    Σωστός.
    Ότι ... κοτσάνα και να κάνεις, σχεδόν πάντα σώζεται από το terminal
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ranger : 07-04-11 στις 22:11. Αιτία: auto merged post

  12. #312
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Syros
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    3.786
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    Router
    Fritz
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Caret Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο ανοιχτό λογισμικό δυστυχώς υπάρχουν αυτά τα φαινόμενα..
    Έχεις χρησιμοποιήσει λάθος λέξη. ΕΥΤΥΧΩΣ είναι το σωστό.
    Κατεβάζουμε την ισχύ του ασύρματου εξοπλισμού μας. Ας διατηρήσουμε το φάσμα συχνοτήτων καθαρό για να δουλεύουμε όλοι με λιγότερο κόπο και χρήμα.


    Cyclades Wireless Network

  13. #313
    Το avatar του μέλους daemonicus
    daemonicus Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dou13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι στο περιθωριο; Η κονσολα ηταν ειναι και θα ειναι το πιο δημοφιλες και αξιοπιστο περιβαλλον εργασιας που προσφερει το Linux. Πανω απο καθε GNOME και καθε KDE. Ακομα και τις ιστοσελιδες που προσφερουν βοηθεια σε χρηστες Ubuntu να δεις, η πλειονοτητα των συμβουλων που δινονται αρχιζουν με τη φραση "You open the terminal".
    Δουλεύω πολύ σε terminal επίσης και το θεωρώ ότι πιο αποδοτικό σε πολλές δουλειές. Αλλά ο κόσμος γκρινιάζει για τα κακά του eye candy και τους πειράζει η canonical. Αυτό μου φταίει.

  14. #314
    Εγγραφή
    13-07-2006
    Μηνύματα
    518
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Canonical και το Ubuntu, έχουνε κάνει τρομερό, ανεπανόρθωτο κακό, στο GNU και το Linux.
    Μπορεις σε παρακαλω να πεις και σε μας τι εννοεις με τον ορο GNU; Εννοεις το GNU operating system οπως ο Stallman η κατι αλλο; Και πως το βλαπτει η Canonical; Ρωταω γιατι το GNU operating system πανω στο οποιο υποτιθεται οτι δουλευουν ολοι αυτοι οι GNUαδες μικρη σχεση εχει με το linux και τη Canonical. Και ηδη εχει αρχισει, αλλα οσο περναει ο καιρος ολο και περισσοτερο να εχει λιγοτερη σχεση με το υπολοιπο οικοσυστημα. Ηδη ακομα και για τα βασικοτερα κομματια του υπαρχουν αξιολογες εναλλακτικες πχ. glibc, gcc

  15. #315
    Εγγραφή
    12-12-2007
    Μηνύματα
    102
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει ακόμα το gnome 3 αν και το θέλω.Είναι γεγονός όμως ότι χωρίς την Canonical και το Ubuntu δεν θα ήταν τόσο μεγάλη η δημοφιλία του gnome. Ιδιαίτερα μετά τον ερχομό του kde 4 που έφερε μια σειρά από νέες τεχνολογίες και γιατί όχι και μια κατά γενική ομολογία καλαίσθητη επιφάνεια εργασίας το χάσμα μεταξύ των δύο μεγάλωσε καθώς το gnome 2 έμοιαζε απαρχαιωμένο.

    Για 'μένα τώρα που κόπηκε ο ομφάλιος λώρος με το Ubuntu με την έννοια ότι το τελευταίο θα φέρει ως λύση το unity θα ήταν ενδιαφέρoν να δούμε πόσοι από τους χρήστες του gnome 2 θα χρησιμοποιούν αμιγώς gnome 3.Mπορεί να κάνω και λάθος αλλά θεωρώ ότι το gnome είχε και έχει μεγαλύτερο pushαρισμα σε σχέση με το kde όπως εξήγησα και παραπάνω και τώρα θα φανεί κατά πόσο το gnome ήταν μια πραγματική επιλογή των νέων χρηστών του linux ή απλώς μια προεπιλογή του ubuntu.

    Κατά πόσο το gnome θα καταφέρει να πείσει τους χρήστες να εγκαταστήσουν το gnome 3 όπως οι προγραμματιστές του το οραματίστηκαν και όχι ένα "μπαστάρδεμα" αυτού. Αυτό θα δείξει τελικά και την δυναμική του gome ως οργανισμό μακριά από εταιρίες τύπου Canonical....

Σελ. 21 από 43 ΠρώτηΠρώτη ... 11161920212223263141 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Συνταγματική Αναθεώρηση: Πέρα από το άρθρο 16
    Από ciaoant1 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 75
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-10, 09:47
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-09, 21:45
  3. Πέρα απο τα 12 mbps;
    Από nibbler στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-08, 21:09
  4. FORTHNET -ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ
    Από smasak στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-08, 20:33
  5. Amarok πέρα από το linux
    Από Rama στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-07, 18:44

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας