Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    16-10-2005
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Thumbs up
    Θα πω όσο πιο αναλυτικα γίνετε το πρόβλημα μου..
    Εχω DSL 384! Τα torrents κατεβαίνουν ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ (10-14 kb/s) κατα το μεγαλύτερο διάστημα της μέρας (05-08 το πρωί η ταχύτητες φτάνουν τα 35kb/s)
    Ακόμα όταν κατεβαίνει torrent έστω και με 8kb/s ο exlporer σέρνετε...

    τώρα για να σας προλάβω...
    -Δεν έχω firewall που να με μλοκάρει-ουτε το windows firewall
    -Εχω ανοίξει τις σωστές πόρτες τουo router
    -Εχω δοκιμάσει με άλλο router(zyxel660-crypto 320)
    -Εχω seed(Απο άλυ περιοχί το ίδιο torrent έρχεται γρήγορα(αλλα και σε μενα τισ πρωινές ώρες
    -Έχω ratio
    -Εχω πολύ καλή ταχύτητα απο download απο sites
    -Εχω δοκιμάσει demos αλλης εταιρίας (forthnet-teledome)
    -Εχω δοκιμάσει πολλα bittorent προγράμματα (Azureus-utorrent-bitcommet-bittornado(το τελευταιο κολάει εντελός)
    -Εχω τις σωστές ρυθμίσεις στα προγράμματα
    -Εχω τον υπολογιστή στην πρίζα κλπ κλπ

    Πιστέυω πως είναι θέμα μπουκόματος disslam αλλα είναι δυνατόν Ολος ο χολαργός κ Παπάγου να έχουν αυτό το πρόβλημμα?Είναι κανεις απο αυτή τη περιοχή να μου πεί τισ επιδώσεις του pleaseeeee
    (έχω και πρόβλημα όταν παιζω battlefield on line αλλα δέ ξέρς αν σημαίνει κάτι)

    ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ???
    ΕυΧΑΡΙΣΤΩ

  2. #2
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μου μυρίζει αυτό εδώ: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25276 διότι ταιριάζουν διάφορα στοιχεία που ανέφερες:

    - Ότι σέρνεται το surfing (explorer)
    - Ότι έχεις πρόβλημα με τα παιχνίδια (battlefield)
    - Ότι σχετίζεται με τις ώρες και τα βράδια/ξημερώματα παίζει ΟΚ

    Πρόβλημα με τα πακέτα πρέπει και εσύ να έχεις.. Λύση προς το παρών ΓΙΟΚ. Αν και σε μεγαλύτερες ταχύτητες καλυτερεύει εγώ ακόμα και με 1024 έχω πρόβλημα.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-04-2005
    Περιοχή
    Μανιάκοι Καστοριάς
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    146
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΣΤΟΡΙΑ
    Router
    ΟΤΕ σάμθινγκ
    Path Level
    Fastpath
    Και εγώ έχω παρόμοιο πρόβλημα. Αλλά δεν σέρνεται απλά το browsing, δεν κάνει τίποτα. Δεν ανοίγει τίποτα, το MSN και το Gmail Notify κάνουν disconnect και όσο να προσπαθώ να τα κάνω manual reconnect δεν γίνετε τίποτα. Απλά σε μένα στρώνει άμα κλείσω το ZoneAlarm και το ξανά φορτώσω.

    Και στο Azureus προσπαθώ να κατεβάσω ένα torrent 8.8GB και η γραμμή δεν πιάνει πότε σταθερή ταχύτητα πάνω από 10ΚΒ/s είναι σχεδόν μόνιμα κάτω. Το torrent έχει πολλά Seeds και Peers το έχω στα 50 connections per torrent αλλά δεν λέει να κατεβάσει πιο γρήγορα. Με άλλα torrents δεν έχω το ίδιο πρόβλημα, άσχετα με τα Seeds και Peers.


    EDIT:
    Το upload πάντως αρχίζει αμέσως και πιάνει τελικές (12~13ΚΒ/s). Δηλαδή πρώτα πρέπει να δώσεις για να πάρεις;


    Και βγάζει και έναν κίτρινο κύκλο κάτω κάτω, (από τους δυο (2) ο δεξιός) και γράφει: “There appears to be a problem with the Distributed Database’s UDP port mapping (NAT)”

    Έχω ανοίξει ports στο modem. Μήπως θέλει κάποιο ξεχωριστό port ανοιχτό;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nippletwister : 16-01-06 στις 16:32.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-10-2005
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δλδ μόνο με ένα torrent έχεις πρόβλημα? αν είναι έτσι δεν έχεισ εσύ πρόβλημα αλλά αυτό. Εγώ με όλα.

  5. #5
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Σαπίλας και Σκουριάς 38-Ζαχλωρού Καλαβρύτων
    Μηνύματα
    12.889
    Downloads
    21
    Uploads
    3
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100Τbit fiber
    ISP
    sdikr-net
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Fuzzy gutsu-gutsu
    SNR / Attn
    112(dB) / 0.9(dB)
    psyxakias: Από οτι έχω καταλάβει, οι εφαρμογές που χτησιμοποιούν τα "μικρά" πακέτα, τα οποία και "δημιουργούν" το πρόβλημα, είναι π.χ. οι VOIP εφαρμογές.

    Τα torrent, τα p2p, το browsing, όλα χρησιμοποιούν "κανονικά" πακέτα. Αν το παραπάνω σκεπτικό είναι σωστό (), τότε γιατί να είναι σωστή η θεωρία του Qos να εφαρμόζει στην περίπτωση του GODFATHER (και τη δική μου) και να μην έχει δίκιο όταν λέει(και συμφωνώ μαζί του εδώ) οτι απλώς είναι πίτα το DSLAM του όπως αποδεδειγμένα είναι το DSLAM της Ν. Σμύρνης το οποίο δίνει τα ίδια συμπτώματα?

    Good... Bad... I'm tha guy with tha Gun...
    WAntilles: Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο - γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τα Windows.
    Trolling με γεύση παπάγια

  6. #6
    Εγγραφή
    16-04-2005
    Περιοχή
    Μανιάκοι Καστοριάς
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    146
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΣΤΟΡΙΑ
    Router
    ΟΤΕ σάμθινγκ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από THE_GODFATHER
    Δλδ μόνο με ένα torrent έχεις πρόβλημα? αν είναι έτσι δεν έχεισ εσύ πρόβλημα αλλά αυτό. Εγώ με όλα.
    Αυτού του είδους πρόβλημα το έχω σχεδόν σε όλα τα torrents όπου το μέγεθος τους ξεπερνάει το 1GB και στα οποία υπάρχουν πολλά Seeds και Peers.

    Κανονικά δεν θα έπρεπε να κατεβάζει αβέρτα; Γιατί έχω 50 connections σε κάθε torrent ή και περισσότερα. Θα έπρεπε λογικά όσο περισσότεροι χρήστες συνδεθούν τόσο πιο γρήγορα να κατεβάζει.

  7. #7
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.639
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Χρησιμοποιούσα azureus και οι ταχυτητες ήταν τραγικές. Με bitcomet φαινεται να εχο πολύ καλύτερη ταχύτητα.Οχι βεβαια τρομερή.Σπάνια υπερβαίνει τα 15..μετα τις 12 το βραδυ κυρίως.Αλλα με το azureus εβλεπα κατί μηδενικές ταχύτητες.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-10-2005
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmavro73
    Χρησιμοποιούσα azureus και οι ταχυτητες ήταν τραγικές. Με bitcomet φαινεται να εχο πολύ καλύτερη ταχύτητα.Οχι βεβαια τρομερή.Σπάνια υπερβαίνει τα 15..μετα τις 12 το βραδυ κυρίως.Αλλα με το azureus εβλεπα κατί μηδενικές ταχύτητες.
    To 15 ΕΙΝΑΙ τραγική ταχήτητα! Δοκίμασα πολλά προγράμματα οπως είπα στο topc

  9. #9
    Εγγραφή
    19-07-2005
    Περιοχή
    Εξάρχεια
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    262
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΡΟΛΟΣ
    Router
    Netgear DG834v4
    SNR / Attn
    11.9(dB) / 9.0(dB)
    Καταρχή όπως έχει ειπωθεί εκατοντάδες φορές και σε αυτό το φόρουμ τα 15 KB/s δεν είναι καθόλου τραγική ταχύτητα. Είναι ίσα ίσα μια πολύ λογική ταχύτητα αφού το πρωτόκολλο φτιάχτηκε για να κατεβάζεις με όσο ανεβάζεις. Και αν το τόρεντ βρίσκεται σέ εξέλιξη (δεν είναι δηλαδή προς το τέλος του), απ' όπου και να κατεβάζεις και ότι ιστορικό (ratio) και να 'χεις, με τόσο θα κατεβάζεις.

    Από κει και πέρα ισχύουν τα γνωστά προβλήματα του OTE και των DSLAMs, που ανέφερε και ο psyxakias και για τα οποία γίνεται πάααααρα πολύ μεγάλη συζήτηση. Κι εγώ π.χ. στα Εξάρχεια, πάνω στη Κωλέτη (πιο οτε-δικτυο-κεντρικά δε γίνεται για να μη πολυλογώ), έχω σοβαρά προβλήματα bandwidth τις ώρες αιχμής (βλ. καθημερινές 10πμ-6μμ).

    Όπως μπορεί εύκολα να διαπιστώσει κανείς, δεν είμαι και κανας πάλιουρας στο ADSL (gr ή οπουδήποτε). Αλλά απορώ μονίμως πως γίνεταιι να συζητάμε τα ίδια και τα ίδια, κάθε μέρα και σε άλλο topic. Και συγγνώμη δηλαδή που τα ξαναλέω, αλλά μου 'βγαλε το μαραφέτι ότι έχω καιρό να κάνω post και δεν συνεισφέρω στη κοινότητα

  10. #10
    Εγγραφή
    17-05-2005
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Παιδια κι εγω το ιδιο προβλημα εχω.Ενω απο site κατεβαζω κανονικα με 38-43 με dsl 384 απο otenet,στα torrent φτανει μεχρι 25-26,αν και εχει μεχρι και 1000 seeders και 25 leechers.Kανω test στο testmy.net και μου βγαζει 340Κb/s,δηλαδη κατεβασμα με 42.Και αυτο συνεβη ξαφνικα μια μερα πριν κανα 2 βδομαδες.Μεχρι τοτε κατεβαζα τα torrent στο full.Mπορειτε να το εξηγησετε?Εχουν σπασει τα νευρα μου,μιας κι εχω δοκιμασει τα παντα.Οποιος 3ερει,ας προτεινει κατι.Ευχαριστω



    Υ.Γ.Δεν εχω καποιο firewall να τα κοβει

  11. #11
    Εγγραφή
    16-10-2005
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vkapartz
    Καταρχή όπως έχει ειπωθεί εκατοντάδες φορές και σε αυτό το φόρουμ τα 15 KB/s δεν είναι καθόλου τραγική ταχύτητα. Είναι ίσα ίσα μια πολύ λογική ταχύτητα αφού το πρωτόκολλο φτιάχτηκε για να κατεβάζεις με όσο ανεβάζεις. Και αν το τόρεντ βρίσκεται σέ εξέλιξη (δεν είναι δηλαδή προς το τέλος του), απ' όπου και να κατεβάζεις και ότι ιστορικό (ratio) και να 'χεις, με τόσο θα κατεβάζεις.

    Αυτά μη τα πείς παραέξω! Το 15 είναι τραγική ταχύτητα!
    Παρολο που όπως λες συζητάμε καθε μερα τα ίδια εσυ δεν εχεις καταλάβει πως λειτουργούν τα torrents. αλλα δεν έχεις σιαβάσει και το αρχικό post μου.

    Το ratio και ΜΟΝΟ μπωρεί να σου δώσει λιγότερη ταχύτητα!
    Δηλαδή εσύ μας λές πως άν για παράδειγμα θέλω να κατεβάσω ένα torrent με 100eed και 0 leech 8α κατεβάζω με 0b/s γιατι 0/b/sθα είναι και το upload μου(αφου δεν υπάρχουν leechers) COME ON!!!

    Άσε που λέω πως πρωινές ωρες πιάνω 35-40kb/s(αυτές είναι λογικές ταχύτητες που σε άλλες περιοχές με ίδια σύνδεση άλλοι τις πιάνουν μόνιμα)

  12. #12
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    USR 9108
    Αν έχει την επιλογή το router σου ενεργοποίησε στο Line Modulation ΜΟΝΟ το G.Lite.
    Ρύθμισε το QoS με low και medium όχι με medium και high
    Κάνε ένα reboot στο gateway
    Λογικά θα είσαι οκ.

  13. #13
    Εγγραφή
    16-10-2005
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από augerinos
    Αν έχει την επιλογή το router σου ενεργοποίησε στο Line Modulation ΜΟΝΟ το G.Lite.
    Ρύθμισε το QoS με low και medium όχι με medium και high
    Κάνε ένα reboot στο gateway
    Λογικά θα είσαι οκ.
    Έχω το router: zyxel 660
    Στο control panel οί μόνες σχετικές με αυτά που λες ρυθμίσεις είναι:
    ATM QoS type: UBR
    Cell Rate:
    Peak Cell Rate
    : 0 sell/sec
    Sustain Cell Rate: 0 sell/sec
    Maximum Burst Size: 0

    Για line Modulation kai gataway εδέ βρήκα τίποτα! Δέν τα πολυκαταλαβαίνω βεβαια...
    Μπορείς να με βοηθήσεις ακόμα λίγο?
    Thanks for helping...

  14. #14
    Εγγραφή
    14-11-2005
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    4.272
    Downloads
    22
    Uploads
    2
    Ταχύτητα
    4359/750
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    Netfaster iad
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 51.2(dB)
    gateway=router
    το line modulation θα πρέπει να υπάρχει σαν επιλογή κάπου

  15. #15
    Εγγραφή
    01-09-2004
    Μηνύματα
    310
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από THE_GODFATHER
    Το ratio και ΜΟΝΟ μπωρεί να σου δώσει λιγότερη ταχύτητα!
    Το ratio υπάρχει μόνο για να σε ελέγχουν οι τράκερς. Ένα καλό ratio αυτό που κάνει είναι να εξασφαλίζει την θέση σου στον ιδιωτικό τράκερ και να μειώσει τα όποια wait times.
    Η πολιτική του bittorrent είναι ότι ένας client εξυπηρετεί καλύτερα αυτόν που τον εξυπηρετεί καλύτερα και τον συμφέρει. Αυτό παρατηρείται έντονα τις φορές που υπερισχύουν οι leechers, και σαφώς όχι σε περιπτώσεις όπως ανέφερες 100/0 s/l.

Παρόμοια Θέματα

  1. Ξερει κανεις?
    Από nonilious στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-07, 00:22
  2. Ξερει κανεις.....;
    Από arisxama στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-06, 02:46
  3. Ξέρει κανείς...
    Από aragorn στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-05, 19:49
  4. ξερει κανείς...PC to TV
    Από Kserafeim στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-05, 10:32
  5. Ξέρει κανείς ?
    Από Kserafeim στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-05, 09:07

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας