Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 27
  1. #1
    Εγγραφή
    13-01-2006
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΑΙΑ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 17.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Angry
    Αγόρασα και εγκατέστησα otenet onDSL kit με το sagem Fast 800 στις 14/11.
    Στο κιτ υπήρχε και 4μηνη συνδρομή για το otenet security kit το οποίο αρχικώς δεν είχα εγκαταστήσει ένεκα norton antivirus 2005. Δουλεύω έτσι τρεις ημέρες και μετά αρχίζουν τα περίεργα.

    1ον (παράξενο) . Μετά από φρέσκο format περνάω τους οδηγούς του Modem και επιχειρώ να περάσω και το security kit. Με το τέλος της εγκατάστασης, με αποσυνδέει, σβήνει τη σύνδεση στο network connections και απεγκαθιστά το modem (για ποιο λόγο το security kit να μπλέκεται με τη σύνδεση; )

    2ον (αδιανόητο) . Ξαναπερνάω τους οδηγούς του Modem αλλά πλέον αυτό δεν αναγνωρίζεται. Απεγνωσμένες προσπάθειες: format και απ' την αρχή, προσπάθεια για χειροκίνητη εγκατάσταση, ενημερωμένοι οδηγοί από τη σελίδα της sagem (μετά από προτροπή από το τεχνικό τμήμα της otenet), εγκατάσταση σε 2 άλλους υπολογιστές με XP και 98. Πλέον οι λυχνίες του Modem (power, adsl) ανάβουν συνέχεια ακόμη και όταν δεν είναι συνδεμένο στη γραμμή.

    3ον (Αναμενόμενο) . Ενημέρωση otenet και αντικατάσταση του modem. Πλέον το Modem λευτουργεί κανονικά. Καμία νέα προσπάθεια για εγκατάσταση του security kit.

    4ον (Πιθανό; ). Κάποια στιγμή κατά την πλοήγηση πέφτω σε σελίδα με adware, trojans Κτλ. Λόγω αδυναμίας του antivirus, μολύνομαι, κλείνει η σύνδεση και ξανατρώει φρίκη το modem. (Μόλις την ίδια ημέρα που έγινε η αντικατάσταση). Μήπως τελικά έκανε κάποια μόλυνση τη ζημία και όχι το security kit (βρήκα ένα σχετικό thread εδώ που θεωρεί κάτι τέτοιο πιθανό, αναφορικά με τους drivers).

    5ον (Ανακούφιση; ). Ευτυχώς μετά από αποσύνδεση και επανασύνδεση του modem, λειτουργεί κανονικά και ακολουθεί format για καθαρισμό από κάθε είδους απειλή.

    6ον (Ελπιδοφόρο). Λόγω πρότερης μόλυνσης του υπολογιστή, παίρνω και περνάω Norton internet security 2006. Το full scan δεν βρίσκει πλέον τίποτα. Ενημέρωση με liveupdate και όλα είναι καλά.

    7ον (Απογοήτευση). Πλέον το σύστημα είναι καθαρό, αλλά η σύνδεση πέφτει κάθε 2-3 ώρες. Το συνεχές reconnect δεν είναι λύση. Κατά την era του πρώτου Modem η σύνδεση έπεφτε μια φορά την ημέρα και αυτό το βραδύ.

    8ον (Απελπισία). Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, πριν από 2 ημέρες, ενώ πρότερα έπεφτε μόνο η σύνδεση, άρχισε να κλείνει και η γραμμή του adsl (σβήνει η λυχνία του adsl στο Modem) και να "ξεσυνδέεται" και το modem απαιτώντας αποσύνδεση από το usb και επανασύνδεση (ξετσεκαρισμένο το allow turnoff to save power).
    Μετά από παρακολούθηση, διαπίστωσα ότι το modem "αποσυνδέεται" μόνο όταν δεν δουλεύω τον Η/Υ, ενώ η σύνδεση συνεχίζει να πέφτει ακόμη και όταν τον χρησιμοποιώ. Πρόβλημα με ρεύμα δε φαίνεται να έχω (τουλάχιστον οι ιδιότητες του hub δείχνουν ότι φτάνει: hub-500mA max, sagem fast800-96mA).

    Τι μπορεί να φταίει;
    Οποιαδήποτε πρόταση δεκτή.

  2. #2
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    56 kB
    ISP
    Otenet
    Δέν πολυξέρω από αυτά, αλλά σε κάποιο άλλο post διάβασα ότι φταίει που έχεις modem και όχι router και ξεσυνδέεσαι άν δεν χρησιμοποιείς για κάποιο χρονικό διάστημα το ιντερνετ (μπορεί να λέω και βλακείες). Πάντως με ενδιαφέρει πολύ το συγκεκριμένο θέμα, καθώς πρόκειται να πάρω και εγώ το ondsl kit με το συγκεκριμένο modem. Μου προτείνετε καλύτερα να πάρω και router?

  3. #3
    Εαν εχεις 2 αντιβαριους βγαζει προβλημα κρατα το νορτον και πετα το ΚΙΤ

  4. #4
    Εγγραφή
    03-01-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    103
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    17700/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    DGND3300
    SNR / Attn
    6.6(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ένας φιλος μου είχε πρόβλημα με το Sagem fast 800 αλλά όχι με το Security Kit καθ'ότι δεν το έβαλε(..και ευτυχώς)!Ως αναφορά το Sagem,......αυτές τις μέρες ψάχνει για 1 καλό router!!!

  5. #5
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    56 kB
    ISP
    Otenet
    Τόσο χάλια είναι το Sagem; Έχω το DSL θα το χρησιμοποιώ για downloading από site, online παιχνίδια κάπου κάπου και χρήση του msn messenger και icq. Πόσο χάλια είναι;;;; Δεν θα μπορεί να κάνει αυτά τα απλά πράγματα;

  6. #6
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΚΗΦΙΣΙΑ
    και εγω εχω το SAGEM TIS MEGALIS oteNET kai to megisto dl που κανω ειναι 36kb/s
    παθαινω ακριβος το ιδιο προβλημα με το φιλο μας τον diggy πιστευω αυτο που αναφερθηκε πιο πανω το οταν δεν χρησιμοποιης το internet εινια ο λογος που κλεινει το modem και κατεληξα για router δεν εχω παρει ακομα αλλα μαλλον θα κατευθυνω προς us robot.. καμια προταση???

  7. #7
    Εγγραφή
    24-04-2005
    Περιοχή
    @internet
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    499
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΥΜΠΑΚΙ
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    8.7(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Interleaved
    εγω εδω και 8 μηνες δεν εχω κανενα προβλημα και το download μου ειναι στα 56kb(512) ,για τα παιχνίδια δε χρειαζετε να ανοιξω καμια πορτα για να παίξω και γελάω με ολους αυτούς που το κάνουν.Το εχω συνδέσει πανω στο παλιο μου pc το οποίο λειτουργεί σαν σερβερ(24ωρες) και περνουμε ιντερνετ και εγω και ο αδερφός μου.
    Γενικά ειμαι πολύ ευχαριστημένος και δε θα το αλλαζα με τιποτα...
    Μεχρι και στα vista δουλεύει φυσικά κάνοντας τις κατάλληλες ρυθμίσεις στη registry...
    Mega Poi Creator

    http://meteotimb.eu

  8. #8
    Εγγραφή
    20-12-2004
    Μηνύματα
    637
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από diggy
    8ον (Απελπισία). Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, πριν από 2 ημέρες, ενώ πρότερα έπεφτε μόνο η σύνδεση, άρχισε να κλείνει και η γραμμή του adsl (σβήνει η λυχνία του adsl στο Modem) και να "ξεσυνδέεται" και το modem απαιτώντας αποσύνδεση από το usb και επανασύνδεση (ξετσεκαρισμένο το allow turnoff to save power).
    Μετά από παρακολούθηση, διαπίστωσα ότι το modem "αποσυνδέεται" μόνο όταν δεν δουλεύω τον Η/Υ, ενώ η σύνδεση συνεχίζει να πέφτει ακόμη και όταν τον χρησιμοποιώ. Πρόβλημα με ρεύμα δε φαίνεται να έχω (τουλάχιστον οι ιδιότητες του hub δείχνουν ότι φτάνει: hub-500mA max, sagem fast800-96mA).

    Τι μπορεί να φταίει;
    Οποιαδήποτε πρόταση δεκτή.
    Μήπως να ζήταγες και έναν έλεγχο στη γραμμή να το απέκλειες και αυτό?
    Πάντως αν σε παίρνει, ρίξε μια ματιά και σε αυτά τα μηχανάκια
    http://www.mgmanager.gr/browse.asp?sub=99&sort=price

  9. #9
    Το avatar του μέλους JohnSa_GR
    JohnSa_GR Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koukou
    εγω εδω και 8 μηνες δεν εχω κανενα προβλημα και το download μου ειναι στα 56kb(512) ,για τα παιχνίδια δε χρειαζετε να ανοιξω καμια πορτα για να παίξω και γελάω με ολους αυτούς που το κάνουν.Το εχω συνδέσει πανω στο παλιο μου pc το οποίο λειτουργεί σαν σερβερ(24ωρες) και περνουμε ιντερνετ και εγω και ο αδερφός μου.
    Γενικά ειμαι πολύ ευχαριστημένος και δε θα το αλλαζα με τιποτα...
    Μεχρι και στα vista δουλεύει φυσικά κάνοντας τις κατάλληλες ρυθμίσεις στη registry...
    8elw na egkatastisw to modem sta vista kai den xerw pws! mporeis na mou peis pws ginonte autes oi ri8miseis sti registry? Stile mou sto johnsagr@gmail.com thnx

  10. #10
    Ας γραψει καποιος τις οδηγιες για την εγκατασταση στα vista

  11. #11
    Εγγραφή
    03-11-2006
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Κ εγώ αυτό το μοντεμ εχω. Δεν το συνιστώ σε καμία περίπτωση. Κάθε 1-2 μερες κόβεται απ το ιντερνετ γιατί μπουκώνει.. Αφίστε που μου κάηκε από τους κεραυνούς κ μετά από 2 βδομάδες τηλεφώνων κ συνενοήσεων κατάφερα να το αλλάξω..

  12. #12
    Εγγραφή
    30-08-2006
    Μηνύματα
    2.410
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    KV 50.000/5.000
    ISP
    FORTHNET circa 2006
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    14(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Συμφωνω και επαυξανω με τον koukou αψογο μοντεμακι για την κλαση του(εχω πιασει και σταθερα 110κβ/δευτ++)..ακουω για port triggerin kai forwarding απο φιλαρακια για να p2pαρουν η για να παιξουν on-line παιχνιδια και με πιανουν τα γελια
    AMD FX-8320 | HYPER 212 EVO | 2X ARCTIC COOLING F12 PWM 120MM | CORSAIR CARBIDE 200R | ASUS M5A97 R2.0 | Kingston HyperX 1600MHZ@1866 9-10-9 2X4GB | ASUS 760 GTX OC DCUII @1300/7000 | THERMALTAKE SE SMART MODULAR 630W

  13. #13
    Εγγραφή
    29-10-2004
    Περιοχή
    Νικαια
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Pfsense
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Collective_Soul Εμφάνιση μηνυμάτων
    ακουω για port triggerin kai forwarding απο φιλαρακια για να p2pαρουν η για να παιξουν on-line παιχνιδια και με πιανουν τα γελια
    Λογικο να ανοιξουν τις πορτες του π2π η του παιχνιδιου στο firewall του μοντεμ.
    Το sagem δεν εχει firewall.

  14. #14
    Εγγραφή
    30-08-2006
    Μηνύματα
    2.410
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    KV 50.000/5.000
    ISP
    FORTHNET circa 2006
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    14(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ειναι Γνωστο φιλε platonas ,καθοτι to sagemaki ειναι adsl modem οχι adsl router
    AMD FX-8320 | HYPER 212 EVO | 2X ARCTIC COOLING F12 PWM 120MM | CORSAIR CARBIDE 200R | ASUS M5A97 R2.0 | Kingston HyperX 1600MHZ@1866 9-10-9 2X4GB | ASUS 760 GTX OC DCUII @1300/7000 | THERMALTAKE SE SMART MODULAR 630W

  15. #15
    Εγγραφή
    12-11-2006
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    καλησπερα σας. πειγενε στην σεληδα του sagem (www.sagem.com) και κατεβασε το τελεφτεω driver . πιστευο θα φτιξει το προβλημα σου.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Sagem] 'Αραγε αρέσει σε κανεναν το Sagem Fast 800 που δινουν με το OnDsl Kit????
    Από Collective_Soul στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-08, 02:03
  2. [Sagem] Sagem 800,Otenet και προβλήματα σύνδεσης
    Από beekeeper στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-07, 23:51
  3. [Sagem] Πρόβλημα με sagem fast 800 και cd εγκαταστασης.
    Από giorgein στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-06, 21:21
  4. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-06, 20:04
  5. e-Mule και MODEM SAGEM FAST 800
    Από ymdk21 στο φόρουμ Ed2k
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-06, 21:26

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας