Εμφάνιση 1-5 από 5

Θέμα: Build firmware

  1. #1
    Εγγραφή
    01-04-2003
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    337
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N/Edgerouter X
    SNR / Attn
    0.4(dB) / 14.5(dB)
    Lightbulb
    Έστω οτι κάνω κάποιες αλλαγές στον κώδικα του firmware του modem/router μου (Linksys WAG35G), και μετά build.
    Εάν σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά (προφανώς λανθασμένο firmware) θα υπάρχει περίπτωση να επαναφέρω το router με παλιό firmware της εταιρίας (χωρίς web interface), ή θα παραμείνει νεκρό το linksys;
    Ρωτάω επειδή δε γνωρίζω πολλα για hardware. Είναι κάτι αντίστοιχο με τον υπολογιστή, ας πούμε, που ότι και να κάνεις στο software-λειτουργικό (ακόμα και να το σβήσεις π.χ) μπορείς πάντα να το επαναφέρεις και να δουλεύει;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος capthookb : 19-01-06 στις 18:30.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.675
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εκτός ότι μια τέτοια ενέργεια είναι κάτι παραπάνω από βέβαιο ότι είναι παράνομη, αφού οι εταιρίες κατά κανόνα δεν σου δίνουν την άδεια για τέτοιες τροποποιήσεις στο firmware των συσκευών τους, για να κάνει κάποιος αντίστοιχη τροποποίση θα πρέπει να έχει πολύ υψηλό επίπεδο τεχνικής κατάρτισης. Εσύ από ότι λες απέχεις παρά πόλυ από αυτό το επίπεδο οπώτε ποιο το νόημα να ρωτάς για τις συνέπειες μιας διαδικασίας την οποία δεν μπορείς να κάνεις; Εκτός εάν εννοείς ότι θέλεις να περάσεις κάποιο unofficial τροποποιημένο firmware που βρήκες στο net. Τώρα εάν μπορείς να κάνεις κάτι σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά, εξαρτάται εάν ο Router εχεί δυνατότητα αναβάθμισης με εναλακτικούς τρόπους π.χ telnet και τη ζημιά θα κάνεις στο Router. Πάντως εγώ ως τακτική έχω να μην παίζω με unofficial firmware των συσκευών του υπολογιστή μου.

  3. #3
    Εγγραφή
    01-04-2003
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    337
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N/Edgerouter X
    SNR / Attn
    0.4(dB) / 14.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZORO
    Εκτός ότι μια τέτοια ενέργεια είναι κάτι παραπάνω από βέβαιο ότι είναι παράνομη, αφού οι εταιρίες κατά κανόνα δεν σου δίνουν την άδεια για τέτοιες τροποποιήσεις στο firmware των συσκευών τους
    Ε όχι και παράνομο, μη λέμε ότι θέλουμε! Που το άκουσες οτι είναι παράνομο; Φωτιά του βάζω και το καίω. Δικό μου δεν είναι; Το οτι θα χάσω την εγγύηση αν κάτι πάει στραβά ναί, συμφωνώ, αλλά όχι και οτι είναι παράνομο. Μάλλον κάτι άλλο εννοούσες

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZORO
    Εσύ από ότι λες απέχεις παρά πόλυ από αυτό το επίπεδο οπώτε ποιο το νόημα να ρωτάς για τις συνέπειες μιας διαδικασίας την οποία δεν μπορείς να κάνεις;
    Το ότι δεν ξέρω δε σημαίνει οτι δε μπορώ να μάθω. Επίσης το αν θα μπορέσω να καταφέρω αυτό που θέλω να κάνω το ξέρω μόνο εγώ και για μένα έχει νόημα. Ίσως δε μπορείς να το καταλάβεις αυτό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZORO
    Πάντως εγώ ως τακτική έχω να μην παίζω με unofficial firmware των συσκευών του υπολογιστή μου.
    Δικαίωμά σου. Για ρώτα όμως και τους "παράνομους" που έχουν βάλει openwrt στα router τους, για τις εντυπώσεις τους και τις δυνατότητες που απέκτησαν τα μηχανήματά τους.

  4. #4
    Εγγραφή
    13-01-2006
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    ForthNet
    Router
    WAG354G
    Ενδιαφέρομαι και εγώ να αλλάξω το firmware μου σε openwrt ή ακόμα και να χτίσω το δικό
    μου firmware από τον GPL κώδικα που δίνει η Linksys(έχω WAG354G).
    Για να είμαστε σίγουροι όμως ότι θα μπορούμε να επαναφέρουμε τον router σε περίπτωση που κάτι πάει σταβα,πρέπει να φτιάξουμε ένα καλώδιο σύνδεσης του router με την σειριακή του υπολογιστή,έτσι ώστε να έχουμε πρόσβαση στην κονσόλα και τον bootloader.
    To καλώδιο είναι εύκολο στην κατασκευή,αλλά για να το συνδέσεις πρέπει να ανοίξεις τον router,κάτι που φυσικά ακυρώνει την εγγύηση(δες το αυτοκόλλητο πάνω στο πλαστικό).Πληροφορίες μπορείς να βρείς στο site www.linksysinfo.org και στο openwrt.org.Το wag354G βασίζεται στο AR-7 (SystemOnChip) της Texas Instruments,και έχει 32 μπιτο επεξεργαστή MIPS στα 300Mhz!!!Επειδή ακόμα δεν έχει ενεργοποιηθεί η σύνδεση μου και δεν θέλω να ρισκάρω να χάσω την εγγύηση του router(τουλάχιστον όχι πριν τον δοκιμάσω) θα αναβάλλω το project προς το παρόν.Για το συγκεκριμένο μοντέλο δυστυχώς δεν θα βρείς ακριβείς πληροφορίες αν και όλοι οι router που βασίζονται στο chipset AR-7 είναι παρόμοιοι.

  5. #5
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.675
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    OK τότε σας ευχομαί καλή τύχη.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας