Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    09-05-2009
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Θέλω να μετατρέψω κάποια βίντεο που είναι σε μορφή vob (video ts) σε κάποια μορφή έτσι ώστε να μπορώ να τα επεξεργαστώ, π.χ. mov, mpeg...
    Αν ξέρει κάποιος να με βοηθήσει, σας ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

  2. #2
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vazaiaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να μετατρέψω κάποια βίντεο που είναι σε μορφή vob (video ts) σε κάποια μορφή έτσι ώστε να μπορώ να τα επεξεργαστώ, π.χ. mov, mpeg...
    Αν ξέρει κάποιος να με βοηθήσει, σας ευχαριστώ προκαταβολικά!!!
    Δεν χρειάζεσαι καμμία μετατροπή ουσιαστικά.

    Μπορείς να τα ανοίξεις με το avidemux (είναι δωρεάν) ή με τον TMPEGEnc MPEG Editor (δεν είναι δωρεάν).

    Υποψή ότι στο MPEG έχεις keyframes ανά 15 καρέ, και συνεπώς μόνο εκεί μπορείς να κοψο-ράψεις.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  3. #3
    Εγγραφή
    09-05-2009
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Το κατέβασα αλλά δεν μπορώ να βρω πως το κόβει, αλλά και πάλι μόνο που παίζει κάνει καθυστέρηση εικόνας και ήχου.

  4. #4
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vazaiaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κατέβασα αλλά δεν μπορώ να βρω πως το κόβει, αλλά και πάλι μόνο που παίζει κάνει καθυστέρηση εικόνας και ήχου.
    Τα controls του και η λογική του είναι ίδια με του VirtualDub.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  5. #5
    Εγγραφή
    09-05-2009
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΚΑΠΟΙΟΣ? ΕΣΤΩ ΝΑ ΠΕΡΝΑΩ ΤΟ DVD ΜΕΣ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΣΕ ΜΟΡΦΗ MPEG?

  6. #6
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vazaiaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΚΑΠΟΙΟΣ? ΕΣΤΩ ΝΑ ΠΕΡΝΑΩ ΤΟ DVD ΜΕΣ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΣΕ ΜΟΡΦΗ MPEG?
    Το κόλλημά σου ποιό είναι;

    Δεν σε ενοχλεί το λίγο διαφορετικό container.

    Εξάλλου, και σε MPEG container να το έβγαζες, πάλι ένα από τα παραπάνω προγράμματα θα χρειαζόσουνα για επεξεργασία.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  7. #7
    Εγγραφή
    09-05-2009
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ Ή ΝΑ ΜΟΥ ΜΕΤΑΤΡΕΠΕΙ ΤΟ VOB ΣΕ MPEG...
    Ή ΝΑ ΠΕΡΝΑΩ ΤΟ DVD ΣΕ ΜΟΡΦΗ MPEG, ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΩ ΣΤΟ MOVIE MAKER...
    ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΙΝΑΙ, ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΠΕΞΕΡΓΑΖΟΜΑΙ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΝΑ ΜΕΝΕΙ Η ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΗΧΟΥ ΚΑΙ ΕΙΚΟΝΑΣ...
    ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΨΑΓΜΕΝΗ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΒΟΛΕΥΤΕΙ ΜΕ ΤΟ MOVIE MAKER, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ VOB ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΚΟΥΡΑΣΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ, ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΗ ΜΟΡΦΗ ΟΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ.

  8. #8
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    1. Μη φωνάζεις -> aka μην χρησιμοποιείς κεφαλαία.

    2. Ο μόνος τρόπος - με οποιοδήποτε πρόγραμμα - για να μην χάσεις σε ποιότητα - είναι να κοψο-ράψεις σε keyframe, δηλαδή ανά 15 καρέ.

    3. Να ξεβολευτείς με την σαβούρα το Movie Maker.

    4. Τα VOB "σε έχουν κουράσει" και "είναι όλο προβλήματα" γιατί αρνείσαι-βαριέσαι να εφαρμόσεις τις οδηγίες-βοήθεια που ζητάς.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  9. #9
    Το avatar του μέλους djx
    djx Guest
    ένας άλλος τρόπος (αυτον τον τροπο χρησιμοποιω εδω και 3 χρόνια) είναι να περάσεις οτιδήποτε θες με το dvd shrink
    στον υπολογιστή σου (περνάνε σε μορφή vob) και έπειτα να ανοίξεις τα αρχεια dvd(vob) ώστε να τα επεξεργαστείς με το nerovision του nero. μπορείς να βάλεις εφε-τιτλους-γράμματα-εφέ ήχου - 3d εφε ενναλαγής video και ολα αυτα με το nerovision . οσο κουφό και αν ακούγεται. βασική προυπόθεση να αγοράσεις το nero προκειμένου να κάνεις την ενεργοποίηση ευρεσιτεχνίας. το nerovision είναι ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο που πολλοί δεν το εμπιστεύονται αλλα επειδή έχω σπουδάσει modaz video (απλα δεν έχω τα χρήματα για κάτι αξιόπιστο και επαγγελματικό) προτείνω το nerovision του nero με κλειστά ματια.Έχω δοκιμάσει το pinacle το premiere και δεν με ικανοποίησαν. γιατί? γιατί πολύ απλά θέλω να επεξεργάζομαι αρχεία vob και όχι να τα μετατρέπω.
    τέλος θα σου πρότεινα ένα καλό pc(αν είναι εφικτό) και ακόμα να προσέχεις 2 πράγματα. Πάντα όταν δουλεύουμε ειδικά video edit κάθε 2 λεπτά να κάνεις save το project σου. έπειτα με το nerovision πρέπει να έχεις υπομονή όταν αποθηκεύσεις το έργο σου σε αρχειο (μπορει να κάνει αρκετες ώρες αναλογα το pc σου).επίσης με το nerovision δεν θα έχεις απώλεια ήχου σε σχέση με την εικόνα.θα πηγαίνει κανονικα χωρίς να χρειαστείς να αλλαξεις καρε κτλ. τέλος για να πετύχεις ποιότητα πάντα με το dvd shrink θα αποθηκεύεις τα αρχεια dvd(vob) χωρίς συμπίεση και στο nerovision θα αποθηκεύεις σε αρχεία dvd και όχι σε ένα αρχειο πχ mpeg κτλ. με το nerovision επίσης μπορείς και κινούμενα μενου να βάλεις στον δίσκο που φτιάχνεις. όλα σε ένα. τα μενου templates τα κατεβάζεις απο το site του nero. Αυτη είναι η άποψη μου για το θέμα σου μιας και στο λέω απο εμπειρεια με το συγκεκριμένο προγραμμα. Βέβαια όλες οι γνώμες είναι δεκτές απλά όσο μπορούσα πιστεύω να σε βοήθησα.

  10. #10
    Εγγραφή
    09-05-2009
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Σε ευχαριστώ πολύ djx, αλλά το έχω κάνει ήδη με ένα άλλο πρόγραμμα...
    Μετέτρεψα το vob με το ''free dvd ripper'' σε mpeg1...
    Έχασα λίγο σε ποιότητα και αρκετά στις διαστάσεις, αλλά από τη στιγμή που κρατάω το πρωτότυπο δεν με πειράζει...
    Έκοψα το κομμάτι που ήθελα και είναι εντάξει...
    Το αποτέλεσμα... http://www.youtube.com/watch?v=N4KAk...e=channel_page

  11. #11
    Εγγραφή
    07-05-2009
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Κάνεις ripping το DVD με καποιο προγραμμα - dvd shrink - ή απλα το κανεις copy στον δισκο. Στα αρχεια VOB που εχουν τα περισσοτερα MB, μετατρεπεις την καταληξη απο .vob σε .mpg. Το επεξεργάζεσαι χωρις καμια απωλεια στο premiere και στο studio της pinnacle. Σε movie maker δεν το εχω προσπαθησει αλλα δεν νομιχζω να εχεις προβλημα.

Παρόμοια Θέματα

  1. vob to avi
    Από harry79 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-09, 20:39
  2. αρχεια vob επεξεργασια
    Από surferanik στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-08, 19:18
  3. Μετατροπη απο VOB σε AVI
    Από gravis στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-08, 13:34
  4. AVI σε IFO,VOB
    Από cflour στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-08, 09:37
  5. Μετατροπη Vob 2 AVI
    Από gravis στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-07, 01:05

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας