Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    03-09-2008
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΖΑΝΑΚΑΚΗΣ
    Router
    ZTE H108NS
    SNR / Attn
    6.4(dB) / 17.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γειά χαρά σε όλους!
    Εδώ και 3 ημέρες είμαι χρήστης των W7 (7100) RC 64bit και εγώ...Αν κρίνω από τη απότομη μετάβασή μου από το περιβάλλον των XP SP3, τότε έχω το δικαίωμα κι εγώ να πώ ένα τρανταχτό ΟΥΑΟΥ! Ομολογώ ότι είμαι πλέον σε άλλο κόσμο, άλλο pc...
    Αντιμετωπίζω όμως ένα πρόβλημα, θεωρώ μεγάλο τελικά, και άλυτο μέχρι στιγμής...
    Ενώ όλα πήγαιναν μια χαρά, χτές, μετά την επαναφορά του pc από sleep mode (ναι, ξέρω, υπάρχει πρόβλημα γενικά με το sleep αλλά δεν βρίσκω παρόμοιο με αυτά που ακολουθούν) και ενώ το είχα αφήσει να κάνει disc defragment στον C:, o exlorer του 7 κόλλησε...Εννοείται ότι έκανα restart και όλα έφτιαξαν...Όμως μέχρι να ανοίξω την Opera μου και τον IE (των 32bit)...
    Αυτό που συμβαίνει είναι ότι με το που ανοίξω τα 2 συγκεκριμένα προγράμματα αυτά (και λέω ΜΟΝΟ τα συγκεκριμένα, μιας και δοκίμασα με κάθε πρόγραμμα που έχω εγκαταστήσει) ο explorer μένει ''παγωτό''! Αν έχω οτιδήποτε ανοιχτό εκείνη τη στιγμή, συνεχίζει να δουλεύει από πίσω, απλά δεν κινείται τίποτα άλλο παρά μόνο η Opera και ο IE 32bit...μιας και εκείνος των 64bit δεν εμφανίζει το κόλλημα που προκαλεί ο συνάδελφός του των 32...Το περίεργο είναι ότι όποιο κλικ και αν κάνω πάνω στον παγωμένο explorer και στο desktop (ή οπουδήποτε αλλού), όλα εκτελούνται μετά από το κλείσιμο της Opera και του ΙΕ 32bit που θα κάνω...
    Καταλαβαίνετε ότι είναι εξαιρετικά σπαστικό να μην μπορείς να δουλέψεις με τα ιντερνετικά σου εργαλεία, πολύ περισσότερο να σου κολλάνε και το pc και να πρέπει κάθε τόσο να κλείνεις τους browsers σου...
    Δεν είναι περίεργο αυτό;
    Αντιμετωπίζει κάποιος άλλος κάτι παρόμοιο; Υπάρχει καμία πρόταση από εσάς; Καμία ιδέα; Θα μου ήταν πολύτιμο ρε παίδες!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dachtus : 10-05-09 στις 10:58.

  2. #2
    Εγγραφή
    02-03-2004
    Περιοχή
    Λάρισα - Αθήνα
    Μηνύματα
    953
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/512
    DSLAM
    HOL - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Linksys WAG54GS v1.0
    Παγωμα του windows explorer εχω δει και εγω
    Ας ελπισουμε στην τελικη εκδοση να μην συμβαινουν τετοια τραγελαφικα πραγματα.
    Το καλο ειναι οτι ενω παλια το kill της explorer processs αποσταθεροποιουσε το συστημα τωρα φενεται να λειτουργει σωστα.
    Εχω και εγω windows 7 rc 64bit.

  3. #3
    Εγγραφή
    03-09-2008
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΖΑΝΑΚΑΚΗΣ
    Router
    ZTE H108NS
    SNR / Attn
    6.4(dB) / 17.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skiabox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παγωμα του windows explorer εχω δει και εγω
    Ας ελπισουμε στην τελικη εκδοση να μην συμβαινουν τετοια τραγελαφικα πραγματα.
    Το καλο ειναι οτι ενω παλια το kill της explorer processs αποσταθεροποιουσε το συστημα τωρα φενεται να λειτουργει σωστα.
    Εχω και εγω windows 7 rc 64bit.
    Όταν λέω ότι παγώνει, εννοώ ότι παγώνει!
    Ούτε τον task manager δεν μπορώ να ανοίξω...
    Ένα μικρό hint φαίνεται να μου δίνει κουράγιο...
    Εγκατέστησα τον FF και διαπιστώνω ότι εάν ανοίξω πρώτα αυτόν, τότε Opera, IE 32 bit λειτουργούν και ανοίγουν κανονικά, δίχως να προκαλούν πάγωμα στον windows explorer διόλου... (Άλλο πάλι και αυτό)
    Κατά τα άλλα, ακόμα αναζητώ λύση βρε παιδιά!!

  4. #4
    Εγγραφή
    05-08-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    1.733
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dachtus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα μικρό hint φαίνεται να μου δίνει κουράγιο...
    Εγκατέστησα τον FF και διαπιστώνω ότι εάν ανοίξω πρώτα αυτόν, τότε Opera, IE 32 bit λειτουργούν και ανοίγουν κανονικά, δίχως να προκαλούν πάγωμα στον windows explorer διόλου... (Άλλο πάλι και αυτό)
    Κατά τα άλλα, ακόμα αναζητώ λύση βρε παιδιά!!
    Από αυτά που περιγράφεις αλλού θα πρέπει να ψάξεις το πρόβλημα και όχι στα Windows. Έλεγξες την μνήμη του συστήματός σου (F8 κατά το boot - Memory Diagnostics); Γιατί το εντελώς πάγωμα πρόβλημα μνήμης θυμίζει.

  5. #5
    Εγγραφή
    03-09-2008
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΖΑΝΑΚΑΚΗΣ
    Router
    ZTE H108NS
    SNR / Attn
    6.4(dB) / 17.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από αυτά που περιγράφεις αλλού θα πρέπει να ψάξεις το πρόβλημα και όχι στα Windows. Έλεγξες την μνήμη του συστήματός σου (F8 κατά το boot - Memory Diagnostics); Γιατί το εντελώς πάγωμα πρόβλημα μνήμης θυμίζει.
    Μπορείς σε παρακαλώ να με καθοδηγήσεις σε τι ακριβώς να ψάξω πάνω;
    Θα μου ήταν πολύτιμο!

    ........Auto merged post: Dachtus πρόσθεσε 118 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dachtus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά χαρά σε όλους!
    Εδώ και 3 ημέρες είμαι χρήστης των W7 (7100) RC 64bit και εγώ...Αν κρίνω από τη απότομη μετάβασή μου από το περιβάλλον των XP SP3, τότε έχω το δικαίωμα κι εγώ να πώ ένα τρανταχτό ΟΥΑΟΥ! Ομολογώ ότι είμαι πλέον σε άλλο κόσμο, άλλο pc...
    Αντιμετωπίζω όμως ένα πρόβλημα, θεωρώ μεγάλο τελικά, και άλυτο μέχρι στιγμής...
    Ενώ όλα πήγαιναν μια χαρά, χτές, μετά την επαναφορά του pc από sleep mode (ναι, ξέρω, υπάρχει πρόβλημα γενικά με το sleep αλλά δεν βρίσκω παρόμοιο με αυτά που ακολουθούν) και ενώ το είχα αφήσει να κάνει disc defragment στον C:, o exlorer του 7 κόλλησε...Εννοείται ότι έκανα restart και όλα έφτιαξαν...Όμως μέχρι να ανοίξω την Opera μου και τον IE (των 32bit)...
    Αυτό που συμβαίνει είναι ότι με το που ανοίξω τα 2 συγκεκριμένα προγράμματα αυτά (και λέω ΜΟΝΟ τα συγκεκριμένα, μιας και δοκίμασα με κάθε πρόγραμμα που έχω εγκαταστήσει) ο explorer μένει ''παγωτό''! Αν έχω οτιδήποτε ανοιχτό εκείνη τη στιγμή, συνεχίζει να δουλεύει από πίσω, απλά δεν κινείται τίποτα άλλο παρά μόνο η Opera και ο IE 32bit...μιας και εκείνος των 64bit δεν εμφανίζει το κόλλημα που προκαλεί ο συνάδελφός του των 32...Το περίεργο είναι ότι όποιο κλικ και αν κάνω πάνω στον παγωμένο explorer και στο desktop (ή οπουδήποτε αλλού), όλα εκτελούνται μετά από το κλείσιμο της Opera και του ΙΕ 32bit που θα κάνω...
    Καταλαβαίνετε ότι είναι εξαιρετικά σπαστικό να μην μπορείς να δουλέψεις με τα ιντερνετικά σου εργαλεία, πολύ περισσότερο να σου κολλάνε και το pc και να πρέπει κάθε τόσο να κλείνεις τους browsers σου...
    Δεν είναι περίεργο αυτό;
    Αντιμετωπίζει κάποιος άλλος κάτι παρόμοιο; Υπάρχει καμία πρόταση από εσάς; Καμία ιδέα; Θα μου ήταν πολύτιμο ρε παίδες!
    Το πρόβλημα το εντόπισα..χε χε...Ήταν ο IDM τελικά...Μου έφαγε την ψυχή η λακαμία μέχρι να το βρώ, όμως!
    Ευχαριστώ όλους για την προσοχή και τη βοήθειά σας...Ελπίζω από εδώ και μετά να λέμε μόνο για καλά περί των W7!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dachtus : 11-05-09 στις 23:20. Αιτία: auto merged post

  6. #6
    Εγγραφή
    05-08-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    1.733
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Εμ τι τα θέλεις τέτοια προγράμματα που εγκαθιστούν protocol handlers στα Windows 7;
    Δεν λέω καλός ο IDM αλλά την εποχή των dialups, σήμερα και ειδικά στα Windows 7 μόνο προβλήματα θα μπορούσε να δημιουργήσει.
    Anyway, τέλος καλό όλα καλά!

  7. #7
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Μηνύματα
    2.030
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Πότε Πάνω / Πό
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμ τι τα θέλεις τέτοια προγράμματα που εγκαθιστούν protocol handlers στα Windows 7;
    Δεν λέω καλός ο IDM αλλά την εποχή των dialups, σήμερα και ειδικά στα Windows 7 μόνο προβλήματα θα μπορούσε να δημιουργήσει.
    Anyway, τέλος καλό όλα καλά!
    Γιατί; Εγώ χρησιμοποιώ FDM και κατεβάζω αβέρτα χωρίς προβλήματα. Άλλωστε με εξυπηρετεί όταν το DL είναι πολύ μεγάλο. Νομίζω είναι πρόβλημα συμβατότητας και όχι χρήσης κάποιου τέτοιου προγράμματος.
    Sent From My Computer Using Firefox

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-08, 21:10
  2. Windows Vista Greek Ultimate 32bit ή 64bit ?
    Από Giannis90 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-07, 15:12
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-07, 00:28
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-04, 09:44

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας