Σελ. 126 από 195 ΠρώτηΠρώτη ... 106116121124125126127128131136146 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.876-1.890 από 2924
  1. #1876
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Σε τι αυτοκίνητο έγινε αυτό με τα πετάλ;

    Όχι ότι σημαίνει κάτι, απλά από περιέργεια.

  2. #1877
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Καλησπέρα. Μάλλον πάω για αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου και θα ήθελα κάποια γνώμη (όχι για μάρκες/μοντέλα). Αμφιταλαντεύομαι στο αν αυτή τη στιγμή αξίζει να πάρω κάτι κοντά στα 5000€ (αλλά με αρκετά παραπάνω από 100000km και 15ετίας τουλάχιστον) ή να δώσω τα διπλά (ήτοι 10000€ για έως 10ετίας και μέχρι 100000km). Τα δεδομένα μου είναι ότι γενικά δε γράφω πολλά χιλιόμετρα σε ετήσια βάση από τη μία, από την άλλη όμως όπως όλοι μας δε θέλω να τα φάω στα συνεργεία και θέλω κάτι πιο σίγουρο και ασφαλές μια και υπάρχει και οικογένεια στη μέση. Επίσης γενικά αυτοκίνητα δεν αλλάζω (εκτός αν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος), δηλαδή ότι πάρω θα ήθελα να το κρατήσω μια δεκαετία. Ιδανικά θα έπαιρνα κάτι από το group Hyundai/Kia (κάτι σε i20/i30 ή Rio/Ceed αντίστοιχα), αλλά τα 7ετίας έως 9ετίας μοντέλα με έως 100000km βγαίνουν αρκετά πάνω από τα 10000€ (στις περισσότερες περιπτώσεις).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος megahead13 : 19-09-22 στις 14:11.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  3. #1878
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.322
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Μάλλον πάω για αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου και θα ήθελα κάποια γνώμη (όχι για μάρκες/μοντέλα). Αμφιταλαντεύομαι στο αν αυτή τη στιγμή αξίζει να πάρω κάτι κοντά στα 5000€ (αλλά με αρκετά παραπάνω από 100000km και 15ετίας τουλάχιστον) ή να δώσω τα διπλά (ήτοι 10000€ για έως 10ετίας και μέχρι 100000km). Τα δεδομένα μου είναι ότι γενικά δε γράφω πολλά χιλιόμετρα σε ετήσια βάση από τη μία, από την άλλη όμως όπως όλοι μας δε θέλω να τα φάω στα συνεργεία και θέλω κάτι πιο σίγουρο και ασφαλές μια και υπάρχει και οικογένεια στη μέση. Επίσης γενικά αυτοκίνητα δεν αλλάζω (εκτός αν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος), δηλαδή ότι πάρω θα ήθελα να το κρατήσω μια δεκαετία. Ιδανικά θα έπαιρνα κάτι από το group Hyundai/Kia (κάτι σε i20/i30 ή Rio/Ceed αντίστοιχα), αλλά τα 7ετίας έως 9ετίας μοντέλα με έως 100000km βγαίνουν αρκετά πάνω από τα 10000€ (στις περισσότερες περιπτώσεις).
    Πήγαινε με τις 10.000€
    και προσοχή μην πέσεις σε γυρισμένα χιλιόμετρα κλπ

  4. #1879
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήγαινε με τις 10.000€
    και προσοχή μην πέσεις σε γυρισμένα χιλιόμετρα κλπ
    Εκεί προσανατολίζομαι. Πήγα και είδα σήμερα ένα Toyota Auris. «Καθαρό» φαίνεται (όλα τα service έχουν γίνει σε επίσημο συνεργάτη Toyota). Θα επανέλθω με μηχανικό για να το τσεκάρει.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  5. #1880
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.626
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Εξαιρετικό το Auris, αλλά δεν είναι ακριβότερο από τα i20/i30 που ανέφερες; Θα περίμενα να είναι από τις πιο ακριβές (αλλά καλές) επιλογές.

  6. #1881
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.437
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Μάλλον πάω για αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου και θα ήθελα κάποια γνώμη (όχι για μάρκες/μοντέλα). Αμφιταλαντεύομαι στο αν αυτή τη στιγμή αξίζει να πάρω κάτι κοντά στα 5000€ (αλλά με αρκετά παραπάνω από 100000km και 15ετίας τουλάχιστον) ή να δώσω τα διπλά (ήτοι 10000€ για έως 10ετίας και μέχρι 100000km).
    5000€ είναι πολλά για αυτοκίνητο 15ετίας με κατά πολύ περισσότερα από 100000km!

    Να σκεφτείς, αγόρασα μεταχειρισμένο seat ibiza 5ετίας, από αντιπροσωπεία, καθαρά χλμ (όχι κατεβασμένα) 121000 περίπου, 6800 περίπου.
    Και είναι και diesel, που θεωρούνται ακριβότερα από τα βενζινοκίνητα.

    Θα σου πρότεινα, να ασχοληθείς μόνο με μεταχειρισμένα από αντιπροσωπείες, οι οποίες να προσφέρουν και κάποια εγγύηση για τον κινητήρα.

    Εγώ από εκεί που το πήρα, μου έδωσαν γραπτή εγγύηση 2 έτη για καλή λειτουργεία του κινητήρα.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα δεδομένα μου είναι ότι γενικά δε γράφω πολλά χιλιόμετρα σε ετήσια βάση από τη μία, από την άλλη όμως όπως όλοι μας δε θέλω να τα φάω στα συνεργεία και θέλω κάτι πιο σίγουρο και ασφαλές μια και υπάρχει και οικογένεια στη μέση. Επίσης γενικά αυτοκίνητα δεν αλλάζω (εκτός αν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος), δηλαδή ότι πάρω θα ήθελα να το κρατήσω μια δεκαετία. Ιδανικά θα έπαιρνα κάτι από το group Hyundai/Kia (κάτι σε i20/i30 ή Rio/Ceed αντίστοιχα), αλλά τα 7ετίας έως 9ετίας μοντέλα με έως 100000km βγαίνουν αρκετά πάνω από τα 10000€ (στις περισσότερες περιπτώσεις).
    Θα σου πρότεινα να δεις αποκλειστικά αυτοκίνητα 5ετίας maximum. Δεν αξίζει να πάρεις μεταχειρισμένο με περισσότερα χρόνια στην πλάτη.

    Θα αρχίσει να "ξερνάει" προβλήματα από κάποια στιγμή κι έπειτα.

    Το ιδανικό για μένα πλέον είναι, να αγοράζεις μεταχειρισμένο γύρω στην 5ετία, από αντιπροσωπεία, να κάνεις όλα τα σέρβις εκεί (ναι, ειναι λίγο πιο ακριβά, αλλά γλιτώνεις τα νταηλίκια των διάφορων μαστόρων που σου πουλάνε τρέλα κι όταν δεν κάνουν σωστή δουλειά, κάνουν την πάπια...), να το κρατάς 5 χρόνια και μετά να το πουλάς είτε σε ιδιώτη, είτε σε αντιπροσωπεία, είτε να το τραμπάρεις σε αντιπροσωπεία με άλλο, 5ετίας, κ.ο.κ.

    Έτσι, εκτός του ότι φρεσκάρεις το όχημα με νέο, καλύτερης τεχνολογίας, καλύτερων συστημάτων ασφαλείας κλπ, δεν καταλήγεις να έχεις ένα σαράβαλο το οποίο θα ξερνάει προβλήματα κάθε τρεις και λίγο και θα καταλήξει να 'ναι τρύπιος κουμπαράς, με ευτελή μεταπωλητική αξία.

    Αν ας πούμε, πάρεις ένα μτχ 5ετίας με 6-7 χιλιάρικα και το δώσεις στη 10ετία (με 5 χρόνια χρήσης δικά σου) 2.500-3000, τότε θα σου 'χει κοστίσει (7000 - 2.500) / 5 = 900/χρόνο χρήσης.

    Σκέψου μόνο, ένα χρέπι που κάθε τρεις και λίγο θα το τραβολογάς σε μάστορες, θα σου ζητάει στην καλύτερη 600 ευρώ το χρόνο.

    Δεν μπορώ να σου περιγράψω τι απίθανα προβλήματα μου έσκαγε hyundai 15ετίας κάθε χρόνο, με νορμάλ χρήση. Κάθε επίσκεψη στο συνεργείο και 300άρι, κι αυτό 2-3 φορές το χρόνο.

    Μπορεί να τυχα στην περίπτωση, ίσως να 'σαι τυχερός και να σου βγει οκ ένα μεταχειρισμένο με πολλά χρόνια στην πλάτη του.

    Αλλά γιατί να το ρισκάρεις; Ένα προσεγμένο όχημα 5ετίας, από αντιπροσωπεία (ιδίως αυτά που τα είχαν εταιρείες με leasing, πχ κάτι merchandisers ή στελέχη εταιρειών που κόβουν άνετα χλμ εκτός πόλης συνήθως), με έξτρα εγγύηση απ'την αντιπροσωπεία, είναι πολύ πιο πιθανό να σου προσφέρει peace of mind, από ένα μεταχειρισμένο 15ετίας.

  7. #1882
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαιρετικό το Auris, αλλά δεν είναι ακριβότερο από τα i20/i30 που ανέφερες; Θα περίμενα να είναι από τις πιο ακριβές (αλλά καλές) επιλογές.
    Όχι απαραίτητα. Το γκρουπ Hyundai/Kia έχει ανέβει πάρα πολύ την τελευταία δεκαετία. Ο μηχανικός που είχα στο νησί (aka ΗΒ ) την πρότεινε με κλειστά μάτια. Και το ίδιο ακούω/βλέπω κι εδώ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    5000€ είναι πολλά για αυτοκίνητο 15ετίας με κατά πολύ περισσότερα από 100000km!

    Να σκεφτείς, αγόρασα μεταχειρισμένο seat ibiza 5ετίας, από αντιπροσωπεία, καθαρά χλμ (όχι κατεβασμένα) 121000 περίπου, 6800 περίπου.

    ......

    Αν ας πούμε, πάρεις ένα μτχ 5ετίας με 6-7 χιλιάρικα και το δώσεις στη 10ετία (με 5 χρόνια χρήσης δικά σου) 2.500-3000, τότε θα σου 'χει κοστίσει (7000 - 2.500) / 5 = 900/χρόνο χρήσης.
    Μάλλον έχεις χάσει επεισόδια αγαπητέ Gentoo. Αυτοκίνητο 5ετίας με 6-7 χήνες τη σημερινή εποχή;;; Με τον κορονοϊό και ότι έχει γίνει στην αλυσίδα τροφοδοσίας τα τελευταία 2+ χρόνια η αγορά του μεταχειρισμένου έχει πάρει τα πάνω της, τα πολύ πάνω της όμως! Ειδικά στην Ελληνική αγορά (με τις γνωστές στρεβλώσεις και παθογένειες) όλοι (μαντράδες και ιδιώτες) βαράνε στο ψαχνό! Χαρακτηριστικά συνάδελφός μου έδωσε το Seat Ibiza περισσότερο απ' ότι το είχε αγοράσει πριν μερικά χρόνια!!!

    Στη Βρετανία, όπου και ζούσα μέχρι πρόσφατα, γίνεται κι εκεί σκοτωμός με τα μεταχειρισμένα. Και σε μια αγορά που τα πράγματα και πιο τίμια είναι (δεν παίζουν πειραγμένα χιλιόμετρα ή μίλια πιο σωστά γι' αυτούς με την καμία όμως, ούτε άλλες μαϊμουδιές) και ότι μεταχειρισμένο γενικά το βρίσκεις σε τιμές χώμα (τζιν αρμάνι ν' αγοράσεις και να το βάλεις μια φορά μόνο, έχει χάσει τουλάχιστον ένα 30-40% της αρχικής του αξίας). Χαρακτηριστικά το 2013 είχα πάρει Mazda 6 του 2007 με ούτε 36000 μίλια (πραγματικά δεν είναι τίποτα για εκεί) για £4000. Σήμερα οτιδήποτε (μικρό ή μεγάλο) σε αντίστοιχα μίλια και χρόνια κοστίζει τουλάχιστον £10000 (και βάλε).

    Μακάρι φίλε να μπορούσα γι' αυτοκίνητο πενταετίας, αλλά δεν (ιδιαίτερα από αντιπροσωπείες).

    Σε άλλα, καλό μου φαίνεται και το Nissan Pulsar (μοντέλο του 2014), αλλά η Renault φαίνεται να τα έχει σκατώσει με τον 1.2l κινητήρα:

    https://newsbeezer.com/romaniaeng/th...turing-defect/

    Από την άλλη ο συγκεκριμένος έμπορος που το έχω βρει έχει πολύ καλή φήμη στα αυτοκινητοφόρουμ/αυτοκινητοσυζητήσεις με καλή εγγύηση, κτλ. Ένα άλλο που με προβληματίζει είναι ότι ο συγκεκριμένος (μικρός) κινητήρας είναι με τούρμπο και κατά πόσο αυτό επηρεάζει την αξιοπιστία, το κόστος των σέρβις, κτλ (δεν είχα ποτέ αυτοκίνητο με τούρμπο). Γενικά αυτή η μόδα με μικρούς (τρικύλινδρους ως επί το πλείστον) τουρμπάτους κινητήρες, που είχε ξεκινήσει η Ford με τους EcoBoost, μου χτυπάει άσχημα
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  8. #1883
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Εγώ θα συμφωνήσω με τον Gentoo.

    Τα καλύτερα είναι αυτοκίνητα ηλικίας 1-5 έτη που μπορείς να βρείς στις αντιπροσωπίες. Γιατί στην ουσία αγοράζεις καινούργιο αυτοκίνητο, έχοντας γλιτώσει την μείωση της αξίας που υφίσταται ένα νέο αυτοκίνητο με το που πατήσει στο δρόμο.

    Η μόδα με τους τρικύλινδρους είναι πλέον το στάνταρ και έχει νόημα, ούτε που συγκρίνεται ένας σύγχρονος τρικύλινδρος κινητήρας με έναν παλιό ατμοσφαιρικό. Τόσο σε κατανάλωση όσο και σε επιδόσεις. Μην κολλάς σε αυτά που ήξερες κάποτε.

    Επίσης να ξέρεις πως ακριβά μεταχειρισμένα είναι αυτά που ξέρουν οι έμποροι ότι θέλει ο κόσμος. Δηλαδή συνήθως τα αυτοκίνητα μικρότερων διαστάσεων από χώρες της Ασίας.

    Γενικά πάντως τώρα είναι η χειρότερη περίοδος για αγορά αυτοκινήτου είτε νέου είτε μεταχειρισμένου.

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  9. #1884
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.194
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά γιατί να το ρισκάρεις; Ένα προσεγμένο όχημα 5ετίας, από αντιπροσωπεία (ιδίως αυτά που τα είχαν εταιρείες με leasing, πχ κάτι merchandisers ή στελέχη εταιρειών που κόβουν άνετα χλμ εκτός πόλης συνήθως), με έξτρα εγγύηση απ'την αντιπροσωπεία, είναι πολύ πιο πιθανό να σου προσφέρει peace of mind, από ένα μεταχειρισμένο 15ετίας.
    Απο leasing είναι σαν να αγοράζεις απο ενοικιαζόμενα με λιγότερους οδηγούς. Δεν είναι καλή επιλογή εκτός αν είναι απο κάποιον γνωστό (στέλεχος της ίδιας της αντιπροσωπίας). Απο μάντρες/αντιπροσωπείες πάλι προσωπικά δεν θα αγόραζα γιατί βάζουν ένα καπέλο τουλάχιστον €1000 για να βγάλουν και αυτοί το κέρδος τους.

    Ενδεικτικά γνωστός "πέτυχε" απο αντιπροσωπεία i20 5ετίας απο leasing με κατεβασμένα χιλιόμετρα (ευτυχώς μόνο ~-20.000 με 30.000χλμ) αλλά το αμάξι είναι πιο ταλαιπωρημένο απο το δικό μου 13 ετών. Τελευταίο πρόβλημα τα αμορτισέρ που ήταν στο 60% και τα άλλαξε. Προφανώς αφού δεν είναι δικό τους, οι οδηγοί δεν προσέχουν καθόλου.

    10 χρόνια για ένα αυτοκίνητο που το είχε ένας ιδιώτης και έκανε όλα τα σερβις στην ώρα τους και είναι αξιόπιστος (φαίνεται και απο το αυτοκίνητο αυτό) είναι καλή επιλογή. Το δικό μου πέρασε τα 13 χρόνια με 120.000χλμ με ελάχιστες ζημιές στα τόσα χρόνια (€500) και δεν βρίσκω λόγο να το αλλάξω. Αφενός δεν έχει πρόβλημα, αφετέρου δεν βρίσκω κάποια καλύτερη λύση καινούργιου με λιγότερα απο €30.000. Οπότε περιμένω τα ηλεκτρικά αν και με τα 2.000κιλά που ζυγίζουν φοβάμαι ότι στο πρώτο test drive θα απογοητευτώ.


    Επειδή η εποχή είναι η χειρότερη για αγορά αυτοκινήτου, αγοράζεις ένα φθηνό ιαπωνικό με οικονομικές επισκευές για τα επόμενα 3-5 χρόνια και παράλληλα μαζεύεις για κάτι καλύτερο μετά εφόσον έχουν φτιάξει τα πράγματα. Θα χάσεις και λιγότερα χρήματα όταν θα το ξαναπουλήσεις.

    Πάντα κοιτάμε προηγούμενα ΚΤΕΟ για τα χιλιόμετρα και εγώ προτιμώ απο καλούς ιδιώτες που σημαίνει να μήν βιάζεσαι, να τσεκάρεις αγγελίες και στην πιο καλοστημένη να κλείνεις ραντεβού για έλεγχο.
    Η μηχανή που αγόρασα με περίπου ΜΕΙΟΝ €9.000 με €10.000 απο καινούργια στα 3 χρόνια ήταν σαν καινούργια με όλες τις αποδείξεις, τα σακουλάκια και τα μανουαλ απο ότι είχε βάλει ο προηγούμενος κάτοχος. Ατρακάριστη και στον έλεγχο στην επίσημη αντιπροσωπεία που είχαν γίνει και όλα τα σερβις δεν είχαν κάτι να μου πούν εκτός απο τα λάστιχα επειδή είχε βάλει πιο χωμάτινα.

    Αν και το καινούργιο είναι άλλη φάση, δυσκολεύομαι να ξαναδώσω τόσα χρήματα για τη μυρωδιά μόνο

    Δείγμα αγγελίας που φαίνεται σωστή. Για την τιμή δε γνωρίζω γιατί δεν ασχολούμαι αυτή την περίοδο
    Car.gr - Opel Corsa '12 FULL EXTRA
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος teodor_ch : 20-09-22 στις 09:29.

  10. #1885
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.437
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον έχεις χάσει επεισόδια αγαπητέ Gentoo. Αυτοκίνητο 5ετίας με 6-7 χήνες τη σημερινή εποχή;;; Με τον κορονοϊό και ότι έχει γίνει στην αλυσίδα τροφοδοσίας τα τελευταία 2+ χρόνια η αγορά του μεταχειρισμένου έχει πάρει τα πάνω της, τα πολύ πάνω της όμως! Ειδικά στην Ελληνική αγορά (με τις γνωστές στρεβλώσεις και παθογένειες) όλοι (μαντράδες και ιδιώτες) βαράνε στο ψαχνό! Χαρακτηριστικά συνάδελφός μου έδωσε το Seat Ibiza περισσότερο απ' ότι το είχε αγοράσει πριν μερικά χρόνια!!!


    Στη Βρετανία, όπου και ζούσα μέχρι πρόσφατα, γίνεται κι εκεί σκοτωμός με τα μεταχειρισμένα. Και σε μια αγορά που τα πράγματα και πιο τίμια είναι (δεν παίζουν πειραγμένα χιλιόμετρα ή μίλια πιο σωστά γι' αυτούς με την καμία όμως, ούτε άλλες μαϊμουδιές) και ότι μεταχειρισμένο γενικά το βρίσκεις σε τιμές χώμα (τζιν αρμάνι ν' αγοράσεις και να το βάλεις μια φορά μόνο, έχει χάσει τουλάχιστον ένα 30-40% της αρχικής του αξίας). Χαρακτηριστικά το 2013 είχα πάρει Mazda 6 του 2007 με ούτε 36000 μίλια (πραγματικά δεν είναι τίποτα για εκεί) για £4000. Σήμερα οτιδήποτε (μικρό ή μεγάλο) σε αντίστοιχα μίλια και χρόνια κοστίζει τουλάχιστον £10000 (και βάλε).

    Μακάρι φίλε να μπορούσα γι' αυτοκίνητο πενταετίας, αλλά δεν (ιδιαίτερα από αντιπροσωπείες).
    Έχεις δίκιο βασικά. Μπήκα τσέκαρα τιμές. Έλεος όμως

    Πάλι καλά δηλαδή που πρόλαβα και πήρα ακριβώς πριν την πανδημία..

    Οπότε, με τα νέα δεδομένα, αν το budget σου είναι περιορισμένο στα 5000€, πας αναγκαστικά σε κάτι παλιότερο, αν και εμμένω πως δεν αξίζει. Καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω (έστω και με ένα μικρό καπέλο) και να πας σε κάτι πιο καινούργιο.

    Μεγάλος βραχνάς τα προβλήματα που σκάνε σε ένα παλιό όχημα. Όχι μόνο είναι χάσιμο χρημάτων, αλλά και χρόνου + έξτρα ταλαιπωρία να το πηγαίνεις σε συνεργεία κλπ.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε άλλα, καλό μου φαίνεται και το Nissan Pulsar (μοντέλο του 2014), αλλά η Renault φαίνεται να τα έχει σκατώσει με τον 1.2l κινητήρα:

    https://newsbeezer.com/romaniaeng/th...turing-defect/

    Από την άλλη ο συγκεκριμένος έμπορος που το έχω βρει έχει πολύ καλή φήμη στα αυτοκινητοφόρουμ/αυτοκινητοσυζητήσεις με καλή εγγύηση, κτλ. Ένα άλλο που με προβληματίζει είναι ότι ο συγκεκριμένος (μικρός) κινητήρας είναι με τούρμπο και κατά πόσο αυτό επηρεάζει την αξιοπιστία, το κόστος των σέρβις, κτλ (δεν είχα ποτέ αυτοκίνητο με τούρμπο). Γενικά αυτή η μόδα με μικρούς (τρικύλινδρους ως επί το πλείστον) τουρμπάτους κινητήρες, που είχε ξεκινήσει η Ford με τους EcoBoost, μου χτυπάει άσχημα
    Και το δικό μου είναι 1200άρι με turbo κινητήρα. Πρώτη φορά με turbo κι εγώ, αλλά μου φαίνεται πιο άνετο σε σχέση με ατμοσφαιρικό.

    Ειδικά στις ανηφόρες, πας κουμπωμένος με 5η και έχεις ροπή!

    Συν την εξοικονόμηση καυσίμου λόγω της ανακύκλωσης των καυσαερίων προς όφελος της ροπής.

    3 χρόνια κοντά, δεν μου έβγαλε κάποια ζημιά γύρω από την τουρμπίνα και ό,τι σχετικό με αυτήν.

    Νομίζω πως η τάση είναι πλέον προς τα εκεί. Μικροί κινητήρες, τουρμπάτοι.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα συμφωνήσω με τον Gentoo.

    Τα καλύτερα είναι αυτοκίνητα ηλικίας 1-5 έτη που μπορείς να βρείς στις αντιπροσωπίες. Γιατί στην ουσία αγοράζεις καινούργιο αυτοκίνητο, έχοντας γλιτώσει την μείωση της αξίας που υφίσταται ένα νέο αυτοκίνητο με το που πατήσει στο δρόμο.

    Η μόδα με τους τρικύλινδρους είναι πλέον το στάνταρ και έχει νόημα, ούτε που συγκρίνεται ένας σύγχρονος τρικύλινδρος κινητήρας με έναν παλιό ατμοσφαιρικό. Τόσο σε κατανάλωση όσο και σε επιδόσεις. Μην κολλάς σε αυτά που ήξερες κάποτε.

    Επίσης να ξέρεις πως ακριβά μεταχειρισμένα είναι αυτά που ξέρουν οι έμποροι ότι θέλει ο κόσμος. Δηλαδή συνήθως τα αυτοκίνητα μικρότερων διαστάσεων από χώρες της Ασίας.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά πάντως τώρα είναι η χειρότερη περίοδος για αγορά αυτοκινήτου είτε νέου είτε μεταχειρισμένου.
    Και σε τι δεν είναι χειρότερη περίοδος, πλέον, με τα στραβά της πανδημίας;

    Όλα έχουν ακριβύνει σε γελοίο βαθμό. Φαγητό, καύσιμα, ρεύμα, οχήματα. Α ναι, πήρε και μία αύξηση ο μισθός, τα πιάσαμε τα λεφτά μας

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο leasing είναι σαν να αγοράζεις απο ενοικιαζόμενα με λιγότερους οδηγούς. Δεν είναι καλή επιλογή εκτός αν είναι απο κάποιον γνωστό (στέλεχος της ίδιας της αντιπροσωπίας). Απο μάντρες/αντιπροσωπείες πάλι προσωπικά δεν θα αγόραζα γιατί βάζουν ένα καπέλο τουλάχιστον €1000 για να βγάλουν και αυτοί το κέρδος τους.

    Ενδεικτικά γνωστός "πέτυχε" απο αντιπροσωπεία i20 5ετίας απο leasing με κατεβασμένα χιλιόμετρα (ευτυχώς μόνο ~-20.000 με 30.000χλμ) αλλά το αμάξι είναι πιο ταλαιπωρημένο απο το δικό μου 13 ετών. Τελευταίο πρόβλημα τα αμορτισέρ που ήταν στο 60% και τα άλλαξε. Προφανώς αφού δεν είναι δικό τους, οι οδηγοί δεν προσέχουν καθόλου.
    Ισχύει ότι μπορεί να μην το προσέχουν, επειδή δεν είναι δικό τους, αλλά έχε υπόψιν, πως οι φθορές που προκαλεί ένας οδηγός σε ένα leased όχημα (πχ γρατζουνιές), συνήθως τις πληρώνει ο ίδιος.

    Οπότε θα το σκεφτεί να κάνει καγκουριές του στυλ να καβαλήσει άγαρμπα ένα πεζοδρόμιο.

    Τα αμορτισέρ για να τα σκίσεις στην 4ετία, πρέπει να είσαι τρελός κάγκουρας πιστεύω. Αμάξι 4-5ετίας (τα leased plans 4χρόνια είναι συνήθως άλλωστε) να έχει τη φθορά 13ετών, εξαιρετικά σπάνιο, εκτός αν το είχε μισθώσει αγρότης και πήγαινε σε χωράφια να μαζεύει φρούτα και λαχανικά...


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    10 χρόνια για ένα αυτοκίνητο που το είχε ένας ιδιώτης και έκανε όλα τα σερβις στην ώρα τους και είναι αξιόπιστος (φαίνεται και απο το αυτοκίνητο αυτό) είναι καλή επιλογή. Το δικό μου πέρασε τα 13 χρόνια με 120.000χλμ με ελάχιστες ζημιές στα τόσα χρόνια (€500) και δεν βρίσκω λόγο να το αλλάξω. Αφενός δεν έχει πρόβλημα, αφετέρου δεν βρίσκω κάποια καλύτερη λύση καινούργιου με λιγότερα απο €30.000. Οπότε περιμένω τα ηλεκτρικά αν και με τα 2.000κιλά που ζυγίζουν φοβάμαι ότι στο πρώτο test drive θα απογοητευτώ.
    Θέλει καλή εμπειρία και τύχη να πετύχεις αξιόπιστο ιδιώτη που να μη σε κοροϊδέψει.

    Αλλά για καλοσυντηρημένο όχημα 13ετών, θα διαφωνίσω. Όσο και να το προσέχει κάποιος το όχημα, μετά τα 13-15 έτη, οι φθορές που θα εμφανίσει, είναι συνάρτηση της ηλικίας του οχήματος και όχι τόσο της σωστής συντήρησης.

    Ναι, ο κινητήρας πιθανώς να είναι οκ, αλλά οι σκουριές στο αμάξωμα θα αρχίσουν να εμφανίζονται. Οι φθορές σε κρεμαγιέρες, αισθητήρες λ, εξατμίσεις, κλπ, θα αρχίσουν να κάνουν την εμφάνισή τους.

    Θα επισκευάζεις το ένα και θα σκάει πρόβλημα στο άλλο.

    Μπορεί να μη συμβεί αυτό βέβαια, αλλά οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος του οδηγού, δυστυχώς.

  11. #1886
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το δικό μου είναι 1200άρι με turbo κινητήρα. Πρώτη φορά με turbo κι εγώ, αλλά μου φαίνεται πιο άνετο σε σχέση με ατμοσφαιρικό.

    Ειδικά στις ανηφόρες, πας κουμπωμένος με 5η και έχεις ροπή!

    Συν την εξοικονόμηση καυσίμου λόγω της ανακύκλωσης των καυσαερίων προς όφελος της ροπής.

    3 χρόνια κοντά, δεν μου έβγαλε κάποια ζημιά γύρω από την τουρμπίνα και ό,τι σχετικό με αυτήν.

    Νομίζω πως η τάση είναι πλέον προς τα εκεί. Μικροί κινητήρες, τουρμπάτοι.
    Είπες ότι είσαι με diesel όμως, σωστά;; Λογικό να έχεις καλή ροπή.

    Πάντως και ο μηχανικός μου στο UK μου έλεγε να μην το φοβάμαι το τούρμπο, ειδικά για Hyundai/Kia.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο leasing είναι σαν να αγοράζεις απο ενοικιαζόμενα με λιγότερους οδηγούς. Δεν είναι καλή επιλογή εκτός αν είναι απο κάποιον γνωστό (στέλεχος της ίδιας της αντιπροσωπίας). Απο μάντρες/αντιπροσωπείες πάλι προσωπικά δεν θα αγόραζα γιατί βάζουν ένα καπέλο τουλάχιστον €1000 για να βγάλουν και αυτοί το κέρδος τους.
    Το καλό με τους μαντράδες είναι ότι μπορεί να παίξει κάποια χρηματοδότηση. Συν κάποια εγγύηση (όποιοι προσφέρουν) ότι κι αν σημαίνει αυτό.

    Οι ιδιώτες πάλι είναι κι εκεί λαχείο. Βλέπω και συνάδελφό μου πως παιδεύεται με ένα Peugeot που το πήρε από ιδιώτη. Προσπαθεί να το μαζέψει για να το ξεφορτωθεί.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή η εποχή είναι η χειρότερη για αγορά αυτοκινήτου, αγοράζεις ένα φθηνό ιαπωνικό με οικονομικές επισκευές για τα επόμενα 3-5 χρόνια και παράλληλα μαζεύεις για κάτι καλύτερο μετά εφόσον έχουν φτιάξει τα πράγματα. Θα χάσεις και λιγότερα χρήματα όταν θα το ξαναπουλήσεις.
    Δεν παίζει αυτό. Ότι αγοραστεί θα κρατηθεί για τουλάχιστον μια δεκαετία. Δεν είμαι που αυτός που αλλάζουν αυτοκίνητα κάθε τρεις και λίγο.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  12. #1887
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.437
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είπες ότι είσαι με diesel όμως, σωστά;; Λογικό να έχεις καλή ροπή.

    Πάντως και ο μηχανικός μου στο UK μου έλεγε να μην το φοβάμαι το τούρμπο, ειδικά για Hyundai/Kia.
    Ναι, diesel είναι. Αλλά αν δεν κάνω λάθος, οι diesel υστερούν σε ροπή και "νεύρο", έναντι των βενζινοκινητήρων.

    Οπότε σε βενζίνη, το turbo θα αποδίδει ακόμα καλύτερα.

    Και για να μην σε μπερδεύω, συγγενής μου έχει seat ibiza, μεταγενέστερο μοντέλο, του 2017, βενζίνη turbo και μάλιστα 1000cc, το οποίο έχει τρομερή ροπή, το έχω οδηγήσει.

  13. #1888
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.194
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά για καλοσυντηρημένο όχημα 13ετών, θα διαφωνίσω. Όσο και να το προσέχει κάποιος το όχημα, μετά τα 13-15 έτη, οι φθορές που θα εμφανίσει, είναι συνάρτηση της ηλικίας του οχήματος και όχι τόσο της σωστής συντήρησης.

    Ναι, ο κινητήρας πιθανώς να είναι οκ, αλλά οι σκουριές στο αμάξωμα θα αρχίσουν να εμφανίζονται. Οι φθορές σε κρεμαγιέρες, αισθητήρες λ, εξατμίσεις, κλπ, θα αρχίσουν να κάνουν την εμφάνισή τους.

    Θα επισκευάζεις το ένα και θα σκάει πρόβλημα στο άλλο.

    Μπορεί να μη συμβεί αυτό βέβαια, αλλά οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος του οδηγού, δυστυχώς.
    Απο τη μία έχεις τις ζημιές και απο την άλλη έχεις το κόστος αγοραπωλησίας.
    Δηλαδή αν δώσω το δικό μου €8.000 13 ετών για να πάρω ένα golf αντίστοιχο 5 ετών που κοστίζει €20.000 χρειάζομαι να δώσω €12.000
    Οπότε θα δώσω €12.000 ώστε να ΜΕΙΩΣΩ τις πιθανότητες να βγάλει πρόβλημα τα επόμενα 8 χρόνια.
    Ακόμα και €6.000 ζημιές να βγάλει που είναι εξωπραγματικό νούμερο (βρίσκω ολόκληρο μεταχειρισμένο αυτοκίνητο!!!) θα είμαι +€6.000 στην τσέπη.

    Βέβαια σε 8 χρόνια απο τη μία θα είχα ένα 13 ετών και απο την άλλη ένα 21!!!

    Ρίσκο είναι και οι δύο επιλογές.

    Σκουριές δεν έχει και οι φθορές που αναφέρεις επειδή είναι 13 ετών βρίσκεις ανταλλακτικά με γελοίο κόστος.
    Δε σου λέω να είχα κάνει >>200.000χλμ. Τα αμορτισέρ είναι στο 90% βάση ΚΤΕΟ ακόμα και τακάκια μπροστά θα αλλάξω στο επόμενο σερβις πρώτη φορά

    Η αλήθεια είναι ότι έχω κοιτάξει να το αλλάξω εδώ και 3-4 χρόνια αλλά δεν βρίσκω κάτι αξιόλογο οπότε είπα να πάω κατευθείαν σε ηλεκτρικό ή αν έρθουν με υδρογόνο.
    Απο την άλλη έφτιαξα το παραπάτω πινακάκι και είπα να μείνω στα αυγά μου
    (kwh 0,05 τυχαίο νούμερο με net-metering)
    μετά τα 10 χρόνια υπάρχει το ρίσκο της μπαταρίας που θα θέλει €10.000

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  FkbbidR.png 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  18,0 KB 
ID: 241367

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Δεν παίζει αυτό. Ότι αγοραστεί θα κρατηθεί για τουλάχιστον μια δεκαετία. Δεν είμαι που αυτός που αλλάζουν αυτοκίνητα κάθε τρεις και λίγο.
    Νομίζω ότι χρειάζεσαι περισσότερα χρήματα τότε.

  14. #1889
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.919
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά αν δεν κάνω λάθος, οι diesel υστερούν σε ροπή και "νεύρο", έναντι των βενζινοκινητήρων.
    Σε "νεύρο" μπορεί να υστερούν, αλλά σε ροπή όχι. Δεν είναι τυχαίο ότι οι κινητήρες βαρέων οχημάτων είναι για πετρέλαιο.

    https://gemstatediesel.com/why-diese...n-gas-engines/
    Ανυπόγραφος

  15. #1890
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.437
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε "νεύρο" μπορεί να υστερούν, αλλά σε ροπή όχι. Δεν είναι τυχαίο ότι οι κινητήρες βαρέων οχημάτων είναι για πετρέλαιο.

    https://gemstatediesel.com/why-diese...n-gas-engines/
    Οκ, δεν το γνώριζα. Πάντως και το αντίστοιχο βενζινοκίνητο turbo ibiza έχει ροπή καλή. Δεν σέρνεται

Σελ. 126 από 195 ΠρώτηΠρώτη ... 106116121124125126127128131136146 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση για αγορά νέου αυτοκινήτου.
    Από zardoz στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-11, 16:58
  2. Γνώμη για αγορά οθόνης....eizo?
    Από sem27gr στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-06, 22:53
  3. Γνωμη για αγορά οθόνης
    Από wishbone στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-06, 21:59
  4. Η γνώμη σας για αγορά hardware!
    Από LemonJelly στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-06, 02:37
  5. Γνωμη για αγορα ακουστικων 5+1
    Από lionheart-20 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-05, 17:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας