Σελ. 12 από 205 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314172232 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 166-180 από 3068
  1. #166
    Εγγραφή
    30-06-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    342
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    ΟΤΕNet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    speedtouch 536i
    Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας αλλά από ό, τι κατάλαβα οι ΑΕ έχουν έκπτωση 25% επί του μισθώματος ενώ εγώ το πολύ 3%. Όντως θέλει περισσότερο ψάξιμο.... Σκέφτομαι μάλιστα μία παό αυτές τις μέρες να κάνω μία διερευνητική και αναγνωριστική εξόρμηση στις εταιρίες, να δω εάν συμφέρει σα τιμή και έπειτα εάν με συμφέρει φορολογικά σχετικά με έκπτωση φόρου...
    Thanks @patentman

  2. #167
    Εγγραφή
    21-12-2004
    Περιοχή
    Ανα την επικράτεια...
    Μηνύματα
    1.425
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    12288/512
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Cisco877-SEC-K9
    SNR / Attn
    6(dB) / 36.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και το μίσθωμα εκπίπτει μόνο σε ορισμένες κατηγορίες επαγγελμάτων, το ΦΠΑ είναι "αγύριστο" και άλλα χαζά.
    Πέραν αυτού ξεθάβω το θέμα καθώς έχει κολλήσει ανάμεσα στο VW Polo 1.4 SportLine 100PS και το VW Golf 1.6 FSI HighLine 115PS.
    Το δεύτερο είναι άλλη κατηγορία φυσικά αλλά και άλλα λεφτά
    Πείτε όχι στα ναρκωτικά.
    Δε φτάνουν για όλους!!!

  3. #168
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.943
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Λίγο ψιλοάσχετα μεταξύ τους, δε βρίσκεις;
    Ανυπόγραφος

  4. #169
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Τι σε κανει να εισαι αναμεσα σε αυτα τα δυο (διαφορετικα)?

  5. #170
    Το avatar του μέλους JMK1234
    JMK1234 Guest
    Σε ευχαριστούμε Patentman. Αν θέλεις γράψε και κάτι για παθητική και ενεργητική ασφάλεια.

  6. #171
    Εγγραφή
    12-04-2005
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    218
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    14246/882
    ISP
    Forthnet
    Router
    Technicolor TG589vn v3
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 24.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Patentman εγώ έχω το 1400 το Golf 1.4, το οποίο δεν φοράει 205 αλλά 175 λάστιχα... Πάρα πολύ καλό αμάξι και πολύ αξιόπιστο αλλά καίει λάδια (ειδικά στα πρώτα 10000κμ με το τσουβάλι, πράγμα που το λέει και η ίδια η εταιρεία)...Επίσης το άλλο μοναδικό και σοβαρό μειονέκτημά του είναι το γεγονός ότι ο 1400 με τα 75 άλογα δεν τραβάει με την καμία και όταν λέμε δεν τραβάει εννοούμε ότι σε ανηφορικές διαδρομές και με 3-4 άτομα μέσα το δεξί χέρι είναι συνέχεια στο μοχλό για κατεβάσματα (πρέπει να παίζεις μόνιμα 4 με 5 χιλιάδες στροφές, συνήθως ψιλοσπασμένη τρίτη για να πεις ότι κάτι κινείται) με αποτέλεσμα να το ζορίζεις πολύ το αμάξι... Κατά τα άλλα τα 4αρια Golf και ειδικά τα 1,6 τα προτείνω ανεπιφύλακτα...

    Μπήκα ακόμα στην έκθεση στο 5αρι το Golf αλλά έμεινα κυριολεκτικά μ@λ@κ@ς με την ποιότητα κατασκευης που είναι 2 με 3 κλάσεις κάτω... Ζήτω οι πλαστικούρες στα πλαίσια της εξοικονόμησης κόστους! Επίσης και η στιβαρότητα της πόρτας είχε μεταβληθεί και ήταν πολύ πιο ελαφριά , αν και για να πω την αμαρτια μου δεν το έχω οδηγησει για να έχω ολοκληρωμένη άποψη...

    Σήμερα με 12000 ευρώ θα έπαιρνα .... χμ ... μάλλον κανένα βασικό Octavia αν ήμουν οικογενειάρχης... Μάλλον.
    Αν πάλι δεν ήμουν μάλλον κανένα 4αρι μεταχειρισμένο με λίγα χιλιόμετρα 1,6 ίσως? Δεν ξέρω...

  7. #172
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Τα golf 4 σε 1.6 ειναι καλα και πανε αξιοπρεπως και μαλιστα γρηγορα.
    Ενα 1.4 75hp που ειχα παει ταξιδι με 205 λαστιχα ειχε τελικη τα 155χλμ/ω και μετα τα 140 δεν ανεβαζε με τιποτα, σε γκρεμο τα επιασε τα 155...και πανω απο 120 ζοριζοταν δηλαδη...
    Τα λαστιχα αυτα τα σερνει...τι τα εβαλαν σαν στανταρ της πλουσιας σπορ εκδοσης ηθελα να ξερω. Ασε που δεν εχει καλη κατευθυντικοτητα με αυτα, το δικο σου με 175 ειναι μια χαρα και πολυ καλυτερο στον δρομο.

    Το 5αρι FSI 1.4 κινειται σαν ενα τυπικο 1.4 χωρις να εχει το γρηγορο χαρακτηρα αλλά σε καμια περιπτωση δεν σερνεται. Τουλαχιστον πατας αποτομα γκαζι και αρχιζει να επιταχυνει. Τα 1.6 καινε λαδι αλλά ο αρχηγος ειναι το 2.0 που μαλλον διχρονο μπορεις να το πεις.

    Αλλο παθητικη και αλλο ενεργητικη ασφαλεια. Σε θεματα ενεργητικης ασφαλειας τα νεοτερα αυτοκινητα δεν εχουν καμια σχεση με 10ετιας αν και τα πολλα βοηθηματα πολλες φορες κρινονται αναξιοπιστα (κακη ποιοτητα/αποτυχια) σε σημειο τα ιδια να προκαλουν ατυχημα.
    Παθητικη ασφαλεια. Ενα μεγαλο κοματι που εχει κανει προοδο αλλά και με προσχημα αυτο εχουν βγει πατατες στην αγορα κυριως για μειωση κοστους. Εκει που εχει γινει προοδος ειναι για τους πεζους και στις μικρες ταχυτητες. Γι`αυτο και γινονται αχρηστα τα αυτοκινητα σε μια συγκρουση, επειδη η παθητικη ασφαλεια τα εχει κανει ψευτικα (αφου ετσι πρεπει να ειναι για να λειτουργει).

    Ομως αυτο εχει ενα μεγαλο παραγοντα: Σε μια μετωπικη συγκρουση δυο ανομοια αυτοκινητα σε βαθμο παθητικης ασφαλειας μπορουν να σωσουν οι σκοτωσουν εκει που τα προηγουμενα χρονια ηταν η ψαλιδα πιο κλειστη. Αν δηλαδη εχουμε ενα μικρο και ενα μεσαιο αυτοκινητο, το μικρο θα την παθει ασχημα αφου η παθητικη του ασφαλεια εχει σχεδιαστει με γνωμονα τις πιο μικρες ταχυτητες. Ετσι σε μια μεγαλουτσικη ταχυτητα εχει κινδυνο να γινει πιτα οταν συγκρουσθει με ενα μεγαλυτερο αυτοκινητο και να παραμορφωθει ασχημα η καμπινα, την ωρα που πιο παλια δεν θα ειχε τοσο εντονο προβλημα.

  8. #173
    Εγγραφή
    21-12-2004
    Περιοχή
    Ανα την επικράτεια...
    Μηνύματα
    1.425
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    12288/512
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Cisco877-SEC-K9
    SNR / Attn
    6(dB) / 36.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Patentman
    Τι σε κανει να εισαι αναμεσα σε αυτα τα δυο (διαφορετικα)?
    1. Τιμή (καμμια 100άρα διαφορά το μήνα είναι το ένα από το άλλο)
    2. Ότι έχω τώρα για λίγες μέρες ένα Polo 1.4/75hp και μου άρεσε (αν και από μέσα είναι χοντροκομμένο)
    3. Ο FSI που δε θέλει ότι κι ότι βενζίνη
    και τέτοια χαζά.

    ΥΓ. Όντως το highline σε σχέση με το sportline το θεωρώ πιο συμφέρουσα επιλογή.
    Πείτε όχι στα ναρκωτικά.
    Δε φτάνουν για όλους!!!

  9. #174
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Αν δεν κανεις μεγαλες αποστασεις τοτε το polo ειναι ιδανικη λυση εφοσον σου αρεσει σαν οδηγηση. Το golf θα βγαλει σε αντικρυσμα τα παραπανισια λεφτα του μονο αν κανεις αποστασεις ανω των 20-30χλμ και αυτο καθε μερα. Αν κανεις που και που ταξιδια παλι θα δικαιολογησει τα λεφτα του.

  10. #175
    Εγγραφή
    17-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα/Παγκράτι
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Wind Full
    Ταχύτητα
    17206/1024
    ISP
    Wind
    Router
    AirTies RT-205
    Eγώ φίλε Gravis,θα πάω με τα Polo&Fiesta!Είναι και τα δυο αξιοπρεπή αμαξάκια,με συμπαθή μέταλλα και επίπεδα ασφάλειας!Και τα δυο δεν χρειαζονται αλεξίπτωτο για να σταματήσουν,αλλά κι εμείς δεν έχουμε δρόμους για γκάζια!!ΕΕ!!Άμα θέλεις γκάζια.. Πάρε μηχανή!!GSXR-1000 K6--185kg-156hp--!!!

  11. #176
    Εγγραφή
    21-12-2004
    Περιοχή
    Ανα την επικράτεια...
    Μηνύματα
    1.425
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    12288/512
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Cisco877-SEC-K9
    SNR / Attn
    6(dB) / 36.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έκανα χθές 150 χλμ με ένα Polo 75άρι που πήρα να το δοκιμάσω. Με εντυπωσίασε. Με 170 στο κοντέρ του αν δεν άκουγες το δρόμο νόμιζες ότι πήγαινες χαλαρά στην πόλη.
    Επίσης με εκνευρίζει που έχει γεμίσει η πόλη Golf 1.6FSI. Ξεφυτρώνουν σα μανιτάρια! Θα πήγαινα αβλεπή στο Polo αλλά έχω το εξατάχυτο κιβώτιο του golf στην άκρη του μυαλού μου...
    @Panterman: Πολύ σωστά!
    Πείτε όχι στα ναρκωτικά.
    Δε φτάνουν για όλους!!!

  12. #177
    Εγγραφή
    05-01-2004
    Περιοχή
    ἐν Πάτραις
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.139
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6Mbps / 950kbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    Netfaster IAD
    SNR / Attn
    13(dB) / 33.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Eχει δοκιμασει/αγορασει κανεις το νεο Grande Punto;
    Mε ενδιαφερει η 8V εκδοση των 75 hp. (βασικά οικογενειακή θα ειναι η αγορα, οχι προσωπική)

    To κεφαλαιο περιοριζεται αυστηρα στα 12.500€ και με τις οχι και τοσο προχωρημενες γνωσεις μου μου φαινεται αριστο εναντι του ανταγωνισμου.

    Θα ηθελα πολυ να ακουσω αποψεις, τεκμηριωμενες οσο το δυνατον...

    Ήμουν σε διλημμα με το νεο Fiesta, αλλα μας τα χαλαει στη χρηματοδοτηση η Ford...(απο οσο ρωτησα δεν υπαρχει χρηματοδοτικο προγραμμα ατοκων δόσεων, ανεξαρτητα υψους προκαταβολής)

  13. #178
    Εγγραφή
    11-12-2005
    Περιοχή
    @ground
    Μηνύματα
    842
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    879 / 11.997
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ
    Router
    Thomson Speedtouch 780(i)
    SNR / Attn
    11,5(dB) / 37(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από del_ahmettt
    Eχει δοκιμασει/αγορασει κανεις το νεο Grande Punto;
    Mε ενδιαφερει η 8V εκδοση των 75 hp. (βασικά οικογενειακή θα ειναι η αγορα, οχι προσωπική)

    To κεφαλαιο περιοριζεται αυστηρα στα 12.500€ και με τις οχι και τοσο προχωρημενες γνωσεις μου μου φαινεται αριστο εναντι του ανταγωνισμου.

    Θα ηθελα πολυ να ακουσω αποψεις, τεκμηριωμενες οσο το δυνατον...

    Ήμουν σε διλημμα με το νεο Fiesta, αλλα μας τα χαλαει στη χρηματοδοτηση η Ford...(απο οσο ρωτησα δεν υπαρχει χρηματοδοτικο προγραμμα ατοκων δόσεων, ανεξαρτητα υψους προκαταβολής)
    Το έχω ψάξει απο νετ και περιοδικά χωρίς όμως να το έχω οδηγήσει ακόμα.Ως κάτοχος του προηγούμενου punto είμαι περίεργος για το καινούριο.Ο 8V κινητήρας θα είναι οριακός για εθνική όδο (4 άτομα +κλιματισμό) αλλά μέσα στην πόλη πρέπει να τα καταφέρνει καλά λόγω ροπής και κοντού κιβωτίου χωρίς πολλές απαιτήσεις σε καύσιμα.Από οδική συμπεριφορά-φρένα λογικά θα συνεχίζει την παράδοση του προκατόχου του που ήταν πολύ κοντά στην κορυφή της κατηγορίας.Εμφανισιακά το θεωρώ το πιο όμορφο της κατηγορίας.Επίσης αρκετά καλό value for money.Στα αρνητικά, τα πλαστικά του εσωτερικού μου φάνηκαν κάπως μέτρια σε εικόνα αλλά η συναρμογή τους με βάση τα λεγόμενα των περιοδικών είναι πολύ καλή.Κατά τη γνώμη μου το μόνο μειονέκτημα είναι ο αδύναμος κινητήρας αν το θες για overall χρήση.Υπάρχει και η επιλογή με τον 1.4 16V 95Hp που κατα τη γνώμη μου είναι πιο ολοκληρωμένο.Όσον αφορά αυτά που ακούγονται για fiat και αξιπιστία,θεωρώ ότι πλέον είναι στο ίδιο επίπεδο με τις υπόλοιπες αυτοκινητοβιομηχανιες.Το fiesta είναι λίγο πιο sport το στήσιμό του και υπερέχει στην ποιότητα των υλικών στο εσωτερικό.

  14. #179
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Λοιπον δεν ξερω και πολλα για το grande punto αλλα απο οτι νομιζω ειναι μια συνεργασια με την opel στο πατωμα αν δεν κανω λαθος του κορσα. Με οτι και να σημαινει αυτο αφου το πατωμα ειναι καθοριστικο και περιοριστικο για την κατανομη βαρους, κρατηματος, ανεσης αναρτησης, χωρου και τα λοιπα αφου οπως και να κανεις αμα το πατωμα δεν ειναι καλο τοτε οτι και να κανεις ατην αναρτηση σε περιοριζει το μεταξονιο και τα μετατροχιο, η κατανομη βαρους, ακαμψια, κτλ.

    Δεν το εχω οδηγησει και δεν ξερω.

  15. #180
    Εγγραφή
    11-12-2005
    Περιοχή
    @ground
    Μηνύματα
    842
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    879 / 11.997
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ
    Router
    Thomson Speedtouch 780(i)
    SNR / Attn
    11,5(dB) / 37(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Patentman
    συνεργασια με την opel στο πατωμα αν δεν κανω λαθος του κορσα
    Έτσι είναι patentman πρόκειται για συνεργασία και σε αυτό το πάτωμα θα βασίζεται το καινούριο corsa.Θα συμφωνήσω με όλα,απλά δεν ξέρω ας πούμε πόση βαρύτητα δίνει η κάθε fiat στην κατανομή βάρους όταν σχεδιάζει αυτοκίνητο της μικρής κατηγορίας?Λογικά οι προτεραιότητες είναι άλλες και αν βγει και σπορ έχει καλώς.

Σελ. 12 από 205 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314172232 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση για αγορά νέου αυτοκινήτου.
    Από zardoz στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-11, 16:58
  2. Γνώμη για αγορά οθόνης....eizo?
    Από sem27gr στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-06, 22:53
  3. Γνωμη για αγορά οθόνης
    Από wishbone στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-06, 21:59
  4. Η γνώμη σας για αγορά hardware!
    Από LemonJelly στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-06, 02:37
  5. Γνωμη για αγορα ακουστικων 5+1
    Από lionheart-20 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-05, 17:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας