Σελ. 4 από 195 ΠρώτηΠρώτη ... 2345691424 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 2924
  1. #46
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Και επειδη μια τετοια βαρια συζητηση πρεπει να κλεινει ομορφα και ευχαριστα προσθετω στο ανωτέρο αστειο μου και το εξης:

    Εγω ποτε δεν θα ανεχομουν να παρω ενα αυτοκινητο με λιγοτερους ιππους απο το Belarus μου....
    ...γι`αυτο κιολας δεν αγοραζω νεο τρακτερ...


    ΥΣ.δεν πιστευω να μην κλαιτε απο τα γελια !!!

  2. #47
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Ευχαριστω σε ολους για τις γνωμες σας, οσοι πηραν μερος σε αυτην την συζητηση τους κερναω μπυρες!

  3. #48
    Εγγραφή
    17-06-2003
    Μηνύματα
    623
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13800/990
    παιδια, πολυ ενδιαφερον thread, ειδικα με τη συμμετοχη του Patentman που εχει πολλα να μοιραστει μαζι μας (που ησουν οταν ρωταγα εγω για αμαξι? )

    Gravis, με γεια, οτι κι αν παρεις.

    Να συνεχισουμε εδω μια γενικοτερη συζητηση για μαρκες και μοντελα ή να ανοιξουμε καινουργιο thread?



    Patentman, τελικα ποια η γνωμη σου μεταξυ MPI και FSI?

    εγω το καλοκαιρι διαλεξα MPI (σε Skoda), με τη λογικη οτι παιρνω κατι δοκιμασμενο, και οτι δε με συνεφερε να πληρωσω τα πολλα παραπανω $ για κατι καινουργιο (και αρα οχι δοκιμασμενο) που θα μου εδινε μονο 10 ιππους παραπανω κι αυτο με τη χρηση 98 αντι 95 οκτανιων

  4. #49
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Συνεχιστε σε αυτο το thread, εχει ενδιαφερον...

  5. #50
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    tommygun,
    καλη η επιλογη σου μιας και οντως ο MPi κινητηρας με ολα τα παρελκομενα του -τα οποια συνηθως στην αρχη νεου τυπου κινητηρα ή εκδοσης πασχουν- ειναι οπως σωστα λες δοκιμασμενος και καλος και με ικανοποιητικη αποδοση στα 1600 (δεν αναφερομαι μονο σε ιππους).
    Ο FSi ειναι καλυτερος σε αποκριση, επιταχυνση.Μικρη διαφορα σε αποδοση στο ανω φασμα στροφων αν και απο αποψη διαφορας ιπποδυναμης υπερτερει. Η διαφορα τους ειναι 10 με 15 ιππους στην πραξη αλλα δεν φαινεται στον δρομο. Εκεινο που φαινεται ειναι η διαφορα στο πατημα του γκαζιου και η ελαστικοτητα κατι το οποιο εχει να κανει με την αποδοση ροπης ανα κλιμακα στροφων και ευστροφια που εχει.Καιει λιγο λιγοτερο.

    Δεν αξιζε να παρεις τον FSi, καλα εκανες.

    Το δικο σου πασχει απο πολλαπλασιαστες και απο καθαρισμα πεταλουδας.
    Να την καθαριζουν στο συνεργειο καθε φορα που πας -ακομα και για λαδια- και οχι μονο οταν κανουν service. Δημιουργει αποσυντονισμο του συστηματος τροφοδοσιας και αναφλεξης. Συμπτωματα: δεν παιρνει ευκολα μπροστα ειδικα ζεστο,ασταθεια ρελαντι ως και σβησιμο στο ρελαντι,εκπομπες καυσαεριων,ρεταρισμα στις χαμηλες στροφες.
    Ενδεικτικα ισως παρουσιασει λαθος ενδειξη θερμοκρασιας, βαλβιδα βεντιλατερ, βαλβιδα στοπ, γρυλοι, πολλαπλασιαστες και λασπη στο χωρο του καρτερ με καταστρεπτικες συνεπειες στα 100.000χλμ χρησης αν δεν κανεις αλλαγες λαδιων αυστηρα τουλαχιστον καθε 15.000 χλμ.

    Καλυτερα να αλλαζετε συχνοτερα λαδια βαζοντας το φτηνο παρα το ακριβο και στο διπλασιο. Μην βαζετε το ακριβο και το αλλαζετε στο διαστημα που προοριζεται για το φτηνοτερο, δεν χρειαζεται και δεν κανετε απολυτως τιποτα καλυτερο στην μακροζωϊα του.

    Μην σε φοβιζουν ολα αυτα, να σε φοβιζει το συνεργειο που πας αν κανει καλα την δουλεια του. Μην σου πει οτι ανεβαζει θερμοκρασια επειδη εχει καψει φλατζα ενω φταιει μια παμφτηνη βαλβιδα.....

    Μην πηγαινετε στο συνεργειο σαν "γνωστες", ποτε! Τους κανετε ευκολη την εξαπατηση σας...απλα αν ξερετε καποια πραγματα αφηστε να βγαλουν "πορισμα" πρωτα και μετα.Αν ειναι σοβαρο το κοστος χωρις να ξερει πηγαιντε οπωςδηποτε και σε ενα αλλο να ρωτησετε. Αν τους πεις "λες να εκαψε φλατζα" ειναι σαν να λες "οτι και να εχει ειμαι προτειμασμενος οικομικα & ψυχολογικα". Μια αθωα -αφελης απο περιεργεια- ερωτηση τους δινει ωθηση...

  6. #51
    Εγγραφή
    17-06-2003
    Μηνύματα
    623
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13800/990
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Patentman
    Συμπτωματα: δεν παιρνει ευκολα μπροστα ειδικα ζεστο,ασταθεια ρελαντι ως και σβησιμο στο ρελαντι,...,ρεταρισμα στις χαμηλες στροφες.
    Λοιπον, αυτα που λες εδω, τα ειχα δει εντονα στο Α4 1600 μοντελο 2001 του πεθερου μου, απο την πρωτη στιγμη. Αφου νομιζα οτι ειχε πεσει σε ελαττωματικο κινητηρα και του ελεγα να το παει για ελεγχο.
    Ο ιδιος κινητηρας δεν ειναι?

    στο δικο μου προς το παρον ειναι νορμαλ, δεν εχω τετοια προβληματα (ισως τα εχουν αντιμετωπισει καλυτερα στα νεα μοντελα?)

    αποκριση στο γκαζι, ναι, δεν ειναι κι απο τα δυνατα του σημεια, εμενα βεβαια δεν με προβληματιζει, καποιον αλλον ισως.
    τελικα 8βαλβιδος ειναι ο ΜΡΙ, σε αυτο οφειλεται?



    ευχαριστω για τις απαντησεις και σε μενα αλλα και στους αλλους.
    ειναι πολυ ενδιαφερουσες οι γνωσεις που μοιραζεσαι μαζι μας.

  7. #52
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tommygun
    .
    Ο ιδιος κινητηρας δεν ειναι?
    στο δικο μου προς το παρον ειναι νορμαλ, δεν εχω τετοια προβληματα (ισως τα εχουν αντιμετωπισει καλυτερα στα νεα μοντελα?)
    τελικα 8βαλβιδος ειναι ο ΜΡΙ, σε αυτο οφειλεται?
    ευχαριστω για τις απαντησεις και σε μενα αλλα και στους αλλους.
    ειναι πολυ ενδιαφερουσες οι γνωσεις που μοιραζεσαι μαζι μας.
    Ευχαριστω και γω εσας που ακολουθητε το θεμα.

    Ναι ο ιδιος.
    Οχι δεν ειναι αυτο,καποια στιγμη θα στο κανει.Αναλογα απο το καθε ποτε θα καθαριζει την πεταλουδα γκαζιου το συνεργειο και αναλογα με την οδηγηση.Οσο πιο μικρες αποστασεις κανει και οσο πιο συντηρητικα οδηγειται τοσο πιο ευκολα βρωμιζει. (*μολις ανοιξε ενα αλλο θεμα...)
    Οχι 16βαλβιδος ειναι αλλα δεν ειναι αμεσου ψεκασμου οπως φυσικα και ολοι οι αλλοι (ολες οι μαρκες) εκτος των FSI. Ψεκαζουν τα μπεκ στους αυλους εισαγωγης λιγο πριν τις βαλβιδες ενω στον FSI μεσα στον θαλαμο καυσης.Δεν ειναι απο εκει ομως η διαφορα της αποκρισης βασικα, αλλα απο αλλα χαρακτηριστικα.

    *Ολοι οι κινητηρες πρεπει να λειτουργουν μεσα ενα φασμα στροφων που ειναι 1000 στροφες πριν την μεγιστη ροπη και 1000 μετα απο αυτην. Επιπλεον αν ενας κινητηρας εχει "κοκκινο" στις 7.000σ.α.λ. και εμεις τον ανεβαζουμε μονο μεχρι τις 4.000 του κανουμε κακο. Ολα τα υποσυστηματα του εχουν σχεδιαστει με βαση οτι θα πρεπει να ειναι λειτουργικα στις 7.000 και ετσι στις 4.000 δεν εχει την σωστη λιπανση,ψυξη,κραδασμους/συντονισμους,καθαρισμο θαλαμου καυσεως/μπουζι/αισθητηρων, κτλ,κτλ. Σωστη λειτουργεια ειναι να ανεβαζουμε ομαλα τις στροφες απο την μεγιστη ροπη εως 1000 στροφες πριν το κοκκινο. Αν μαλιστα μας γινει συνηθεια θα δουμε μειωση της καταναλωσης και ομαλοτερη λειτουργεια του κινητηρα. Τα αγρειογκαζωματα που και που πρεπει να υπαρχουν και κανουν καλο. Η συνεχομενη συντηρητικη οδηγηση δεν κανει καλο.

  8. #53
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Ειναι αποδεδειγμενο οτι η συντηριτικη οδηγηση κανει κακο? δηλαδη στις ποσες στροφες μεσο ορο πρεπει να αλλαξεις ταχυτητα? αν το μαξιμουμ ειναι 7000 στροφες? (σαν αρχαριος ακουγομαι)

  9. #54
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Γενικος κανονας 1000 πανω απο τις στροφες ανα λεπτο που αποδιδει την μεγιστη ροπη και να μην υπερβαινει τις 1000 κατω απο το κοκκινο.
    Πχ.κινητηρας με 100ιππους στις 6250σαλ μεγιστη ροπη 14kgm στις 3800σαλ και κοκκινο στις 6500
    Καλυτερη οδηγηση στο φασμα στροφων απο 3500-5500
    Αν λειτουργει στις 3000-4500 τοτε καιει ασκοπα βενζινη,μπουκωνει (οχι με την παλια εννοια),καταπονειται.
    Εκει που αποδιδει καλυτερα εκει ειναι που δεν ζοριζεται.

  10. #55
    Εγγραφή
    05-06-2002
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    560
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΡΩΠΙΟΥ
    Router
    linksys WAG354
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelasgian
    Ώπα ρε αρχηγέ, τι έχουν τα πεζώ;
    Είχα ένα 405 turbo diesel στην Αγγλία και το όχημα με 140,000 ΜΙΛΙΑ στο κοντέρ «έσκαβε»! Το πούλησα ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΑ από ότι το αγόρασα και όταν ξαναπήγα στην Αγγλία, αυτός που το πήρε το έχει ακόμα! Σε αυτό το αμάξι άλλαξα μόνο φρένα, αμορτισέρ, μπιλιοφόρους, μία τουρμπίνα, λάστιχα και κάτι μπαλώματα από τα αλάτια. Μιλάμε τώρα για μοντέλο J-reg, δηλαδή, μούμπλε-μούμπλε, 94;

    Έχει ένα 306 η αδελφή μου (πήρε τη $%^&* το 1.4 αλλά τεσπά) και έχω οδηγήσει το 307. Φίλε, το πεζουλάκι σου συγχωρεί ΛΑΘΗ σε στροφές που με άλλα αμάξια είσαι ΜΑΚΑΡΙΤΗΣ. Ίσως η Alfa Romeo να είναι καλύτερα στημένες στο δρόμο, αλλά άμα κάνει 140,000 μίλια η Alfa, εγώ θα κυκλοφορώ με φτερά στο Σύνταγμα και θα δηλώνω Αραπάχος

    Βασικά, όπως σου είπε και ο φίλος ο μηχανικός πιο πάνω, τα τελευταίας εσοδείας είναι ψιλοσκουπίδια όλα. Όλο φιγούρα για να πουλήσουν και στα ουσιαστικά τμήματα είναι μούφες. Πάει πλέον το αυτοκίνητο «για μία ζωή», που έπαιρναν οι πατεράδες μας κάτι βόλβο, που περνάγαν μέσα από τοίχους, και μετά δούλευαν ακόμα. Τώρα είναι στοκαρισμένο τσιγαρόχαρτο με μεταλλικό χρώμα από πάνω το αμάξι. Τα πλαστικά δε, είναι μίας χρήσεως. Ό,τι βγάλεις, πετάς. Δε ξαναμπαίνει χωρίς τριξίματα, σπασίματα, κλπ.

    Σε τετραθέσιο γύρω στα 12,000 θα πήγαινα για Ibiza. Αγοράζεις ένα VW στα μισά λεφτά, αλλά το συντηρείς όσο και ένα VW -> το συνεργείο γδέρνει. Επίσης, ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ είναι το Skoda το fabia, και έχει και βρωμόγκαζο κινητήρα. Έχει βέβαια το στίγμα του «ανατολικού», αλλά στην Αγγλία τουλάχιστον όλοι το είχαν σε ΤΕΡΑΣΤΙΑ υπόληψη. Πολύ καλό και το Yaris και αρκετά βρωμόγκαζο επίσης, καίει δε ΑΕΡΑ (με προσεκτική οδήγηση σε ανοικτό δρόμο το έχω πάει 4lt/100Km!). Μην το στρίψεις όμως «άτακτα», γιατί θα φιλήσεις καμιά κολώνα.

    Το Punto, όσο παράξενο και να μου φαίνεται ότι θα έλεγα ΠΟΤΕ κάτι τέτοιο για FIAT, είναι γρήγορο αμαξάκι στα κυβικά του και παρόλο που είναι πούπουλο, πατάει καλά στο δρόμο. Το έχω οδηγήσει σε ορεινούς δρόμους και μου έκανε εντύπωση. Επίσης, έχει ΤΕΛΙΚΕΣ το σκατουλάκι. Οι πίσω βέβαια βρίζουν, ανακατεύονται κλπ.
    γενικώς τα γαλλικά έχουν πολλά προβλήματα
    εγώ προσωπικά με γαλλικό παραλίγο να χάσω την ζωή μου

  11. #56
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis
    Σε αυτην την κατηγορια ακουσα οτι παιζει το suzuki vagon R ..
    Έχω μπει στο Opel Agila (το ξαδελφάκι του!) και έχει ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΥΣ χώρους, ενώ είναι πολύ καλό στο parking! Από κρατήματα δε ξέρω πως πάει, γιατί είναι ψηλό.

    Και ενα τριτο που θα ηθελα να ρωτησω, αξιζει να παρεις μεταχειρισμενο μουράτο αμαξι μεγαλης κατηγοριας 15.000-17.000 ευρω τυπου ΒΜW, Audi, Volvo, Saab ? .
    Ακουω παλι γνωμες
    Μακρυά από τα μουράτα φίλε, ειδικά τα μεταχειρισμένα, και ειδικά τα BMW.
    Τα οδηγούσαν «μουράτοι» και όταν τα δίνουν είναι jumped over!

    Το Fiesta είναι επίσης όμορφο να το βλέπεις. Ειδικά μία έκδοση πυραυλοκίνητα που βγάλαν (150Hp!) πρέπει να είναι πολύ φάση αμαξάκι.

    Στα μουράτα επίσης έχω οδηγήσει VW Passat 1.9 turbo diesel injection (ώρε μάνα μου! να βλέπεις diesel να φεύγει με το μισό λάστιχο στο δρόμο να μη πιστεύεις τα μάτια σου και να ανεβαίνει ανηφόρες με 5η και 30 μίλια ) Βρίσκω επίσης καλό το mondeo, απλά στην Αγγλία θεωρείται το standard issue bussiness class car, σε βαθμό που υπάρχει ο mondeo-man.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  12. #57
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apok
    Με αυτά τα φράγκα εγώ θα πήγαινα για C2 και για το Mitsubishi Colt
    Ως τώρα έχω ένα Saxo 1.1 ( Vts Look που έχει και δικές μου " επεμβάσεις " πάνω ) που του έχω αλλάξει τον αδόξαστο ( σε οδηγική συμπεριφορά ) και εκτός από το " ρελαντί " που άλλαξα πρόβλημα δε μου έχει βγάλει κανένα!
    Εσύ θα'ρθεις να σώσουμε ένα mini cooper του 76 που έχω στη γειτονιά μου!
    Να βάλεις και 2-3,000 στην άκρη για να το «φέρουμε».

    Άντε να βρω κάνα φράγκο να βάλω μέσα το δικό μου το clubman estate στην εντατική.
    (mini station!, φοβερή φάση!)
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  13. #58
    Εγγραφή
    04-02-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    260
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ
    Router
    Sagem F@st 840
    SNR / Attn
    30.8(dB) / 16.0(dB)
    Patentman ,τι θα διάλεγες Τοyota Corolla 1.6 Sol με Ηλιοροφή ή Alfa Romeo 147 1.6 120hp Distictive; κάνω περίπου 10.000km τον χρόνο

  14. #59
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alfisti
    Patentman ,τι θα διάλεγες Τοyota Corolla 1.6 Sol με Ηλιοροφή ή Alfa Romeo 147 1.6 120hp Distictive; κάνω περίπου 10.000km τον χρόνο
    Υπαρχουν κατηγοριες και κατηγοριες στις οποιες υπαρχουν καποιοι εκπρωσωποι οπως:
    Τα φτηνα, τα ομορφα, τα γρηγορα, τα αξιοπιστα, τα οικονομικα σε βενζινη, τα στημενα σωστα,τα φτηνα σε συντηρηση, κτλ , κτλ.

    Αυτα τα δυο ανηκουν σε εντελως διαφορετικες κατηγοριες. Καμια δεν εχουν κοινη.
    Αποφασισε σε ποια εντασεσε εσυ και μετα διαλεξε αναλογα.

    Προσωπικα θα επαιρνα την 147 γιατι *νιωθω ασφαλης με 220χλμ/ω απο Βολο-Αθηνα σε 2:15' ενω με Κορολα δεν νιωθω ασφαλης ουτε με 60χλμ/ω γιατι απλα πεταει (χανει) τον κολο (οπισθια) χωρις λογο και επειδη δεν φρεναρει με τιποτα (ολο το ABS πιανει και δεν λεει να μειωσει ταχυτητα -ρωτα εναν Κορολακια μη πορωμενο να σου πει). Το μονο Κορολα που ηταν καλο σε κρατημα και καπως σε φρεναρισμα ηταν η σειρα `99-2000. Μαλιστα ειχε απιστευτο κρατημα και εμπαινε με τα 4 ! (ειχε ομως ανεξαρτητη πισω αναρτηση με ψαλιδια και οχι αξονα (μπλιαχ) οπως τα καινουρια (για πιο φτηνη παραγωγη).

    Ειδικα εσυ που κανεις λιγα χλμ τον χρονο σου παει γαντι!

    *Νιωθω αλλα δεν ειμαι, οσο αυξανει η ταχυτητα τοσο αυξανονται οι πιθανοτητες -νομος πιθανοτητων (το λεω για να μην θεωρηθω "ανεγκεφαλος" -αντιθετα ειμαι ριψοκινδυνος)

    Και συνεχιζω...

    Τα χειροτερα σε κρατημα σε σημειο να φερνουν τε-τα-κε χωρις να κανεις "μαγκιες" η να τρεχεις και εχω οδηγησει ειναι: Avensis `00, Rover 416 3D (ή το 3θυρο ηταν το 316? παντως 3θυρο) , VW bora `00, Saxo VTS 120HP. Τα νεα μοντελα τους (εκτος Saxo VTS που δεν εχω οδηγησει) δεν εχουν αυτο το κακο χαρακτηριστικο -και παντα βγαζω γνωμη αφου εχω οδηγησει πανω απο 3 διαφορετικα με λιγα χλμ, σε καλη κατασταση και με καλα λαστιχα.

    Κατι ειχα πει πιο πανω οτι τα εργοστασια λογω Marketing πλεον "ζαντολαστιχονουν" τα μοντελα τους ωστε να ειναι εμφανησιμα και "ετοιμα" για τον "απαιτητικο" αγοραστη και αυτο το γεγονος κανει τα αυτοκινητα να χανουν το κρατημα τους. Δεν το λεω τυχαια, εξηγησα πολυ γρηγορα πως ολα ειναι φυσικη και πιεση ανα εκατοστο...οδηγησα μοντελα που σχεδιαστηκαν με 185 λαστιχο οπως η 156 και μετα βαλανε 205 (επισης 195 και 215, αλλά η 185 και η 205 πουλησε τα πιο πολλα κοματια) και ειδα την τεραστια προς το χειροτερο διαφορα συμπεριφορας ειτε σε κρατημα ειτε σε φρεναρισμα ειτε σε ανεση. Ακομα αν βλεπατε τα στουκαρισμενα στην κατεχακη (εκει που κανει ενα βυθισμα ο δρομος) θα βλεπατε το μεγαλυτερο ποσοστο ηταν Saxo VTS χαμηλωμενα και με λαστιχο τιγκα. Αυτα δεν μπορουν να τα καταλαβουν οι ανεγκεφαλοι που νομιζουν οτι θα το κανουν "τραινο" με τετοιες επεμβασεις. Απλα γινεται απολυτο σε συμπεριφορα, δεν συγχωρει λαθη και ειναι ακραιες και αποτομες οι αλλαγες κρατηματος. Κραταει καλυτερα σε πιστα αλλα ο δρομος εχει καμπυλες, κλισεις, λακουβες, σαμαρακια, πετραδακια και πολλα και να βαλουμε στην λιστα.
    Καντε ενα Golf βολτα με 185 λαστιχο και ενα με 205 και θα δειτε πιο ειναι καλυτερο.
    Μην βαζετε λαστιχο με ενδειξη ταχυτητας V σε αυτοκινητο που δεν παει πανω απο 180-200 ποσο μαλλον μεγαλυτερο του V. Αν βρειτε σωστο τυπο ελαστικου το καλυτερο κρατημα θα το εχετε με σειρα Τ (!) στον ιδιο τυπο. Τα λαστιχα που προτιμω ειναι Michelin, Continental, Dunlop. Δεν αποδιδουν ολες οι μαρκες και μοντελα ελαστικων το ιδιο σε ολα τα αυτ/τα, σε μερικα ο ενας τυπος σε άλλα ο άλλος. Μην κανετε συγκρισεις μεσα απο αλλων τα αυτ/τα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Patentman : 22-01-06 στις 05:11.

  15. #60
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Patentman,

    Από NISSAN X-TRAIL έχεις εμπειρία;
    Η τοποθεσία στο avatar είναι στη Μονεμβασιά.

Σελ. 4 από 195 ΠρώτηΠρώτη ... 2345691424 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση για αγορά νέου αυτοκινήτου.
    Από zardoz στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-11, 16:58
  2. Γνώμη για αγορά οθόνης....eizo?
    Από sem27gr στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-06, 22:53
  3. Γνωμη για αγορά οθόνης
    Από wishbone στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-06, 21:59
  4. Η γνώμη σας για αγορά hardware!
    Από LemonJelly στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-06, 02:37
  5. Γνωμη για αγορα ακουστικων 5+1
    Από lionheart-20 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-05, 17:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας