Σελ. 7 από 205 ΠρώτηΠρώτη ... 256789121727 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 3068
  1. #91
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Ε ειναι αρκετα, ο καταλυτης ισως μπουκωσε ή και εσπασε και το στομιο του δεν ειναι ομοκεντρο. Τα οπελ εχουν μια ευπαθεια σε αυτο. Συμπτωματα δεν ανεβαζει πολλες στροφες ουτε καν στην νεκρα, ανεβαζει θερμοκρασια, δεν τραβαει και ακουγεται η εξατμιση σαν πνιγμενη. Αν δεν εχει καλη ροη (ποσοτητα) καυσαεριων απο το στομιο της εξατμισης τοτε μαλλον εχει μπουκωμενο καταλυτη. Αλλα πρεπει να το δει σοβαρος μηχανικος και προπαντων τιμιος.

  2. #92
    Εγγραφή
    04-02-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    260
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ
    Router
    Sagem F@st 840
    SNR / Attn
    30.8(dB) / 16.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Patentman
    Σε αλφαβητικη σειρα: A147, Avensis, Corolla, Octavia5 αν και το Avensis ειναι λιγο πιο πανω σε τιμη.

    Μεταξυ αυτων θα ξεχωριζα το 147 για την οδηγηση του και ολα γυρω απο αυτην και το Octavia για τους χωρους του και τιμη προς αποδοση. Για τα αλλα εχω πει. Μονο αυτο το σημα μου την δινει...

    Στην κατηγορια Corolla ειναι και αλλα καλα οπως τα Civic αλλα δεν προτειμω τα μη πολυκλοφορημενα μοντελα λογω ελλειψης φτηνων αντ/κων οπως ειχα πει πιο πανω.
    Τα Laguna εχουν πολυ ωραια οδηγηση σε επιπεδο ανεσης-χαλαροτητας και ειναι τελεια για υσηχους οδηγους στους οποιους απευθυνονται αλλα εχουν προβληματακια.
    Ολα τα αυτ/τα εχουν τα θετικα και αρνητικα τους, στα θετικα βαζω και την εμφανιση και ειναι σοβαρος λογος να αγορασεις με αυτον σαν τον μοναδικο γνωμονα απο την στιγμη που αυτο θελεις.
    Προσπαθω να ειμαι αντικειμενικος και ειμαι με καθε ενα που οδηγω και οχι κολλημενος -ασχετα οτι εχω κολημα με 156 της οποιας ειχα βρει δυο σπαστικα αρνητικα...ελειψη ποτηροθηκης και μικρο τασακι (φουγαρο) . Η 318 Ε46 βαζει νερα βροχης απο το λιγο ανοικτο παραθυρο ας πουμε...
    μικρομεσαίο λέω όχι οικογενειακό..
    πάντως για μένα το κορυφαίο είναι το Golf 1.6 FSI με διαφορά οδική συμπεριφορά αίσθηση κιβωτίου ποιότητα..
    μετά πάνε τα astra mazda 3 corolla focus

  3. #93
    Εγγραφή
    04-02-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    260
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ
    Router
    Sagem F@st 840
    SNR / Attn
    30.8(dB) / 16.0(dB)
    Αstra 1.6 5θυρη ή Toyota Corolla 1.6 ΗΒ ;;;;

  4. #94
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Μικρομεσσαια ειναι ασχετα που στην ελλαδα τα θεωρουμε μεγαλα.
    Δεν μπορω να διαλεξω αναμεσα σε αυτα τα δυο μιας και εχουν τελειως διαφορετικα χαρακτηριστικα.
    Εκει που ειναι καλο το ενα το αλλο αντιστοιχα ποναει. Ειναι σαν το μαυρο με το ασπρο. Αν ειχαν εστω και καποια κοινα τοτε θα ηταν ευκολη η προτιμηση του ενος.

    Το Golf δεν θα το εβαζα ποτε να το συγκρινω με τα αλλα του μεγεθους του...πολυ ακριβο για να ειναι καλο.
    Το focus ειναι πολυ θορυβωδεις...σε σημειο να ειναι σπαστικο κατα τα αλλα ειναι καλο.

  5. #95
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Έχω μπει στο fabia φίλου από εδώ και μου άρεσε πολύ.
    Αν χώραγα ωραία μέσα (ποιος $%&* έφτιαξε τα κοφτά τζάμια; σε ότι και να μπω βρίσκω το καούκαλό μου στο παρασόλ του οδηγού και όταν δεν βρίσκει κεφάλι/πόδια, δε φτάνουν τα χέρια στο τιμόνι, όταν φτάνουν τα χέρια, είναι άβολη η θέση και με πονάει η μέση!) θα έλεγα ότι είναι το πιο «καλούτσικο» μικρό είναι το fabia.

    Δεν έχω οδηγήσει το καινούργιο, ούτε έχω μπει, αλλά μου αρέσει το Ford Fiesta.


    Από άποψη σαλονιού για κάποιο λόγο μου έκαναν ΜΟΝΟ τα αυτοκίνητα του 85-95, δε ξέρω γιατί, αλλά μόνο σε αυτά ΧΩΡΑΩ. Έχω μπει μέχρι και σε τελευταία mercedes ενός φίλου στην Αγγλία και «έβρισκα».

    Τα πιο απίστευτα πάντως άβολα είναι τα punto. Μιλάμε για homo Italicus, το πλάσμα με τα μακρυά χέρια και τα κοντά πόδια και τη καμπούρα για να βλέπει μέσα από το τζάμι

    Θυμάμαι που έλεγα να διώξω το kadett όταν είχε πρωτο-βγει το focus. Ε, μέχρι που έκατσα μέσα και με «έκοψε» απόλες τις μπάντες. (κυρίως κεφάλι).

    Αυτά τα «αεροδυναμικά» τζάμια, να τα ... κάψουν! Ας τα κάνουν σαν της Saab, που τα έκανε καμπυλωτά στα πλάγια, και όχι από κάτω προς τα πάνω.

    Α, χώραγα σε smart!

    Να σας πω και μία ιδέα, να ΝΟΙΚΙΑΖΕΤΕ τα αμάξια ΠΡΙΝ τα αγοράσετε. Πάρτο για εβδομάδα και δες το πώς σου κάθεται. Μπορεί να σου τη σπάει, μην το αγοράσεις για να το συνειδητοποιήσεις. Επίσης, όταν βρεις το «ταίρι» σου, μην το αλλάξεις επειδή «πάλιωσε» και είναι ντεμοντέ, ΦΤΙΑΞΤΟ!

    υ.γ. όταν λέω φτιάξτο, δεν εννοώ γύφτικο! Τα πιο όμορφα αμάξια είναι τα «μαμίσια», δηλαδή όπως βγαίνει από το εργοστάσιο. Όταν λέω φτιάξτο, εννοώ βγάλε τα φτηνιάρικα από πάνω του και βάλε καλής ποιότητα υλικά, σωστές επισκευές, περιποίηση σασσί κλπ.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  6. #96
    Το avatar του μέλους kal71
    kal71 Guest
    Καλημέρα σε όλους

    Πάω την κουβέντα αλλού τώρα , αλλά ο καθένας με τον πόνο του....

    Εχω ένα Fabia 1400cc , 75HP του 2001 με 35000 χλμ. Μέχρι τώρα δεν αντιμετώπιζα κανένα πρόβλημα σοβαρό μέχρι που την ημέρα της πρωτοχρονιάς άναψε το λαμπάκι του αντιψυκτικού. Συμπλήρωσα με νερό ( αφού δεν είχα αντιψυκτικό) και συνέχισα . Μετά απο 5-6 χλμ άναψε ξανά . Εβαλα τα alarm και έκανα δεξιά και ......αυτό ήταν . Το αμάξι δεν έπαιρνε μπροστά και έβγαιναν καπνοί απο την μηχανή. Σημειωτέον δε, ότι στο ταμπλό ΔΕΝ είχε ανεβάσει θερμοκρασία. Μετα απο μεγάλη ταλαιπωρία , με τράβηξαν μέχρι το συνεργείο της Skoda, όπου την μεθεπόμενη ημέρα μου είπαν ότι είχε κολλήσει ο θερμοστάτης , έκαψε φλάντζα , ήθελε πλανιάρισμα το καπάκι της φλάντζας & αλλαγή λαδιών. Αφού έγινε η επισκευή πήρα το αυτοκίνητο και την επόμενη ημέρα πήγα να βάλω το αυτοκίνητο μπροστά αλλά ......Πήρα αμέσως τηλέφωνο στο συνεργείο & ήρθε ένας τεχνικός όπου διέγνωσε κάποια βλάβη στον ένα κύλινδρο. Τελικά το πήγαμε ξανά στο συνεργείο και απο ότι μου είπαν καθάρισαν τα μπέκ της βενζίνης και το αμάξι θα ήταν εντάξει. Παρατηρώ όμως ένα θόρυβο απο την μηχανή, σαν ένα μικρό ανεμιστηράκι που όπως γυρνάει βρίσκει κάπου. Αυτό συμβάινει όταν επιταχύνω , ενώ όταν η ταχύτητα είναι σταθερή δεν ακούγεται τίποτα. Παραπονέθηκα αμέσως στο συνεργείο και στην αρχή μου έλεγαν ότι είναι ιδέα μου , στην συνέχεια ότι δεν είναι τίποτα κτλ. Τελικά, σε μια κουβέντα που είχα με τον τεχνικό ( εκτός συνεργείου) , μου είπε εμπιστευτικά να πουλήσω το αυτοκίνητο γιατί είχε ανεβάσει πολύ υψηλή θερμοκρασία και ενδεχομένως στο μέλλον να μου βγάλει κι άλλα προβλήματα . Συγνώμη για το μεγάλο post , αλλά θα ήθελα την γνώμη σας , ιδίως αν μπορούσε να μου πεί κάποιος που μπορεί να οφείλεται αυτός ο θόρυβος που ακούω.

  7. #97
    Εγγραφή
    17-06-2003
    Μηνύματα
    623
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13800/990
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelasgian

    Τα πιο απίστευτα πάντως άβολα είναι τα punto. Μιλάμε για homo Italicus, το πλάσμα με τα μακρυά χέρια και τα κοντά πόδια και τη καμπούρα για να βλέπει μέσα από το τζάμι
    η θεση οδηγησης οντως δεν ειναι και πολυ προσεγμενη αλλα την ψιλοβολευεις. (ποιο τζαμι λες?)

    αλλα ειναι το μοναδικο μικρο με τοσο πολυ χωρο για ολους τους επιβατες και πανω απο το κεφαλι και για τα ποδια και στο πλαι (ειδικα το 1ο μοντελο, που εχω).

    Αυτος ειναι και ο λογος που το συμπαθω πολυ, μιας και εγω απεχθανομαι τα μοντερνα αυτοκινητα για νανους

  8. #98
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    kal71,
    Ο θορυβος ειναι σταθερος ή ειναι περιοδικος (διακοπτομενος)?
    Το κανει μονο με κρυο κινητηρα? (θα ειναι τεντωτηρας εκκεντροφορου)
    Αν ειναι σταθερος και σαν σφυριγμα τοτε ειναι αλλοι τεντωτηρες ιμαντα δυναμο (ασχετα αν κανονικα λεγεται αλτενεϊτορ) ή "τρελά" ρουλεμαν.
    Αν ειναι σαν τσικι τσικι τοτε ειναι οι βαλβιδες.
    Αν ειναι σαν χτυπος μεταλικος και ειδικα επειδη λες οταν επιταχυνεις τοτε τα πιστονια σκαμπιλιζουν (εχουν παραμορφωθει και μαζεψει απο την θερμοκρασια που ανεβασε) ή/και τα χιτωνια (κυλινδροι) εχουν αναψει και ξεχειλωσει.
    Καιει περισσοτερο λαδι απο τοτε?


    pelasgian,
    πολυ ωραιο αυτο που ειπες για ενοικιαση (βλεπεις και πως συμπεριφερεται με αρκετα χλμ στην πλατη) αλλα να προσεξουν μην τυχον ειναι καταπονημενο και (συνηθες εδω στην ελλαδα) και βγαλουν λαθος συμπερασματα.

    Ευτυχως χωραω σε ολα μιας και ειμαι 1.75 αλλα το ξερω το προβλημα, εχω δει ψηλους ανθρωπους να προτιμουν υποδεεστερο αυτ/το μονο και μονο γιατι δεν χωρουσαν (ανετα/σωστα) σε αλλα.

  9. #99
    Εγγραφή
    18-12-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παιδιά το καινούργιο Leon Τι λέει?

  10. #100
    Το avatar του μέλους kal71
    kal71 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Patentman
    kal71,
    Ο θορυβος ειναι σταθερος ή ειναι περιοδικος (διακοπτομενος)?
    Το κανει μονο με κρυο κινητηρα? (θα ειναι τεντωτηρας εκκεντροφορου)
    Αν ειναι σταθερος και σαν σφυριγμα τοτε ειναι αλλοι τεντωτηρες ιμαντα δυναμο (ασχετα αν κανονικα λεγεται αλτενεϊτορ) ή "τρελά" ρουλεμαν.
    Αν ειναι σαν τσικι τσικι τοτε ειναι οι βαλβιδες.
    Αν ειναι σαν χτυπος μεταλικος και ειδικα επειδη λες οταν επιταχυνεις τοτε τα πιστονια σκαμπιλιζουν (εχουν παραμορφωθει και μαζεψει απο την θερμοκρασια που ανεβασε) ή/και τα χιτωνια (κυλινδροι) εχουν αναψει και ξεχειλωσει.
    Καιει περισσοτερο λαδι απο τοτε?

    1. Ο θόρυβος είναι σταθερός
    2. Τον κάνει και με ζεστό κινητήρα
    3. Μάλλον σαν τσικι τσικι κάνει
    4. Το κάνει όποτε πατάω γκάζι

    Επιπλέον παρατήρησα ότι γενικά ο κινητήρας είναι πιο θορυβώδης & ακούγεται περισσότερο στην καμπίνα. Εσύ τι προτείνεις . Να το πουλήσω ?

  11. #101
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Να το πας σε αλλο συνεργειο για εκτιμηση ζημιας.

    Μπορει να εχουν κολησει τα ωστηρια βαλβιδων απο την υπερθεμανση που δεχτηκαν.

    Να ανοιξεις την ταπα λαδιου (με σβηστο κινητηρα) και να δεις αν εχουν μελιτζανιασει τα διαφορα εκει μεσα. Αν ναι τοτε το καπακι (κεφαλη) σου ειχε υποστει μεγαλη ζημια.

    Τραβαει το ιδιο ?
    Παιρνει το ιδιο ευκολα μπροστα?

    Επιπλεον οπως το περιγραφεις σαν τσικι τσικι αλλα οταν πατας γκαζι δειχνει σαν πειρακια (εξαιτιας του πλανισματος) αλλα τα νεα αυτοκινητα εχουν συστημα αποφυγης τους μεσω διορθωσης αβανς και χρονου ψεκασμου, οποτε δεν μπορει να ειναι αυτο.

  12. #102
    Εγγραφή
    21-11-2002
    Περιοχή
    Britannia
    Μηνύματα
    1.267
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    21600/508
    ISP
    Forthnet
    Router
    Draytek Vigor 2700VG
    Μπορει καποιος να γραψει την ιδανικη οδηγηση του αυτοκινητου ωστε να εχει την μικροτερη δυνατη καταναλωση καυσιμων σε μια πολη οπως η Αθηνα με πολυ εντονο κυκλοφοριακο;

    Προσωπικα εχω ενα c3
    1100cc 30000KM
    Ισχύς (ίπποι) / σ.α.λ 61/5.500
    Ροπή (Kgm) / σ.α.λ. 9,8/3.200

    Σε τι στροφες πρεπει να αλλαζω ταχυτητα για να εχω την μικροτερη καταναλωση; Ποια ειναι η καλυτερη ταχυτητα για κινηση στην Αθηνα με βαση την καταναλωση;

    Φιλικα
    Are you with Us?

  13. #103
    Το avatar του μέλους kal71
    kal71 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Patentman
    Να το πας σε αλλο συνεργειο για εκτιμηση ζημιας.

    Μπορει να εχουν κολησει τα ωστηρια βαλβιδων απο την υπερθεμανση που δεχτηκαν.

    Να ανοιξεις την ταπα λαδιου (με σβηστο κινητηρα) και να δεις αν εχουν μελιτζανιασει τα διαφορα εκει μεσα. Αν ναι τοτε το καπακι (κεφαλη) σου ειχε υποστει μεγαλη ζημια.

    Τραβαει το ιδιο ?
    Παιρνει το ιδιο ευκολα μπροστα?

    Επιπλεον οπως το περιγραφεις σαν τσικι τσικι αλλα οταν πατας γκαζι δειχνει σαν πειρακια (εξαιτιας του πλανισματος) αλλα τα νεα αυτοκινητα εχουν συστημα αποφυγης τους μεσω διορθωσης αβανς και χρονου ψεκασμου, οποτε δεν μπορει να ειναι αυτο.
    Το καπάκι απο ότι μου είπαν είχε υποστεί μεγάλη ζημιά. Εβαλαν oversized φλάντζα και πλάνιαραν το καπάκι κατα 5/10 ( αν το λεω σωστά...) . τα λάδια τώρα φαίνονται να είναι εντάξει. Καθυστερεί λίγο ( όχι πολύ σημαντική διαφορά ) να πάρει μπροστά . Επίσης όταν είναι ζεστό και πάω να το βάλω μπροστά ( αυτό το έκανε και πριν την ζημιά) καθυστερει πολύ περισσότερο να πάρει .

    Πόσο λές να θέλουν για την ζημιά ( σκέψου το χειρότερο σενάριο) ? Είναι κάτι που αντιμετωπίζεται εύκολα ή θα μου βγάλει κι άλλες ζημιές στο μέλλον ?( επομένως πάει για σκότωμα το αμάξι....)

    ΥΓ. Σ' ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις .

  14. #104
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Το χειροτερο σεναρειο ειναι να θελει αλλαγη κινητηρα με εναν μεταχειρισμενο.

    κοστος κινητηρα γυρω στα 800 ευρω αν δεν κανω λαθος για το συγκεκριμενο + εξαγωγη-τοποθετηση....ασε

    πηγαινε σε ενα αλλο

  15. #105
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lord_British
    Σε τι στροφες πρεπει να αλλαζω ταχυτητα για να εχω την μικροτερη καταναλωση; Ποια ειναι η καλυτερη ταχυτητα για κινηση στην Αθηνα με βαση την καταναλωση;
    Λογικα εφοσον ειναι μονο 1100 κυβικα και αρα δεν εχει ροπη πολυ:
    2800-4000 δηλαδη στις 4000 να αλλαζεις και να ανεβαζεις μετα τις στροφες σταδιακα (με σταθερο γκαζι)

Σελ. 7 από 205 ΠρώτηΠρώτη ... 256789121727 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση για αγορά νέου αυτοκινήτου.
    Από zardoz στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-11, 16:58
  2. Γνώμη για αγορά οθόνης....eizo?
    Από sem27gr στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-06, 22:53
  3. Γνωμη για αγορά οθόνης
    Από wishbone στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-06, 21:59
  4. Η γνώμη σας για αγορά hardware!
    Από LemonJelly στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-06, 02:37
  5. Γνωμη για αγορα ακουστικων 5+1
    Από lionheart-20 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-05, 17:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας