Σελ. 5 από 205 ΠρώτηΠρώτη ... 34567101525 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 3074
  1. #61
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τώρα που είπες Michelen, από τότε που καταργήθηκαν τα 10" για μίνι, έπαθα κατάθλιψη!

    Α, τις στούκες τις τρώτε παίδες σε στροφές με γλίτσα, οπότε όσο πιο ΣΤΕΝΟ λάστιχο, τόσο μεγαλύτερη η διατμητική τάση, τόσο καλύτερη η πρόσφυση στο ΒΡΕΓΜΕΝΟ.

    Α, καίτε και λιγότερη βενζίνη στο στεγνό.

    Επίσης, όσο πιο ηψηλό το προφίλ, τόσο πιο άνετο το λάστιχο, με το μειονέκτημα του «πέρα-δώθε» στις στροφές, αλλά τόσο μεγαλύτερη η περιοχή μεταξύ του «έφυγες» και του «έμεινες», σε αντίθεση με τα χαμηλά προφίλ που ανεβαίνει με τον όριο του «έφυγες» προς τα πάνω, αλλά μεταξύ «έμεινες» και «έφυγες» δεν υπάρχει προειδοποίηση.

    patentman, τι άποψη έχεις για τα κρατήματα του κλασσικού μίνι;
    μετά για το opel kadett «αυγό» του '86
    (για να το δείξω σε κάποιους σπίτι).
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  2. #62
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    dhmk,
    δεν εχω οδηγησει X-trail. Απο τριτους του χωρου εχω ακουσει οτι ειναι το καλυτερο (ολοκληρωμενο) Τζιπ που κυκλοφορει.
    Ακομα, απο τριτους παλι, το Jimny παει εκει που δεν πανε αλλα. Πιθανολογω στην λιτη και ελαφρια σχεδιαση του.
    Προσωπικα εχω οδηγησει: RAV4, CRV, HRV, Grand Vitara V6 `00 (πολλη ροπη, παντιλικια με ολη την τριτη), Freelander (θορυβωδης μεχρι αηδιας), Sorento, Sprotage, Grand Cherokee `00 (το πιο μαπα στην ασφαλτο και ανασφαλη, αισχος), Jimny, καποια αλλα δεν μου ερχονται. Βεβαια τα εχω οδηγησει στην ασφαλτο και ετσι δεν ξερω τι κανουν στο φυσικο τους περιβαλλον δρασης. Μονο με το Jimny εχω κανει κατι "ειδικες" σε βουνο και τα πηγα καλα σαν απειρος, μαλλον επειδη οπως λενε παει παντου (μαλλον ευκολα θα εννοουνε).
    Το CRV ειναι το καλυτερο στον δρομο (αφου δεν ειναι στο βουνο) και ειναι και σταθερο στις αλλαγες πορειας και "φερνει" σε οδηγηση ενος επιβατικου.

  3. #63
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Κρίμα που δεν το έχεις οδηγήσει. Ηθελα να μάθω και την εντύπωση κάποιου άλλου με αυτό το αμάξι.

    Το έχω από το 2002. Οδηγητικά είμαι πολύ ικανοποιημένος από αυτό. Μου δίνει μια αίσθηση ασφάλειας και ελέγχου που πραγματικά έχει επιβεβαιωθεί σε δύσκολες στιγμές (αν το οδηγείς στο AUTO όσο αφορά το 4Χ4, το 2Χ2 δίνει πολύ προβληματική αίσθηση και πολύ εύκολα σφαλτσαρίσματα των τροχών, γιαυτό ποτέ δεν το χρησιμοποιώ). Επίσης είναι απαράμιλο σε χώρους, ειδικά αν ρίξεις τα δυο πίσω καθίσματα που δημιουργεί ένα απολύτως επίπεδο χώρο όπου μπορείς να μεταφέρεις "τα πάντα".

    Αλλά από διάφορα υλικά κατασκευής π.χ. στο εσωτερικό, υπάρχει αρκετή φτήνεια και εύκολη φθορά. Τα πλαστικά του γρατζουνιόνται με το παραμικρό. Λίγο να βάλεις το νύχι σου και να η γρατζουνιά. Αφού π.χ. εκεί που ακουμπάει ο μεταλικός κρίκος της ζώνης έχει γίνει σχεδόν "τρύπα". Το μεταλλικό χρώμα είναι ευαίσθητο και γρατζουνιέται με το παραμικρό. Επίσης πολύ φοβάμαι ότι σκουριάζει εύκολα στο κάτω μέρος. Εγώ προσωπικά έχω ψεκάσει αντισκωριακό λάδι σε μερικές επιφάνειες γιατί πολύ γρήγορα ανακάλυψα ανησυχητικές ενδείξεις. Επίσης τα φώτα του μου έχουν δόσει την εντύπωση ότι δεν φωτίζουν πολύ καλά τον δρόμο.

    Επίσης κάτι που με εξέπληξε, όταν το ανακάλυψα, τα δυο φτερά πάνω από τις ρόδες μπρος, τελικά, είναι από εύκαμπτο πλαστικό - αν και σε ξεγελούν καταπληκτικά ότι πρόκεται για μέταλλο. Κάποια από τις πρώτες μέρες που το αγόρασα, και σε μια εκδρομή, πήγα να ακουμπήσω στο φτερό και κόντεψα να πέσω... κάτω. Μου έκανε αλγινή εντύπωση. Πάντως υπάρχει σαφώς μια τάση να φιάχνονται αμάξια που να δίνουν μια πολύ φανταχτερή εντύπωση ενώ βήμα προς βήμα ανακαλύπτεις "αδικαιολόγητη" φτήνεια. Π.χ. οι προφυλακτήρες μπρος και πίσω είναι σχεδόν διακοσμητικοί. Δεν μπορούν να κρατήσουν τίποτα και πολύ εύκολα θα διαλυθούν με την παραμικρή ψιλοτράκα. Αυτό με απλά Ελληνικά σημαίνει ότι δεν προστατεύονται επαρκώς τα "εντόσθια" του αυτοκινήτου και ακόμη και μια μέτρια τράκα μπορεί να το ακινητοποιήσει και να προκαλέσει ζημειές μεγάλου κόστους.

    Πάντως το αμάξι σε εμφάνιση και εργονομία (και πιστεύω, ασφάλεια όπως Ευρωπαϊκοί οργανισμοί πιστοποιούν επίσης), για τα δικά μου γούστα, ως SUV, σκίζει. Μπορώ να πω ότι λειτουργικά είναι αυτό που χρειάζομαι για να πηγαίνω μια βόλτα άνετα και επίσης να κάνω και κάποιες μεταφορές πραγμάτων όποτε αυτό χρειάζεται.

    Μέχρι στιγμής δεν έχω κάποιο πρόβλημα από αυτό το αμάξι και ελπίζω να συνεχίσει έτσι και στο μέλλον. Επίσης δεν το συνιστώ στους πολύ ψηλούς (πάνω από 1.85). Θα ακουμπάει το κεφάλι τους στην... οροφή.

    Πάντως αν το συγκρίνω με το VITARA EXCLUSIVE 1600 5doors που είχα πριν και αγοράσει το 1997, ισχύουν περίπου τα ανάποδα. Ηταν κατασκευασμένο με πολύ ανθεκτικά υλικά, με χρώματα που έπρεπε να προσπαθήσεις πολύ για να τα γρατζουνίσεις, με προφυλακτήρες που γκρεμίζαν τοίχους χωρίς να καταλάβουν τίποτα και που μετά από έξι χρόνια δεν φαινόταν το παραμικρό σημάδι σκουριάς στο κάτω μέρος για να μην πω ότι έμοιαζε ίδιο με τον πρώτο χρόνο κυκλοφορίας. Αλλά από οδηγητική εμπειρία ήταν μέτριο προς τα κάτω και επίσης σε ασφάλεια και σε αίσθηση ελέγχου (όπου η χαμηλή υποδύναμη για το βάρος του έπαιζε σαφώς το ρόλο της. Πιθανώς δεν είναι τυχαίο που δεν βγαίνουν πλεόν μοντέλα με 5 πόρτες στα 1600 από την SUZUKI). Ελάχιστα το οδήγησα ως 4Χ4. Μονίμως το οδηγούσα ως 2Χ2. Φαντάζομαι ότι οδηγητικά θα ήταν καλύτερο και πιο ασφαλές στο 4Χ4.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dhmk : 23-01-06 στις 18:14.
    Η τοποθεσία στο avatar είναι στη Μονεμβασιά.

  4. #64
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    pelasgian,
    Πολυ σωστα τα ειπες περι ελλαστικων, μπραβο!
    Βλεπω ξερεις γυρω απο το θεμα, συνεχισε.

    Απλα πολλοι αδυνατουν να το χωνεψουν επειδη δεν ξερουν - ουτε καν ακουνε.
    Να συμπληρωσω, στο χιονι επισης για τους λογους που ειπες τα στενα ελαστικα κανουν μονο.
    Επισης το μειονέκτημα του «πέρα-δώθε» στις στροφές μπορει να αντισταθμιστει απο την υψηλοτερη πιεση που μπορουν να λειτουργησουν (οχι κατασκευαστικα, αλλα πρακτικα σε διαφορα κρατηματος). Αν ειστε γκαζακιδες τοτε σε ελαστικα 70 / 65 προφιλ βαλτε 31 εως 33 πιεση μπροστα και 31 πιεση πισω (σε μπροστοκουνες) και δειτε την διαφορα, επισης ετσι προειδοποιει πιο ευκολα μιας εξαλειφονται τα φαινομενα κουναει αλλα κραταει, αν κουνησει ειναι επειδη θα φυγει.

    Χμμ, δεν ειμαι τοσο μεγαλος για μινι αλλα ενας πολυ κοντινος συγγενης μου (αλλος γκαζοφονιας) εχει πολλες εμπειριες και αμεσες κοντρες με Porsche την εποχη του 78. Μου λεει οτι αυτο το αυτοκινητακι οσο μικρο ειναι στο ματι τοσο καλα κραταει, ετσι για να σου μπαινει στο ματι. Αλλωστε δεν εμεινε στην ιστορια μονο σαν μικρο και "μορτικο" αλλα και για το πολυ καλο κρατημα του ακομα και αν συγκρινουμε με σημερινα.

    Ευτυχως το νεο Mini -Bmw- κραταει παρα πολυ καλα. Οπως και ολα τα μεσαια-μικρα αυτοκινητα που υπερτερουν αν ειναι ζυγισμενα και στημενα σωστα απο τον σχεδιασμο εργοστασιου.

    Για το kadett δεν ξερω τιποτα μονο οτι ηταν απο τα λιγα που κυκλοφορουσαν ακομα, πριν απο μερικα χρονια) Αρα κατι θα εχουν μαζι με την μακροζωϊα.

    ΥΣ. μου αρεσουν και "κανουν" για μενα τα μπροστοκινητα, οδηγω επιθετικα στις στροφες και μπαινω "σαν" πισωκινητο κλεινοντας γραμμη οτι ωρα θελω με πληρη ελεγχο. Τα πισωκινητα δεν μπορω να τα παω επειδη δεν τα εμαθα (δεν ειχα ποτε ευκαιρια να οδηγησω οταν ξεκινησα να "μπαινω") και ειναι αργα πλεον μιας και κανω τα αντιθετα απο αυτα που θελουν. Επισης τα μπροστοκινητα ουτως η αλλως ειναι καλυτερα σε καμπες, κλειστες στροφες, οσες κορυφες και αν εχουν. Αντιθετα τα πισωκινητα ειναι καλυτερα σε ανοικτες στροφες με πολλα αλλα πρεπει να εχουν δυναμη και οδηγο τιμονι γερο. Στις κλειστες ειναι απλα πιο παιχνιδιαρικα

  5. #65
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    dhmk,
    η φτηνια υπαρχει παντου, ακομα και σε μοντελα που κανουν πανω απο 100.000ευρω.
    Να φοβασε την φτηνια που δεν φαινεται. Αν υπαρχει μονο στα εμφανη σημεια τοτε ειναι λιγοτερο επικυνδυνη και ενοχλητικη.
    π.χ τα Κορντομπα τριζουν λογω αμαξωματος...ποιος ξερει ποσες κολησεις εβγαλαν απο τον αρχικο σχεδιασμο αμαξωματος...πολυ μεγαλη εξοικονομιση κοστους απο μερικες κολησεις...αυτο φαντασου.
    Αυτο με το νυχι κατι μου θυμιζει με τις soft touch επενδυσεις του VW group...ευτυχως τα νεα δεν εχουν τετοιο προβλημα (αν και κοστιζαν στο εργοστασιο).

    Σε χαιρομαι που δεν εισαι καβαλημενος και κολημενος με την αγορα σου και βλεπεις καθαρα. Ειναι καλο αμαξι στην κατηγορια του.

    ΥΣ. τα κοντα Vitara ηταν πολυ ασταθες στις αλλαγες πορειας σε αντιθεση με τα μακρυα που ηταν καλυτερα.

  6. #66
    Εγγραφή
    17-06-2003
    Μηνύματα
    623
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13800/990
    Mια που μιλησαμε και για λαστιχα, τα Bridgestone δεν τα θεωρεις καλα?
    Πολλοι ελεγαν οτι αυτα και τα Michelin ειναι τα τοπ. οχι?

    θυμησε μου λιγο πως πανε οι ταχυτητες με τα V, H, T κλπ

    γιατι δεν ειναι καλο να βαζεις λαστιχο για υψηλοτερες ταχυτητες? εχει σχεση με τη σωστη θερμοκρασια λειτουργιας?


    thanks

  7. #67
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Επειδη θεωρω οτι καθε μηνυμα ειναι συνεχεια των προηγουμενων δεν θα ηθελα να οδηγηθει καποιος σε λαθος εκτιμησεις. Ας πουμε πιο κατω λεω να βαλετε 33 πιεση αλλα πιο πανω εχω πει που και ποτε. Επισης ολα αυτα που αναφερω ειναι βγαλμενα απο την δικη μου πορεια και δεν αντιπροσωπευουν κατα αναγκη και την πραγματικοτητα. Ειναι στο χερι σας αν τα διαβαζετε και συμφωνητε και δεν ειναι οδηγος αλλα αναφορα.

    Το ειπα και πιο πανω, δεν ζεσταινονται, εχουν αλλο σκελετο κατα κανονα, αλλη χαραξη, και γενικα ειναι για βαρια και γρηγορα με επιταχυνση αυτοκινητα. Δεν κανουν για το Accent που φοραει απο την μανα του 185-60-14 Η. Δεν φταιει οτι ειναι KUMHO αλλά οτι ειναι λαθος διασταση κτλ. Ολοι παραπονιουνται οτι δεν κραταει και λενε για αμορτισερ...ενταξει τα αμορτισερ του ειναι μαλακα γιατι αυτη ειναι η φιλοσοφια σχεδιασης των Κορεατικων αλλα και πιο παλια των Γιαπωνεζικων αυτοκινητων. Προτεραιοτητα στην ανεση λενε αφου εχουμε οριο 50χαω. Αυτο εχουν σαν βαση οι σχεδιαστες. Και τα αμορτισερ τους ειναι καλυτερα σε ποιοτητα σε πληροφορω. Εχετε περασει πανω απο λακουβες και σαμαρια με Accent ? αν ναι θα ειδατε ποσο καλα τα παει για 9000ευρω αυτ/το.
    Προσοχη ομως, δεν θα το "μεταφορφωσετε" με σωστα λαστιχα και αμορτισερ απλα γιατι ΟΛΑ τα σχετικα σε κρατημα συστατικα του εχουν σχεδιαστει με βαση την ανεση μονο η οποια δεν χριζει ιδιαιτερης προσοχης σε κρατημα οποτε...και λογω φτηνιας δεν εχει καλο μπροστινο συστημα και πισαω.
    Ο δεικτης λοιπον ειναι ενα απο τα στοιχεια ενος ελαστικου που προσδιοριζει τα χαρακτηριστικα του. Αν εσεις κανετε χαλαρη οδηγηση βαλτε εναν δεικτη μικροτερο απο αυτο που φοραει.
    Τα Bridgestone τα εχω για τα σκουπιδια εκτος απο σπανιες φορες που "ταιριαζουν" σε καποιο αυτ/το. (το ανεφερα πιο πανω). Απλα θα στο πω τι εχει γινει με αυτα...εχουν κονομα.

    S=180 (πλεον μονο τα τζιπισια βγαινουν), Τ=190, Η=210, V=240, W=270, Y=300, ZR(Υ)=300+

    Καταλαβαινεις λοιπον τι ελεγα τοση ωρα...το Golfaki το 1400 sportline - η εκδοση με τα φουλ εξτρα ειχε 205-55-16 W...you know now.

    Τα Michelin ειναι πολυ καλα αλλά πολυ ευαισθητα σε λακουβες και πεζοδρομια ειδικα αν εχουν χαμηλη πιεση. TIP: στα Michelin τυπου Τ βαλτε 33 πιεση και δειτε!

    Τα Continental πολυ καλα λαστιχα αλλά δεν τα ξερετε.

    Τα Dunlop εχουν το SP10 ενα φτηνο και πολυ καλο σε αποδοση αλλά και μακροζωϊα λαστιχο.

    Προσοχη! Ενας τυπος ελαστικου μπορει να εχει πολλες διαφορετικες χωρες παραγωγης...δεν ειναι καθολου το ιδιο και ας ειναι οι προδιαγραφες ιδιες...αλλος προμηθευτης πρωτης υλης, αλλα καλουπια, αλλη επεξεργασια, κτλ. Μεχρι και οβαλ θα βρειτε απο εργοστασια σε χωρες "υποπτες" και δεν κανω πλακα. Η προτιμηση μου ειναι Γαλλικα και μετα Αγγλικα.

    ΥΣ. εχει και το Καρφουρ λαστιχα "δικα" του και καποτε εδινε και το ενα δωρο στα 4. Αν μαζευτειτε τρεις φιλοι παιρνετε καλο...λαστιχο για ρεζερβα και περισευει και ενα -αλλα αχρειαστη να`ναι η ρεζερβα....

    ΥΣ2. Υπαρχουν και τα Νοκιαν μια εταιρια θυγατρικη ξερετε ποιας, στην αρχη εφτιαχνε μποτες εργασιας...μαλλον ξεμεινε το εμπορευμα και το κανανε στρογγυλο!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Patentman : 22-01-06 στις 18:08.

  8. #68
    Εγγραφή
    14-01-2004
    Μηνύματα
    343
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τα ελαστικά κατασκευάζονται με προδιαγραφές, μια εκ των οποίων είναι η θερμοκρασία λειτουργίας τους.
    Όσο η θερμοκρασία των ελαστικών είναι ακόμα χαμηλή, η πρόσφυσή τους είναι από περιορισμένη έως τυπική. Όταν η θερμοκρασία λειτουργίας τους ξεπεράσει τη μέγιστη της προδιαφής τους, αυτά διαλύονται (κυριολεκτικά).

    Η πρόσφυση δημιουργείται από τη στιγμιαία χημική αντίδραση του ελαστικού που έρχεται σε επαφή με το οδόστρωμα. Αυτή η αντίδραση καταναλώνει το ίδιο το ελαστικό (φθορά ελαστικού), και παράγει τη θερμότητα που ανεβάζει τη θερμοκρασία του στην επιθυμητή θερμοκρασία λιτουργίας, ή και παραπάνω...
    Το ελαστικό δηλαδή θερμαίνεται με την κύλιση και όχι μόνο με την τριβή του με το οδόστρωμα από επιτάχυνση ή επιβράδυνση. Εξ ού και ο όρος οπισθέλκουσα κύλισης, η δύναμη που χρειάζεται το όχημα για να κατανικήσει το φρενάρισμα που προκαλεί η χημική αντίδραση της πρόσφυσης.

    Εκεί βασίζεται αυτό που έγραψε παραπάνω ο pelasgian, ότι τα φαρδύτερα ελαστικά καίνε περισσότερη βεζίνη από ότι τα στενότερα.

    Τα ελαστικά υψηλών ταχυτήτων χρειάζονται να ζεσταθούν σωστά μέχρι να αποκτήσουν την πρόσφυσή τους. Και όχι με καμινέτο ή με γραφικά σπιναρίσματα έξω από καφετέριες, μα με σταδιακά γρηγορότερη οδήγηση. Γι' αυτό κανουν για χρήση πίστας και όχι καφετέριας! Επιπλέον κοστίζουν περισσότερο ως προϊόντα, και η ζωή τους είναι αρκετά μικρότερη.
    Στις σοβαρές πίστες, τα ελαστικά έχουν συγκεκριμένες ώρες (ή γύρους, αντίστοιχα) ζωής. Μετά είναι άχρηστα και πάνε για ανακύκλωση. Άλλο είναι λοιπόν το αγωνιστικό ελαστικό, και άλλο το καθημερινής χρήσης.

    Τα σκληρότερα ελαστικά χρησιμοποιούνται σε βαριά οχήματα, ή σε άλλα με υψηλή ιππιδύναμη. Γι' αυτό το λόγο η σωστή επιλογή ελαστικού είναι συνάρτηση οχήματος και οδηγού, και όχι βιτρίνας.

    Αυτά τα λίγα τεχνικά, για την ώρα.



    EDIT: Με πρόλαβες, Patentman!

  9. #69
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γιώργος
    EDIT: Με πρόλαβες, Patentman!
    Καθολου. Απεναντιας εγραψες πολυ ωραια καποια πραγματα τα οποια πρεπει να αναφερθουν μπας και αλλαξει το στυλακι παιρνω αμαξι-βλεπω F1 την κυριακη-το παιζω σουμαχερ-παω και στουκαρω. Εδω δεν θελω να γραφω μονο εγω, να με συμπληρωνουν και να με διορθωνουν (κανεις αλανθαστος) και να ρωτανε, χωρις ερωτησεις δεν υπαρχει και "ριγανη" στην υποθεση.

    Στατιστικα οι κυριακες που εχουν F1 εχουν περισσοτερα ατυχηματα οταν δεν υπαρχει αλλος λογος, π.χ πασχα, αργιες, κτλ. Επισης το χειμωνα γινονται λιγοτερα ατυχηματα απο οτι το καλοκαιρι επειδη ολοι σχεδον το παιζουν κοτες και εκ του ασφαλους, επειδη για αυτους ειναι πιο ευκολα κατανοητο η εννοια αυτοκινητου-δρομου-λαμαρινας-κινδυνου οταν ο δρομος ειναι γλιστερος. Το καλοκαιρι "νομιζουν" οτι ειναι ολα καλα...
    Το καλοκαιρι εκτος απο αυτο που πολυ σωστα ειπες Γιώργο για την θερμικη επιδραση στα λαστιχα, να συμπληρωσω και η ασφαλτος χανει το ποσοστο τριβης που παρουσιαζει ειδικα το μεσημερι λογω ηλιου και γλισταρει περισσοτερο απο οταν εχει την ιδανικη θερμοκρασια.

    Οι γυναικες παθαινουν λιγοτερα ατυχηματα αλλα ειναι η αιτια που προκαλουν τα περισσοτερα! Ολοι αγανακτουν στην εθνικη που πανε καροτσακι και βγαινουν στο αντιθετο με αποτελεσμα...

    Χαιρομαι να βλεπω ανθρωπους που ξερουν και ανθρωπους που ρωτανε, παει να πει οτι θελουν να μαθουν-ακουσουν κατι διαφορετικο απο τα τυπου εγω εβαλα αυτο και ειναι τζαμι...

  10. #70
    Εγγραφή
    17-06-2003
    Μηνύματα
    623
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13800/990
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Patentman
    Προσοχη! Ενας τυπος ελαστικου μπορει να εχει πολλες διαφορετικες χωρες παραγωγης...δεν ειναι καθολου το ιδιο και ας ειναι οι προδιαγραφες ιδιες...αλλος προμηθευτης πρωτης υλης, αλλα καλουπια, αλλη επεξεργασια, κτλ. Μεχρι και οβαλ θα βρειτε απο εργοστασια σε χωρες "υποπτες" και δεν κανω πλακα. Η προτιμηση μου ειναι Γαλλικα και μετα Αγγλικα.
    αχα! αυτο σκοπευα να το ρωτησω αλλα με προλαβες.
    Ελα μου ομως που ΔΕΝ βρισκεις απο αυτες τις χωρες. Οπου ρωτησαμε προσφατα για michelin, ειχε ισπανικα , και τουρκικα νομιζω. σε αλλες μαρκες πολωνεζικα...

    τελικα πηραμε ισπανικα (ελλειψει γαλλικων) michelin για fiat punto και γαλλικα continental για audi A4

    στο οctavia5 ειχε επανω goodyear, αλλα αναγκαστικά θα τα κρατησω.
    Βεβαια το αμαξι το παω "οικογενειακα" οποτε ελπιζω οτι δεν θα χω προβλημα.

  11. #71
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Αυτο το Octavia 5 θελω να το παρω ενα ΣΚ να το δοκιμασω εκτεταμενα.

    Τουρκικα ε? Δεν ειναι καθολου καλης ποιοτητας και το λεω αντικειμενικα.
    Πολωνεζικα φανταζομαι ηταν τα Μπρι... ?

  12. #72
    Εγγραφή
    07-09-2003
    Περιοχή
    York
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.274
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    USR 9113
    Για τα Γιοκοχαμα καμια γνωμη?

    Μολις μετα τα χριστουγεννα αλλαξα ελαστικα ( Corsa 1,2 '99 ) και ο μαστορας στο συνεργειο μου εδωσε τα Γιοκοχαμα ως τα καλυτερα ( ειχαν λεει διαπρεψει σε ολα τα συγκριτικα κτλ ).

  13. #73
    Εγγραφή
    17-06-2003
    Μηνύματα
    623
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13800/990
    ναι τα μπρι ηταν πολωνεζικα
    καλα τουρκικα ουτε για αστειο να τα παιρναμε. Δηλαδη για αστειο το ανεφερα

    στη συγκεκριμενη περιπτωση λοιπον, καλυτερα να ειχαμε παρει T αντι για Η για το Α4, ετσι? αφου 210 δεν θα παει ποτε. 160-170 το πολυ, ζητημα να παει μια φορα στα 4 χρονια 180-190 κι αυτο σε καμμια κατηφορα
    Ή μηπως να υπαρχει και ενα περιθωριο ?

  14. #74
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blackjim
    Για τα Γιοκοχαμα καμια γνωμη?

    Μολις μετα τα χριστουγεννα αλλαξα ελαστικα ( Corsa 1,2 '99 ) και ο μαστορας στο συνεργειο μου εδωσε τα Γιοκοχαμα ως τα καλυτερα ( ειχαν λεει διαπρεψει σε ολα τα συγκριτικα κτλ ).
    Κοιτα το θεμα ειναι αμα σου δουλευουν εσενα. Καθε μαρκα εχει και ενα καλο ή τουλαχιστον υποφερτο. Απλα αλλες εχουν περισσοτερα. Ειναι και αν ταιριαζει στο αυτ/το σου. Δεν τα εχω ποτε δοκιμασει.

  15. #75
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tommygun
    στη συγκεκριμενη περιπτωση λοιπον, καλυτερα να ειχαμε παρει T αντι για Η για το Α4, ετσι? αφου 210 δεν θα παει ποτε. 160-170 το πολυ, ζητημα να παει μια φορα στα 4 χρονια 180-190 κι αυτο σε καμμια κατηφορα
    Ή μηπως να υπαρχει και ενα περιθωριο ?
    Ναι το Α4 στα 1600 που εχεις δεν χρειαζεται Η. Αντιθετα το 1.8Τ θελει Η ή και V οχι επειδη τα πιανει τα χαω αλλα εχει αποτομη δυναμη, επιταχυνση στις εξοδους στροφων και αποτομα ισχυρα φρενα (οταν οδηγεις επιθετικα).

    Το Τ θα ταιριαζε καλυτερα αφου ερχεται στην σωστη θερμοκρασια πολυ πιο ευκολα και δεν θα υπερθεμανθει.

Σελ. 5 από 205 ΠρώτηΠρώτη ... 34567101525 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση για αγορά νέου αυτοκινήτου.
    Από zardoz στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-11, 16:58
  2. Γνώμη για αγορά οθόνης....eizo?
    Από sem27gr στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-06, 22:53
  3. Γνωμη για αγορά οθόνης
    Από wishbone στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-06, 21:59
  4. Η γνώμη σας για αγορά hardware!
    Από LemonJelly στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-06, 02:37
  5. Γνωμη για αγορα ακουστικων 5+1
    Από lionheart-20 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-05, 17:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας