Σελ. 1 από 195 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 2924
  1. #1
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Επειδη ξερω οτι μια αγορα αυτοκινητου εχει πολλα υποκειμενικα κριτηρια , αλλα παρολα αυτα μια γνωμη παντα μετραει. Ενδιαφερομαι για αυτοκινητο με τιμη μεχρι 12000 ευρώ, στο έτος το 90% θα το περναει στην πόλη και ενα 10% εαν τυχει κανενα ταξιδακι.
    Μεχρι 1400 κυβικα βαρια 1600 αν μπορει να υπαρξει σε τετοια κατηγορια, να περνει ανετα 4 ατομα και αρκετο χωρο αποσκευων. Με ενδιαφερει προτιστως η ασφαλεια και η ανεση, και για το τελος με ενδιαφερει να εχει και το ψιλογκαζακι του .
    Ακουω γνωμες !

  2. #2
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Τυχαινει να ειμαι μηχανικος και παραλληλα να εχω πειρα απο τεραστιο αριθμο αυτ/των τα οποια εχω οδηγησει και σε ταξιδια και ετσι μονο μπορω να σου πω να μην ακους μυθους και αλλες ιστοριες...εχουν αλλαξει τα πραγματα εδω και χρονια.

    Δεν υπαρχει ιταλικο/γερμανικο/γαλλικο/γιαπωνεζικο πια εδω και 10 χρονια (ακομα να το καταλαβουνε).Το "γερμανικο" μπορει να φοραει Magneti Marelli ηλεκτρικα/ονικα και το Φιατακι Bosch.Το ενα να φτιαχνεται τουρκια/ισπανια και το αλλο ιταλια/πολωνια.Το "γιαπωνεζικο" να ειναι αγγλικο/τουρκικο ή γαλλικο.Οι βλαβες που παρουσιαζουν σημερα τα "γερμανικα" ειναι πιο πολλες απο τα ιταλικα και πολυ πιο σοβαρες, μερικες φορες και επικυνδυνες (ανακληση Μερσεντες για ηλεκτρονικα ελεγχομενη τρομπα φρενου (Brake assist) με αποτελεσμα και εδω στην ελλαδα να υπαρχουν πολλες περιπτωσεις "αστοχιας υλικου" και να εχουν τρακαρει επειδη δεν επιασε (σαν να ηταν νεκρο) το φρενο. Το ιδιο συμβαινει και με τα Αουντι τουλαχιστον οχι τοσο τραγικα αλλα να βγαζει προβλημα και λαμπακια...λιγο θελει.
    Ειπατε τιποτα? Το ξερατε? Οχι ! Γιατι?
    Γιατι ποσα Μερσεντες κυκλοφορουν σε ποσοστο στην ελλαδα? τυχαια 5%
    Α ομως για τα ηλεκτρικα του Πουντο ξερετε ομως ε? Τι ποσοστο κυκλοφορει? τυχαια 20%
    χμμ, αρα να πως μαθαινεται πιο ευκολα.
    Ακομα ποσους Μερσεντεδακιδες εχετε ακουσει να κατηγορουν το αυτοκινητο τους που "χρυσοπληρωσαν" για να το παιζουν μουρη? 0.001%
    Αρα πως θα μαθευτει?

    Ποια καινε λαδια? Οπελ,Αουντι FSI ειναι οι αρχηγοι με διαφορα...τα κακομοιρα τα Αλφα Ρομεο εδω και χρονια δεν εχουν τα πρωτεια.Δειτε και ποσο "δικαιολογουν" κατευθειαν απο το εργοστασιο για καθε 1000χλμ.

    Τα πιο αξιοπιστα σαν μαρκες αυτη την στιγμη ειναι Toyota,Honda,Hyundai (!)
    Βεβαια σε καμια περιπτωση δεν συγκρινονται σε ποιοτητα οδηγησης οπου υστερουν σε συγκριση με τα "ευρωπαϊκα" και αναλυτικα:
    Ανεση -καθισματα
    Επιπεδο θορυβου στο εσωτερικο
    Εργονομια
    Κρατημα
    Κατευθυντικοτητα
    Σταθεροτητα
    Φρεναρισμα -μεγαλη διαφορα
    Και αλλα πολλα -δηλαδη ολα εκτος οικονομιας σε βενζινη,λιγα προβληματα ως καθολου σε μηχανικα και ηλεκτρικα και αξιας μεταπωλησης.

    Καπου εκει μετα το 2002 ολες οι μαρκες ριξανε πολυ την ποιοτητα στον βωμο ανταγωνισμου της τιμης.Αναρωτηθηκατε πως πριν 10-15 χρονια αγοραζατε ενα 1300αρι με 3.000.000δρχ ~10.000Ε και ηταν "γυμνο" χωρις ηλεκτρ. παραθυρα/κλειδαριες,αεροσακους,ABS,Anti spinn,Ραδιοκασετωφνο (τωρα εχουν ηχοσυστημα στανταρτ) ισως και χωρις Αιρ Κοντισιον (βρε ουτε φωτακι στο πορτ μπαγκαζ δεν ειχε) και τωρα με 10.000Ε παιρνετε αμαξαρα? Πως? Τι φιλοτιμηθηκανε τα εργοστασια και βγαζουν λιγοτερο? Οχι ριξανε την ποιοτητα,απολυσεις= οχι ποιοτικος ελεγχος, δεν κανουν κολησεις να εξικονομησουν ρευμα/χρονο, τα παραγουν σε χωρες με "φτηνη" υποδομη και εκει που εφτιαχνε πλαστικες λεκανες ο αλλος τωρα φτιαχνει ταμπλω!Τα ηλεκτρονικα (και εδω ειναι που ποναει) ειναι ποιοτητας Γουϊντοους 95 (ολο κρασσαρουν) και φυσικα κοστος για μελετη πριν βγει στην παραγωγη δεν υπαρχει γιατι τελος και στην μελετη.
    Μονο αυτο που κανουν ειναι μαρκετινγκ! Τι φοραει το αμοιρο το 1400 Γκολφακι σειρα4 σε εκδοση που πουλησε? 205-55-16 λαστιχο (αν δεν κανω λαθος 16 ειναι) Ε,τοτε να βαλουμε και στο Πουντακι ενα 195-50-15 (δεν θυμαμαι ακριβως τωρα).Ολα ειναι Ζαντολαστιχομενα και τελικα χανουν το κρατημα/ευσταθεια/κατευθυντικοτητα/ανεση επειδη απλα ολα ειναι φυσικη Δεν μπορει μια Σειρα3 (Ε46 πριν 2002) να φοραει 185-65-15 και να φοραει το Χιουνταϊ Αξεντ την ιδια διασταση περιπου (185-60-14) Ε οχι, ιδιο βαρος εχει η Μπεμπα με το Αξεντ? Τους ιδιους ιππους ?Το ιδιο μετατροχιο και μεταξονιο?(παιζει ρολο στην πιεση ανα τετραγωνικο εκατοστο που ασκειτα σε καθε ελαστικο) Ε που πας αφου ετσι παταει αντι του 70% (δεν παταει ποτε πανω απο τοσο ουτε στην Φ1) του πελματος που αναλογει σε ενα νορμαλ αυτοκινητο μονο το 40% και λιγοτερο?
    Ναι αλλα πουλαει!

    ΥΣ.Τα Νισσαν δεν πιανονται ειναι Ρενω κατα βαθος !

  3. #3
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Αν σε κουρασαν τα παραπανω που πρεπει να διαβασεις ομως για να εχεις μια εικονα τι παιζεται,

    Παρε ενα καινουργιο, μακροπροσθεσμα θα σου βγει και φθηνοτερο, πιστεψε με (εκτος απο super-ευκαιριες να χρωσταει λεφτα ο αλλος!)

    Δεν μου ερχεται κατι τωρα (ολα τα εχω στην αποξω) αλλα θα σου βρω μια-δυο καλες λυσεις και θα κανω επερξεργασια εδω.
    Εχω μπλοκαρει ισως επειδη δεν κοιταγα και πολυ στα ματια την αγορα ενος "μικρου".Το παλιο το Clio μου αρεσε καλυτερα (δεν ενοοω εμφανιση) και ειχε και τελειο κρατημα,το καινουριο δεν το εχω οδηγησει.Μακρια απο Citroen/Peugeot, Renault δεκα φορες. (ισως ειναι πιο ευκολο να σου αποκλειω!)
    Λοιπον σαν μεσο ορο μαζι με τα υποκειμενικα κριτηρια (εσενα μπορει να μην σε νοιαζει κατι και να βγει απο το μεσο ορο, ρωτα)
    Πολο -> καλο
    Κορσα -> μαπε
    Ιμπιζα ->ουτε στον εχθρο μου -τριζει απο την πρωτη μερα
    Πουντο ->δεν ξερω πολυ καινουριο ακομα
    ΣΕ3 ->αστο καλυτερα
    ΣΕ2 ->ασφαλεια?
    Γκεντζ ->χμμ μπα
    Φαμπια ->καλο αλλα ασχημο
    Κλιο ->δεν ξερω πολυ καινουριο ακομα
    Λαντσια Υ ->μπααα
    Πεζω ->οπως και Σιτροεν -> μπα
    Αξεντ -> ναι αν εισουν οικογενειαρχης και ειχες 12000Ε
    Κορολα ->καλο αλλα κανει παραπανω
    Αστρα ->αμα θες να δεις αστρακια απο τις βλαβες (κυριολεκτικα) και πιο ακριβο
    Δεν μου ερχεται κατι αλλο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Patentman : 15-01-06 στις 21:37.

  4. #4
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Ενδιαφερον ολα αυτα που ειπες και με προσγειωσες λιγο.
    Παρεπιπτοντως τα ρενω κλιο το τελευταιο ειναι πολυ καλο αλλα ακριβο για τα λεφτα του. Σταμπαρισα λιγο το citroen c2-c3 , που εχουν παραδοση στην ανεση και στα κρατηματα.. Ενοειτε οτι παω για καινουριο και μαλλον τις μετρητοις να ξεμπερδευω και να μου βγει πιο φθηνα και ισως κερδισω καμμια καλυτερη τιμη και κανενα εξτρα παραπανω..
    Περιμενω ομως πιο συγκεκριμενες προτασεις

  5. #5
    Το avatar του μέλους FODaki
    FODaki Guest
    εγω εχω c3 (η μαμα δλδ) ειμαι αρκετα ευχαριστημενη .. ειναι και ευρηχωρο
    αλλα αυτο που προτιμώ ειναι το mini cooper S σε ΡΟΖ!!!!!
    χιχιχιχιχι!!! το λατρευω αυτο το αμαξι!

  6. #6
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    το μινι κουπερ ειναι πανακριβο, παντος εισεπραξα καμια μια θετικη ψηφο για το c3

  7. #7
    Εγγραφή
    13-06-2005
    Περιοχή
    SKG++
    Μηνύματα
    153
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ
    Router
    9105++
    Απλά να επιβεβαιώσω τον Patentman: έχω citroen (saxo), μεγάλο λάθος. Έχει αρχίσει να βγάζει άσχετες και πολύ ακριβές βλάβες στα καλά καθούμενα. (80Μm, 7 χρονών). Και οι επίσημες αντιπροσωπείες & διανομείς (στην Θεσσαλονίκη τουλάχιστον) είναι κλέφτες μία προς μία. Και το αρχαίο Astra του πατέρα μου (260Μm, 13 χρονών) σωστό γαϊδούρι, η τελευταία βλάβη που έβγαλε τα τελευταία 2 χρόνια ήταν όταν ξεκόλλησε το καθρεφτάκι από το παρμπρίζ σε έναν κατσικόδρομο.

  8. #8
    Εγγραφή
    10-10-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    324
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    512/128
    ISP
    OTEnet
    Router
    USR 9108
    Patentman, μπορεις να γράψεις κάτι για Honda (ή/και για Mitsubishi) αν μπορείς? Θα με ενδιέφερε πολύ η άποψη σου μιας και τα ξέρεις από πρώτο χέρι.

  9. #9
    Το avatar του μέλους TheCondor
    TheCondor Guest
    Honda δεν σπανε δεν χαλανε, αλλα δεν στριβουν κιολας

  10. #10
    Εγγραφή
    26-06-2004
    Περιοχή
    Αθήνα-Ηλιούπολη
    Μηνύματα
    185
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    47000/4990
    ISP
    Vodafone
    Είχα πιάσει μια κουβέντα με οδηγό γερανού απο οδική βοήθεια.
    Τον ρώτησα λοιπόν με βάση την εμπειρία του ποια αυτοκίνητα μαζεύει από το δρόμο πιο συχνά και μου πε νο1 τα Γαλλικά!. Τα γιαπωνέζικα(αυθεντικά, όπως Toyota, suzuki, mitsubishi) τα είχε σε μεγάλη εκτίμηση όπως και τα hyundai.
    Από εκεί και πέρα είναι να μη σου τύχει προβληματικό αμάξι...
    Εγω πχ έχω ένα rover (που θεωρητικά είναι ζημιάρικο) αλλά μου έχει πάει καλά μόνο 3 ζημιές σε 8 χρόνια. Ότι λεφτά δεν έδωσα σε επισκευές όμως (σε σχέση με ένα γνωστό μου που το έχει χρυσοπληρώσει αντίστοιχο rover) θα τα δώσω μαζεμένα γιατί κάποιος λεχρίτης με τράκαρε παρκαρισμένο από πίσω και σηκώθηκε και έφυγε χωρίς να αφήσει κάποιο σημείωμα. Δυστυχώς το μόνο που είδανε ότι ήταν ένα θηριώδες τζιπ το οποίο μου άλλαξε τα φώτα....

  11. #11
    Εγγραφή
    05-06-2002
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    560
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΡΩΠΙΟΥ
    Router
    linksys WAG354
    Εγώ μόνο ένα πράγμα θα σου πω
    ΜΑΚΡΥΑ από PEUGEOT!

  12. #12
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Αυτοκίνητο;;;

    ΜΑΚΡΥΑ!!!

    Αν έχεις εξοχικό πάρε, για να πηγαίνεις εκεί. (κάνα μεταχειρισμένο με 1000€, ότ/αν χαλάσει, ΠΕΤΑ ΤΟ!)

    Σοβαρά παίδες, με εξαίρεση το να αγοράζει κάποιος τον πιο τελευταίο υπολογιστή, δεν υπάρχει μεγαλύτερο ΠΕΤΑΜΑ χρημάτων από το αυτοκίνητο.

    Πληρώνεις και για να κάθεται:
    Τέλος -> 100€
    Ασφάλεια -> 500€
    Φθορές πολυκαιρίας -> όσο πάει (λάστιχα, κολάρα, τσιμούχες, αμορτισέρ κλπ)

    Όταν το τσουλάς:
    Στην Αθήνα:
    30¢ το Km (μη γελάτε, 1km = 20' = 1/3lt = 30&#162 -> καλύτερα με ταξί!
    2€ η ώρα το parking (σιγά μη βρεις!)
    1,000€ η «ελαφριά» τράκα
    2,000€ έως πέταμα η βαρύτερες.

    Πάνω απ´όλα: ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!
    (μα πώς οδηγούμε σε αυτή τη χώρα, μα τι δρόμοι είναι αυτοί, μα τι ζώα έχουν το τιμόνι, μα γιατί ΔΕ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ Ο $%#%&* Ο ΜΠΡΟΣΤΙΝΟΣ κλπ κλπ κλπ).

    Αν πάρεις κάτι για μέσα στη πόλη γιατί ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ το χρειάζεσαι για να πας στη δουλειά σου (μήπως να μετακόμιζες ΚΟΝΤΥΝΟΤΕΡΑ στη δουλειά σου βγαίνει ΦΤΗΝΟΤΕΡΟ; ) Τότε πάρε κάνα smart, κάνα ποδήλατο, κάνα πατίνι, τα ΠΟΔΙΑ μια χαρά είναι.

    Αμάξι πάντως μη πάρεις. Θέλεις τα δικά μου; Δύο έχω αραγμένα και σκέφτομαι να τα βάλω φωτιά!
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  13. #13
    Εγγραφή
    16-11-2003
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Πρώτα από όλα να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Ο άνθρωπος ψάχνει για αυτοκίνητο έως 12000 Ευρώ και να είναι τουλάχιστον 1400 κυβικά. Τι του προτείνετε επομένως χίλια δυο άλλα αυτοκίνητα;

    Λοιπόν, θα πας στην παρακάτω ιστοσελίδα (autotriti.gr) πρώτα από όλα να δεις τι υπάρχει μέχρι τα 12000 Ευρώ και για πάνω από 1400 κυβικά (καλύτερα βάλε πάνω από 1300 κυβικά).
    http://www.autotriti.gr/auto/_NEA_MO...quick_AUTO.asp

    Δε θα βρεις και πολλά αυτοκίνητα. Τα μοντέλα είναι τα εξής:
    Chevrolet Aveo
    Fiat Punto
    Hyundai Accent
    Hyundai Getz
    Kia Rio
    (δεν αναφέρω καν τα Lada)
    Peugeot 206
    Seat Ibiza
    Seat Cordoba
    Suzuki Swift
    Volkswagen Fox

    Πάντως στα περισσότερα από τα παραπάνω αυτοκίνητα, κάτω από 12000 Ευρώ κοστίζουν μονάχα οι πιο φτωχές και 3θυρες εκδόσεις τους. Καταλαβαίνεις... Μονάχα χειρόφρενο και τασάκι στο βασικό εξοπλισμό, όπως έλεγε και η διαφήμιση.

    Αν αποφασίσεις να μείνεις σταθερός στις απόψεις σου και στα κριτήρια σου, τότε μια καλή επιλογή θα ήταν το Hyundai Getz.

  14. #14
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Θα συμφωνησο με τον vshadow οτι το Hyundai Getz ειναι μια καλη επιλογη και θα εξηγησω γιατι πιο πανω ειχα βαλει το "χμμ μπα".Ειναι τιμιο αυτοκινητακι, δεν ειναι οτι πιο σουπερ σε οδηγηση αλλα δεν θα τρεχεις στο συνεργειο μια για λαμπακια αεροσακου/abs/κινητηρα, δεν θα ρεταρει, δεν θα βαραινει το τιμονι,δεν θα καψει φλατζα (χωρις να υπαρχει λογος παντα), κτλ ,κτλ
    Ομως το "χμμ μπα" ειναι επειδη αμεσως σε εκοψα οτι θελεις κατι πιο "In". Ολο αυτο το C3 σου εχει κολησει... (καλα το C2 ξεχνα το τελειως...μπρρ τρομαζω)
    Το Yaris ξεχασα το οποιο δεν καιει τιποτα, απροβληματιστο (μονο λαδια θα αλλαζεις αν δεν το ξεχασεις και αυτο...).
    Το polo οχι οτι μπορει να συγκριθει σε αξιοπιστια με το Yaris kai Getz αλλα σαν μεσο ορο ερχεται το ιδιο και επειδη εγω βαζω πανω απο ολα τον μεσο ορο (δεν θα αγοραζα κατι μονο και μονο επειδη εχει φτηνα ανταλακτικα πχ) ετσι το κατατασω σαν καλη επιλογη μιας και θελεις το κατι "in" περισσοτερο.
    Ζυγισε τα, πηγαινε για test drive και αν δεν *δεις διαφορα σε οδηγηση τοτε παρε Yaris.
    Επιπλεον θα σου προτεινα να το παρεις σε 1000 και ας σερνεται (που λεει ο λογος) πολυ πιο λιγα εξοδα τον χρονο.

    Δυστυχως εχω οδηγησει τοσα και τοσα που πλεον μπορει να μου ξυνισει καποιο πανευκολα σε οδηγηση ακομα και αν δεν εχει τους διακοπτες παραθυρων εκει που τους εχει το αλλο και ειναι σωστο στην εργονομια, αλλα το αλλο δεν εχει καλη αισθηση στο τιμονι, αλλο δεν φρεναρει καλα κτλ.Απο Fiat panda (το παλιο) μεχρι BMW,Mercedes,Impreza 220Hp τα εχω οδηγησει και με ταξιδια μεσα.
    Ετσι εχω καταληξει οτι θα θυσιαζα πολλα μπροστα στην ποιοτητα οδηγησης και αυτα που προσφερει και θεωρω το Alfa Romeo 156 απολαυση να το οδηγας μιας και ειμαι και αγριογκαζακιας και ειναι αυτοκινητο που σου δινει κεφι να "πεταχτεις" στο ναυπλιο για καφε!

    * Εγω βλεπω αλλοι οχι, εξαρταται απο ποσα εχεις οδηγησει και ποσο σε ενοχλει κατι

    ΥΣ1. Αφου εχεις μετρητα μην κοιτας τις τιμες τιμοκαταλογου...αλλαζουν κατα πολυ οταν πεσει το "μαρουλι"

    ΥΣ2. Αν νομιζεις οτι φασκω-αντιφασκω δεν ειναι ετσι, απο αυτα που λεω για Getz,Yaris,Polo διαλεξε εσυ τι σου κανει.Επειδη η αγορα αυτοκινητου ειναι με βαση υποκειμενικα κριτηρια γι`αυτο απο την αρχη σου ειπα οτι θα σου πω μια-δυο λυσεις, ωστε να εχεις και εσυ επιλογη με δικα σου κριτηρια πανω σε αυτες.Τωρα αν ειμουν πωλητης θα μπορουσα να σε ψησω να παρεις και LADA !
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Patentman : 17-01-06 στις 02:02.

  15. #15
    Εγγραφή
    16-11-2003
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Πάντως αν δε σε ενδιαφέρουν τα χρήματα τόσο πολύ, δηλαδή αν μπορείς να φτάσεις και τα 14 με 15 χιλιάρικα Ευρώ, τότε θα σου πρότεινα ασυζητητί το Volkswagen Polo. Πριν από 3 μήνες έψαχνα για αμάξια στα 1400 κυβικά και τελικά κατέληξα σε αυτό. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Ειδικά μετά το στρώσιμο, το αμάξι είναι σχεδόν τέλειο. Τρομεροί χώροι, απίστευτο πάτημα στο δρόμο (ειδικά στη βροχή), σταθερό, αθόρυβο και άλλα πολλά. Το μόνο του κακό είναι ότι επειδή είναι βαρύ αυτοκίνητο, αν δεν το πάρεις με τους 100 ίππους αλλά με τους 75, δεν έχει τρομερή επιτάχυνση. Είχα καλομάθει με το Peugeot 106 που είχα και στην αρχή η επιτάχυνση του Polo μου είχε κακοφανεί. Άλλα αν το συνηθίσεις το γκάζι του και το συμπλέκτη του, τότε όλα καλά. ;-)

    Από κει και πέρα, τσέκαρε και το νέο Yaris που βγήκε πριν ένα μήνα, αλλά δε νομίζω ότι θα σου πολυαρέσει. Έχει πολύ μικρό χώρο αποσκευών και γενικώς μικρούς χώρους. Άσε που σε όσα παλιά Yaris έχω μπει και έχουν κλείσει πενταετία, τρίζανε σαν παλαβά. Σε κάθε λακούβα, νόμιζα ότι θα φύγει καμιά πόρτα. Λατρεύω την Toyota, αλλά θεωρώ το Yaris υπερεκτιμημένο αμάξι. Δεν ξέρω βέβαια το νέο Yaris τι λέει.

Σελ. 1 από 195 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση για αγορά νέου αυτοκινήτου.
    Από zardoz στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-11, 16:58
  2. Γνώμη για αγορά οθόνης....eizo?
    Από sem27gr στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-06, 22:53
  3. Γνωμη για αγορά οθόνης
    Από wishbone στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-06, 21:59
  4. Η γνώμη σας για αγορά hardware!
    Από LemonJelly στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-06, 02:37
  5. Γνωμη για αγορα ακουστικων 5+1
    Από lionheart-20 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-05, 17:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας