Σελ. 174 από 205 ΠρώτηΠρώτη ... 154164169172173174175176179184194 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.596-2.610 από 3074
  1. #2596
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωπα δεν ήξερα ότι τόσο βγαίνει το Tesla.. ασχέτως αν δεν θα έπαιρνα αμάξι που μπορεί πχ να κάνουν κρακ τα κάτω ψαλίδια μπροστά λόγο αστοχίας ή να μου ζητήσουν σε ζημιά της μπαταρίας όσο κάνει καινούργιο, είναι καλή η τιμή

    Το BZ4 της Toyota που η τιμή του είναι 50.920€, πόσο βγαίνει τελική?
    βγάλε περίπου €8000

    Ούτε εγώ θα το έπαιρνα το τεσλα αλλά τα €35.000 είναι λίγα και αν το πάρω με σκοπό να το πουλήσω στα 7 χρόνια δε ξέρω τί χασούρα θα έχει.
    Εχω διαβάσει ότι χάνουν πολύ γρήγορα την αξία τους και σίγουρα δεν είμαι ο μόνος που σκέφτομαι έτσι

    Να μου άρεσε λίγο ρε γαμώτο κάτι θα γινόταν αλλά για μένα δεν βλέπεται καθόλου.

    Θα ανοίξω το excel να δώ με τα φωτοβολταικά τί θα πληρώνω γιατί κάνω και λίγα χιλιόμετρα το χρόνο.

  2. #2597
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.193
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    βγάλε περίπου €8000

    Ούτε εγώ θα το έπαιρνα το τεσλα αλλά τα €35.000 είναι λίγα και αν το πάρω με σκοπό να το πουλήσω στα 7 χρόνια δε ξέρω τί χασούρα θα έχει.
    Εχω διαβάσει ότι χάνουν πολύ γρήγορα την αξία τους και σίγουρα δεν είμαι ο μόνος που σκέφτομαι έτσι

    Να μου άρεσε λίγο ρε γαμώτο κάτι θα γινόταν αλλά για μένα δεν βλέπεται καθόλου.

    Θα ανοίξω το excel να δώ με τα φωτοβολταικά τί θα πληρώνω γιατί κάνω και λίγα χιλιόμετρα το χρόνο.
    Κοίτα ούτε εμένα μου αρέσουν αυτά που βλέπω καθημερινά... δεν ξέρω και τα μοντέλα αλλά τα τελευταία χρόνια επειδή είμαι συνέχεια Αττική οδό κάθε μέρα, βλέπω 1-2 σίγουρα καθημερινά.

    Υπάρχει ένα όμως που δεν είναι αυτό το στυλ τετράγωνο κουτί όπως είναι όλα και το κυνήγαγα στην Εθνική μέχρι που ο τύπος το κατάλαβε και πάτησε και μην τον είδατε LOL...... μου άρεσε ο ποπός του γιατί είναι φαρδύ πολύ. πολύ όμορφο.. θα ψάξω να το βρω το μοντέλο..

    Edit: το βρήκα.. το Model S είναι αλλά είναι 1000 άλογα και κάνει 100000+.... νταξ λογικό να είναι το μόνο που μου αρέσει
    από όλα όσα έχει ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ είναι με σκούρα ταπετσαρία μέσα... όλα τα άλλα είναι πανηγύρια με λευκή ταπετσαρία .. νταξ...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  3. #2598
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.626
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Εβλεπα τιμες για skoda fabia 1.0 110ps,peugeot 208 1.2 100ps,toyota yaris κλπ,>22-23 χιλιαρικα,δεν παμε καλα,ζητανε τρελα λεφτα για κουβαδακια.Koιτουσα ενα Diesel εισαγωγης,tdci fiesta 85hp του 2019,αλλα το φοβηθηκα για γυρισμενα χιλιομετρα και μην πληρωνω αργοτερα τις ζημιες του,βεβαια μεσω γνωστου ηταν η προταση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DOU : 19-01-24 στις 13:17.

  4. #2599
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.193
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εβλεπα τιμες για skoda fabia 1.0 110ps,peugeot 208 1.2 100ps,toyota yaris κλπ,>22-23 χιλιαρικα,δεν παμε καλα,ζητανε τρελα λεφτα για κουβαδακια.Koιτουσα ενα Diesel εισαγωγης,tdci fiesta 85hp του 2019,αλλα το φοβηθηκα για γυρισμενα χιλιομετρα και μην πληρωνω αργοτερα τις ζημιες του,βεβαια μεσω γνωστου ηταν η προταση.
    Ναι έχουν ξεφύγει όλοι.. 20χιλ ζητάει η Hyundai για το i20 με τα 100 άλογα... νταξ.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #2600
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Δείτε τιμές από Tesla Γερμανίας σε μτχ με μεγάλη μπαταρία και με εγγύηση από την Tesla.

    https://www.tesla.com/de_DE/m3/order...ct=no#overview

    Είχε ένα την προηγούμενη εβδομάδα ακριβώς ίδιο σε γκρι στα 28

    Ελλάδα αυτήν την περίοδο υπάρχει πρόβλημα με τις επιδοτήσεις και είσαι τυχερός αν σε εγκρίνουν κλπ γιατί έχουν μειωθεί τα κονδύλια.

    Τα ηλεκτρικά συμφέρουν και χωρίς φ/β ειδικά τα τεσλα που χτυπάνε τρέλα χαμηλές καταναλώσεις. Ενδεικτικά με ένα κίτρινο τιμολόγιο στην ΔΕΗ μπορείς να εχεις πολύ μεγάλη εξοικονόμηση και ίσως να κανεις και πλήρη απόσβεση κάποτε. Με ΦΒ δεν το συζητώ αλλά θέλει πολύ καλό plan χωρητικότητας γιατί με ένα 5kw δεν κανεις δουλειά. Τα Tesla έχουν περίπου 70kw μπαταρία χρησιμοποιούμενη (κανονικά 80 + θεωρώ ότι κανένας δεν θα το πάει στο 0% ποτέ) άρα θες ένα ΦΒ τουλάχιστον 10kw για ένα τυπικό σπίτι με ένα ψυγείο, κουζίνα, πλυντήριο κλπ.

    - - - Updated - - -

    Επισης με ανοιχτές τις κάμερες καταγραφής καίνε περίπου 6% σε μια ημέρα που είναι ακραία πολύ. Όσον αφορά το κομμάτι της φόρτισης δεν είναι οι απώλειες γύρω στο 20% αλλά πολύ λιγότερες και θα έλεγα εκτός ενδιαφέροντος μετρήσεως. Απώλειες τάξης 20% βλέπεις όταν έχει πολύ κρύο έξω υπό του μηδέν και φορτίζεις με σουκο ( 3kw)

  6. #2601
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.193
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristostsilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δείτε τιμές από Tesla Γερμανίας σε μτχ με μεγάλη μπαταρία και με εγγύηση από την Tesla.

    https://www.tesla.com/de_DE/m3/order...ct=no#overview

    Είχε ένα την προηγούμενη εβδομάδα ακριβώς ίδιο σε γκρι στα 28

    Ελλάδα αυτήν την περίοδο υπάρχει πρόβλημα με τις επιδοτήσεις και είσαι τυχερός αν σε εγκρίνουν κλπ γιατί έχουν μειωθεί τα κονδύλια.

    Τα ηλεκτρικά συμφέρουν και χωρίς φ/β ειδικά τα τεσλα που χτυπάνε τρέλα χαμηλές καταναλώσεις. Ενδεικτικά με ένα κίτρινο τιμολόγιο στην ΔΕΗ μπορείς να εχεις πολύ μεγάλη εξοικονόμηση και ίσως να κανεις και πλήρη απόσβεση κάποτε. Με ΦΒ δεν το συζητώ αλλά θέλει πολύ καλό plan χωρητικότητας γιατί με ένα 5kw δεν κανεις δουλειά. Τα Tesla έχουν περίπου 70kw μπαταρία χρησιμοποιούμενη (κανονικά 80 + θεωρώ ότι κανένας δεν θα το πάει στο 0% ποτέ) άρα θες ένα ΦΒ τουλάχιστον 10kw για ένα τυπικό σπίτι με ένα ψυγείο, κουζίνα, πλυντήριο κλπ.
    Καλά δεν υπάρχει άνθρωπος που θα πάει να βάλει ξαφνικά Φ/Β για να φορτίζει το αυτοκίνητο.. πόσο μάλλον τόσα πολλά. Αν το βάλει θα το βάλει συνολικά για το σπίτι του οπότε θα πρέπει να μεγαλώσει πολύ η εγκατάσταση για να καλύψει σπίτι/αυτοκίνητο. Επίσης θα πρέπει να κάνει πολλάααααα χλμ για να ασχοληθεί με τη φόρτιση του αυτοκινήτου... δεν ξέρω έτσι το βλέπω εγώ.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #2602
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά δεν υπάρχει άνθρωπος που θα πάει να βάλει ξαφνικά Φ/Β για να φορτίζει το αυτοκίνητο.. πόσο μάλλον τόσα πολλά. Αν το βάλει θα το βάλει συνολικά για το σπίτι του οπότε θα πρέπει να μεγαλώσει πολύ η εγκατάσταση για να καλύψει σπίτι/αυτοκίνητο. Επίσης θα πρέπει να κάνει πολλάααααα χλμ για να ασχοληθεί με τη φόρτιση του αυτοκινήτου... δεν ξέρω έτσι το βλέπω εγώ.
    Προφανώς και βάζεις σε όλο το σπίτι. Επειδή ασχολούμαι με φβ Χρήστο ένα θα σου πω, αν δεν εχεις βάλει, βάλε χθες. Έχουν μειωθεί τόσο πολύ οι τιμές πάνελ αλλα και μπαταρίας αν θες (δεν θα έβαζα μπαταρία αν δεν μου την επιδοτούσαν). Τα inverter πάντα έκαναν 2κ για ένα τριφασικό καλό 10αρι. Από εκεί και πέρα τι θα σου πάρουν για την εγκατασταση κλπ. Είναι ένα πρόγραμμα που τρέχει τώρα το pv Stegi που αξίζει. Off topic βέβαια όλα αυτά αλλά θα χαρώ να σε βοηθήσω σε οτιδήποτε παρεμφερές αν γνωρίζω

    Χιλιομετρικά τώρα τα τεσλα στο πολύ περίπου, αν θυμάμαι καλά με τους υπολογισμούς που είχα κάνει πέρυσι πρέπει να κανεις 20κ χιλιόμετρα τον χρόνο για να κανεις απόσβεση σε 8 με 10 χρόνια με ΦΒ χωρίς να βάζω μέσα το κόστος του ΦΒ σταθμού αφού εκεί γλιτώνεις και από το σπίτι αλλά εχεις επιδοτηθεί και τουλάχιστον 45%

  8. #2603
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.193
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristostsilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς και βάζεις σε όλο το σπίτι. Επειδή ασχολούμαι με φβ Χρήστο ένα θα σου πω, αν δεν εχεις βάλει, βάλε χθες. Έχουν μειωθεί τόσο πολύ οι τιμές πάνελ αλλα και μπαταρίας αν θες (δεν θα έβαζα μπαταρία αν δεν μου την επιδοτούσαν). Τα inverter πάντα έκαναν 2κ για ένα τριφασικό καλό 10αρι. Από εκεί και πέρα τι θα σου πάρουν για την εγκατασταση κλπ. Είναι ένα πρόγραμμα που τρέχει τώρα το pv Stegi που αξίζει. Off topic βέβαια όλα αυτά αλλά θα χαρώ να σε βοηθήσω σε οτιδήποτε παρεμφερές αν γνωρίζω

    Χιλιομετρικά τώρα τα τεσλα στο πολύ περίπου, αν θυμάμαι καλά με τους υπολογισμούς που είχα κάνει πέρυσι πρέπει να κανεις 20κ χιλιόμετρα τον χρόνο για να κανεις απόσβεση σε 8 με 10 χρόνια με ΦΒ χωρίς να βάζω μέσα το κόστος του ΦΒ σταθμού αφού εκεί γλιτώνεις και από το σπίτι αλλά εχεις επιδοτηθεί και τουλάχιστον 45%
    Με ενοίκιο είμαι ... ούτε 2 πανελ που έχω και ένα inverter δεν τα έβαλα ποτέ γιατί δεν με άφησαν στην πολυκατοικία.. άστο....ούτε στο πατρικό στον μπαμπά μπορώ να βάλω που είναι δικό μας σπίτι σε πολυκατοικία με 22 διαμερίσματα.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #2604
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με ενοίκιο είμαι ... ούτε 2 πανελ που έχω και ένα inverter δεν τα έβαλα ποτέ γιατί δεν με άφησαν στην πολυκατοικία.. άστο....ούτε στο πατρικό στον μπαμπά μπορώ να βάλω που είναι δικό μας σπίτι σε πολυκατοικία με 22 διαμερίσματα.
    Καταλαβαίνω απόλυτα, το θέμα της πολυκατοικίας είναι υπαρκτό και δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις και κάτι. Πάντως μπήκα τώρα στο tesla.com και έτρεξα πάλι τον υπολογιστή τους με τις default παραμέτρους (20k χιλιόμετρα τον χρόνο σε ηλεκτρικό vs εσωτερικής καύσης με κατανάλωση περίπου 7,5l και του έβαλα κόστος 0,10€ την kwh και μου βγάζει εξοικονόμηση 12.500€ στην 5ετια αρα στα 10 χρόνια 25κ. not bad. Την kwh την έβαλα 10 λεπτα γιατί και με φβ συνεχίζεις και πληρώνεις πάγια όπως αδμηε και λοιπά κουραφέξαλα και κάπου εκεί, μην σου πω και λιγότερο είναι το κόστος, αν φορτίζεις πρωι με ήλιο και δεν τραβάς απο το δίκτυο πχ αυτά τα γλιτώνεις.)

    - - - Updated - - -

    διόρθωση 6,40 litre η κατανάλωση είχε ο υπολογιστής τους

    - - - Updated - - -

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Καταγραφή.JPG 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  56,9 KB 
ID: 253407

    ακόμα και χωρίς ΦΒ κάνεις εξοικονόμηση πάντως
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xristostsilis : 19-01-24 στις 14:37.

  10. #2605
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.193
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristostsilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλαβαίνω απόλυτα, το θέμα της πολυκατοικίας είναι υπαρκτό και δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις και κάτι. Πάντως μπήκα τώρα στο tesla.com και έτρεξα πάλι τον υπολογιστή τους με τις default παραμέτρους (20k χιλιόμετρα τον χρόνο σε ηλεκτρικό vs εσωτερικής καύσης με κατανάλωση περίπου 7,5l και του έβαλα κόστος 0,10€ την kwh και μου βγάζει εξοικονόμηση 12.500€ στην 5ετια αρα στα 10 χρόνια 25κ. not bad. Την kwh την έβαλα 10 λεπτα γιατί και με φβ συνεχίζεις και πληρώνεις πάγια όπως αδμηε και λοιπά κουραφέξαλα και κάπου εκεί, μην σου πω και λιγότερο είναι το κόστος.)

    - - - Updated - - -

    διόρθωση 6,40 litre η κατανάλωση είχε ο υπολογιστής τους

    - - - Updated - - -

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Καταγραφή.JPG 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  56,9 KB 
ID: 253407

    ακόμα και χωρίς ΦΒ κάνεις εξοικονόμηση πάντως
    Που το βρήκες αυτό? δεν το βρίσκω το link...

    Όπως και να έχει με υπολογισμό ακριβώς τα μισά λόγο αερίου θα είναι στα 10 χρόνια 12.500 το κέρδος, αν δεν έχεις όμως πάνελ δικά σου ή δεν μπορείς να βάλεις (εκ των πραγμάτων σε μια ταράτσα με 4 διαμερίσματα είναι αδύνατο πχ να βάλουν και τα 4 διαμερίσματα πάνελ και να κερδίζουν. Ωραία τα πάνελ κλπ αλλά για μονοκατοικίες μόνο) τότε παίζει να χάνεις κιόλας με το ηλεκτρικό.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #2606
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που το βρήκες αυτό? δεν το βρίσκω το link...
    1) επιλέγεις το μοντέλο που σε ενδιαφέρει πχ εδώ https://www.tesla.com/el_gr/modely/design#overview
    2)Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Καταγραφή.JPG 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  46,0 KB 
ID: 253408
    3)περιηγήσου στις καρτέλες Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Καταγραφή1.JPG 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  62,5 KB 
ID: 253409

    Για αέριο δεν ξέρω τι παίζει. Το ηλεκτρικό εμένα μου αρέσει κιόλας λόγω regenerative braking πχ οταν κατεβαίνει απο βουνό δεν πατάς φρένα και δεν ταλαιπωρείς τακάκια κλπ και είναι πολύ όμορφα στο φρενάρισμα τους. Και το κυριότερο μπορείς να ανάβεις την αντλία θερμότητας ακόμα και παρκαρισμένος ενώ περιμένεις στο αμάξι (καλοκαίρι θύμαμαι κάτι κουνούπια στο ταπεινό opel μου να με έχουν γαζώσει επειδή είχα ανοιχτό παράθυρο). Γενικά δεν παίρνεις ηλεκτρικό με σκοπό την εξοικονόμηση, αλλά περισσότερο για τα καλούδια που σου κάνουν την οδήγηση (αλλά και την εμπειρία) λίγο καλύτερη. Ολα τα ηλεκτρικά δεν είναι ίδια βέβαια αλλά σίγουρα θα βρεθεί κάποιος να σου πει "ε σιγά άσε αναμένη την μηχανή να έχεις το ac ανοιχτό" ή και άλλα πολλά παρεμφερή. Γενικά κάποιοι δεν αλλάζουν άποψη, εγώ λόγω των σπουδών μου ως ηλεκτρολόγος τα συμπαθώ λίγο παραπάνω και ίσως είμαι biased. Σιχάθηκα πάντως να βλέπω οθόνες με navigations που να κολλάνε ενώ το αμάξι κάνει 50+ ή να μην είναι ενημερωμένοι οι χάρτες κλπ. Κάτι άλλα αμάξια (ακόμα και ηλεκτρικά) δεν έχουν καν OTA updates. Θα μου πεις σιγά τι θα μου προσφέρει το update, ένα θα σου πω, η tesla πριν 1 μήνα έβαλε high resolution park assist με τεχνητή νοημοσύνη για visualization ενώ πριν κάτι χρόνια ενεργοποίησε την λειτουργεία περιφρούρισης αυτοκινήτου μέσω των καμερών που εφαρμόζουν πάλι AI για σωστές ειδοποιήσεις σου στο smartphone μόνο όταν πρέπει αλλά και συνεχή καταγραφή συμβάντων. Αν αύριο χρειαστεί κάτι μεγάλο και μπορεί να δωθεί μέσω ενημέρωσης θα το βγάλει, ενώ ένα ICE χωρίς OTA και με κουμπιά που μελλοντικά θα είναι Obsolete (δες παρουσίαση steve jobs περί iphone 2g) θα είναι πάντα ίδια.

    - - - Updated - - -

    Χρήστο το model s που έγραψες παραπάνω απο Γερμανία μτχ παίζει και σε τέτοιες τιμές:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Καταγραφή.JPG 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  109,7 KB 
ID: 253410

  12. #2607
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.193
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristostsilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) επιλέγεις το μοντέλο που σε ενδιαφέρει πχ εδώ https://www.tesla.com/el_gr/modely/design#overview
    2)Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Καταγραφή.JPG 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  46,0 KB 
ID: 253408
    3)περιηγήσου στις καρτέλες Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Καταγραφή1.JPG 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  62,5 KB 
ID: 253409

    Για αέριο δεν ξέρω τι παίζει. Το ηλεκτρικό εμένα μου αρέσει κιόλας λόγω regenerative braking πχ οταν κατεβαίνει απο βουνό δεν πατάς φρένα και δεν ταλαιπωρείς τακάκια κλπ και είναι πολύ όμορφα στο φρενάρισμα τους. Και το κυριότερο μπορείς να ανάβεις την αντλία θερμότητας ακόμα και παρκαρισμένος ενώ περιμένεις στο αμάξι (καλοκαίρι θύμαμαι κάτι κουνούπια στο ταπεινό opel μου να με έχουν γαζώσει επειδή είχα ανοιχτό παράθυρο). Γενικά δεν παίρνεις ηλεκτρικό με σκοπό την εξοικονόμηση, αλλά περισσότερο για τα καλούδια που σου κάνουν την οδήγηση (αλλά και την εμπειρία) λίγο καλύτερη. Ολα τα ηλεκτρικά δεν είναι ίδια βέβαια αλλά σίγουρα θα βρεθεί κάποιος να σου πει "ε σιγά άσε αναμένη την μηχανή να έχεις το ac ανοιχτό" ή και άλλα πολλά παρεμφερή. Γενικά κάποιοι δεν αλλάζουν άποψη, εγώ λόγω των σπουδών μου ως ηλεκτρολόγος τα συμπαθώ λίγο παραπάνω και ίσως είμαι biased. Σιχάθηκα πάντως να βλέπω οθόνες με navigations που να κολλάνε ενώ το αμάξι κάνει 50+ ή να μην είναι ενημερωμένοι οι χάρτες κλπ. Κάτι άλλα αμάξια (ακόμα και ηλεκτρικά) δεν έχουν καν OTA updates. Θα μου πεις σιγά τι θα μου προσφέρει το update, ένα θα σου πω, η tesla πριν 1 μήνα έβαλε high resolution park assist με τεχνητή νοημοσύνη για visualization ενώ πριν κάτι χρόνια ενεργοποίησε την λειτουργεία περιφρούρισης αυτοκινήτου μέσω των καμερών που εφαρμόζουν πάλι AI για σωστές ειδοποιήσεις σου στο smartphone μόνο όταν πρέπει αλλά και συνεχή καταγραφή συμβάντων. Αν αύριο χρειαστεί κάτι μεγάλο και μπορεί να δωθεί μέσω ενημέρωσης θα το βγάλει, ενώ ένα ICE χωρίς OTA και με κουμπιά που μελλοντικά θα είναι Obsolete (δες παρουσίαση steve jobs περί iphone 2g) θα είναι πάντα ίδια.

    - - - Updated - - -

    Χρήστο το model s που έγραψες παραπάνω απο Γερμανία μτχ παίζει και σε τέτοιες τιμές:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Καταγραφή.JPG 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  109,7 KB 
ID: 253410
    Ωραίο το Deep Blue

    Όσο για τον υπολογισμό ήμουν large, έβαλα για 10000 χλμ το χρόνο με τιμή βενζίνης 1.6€ με κόστος ηλεκτρικής ενέργειας 0.2 αλλά στην κατανάλωση έβαλα 4lt... δηλαδή αν με βενζίνη καίω 7lt τότε κανονικά με αέριο θα καίω 3.5 σε αξία βενζίνης (οκ έβαλα 4 γιατί δεν παίρνει δεκαδικό), οπότε κερδίζω 500€ το χρόνο.

    Άρα θα αποσβέσω την αγορά Tesla των 50000€ σε 166 χρόνια

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  tesla.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  85,0 KB 
ID: 253412

    Edit: OK σε 158 χρόνια η απόσβεση αν βάλω 2000€ γιατί είμαι large για το καλό κιτ του αερίου......

    - - - Updated - - -

    Για να είμαι τίμιος.. η κουβέντα γίνεται αν αξίζει κάποιος να πάρει ηλεκτρικό ή αυτό που λέω εγώ βενζινοκίνητο με αέριο οπότε είναι λάθος ο υπολογισμός μου...
    Αν πχ κάποιος έπαιρνε τώρα το Corolla θα έδινε 30 πες άρα η διαφορά είναι 20χιλ οπότε θα το αποσβέσεις σε 66 μόνο χρόνια άντε 60 χρόνια με το κιτ αερίου.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  13. #2608
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristostsilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά δεν παίρνεις ηλεκτρικό με σκοπό την εξοικονόμηση, αλλά περισσότερο για τα καλούδια που σου κάνουν την οδήγηση (αλλά και την εμπειρία) λίγο καλύτερη.
    Με σχεδόν 2 τόνους αμάξι δε ξέρω πόσο ωραία οδήγηση κάνεις πέρα απο τις ευθείες.
    Δεν το έχω οδηγήσει βέβαια για να είμαι σίγουρος αλλά φοβάμαι ότι δε μπορεί να συγκριθεί με ένα hatchback των <1400κιλών.

    Τα ΟΤΑ updates καλοδεχούμενα αλλά μόνο όποτε θέλω εγώ.

  14. #2609
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με σχεδόν 2 τόνους αμάξι δε ξέρω πόσο ωραία οδήγηση κάνεις πέρα απο τις ευθείες.
    Δεν το έχω οδηγήσει βέβαια για να είμαι σίγουρος αλλά φοβάμαι ότι δε μπορεί να συγκριθεί με ένα hatchback των <1400κιλών.
    Αψογη οδηγηση σε ολα τα ηλεκτρικα. Αθορυβα, χωρις κραδασμους απο τη μηχανη. Άλλο επίπεδο.
    Κανένα πρόβλημα με το βάρος, δεν το καταλαβαινεις.
    Οι επιδόσεις τους είναι εξαιρετικές.
    Δες review videos εαν σε ενδιαφερει.
    Εδω πχ το Volvo EX30 εχει 0-100 σε 5,7 sec στην πιο φθηνη του εκδοση, 5,3 sec στη μεσαια και 3,6 στην τετρακινητη.
    Πόσα λεφτα θες για να παρεις θερμικό με 3,6 sec 0-100 ξερεις;

  15. #2610
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.169
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Όπως σε όλα τα αυτοκίνητα υπάρχουν μοντέλα που έχουν body roll. Και υπάρχουν και αυτά που έχουν σπορ στήσιμο.

    Tesla, ή ακόμα και e-golf έχουν εντελώς σπορ χαρακτήρα.

    Ότι είπε ο ariadgr.

Σελ. 174 από 205 ΠρώτηΠρώτη ... 154164169172173174175176179184194 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση για αγορά νέου αυτοκινήτου.
    Από zardoz στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-11, 16:58
  2. Γνώμη για αγορά οθόνης....eizo?
    Από sem27gr στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-06, 22:53
  3. Γνωμη για αγορά οθόνης
    Από wishbone στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-06, 21:59
  4. Η γνώμη σας για αγορά hardware!
    Από LemonJelly στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-06, 02:37
  5. Γνωμη για αγορα ακουστικων 5+1
    Από lionheart-20 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-05, 17:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας