Σελ. 168 από 205 ΠρώτηΠρώτη ... 148158163166167168169170173178188 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.506-2.520 από 3074
  1. #2506
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.625
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Εσυ λες για 5000 λάδι στο μπάρμπα-Καρινα,εδώ κάποιοι με το που παίρνουν νέο αμάξι,αλλάζουν τα εργοστασιακά λάδια επειδή φοβούνται ότι τους έβαλαν μάπα από το εργοστάσιο.

    Αυτό με τις τιμές σε μεταχειρισμένα χρεπια ισχύει,όχι μόνο από μαντραδες αλλά και από ιδιώτες,δυστυχώς έχει χαλάσει όλη η αγορά.

  2. #2507
    Εγγραφή
    14-03-2004
    Μηνύματα
    317
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Εδώ μανίτσες μου στο Αμέρικα 3000 miles rule στα 5000 Km δικά μας θα κολλήσουμε ?

    DOU δεν ξέρει το εργοστάσιο απο λάδια (αλλά εμεις ξέρουμε πάντα καλύτερα)

  3. #2508
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.182
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Βρε γατακια να φύγουν τα ρινισματα στα 1α λάδια για αυτό το κάνουν. Μην γελάτε ήμουν στο κολλητό και έσκασε τύπος με Corolla υβριδική στις ζελατίνες γιατί μόλις το είχε παραλάβει από την Toyota και λέει στο Φάνη "άλλαξε λάδια τώρα να φύγουν τα ρινισματα", οκ γέλασα με την ψυχη μου. Εννοείται τον έδιωξε με τις κλωτσιές και άκουσε και τα καντήλια του
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #2509
    Εγγραφή
    14-03-2004
    Μηνύματα
    317
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Γελάμε αλλά ξεχνάς τα χρόνια σου (και τα δικά μου) τότε έτσι κάναμε, αλλαγή λαδιών να φύγουν τα ρινισματα...

  5. #2510
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.169
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Ακόμα κάνεις αλλαγή λαδιών για τον ίδιο λόγο. Τα πρώτα λάδια στις μοτοσυκλέτες πχ θέλουν αλλαγή στα πρώτα 600 μίλια για να φύγουν τα όποια ρινίσματα (αν υπάρχουν).

    Έχω δεί με τα μάτια μου λάδι να έχει αφήσει ρινίσματα στη βίδα του κάρτερ (που έχει μαγνήτη γι αυτόν ακριβώς το λόγο).

    Σε αυτοκίνητα λόγω χαμηλότερων συμπιέσεων δε θα αγχωνόμουν τόσο πολύ, αλλά το πρώτο σέρβις αυτό το σκοπό έχει.

  6. #2511
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.182
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα κάνεις αλλαγή λαδιών για τον ίδιο λόγο. Τα πρώτα λάδια στις μοτοσυκλέτες πχ θέλουν αλλαγή στα πρώτα 600 μίλια για να φύγουν τα όποια ρινίσματα (αν υπάρχουν).

    Έχω δεί με τα μάτια μου λάδι να έχει αφήσει ρινίσματα στη βίδα του κάρτερ (που έχει μαγνήτη γι αυτόν ακριβώς το λόγο).

    Σε αυτοκίνητα λόγω χαμηλότερων συμπιέσεων δε θα αγχωνόμουν τόσο πολύ, αλλά το πρώτο σέρβις αυτό το σκοπό έχει.
    Έχεις δει πως γίνονται τα μοτέρ ποια? Που κόβονται τα μισά εξαρτήματα με laser και τα υπόλοιπα με πρέσα. Τα πλένουν και ρομποτ κάνουν τη συναρμολόγηση.
    Πριν 20 χρόνια ναι μπορεί κάτι να έμενε αλλά όχι πια. Βέβαια δεν χάνεις και τίποτα αλλά δεν πας συνεργείο σε 1000-1500χλμ για πραγματική αλλαγή λαδιών αλλά για συνολική εικόνα του αυτοκινήτου από την αντιπροσωπεία κυρίως από κάτω. Ψιλοσφιγγονται κάποια σημεία προληπτικά κλπ.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #2512
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσυ λες για 5000 λάδι στο μπάρμπα-Καρινα,εδώ κάποιοι με το που παίρνουν νέο αμάξι,αλλάζουν τα εργοστασιακά λάδια επειδή φοβούνται ότι τους έβαλαν μάπα από το εργοστάσιο.

    Αυτό με τις τιμές σε μεταχειρισμένα χρεπια ισχύει,όχι μόνο από μαντραδες αλλά και από ιδιώτες,δυστυχώς έχει χαλάσει όλη η αγορά.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ μανίτσες μου στο Αμέρικα 3000 miles rule στα 5000 Km δικά μας θα κολλήσουμε ?

    DOU δεν ξέρει το εργοστάσιο απο λάδια (αλλά εμεις ξέρουμε πάντα καλύτερα)
    Δεν ειναι θεμα αν ξερεις ή οχι καλυτερα.

    Οι παπατζες ομως των Γερμανων για lifetime λαδια ή οτι μπορεις το πρωτο σερβις να το κανεις λχ σε 2 χρονια γιατι ειναι lifetime το λαδι, ασε εσυ μεσα τα πρωτα λαδια ενος αστρωτου κινητηρα που εχει βγει απο το εργοστασιο και θα εχει ολες τις πρωτες τριβες και ρινισματα να γυριζουν εκει μεσα για 15.000-30.000 χλμ.
    Προσωπικα παντα σε καθε καινουριο αμαξι εκανα αλλαγη λαδιων στα 3.000 χλμ μετα τα ρονταρισμα/στρωσιμο με καθαρο φιλτρο και ποιοτικα λαδια που αγοραζα εγω. Βαζεις ενα καλο λαδι και φιλτρο, και 10 ευρω σε καποιον να σου τα αλλαξει και πραγματικα τα αμαξια δεν κανουν κιχ και δεν καινε λαδια μετα ουτε εχουν αναιτιες τριβες και επικαθησεις.

    Αν κανεις μετα και τα σερβις σου στην ωρα τους με καλα ποιοτικα λαδια που αγοραζεις κατα προτιμηση εσυ (λχ Mobil 1 ESP formula) και περιοδικα βαζεις και ενα καλο αντιτριβικο προσθετο ή καθαριστικο (λχ Liqui Moly), ο κινητηρας ειναι σαν παιδι ακομα και υστερα απο 10+ χρονια.

    45-50 ευρω για λαδια/φιλτρο και 10 ευρω εργασια δεν ειναι τιποτα 60 ευρω μια φορα απαξ για να δωσεις την καλυτερη εναρξη ζωης στον κινητηρα σου για την μακροβιωτητα του. Εκτος και αν δεν σε νοιαζει ή αλλαζεις αμαξι καθε 5 χρονια ή ειναι λιζινγκ ή εισαι χυμα και σκιστης.

    Εχω φιλο ο οποιος με το που πηρε το Honda Civic το πρωτο νεο μοντελο που ειχε βγαλει το 2000 φευγα το εσκιζε με το καλημερα πορωμενος με τον 1,8 και μαλιστα σχεδον παντα του δουλευε ψηλοστροφα μαξ μεχρι 4η γιατι γουσταρε να ακουει το μοτερ και να ροπιαζει συνεχεια. Η 5η και η 6η ελεγε ειναι overdrive ταχυτητες μονο για τιποτα μεγαλους ανοιχτους ευθειους αμερικανικους δρομους.
    Αποτελεσμα? Το αμαξι απο τον πρωτο χρονο και μεχρι που το πουλησε 10 χρονια μετα εκαιγε για πλακα 2+ λιτρα πριν κανει φτασει η ωρα του σερβις. Ειχε τυχει σε ταξιδι να αναψει σημα λαδιου ειχε μεινει με τιποτα μεσα. Και παντα οπου πηγαινε κουβαλαγε μαζι 1-2 λιτρα λαδι καβα. Αλλα εβριζε τη Honda οτι βγαζει χρεπια που καινε. Ενω εφταιγε ξεκαθαρα εκεινος που δεν το εστρωσε σωστα και το εσκιζε.
    Οτι και να λεμε και τεχνητη νοημοσυνη να φτιαξει το μοτερ αν δεν στρωθει σωστα και το σκιζεις οι τριβες θα κανουν παρτι και θα σκισουν τα μεταλλα και θα καταπινει λαδι σαν τρελο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sebu : 05-01-24 στις 17:38.

  8. #2513
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.625
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Αυτά προέκυψαν τα τελευταία χρόνια,που πχ σου λέει 20.000 η στα 2 ετη,ότι έρθει πρώτο από τα δύο,με longlife λάδια.Το έκανε η Ford,το έκανε το Vag και άλλοι προφανώς.Δεν το έχω τηρήσει πότε αυτό,δεν μου κάθεται καλά.

    Απλά πρέπει να βρεθεί μια ισορροπία,ούτε μπορείς να αφήσεις το αμάξι,οποιοδήποτε αμάξι,ας είναι και τελευταίας τεχνολογίας,με το ίδιο λάδι 20.000 χιλιόμετρα,επειδή αυτό προτείνει ο κατασκευαστής,ούτε όμως να υπερβάλεις αλλάζοντας στο χρόνο 2 φορές τα λάδια στις 5.000.

    Γι'αυτό έχει επικρατήσει στα συνεργεία,άτυπα,το στις 7.500 αλλαγή λαδιών και στις 15.000 full service,άλλαξα πρόσφατα λάδι σε 1.0 ecoboost,έβαλα liquy moly 5 λίτρα μαζί με το φίλτρο λαδιού,το πλήρωσα κάτι παραπάνω,αλλά είναι τοπ.

    Ωστόσο ποτέ δεν άλλαξα τα λάδια από το εργοστάσιο σε νέο αμάξι στις 3-4-5 χιλιάδες,δεν υπάρχει επίσημη οδηγία για κάτι τέτοιο πουθενά,αν θες να το κάνεις πριν το πρώτο σερβίς και μετά το στρώσιμο,οκευ,δεν είναι κάτι κακό να γίνει φυσικά,απλώς δεν το θεωρώ απαραίτητο,δεν το έκανα και αν πάλι πάρω νέο αμάξι δεν θα τα αλλάξω τα εργοστασιακά λάδια,στην ώρα που προβλέπεται.

  9. #2514
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά προέκυψαν τα τελευταία χρόνια,που πχ σου λέει 20.000 η στα 2 ετη,ότι έρθει πρώτο από τα δύο,με longlife λάδια.Το έκανε η Ford,το έκανε το Vag και άλλοι προφανώς.Δεν το έχω τηρήσει πότε αυτό,δεν μου κάθεται καλά.

    Απλά πρέπει να βρεθεί μια ισορροπία,ούτε μπορείς να αφήσεις το αμάξι,οποιοδήποτε αμάξι,ας είναι και τελευταίας τεχνολογίας,με το ίδιο λάδι 20.000 χιλιόμετρα,επειδή αυτό προτείνει ο κατασκευαστής,ούτε όμως να υπερβάλεις αλλάζοντας στο χρόνο 2 φορές τα λάδια στις 5.000.

    Γι'αυτό έχει επικρατήσει στα συνεργεία,άτυπα,το στις 7.500 αλλαγή λαδιών και στις 15.000 full service,άλλαξα πρόσφατα λάδι σε 1.0 ecoboost,έβαλα liquy moly 5 λίτρα μαζί με το φίλτρο λαδιού,το πλήρωσα κάτι παραπάνω,αλλά είναι τοπ.

    Ωστόσο ποτέ δεν άλλαξα τα λάδια από το εργοστάσιο σε νέο αμάξι στις 3-4-5 χιλιάδες,δεν υπάρχει επίσημη οδηγία για κάτι τέτοιο πουθενά,αν θες να το κάνεις πριν το πρώτο σερβίς και μετά το στρώσιμο,οκευ,δεν είναι κάτι κακό να γίνει φυσικά,απλώς δεν το θεωρώ απαραίτητο,δεν το έκανα και αν πάλι πάρω νέο αμάξι δεν θα τα αλλάξω τα εργοστασιακά λάδια,στην ώρα που προβλέπεται.
    Το τελευταια χρονια ειναι απο πριν το 2010 για το VAG τουλαχιστον οποτε 13+ χρονια δεν το λες και τελευταια
    Οπως και να εχει και εμενα μου φαινεται παραλογο το long life υπο το πρισμα αστο 2 χρονια μεχρι ο αισθητηρας του αυτοκινητου να πει παμε σερβις (τα VAG εχουν μετρητη reverse countdown ημερων που λαμβανει διαφορα στοιχεια υποψη και σιγουρα και δεδομενα με καποιο τροπο απο το καρτερ μαλλον).
    Θεωρω πιο φυσιολογικο κατι once per year ή εστω καθε 10.000-15.000 χλμ αναλογως τι οδηγηση κανεις και ποσα χλμ εκτος και αν δεν κινεισαι πολυ οποτε στο 12μηνο κανεις κατω απο 7-8.000 εκει το παω συνηθως μεχρι το 15-18 μηνο.
    Παντως ακομα και αν δεν κινεισαι τα λαδια μεσα γινονται λασπη, οποτε διαφωνω και με αυτους που λενε κινω το αμαξι 500-1.000 χλμ το χρονο αλλαζω λαδια καθε 5+ χρονια γιατι δεν εχουν παθει κατι.

    Το λαδι οπως και τα λαστιχα ειναι ζωντανοι οργανισμοι. Προσωπικα λαδι μετα το πρωτο στρωσιμο αλλαζω, οπως ειπα ειναι μικρο το κοστος για να εχω εστω και την ψυχικη ηρεμια και γαληνη οτι κυκλοφορει φρεσκο λαδι στο μοτερ μετα το πρωτο στρωσιμο και τις πρωτες γερες τριβες του μοτερ. Αλλωστε αν το μοτερ δεν ειχε θεμα και δεν ειχε αυξημενες τριβες μεταλλων το πρωτο διαστημα δεν θα προτειναν σχεδον ολοι οι κατασκευαστες στρωσιμο και ρονταρισμα τα πρωτα 2.000-3.000 χλμ. Προφανως επομενως τα μεταλλα πρεπει να τριφτουν και να κατσουν σωστα και σε κανονικες συνθηκες λειτουργιας και θερμοκρασιας για καποιο χ διαστημα χρησης πριν αρχισει το ξεσκισμα του αυτοκινητου. Αρα αυτο το διαστημα στρωσιματος ολο και καποια υποπροιοντα τριβης και ρινισματων θα παραξει τα οποια απο το να μενουν και να μπουκωνουν το φιλτρο ή να κυκλοφορουν με το λαδι παντου, ας παρουν δρομο απο το καρτερ μια ωρα νωριτερα.
    Αποψη μου δεν ειμαι μηχανικος.

    Θα μου πεις οι περισσοτεροι δεν αλλαζουν καν υγρα στο ψυγειο οποτε τα λαδια πρεπει να ειναι ευχαριστημενα.

  10. #2515
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.625
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Αυτό που γράφεις ότι δεν έφτασε κάποιος τα χιλιόμετρα,οπότε έχω λίγα,το λάδι δεν έχει πάθει κάτι κλπ,πέρυσι έτυχε να έχει το αμάξι 4.500 μόλις για 1 χρόνο,τα άλλαξα κανονικά,θα μπορούσα να το παρατείνω 3-4 μήνες επειδή ήταν ακόμη "φρέσκα" και αδουλευτα.

    Γι'αυτό θα πάρουμε ηλεκτρικά,να μην έχουμε να ασχολούμαστε με λάδια,φλατζες,φίλτρα και ρινίσματα,στρωσιματα,μόνο μια συντήρηση τη μπαταρία για να κρατήσει.

    Ο καθένας κάνει ότι πιστεύει,οι κατασκευαστές προτείνουν μια συντήρηση,ο εκάστοτε μάστορας μπορεί να σου προτείνει άλλο πρόγραμμα συντήρησης,οπότε επιλέγεις ποιον δρόμο θα ακολουθείς και στις δύο περιπτώσεις,το κέρδος του κοιτάνε αυτοί,το αυτοκίνητο εμείς αποφασίζουμε πως το συντηρούμε.

    Το καρίνα μπορεί ο παππούς να το έβαζε επώνυμο λάδι,γνήσια ανταλλακτικά,μέχρι τα πρώτα 15 χρόνια και να γουσταρε να το πληρώνει,εδώ βλέπουμε άλλους με αυτοκίνητα 10ετιας και να τα έχουν ρδελομπου γιατί δεν θέλουν να βάλουν το χέρι στην τσέπη,έχω δει αμάξι με αβαφτο προφυλακτήρα,με άλλο χρώμα πόρτα,με ξεχαρβαλωμενα φλας,να βάζουν ζελοτειπ σε σπασμένα φανάρια η καθρέπτες.

    Carrina,Ascona,Datsun,1ης γενιάς Golf,Cordoba,Lancia Ypsilon,Saab-9,ακόμη κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά,μουσείο θα γίνουμε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DOU : 05-01-24 στις 18:59.

  11. #2516
    Εγγραφή
    14-03-2004
    Μηνύματα
    317
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Πάνω κάτω όλοι λέμε το ίδιο, παραδέχομαι οτι στην μηχανή τα άλλαξα νωρίς μετά το στρώσιμο, σε καινούριο αμάξι δεν το εχω κάνει ποτέ. Κρατάω ομως τον κανόνα κάθε χρόνο αλλαγή ανεξάρτητα Km (και ας λένε 20Km ή κάθε δυο χρόνια ή οταν βγάλει ενδειξη κλπ κλπ). Πρακτικά κατα μέσο όρο είμαι στα 12-15K km τον χρόνο οπότε πάει για αλλαγή έτσι και αλλιώς

  12. #2517
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.169
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Αλλαγή στα λάδια ευλαβικά στο πρώτο σέρβις που κάνω πριν τα 1000km.

    Έχω δεί αναλύσεις να μας κλαίνε οι ρέγγες στο εργαστήριο. Μέχρι και ίνες από ύφασμα μπορεί να βρεί κάποιος σε νέους κινητήρες, όχι ρινίσματα. Δεν έχει σχέση το που είμαστε τεχνολογικά για να αυξάνεται το efficiency και να μειώνονται οι αστοχίες.

    Ο καθένας βέβαια μπορεί να κάνει ότι θέλει, και το άνωθεν δεν είναι ένας απόλυτος κανόνας. Just my 2 cents.

  13. #2518
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.182
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Εγώ είπα βρε σεις ένα παράδειγμα με ένα ψυχακια με τα ρινίσματα. Δεν είναι λάθος μετά τα 1500 και το στρώσιμο να τα αλλάξεις όλα, αυτό εννοείται και σωστά το ζητάνε οι περισσότερες αντιπροσωπείες. (Στρώσιμο ποια εννοούμε το να συνηθίσουν τα μέταλλα να λειτουργούν στις σωστές θερμοκρασίες όχι να φαγωθεί όμορφα ο κύλινδρος στο χιτώνιο όπως το 1960)

    Όσο για τα LongLife λάδια, αυτό προσωπικά ήταν η μεγαλύτερη μπαρουφα που έχει βγει. Άσε τα λάδια μέσα μετά από ελληνικό καλοκαίρι ...
    Κάθε χρόνο αλλαγή λαδιών υποχρεωτικά ασχέτως χλμ.
    Έπρεπε να δείτε πως βγήκε το λάδι στο i30 της γυναίκας μου πριν λίγες εβδομάδες...λασπη σκέτη μιλάμε. Το συγκεκριμένο κάνει 8χλμ τις εργάσιμες ημέρες κάθε μέρα, δηλαδή 2400-3000 χλμ το χρόνο. Ένα καφέ πράγμα ήταν σπασμένο τελείως. Βέβαια πέρυσι ήθελε και κάτι αλλο και πήγε στη Hyundai στο ποτάμι η γυναίκα μου οπότε ανάθεμα τι έβαλαν μέσα. (Έχουμε μια τριβή σε αυτό το θέμα γιατί νομίζει πως είναι άγιοι στις αντιπροσωπείες και απατεώνες όλοι οι άλλοι). Έχουμε και αυτά τα προβλήματα με τα λάδια οπότε Castrol σφραγισμενο βαρελι ποια μόνο σε όλα μου τα οχήματα

  14. #2519
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    golf 6 160hp turbo+compressor του 2009

    και τα αλλάζω κάθε 12-18 μήνες με ~<9.000χλμ συνήθως
    μόνο mobil 1 esp

    το αμάξι έχει 120-130.000χλμ και δεν καίει σταγόνα λάδι

    απλά πάντα ζέσταμα πριν να το ζορίσω (και δε μιλάμε μόνο για κόφτες αλλά και γενικά υψηλό φορτίο ασχέτως στροφών) και μετά ανεβάζω μέχρι κόφτη γιατί μου αρέσει το σκαλοπάτι του boost στις ~4.500 στροφές


    αν δεν χαλούσε ο εγκέφαλος του abs πριν 1 μήνα θα ήμουν υπερ-ευχαριστημένος
    τώρα έχω ξενερώσει λίγο και παλεύω να τον φτιάξω με έναν που επισκευάζει στην Αθήνα

    απο ότι διαβάζω είναι απο τις συχνές βλάβες με κόστος καινούργιου ~2.000€


    ΥΓ. λάδια στο κιβώτιο δεν έχω αλλάξει ακόμα γιατί όσες φορές ρώτησα μου είπαν ότι δε χρειάζεται! Δε ξέρω αν το έχουν υπολογίσει να πάει μαζί με δίσκο-πλατό που δεν έχω αλλάξει ακόμα βέβαια.

  15. #2520
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.169
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ είπα βρε σεις ένα παράδειγμα με ένα ψυχακια με τα ρινίσματα. Δεν είναι λάθος μετά τα 1500 και το στρώσιμο να τα αλλάξεις όλα, αυτό εννοείται και σωστά το ζητάνε οι περισσότερες αντιπροσωπείες. (Στρώσιμο ποια εννοούμε το να συνηθίσουν τα μέταλλα να λειτουργούν στις σωστές θερμοκρασίες όχι να φαγωθεί όμορφα ο κύλινδρος στο χιτώνιο όπως το 1960)

    Όσο για τα LongLife λάδια, αυτό προσωπικά ήταν η μεγαλύτερη μπαρουφα που έχει βγει. Άσε τα λάδια μέσα μετά από ελληνικό καλοκαίρι ...
    Κάθε χρόνο αλλαγή λαδιών υποχρεωτικά ασχέτως χλμ.
    Έπρεπε να δείτε πως βγήκε το λάδι στο i30 της γυναίκας μου πριν λίγες εβδομάδες...λασπη σκέτη μιλάμε. Το συγκεκριμένο κάνει 8χλμ τις εργάσιμες ημέρες κάθε μέρα, δηλαδή 2400-3000 χλμ το χρόνο. Ένα καφέ πράγμα ήταν σπασμένο τελείως. Βέβαια πέρυσι ήθελε και κάτι αλλο και πήγε στη Hyundai στο ποτάμι η γυναίκα μου οπότε ανάθεμα τι έβαλαν μέσα. (Έχουμε μια τριβή σε αυτό το θέμα γιατί νομίζει πως είναι άγιοι στις αντιπροσωπείες και απατεώνες όλοι οι άλλοι). Έχουμε και αυτά τα προβλήματα με τα λάδια οπότε Castrol σφραγισμενο βαρελι ποια μόνο σε όλα μου τα οχήματα
    Ο λόγος που ακόμα και UK πάω πάντα με δικά μου λάδια (συνήθως Castrol για ψυχολογικούς λόγους από όταν είχα την BMW E87).

    Αν έβλεπα πάντως λάδια σε άσχημη κατάσταση (βλέπε καφέ λάσπη), στο ετήσιο και μετά από τόσα λίγα χιλιόμετρα, θα φοβόμουν για μίξη ψυκτικού υγρού με το λάδι.

Σελ. 168 από 205 ΠρώτηΠρώτη ... 148158163166167168169170173178188 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση για αγορά νέου αυτοκινήτου.
    Από zardoz στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-11, 16:58
  2. Γνώμη για αγορά οθόνης....eizo?
    Από sem27gr στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-06, 22:53
  3. Γνωμη για αγορά οθόνης
    Από wishbone στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-06, 21:59
  4. Η γνώμη σας για αγορά hardware!
    Από LemonJelly στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-06, 02:37
  5. Γνωμη για αγορα ακουστικων 5+1
    Από lionheart-20 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-05, 17:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας