Σελ. 171 από 205 ΠρώτηΠρώτη ... 151161166169170171172173176181191 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.551-2.565 από 3074
  1. #2551
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.193
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε έχω στο μυαλό μου ότι αυτό σημαίνει για τη μπαταρία, τα λάστιχα (Continental Premium Contact 6 235/45/18), και τα αμορτισέρ. Αλλά έχει εγγύηση μέχρι το 2029 οπότε...
    Τι να σημαίνει για την μπαταρία? οκ μπορεί να πέθανε μια φορά επειδή το παράτησαν για καιρό αλλά οκ αφού φόρτισε μετά θα είσαι οκ. Τα λάστιχα τι να έχουν? ολοκαίνουργια είναι..
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #2552
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.169
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να σημαίνει για την μπαταρία? οκ μπορεί να πέθανε μια φορά επειδή το παράτησαν για καιρό αλλά οκ αφού φόρτισε μετά θα είσαι οκ. Τα λάστιχα τι να έχουν? ολοκαίνουργια είναι..
    Το DOD λόγω αχρησίας μπορεί να την έχει βγάλει σχεδόν άχρηστη. Το παρακολουθώ.

    Το ίδιο και με τα λάστιχα, αν έμεινε ακίνητο για καιρό.

  3. #2553
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.193
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το DOD λόγω αχρησίας μπορεί να την έχει βγάλει σχεδόν άχρηστη. Το παρακολουθώ.

    Το ίδιο και με τα λάστιχα, αν έμεινε ακίνητο για καιρό.
    Ναι, κοίτα, τώρα με τα κρύα θα το καταλάβεις και από το πως παίρνει μπροστά... θα μου πεις δεν είναι όχημα που το έχεις μια ζωή και ξέρεις και όλους τους ήχους αλλά λογικά θα το νοιώσεις να παιδεύεται.

    Υ.Γ. Έχε και ένα σετ καλώδια μαζί για παν ενδεχόμενο ή ένα powerbank για αυτοκίνητα με τσιμπίδες για να βάλεις μπροστά στην ανάγκη
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #2554
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.169
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, κοίτα, τώρα με τα κρύα θα το καταλάβεις και από το πως παίρνει μπροστά... θα μου πεις δεν είναι όχημα που το έχεις μια ζωή και ξέρεις και όλους τους ήχους αλλά λογικά θα το νοιώσεις να παιδεύεται.

    Υ.Γ. Έχε και ένα σετ καλώδια μαζί για παν ενδεχόμενο ή ένα powerbank για αυτοκίνητα με τσιμπίδες για να βάλεις μπροστά στην ανάγκη
    Θα του τρέξω το διαγνωστικό να δώ τα ρεύματα (όταν βρώ λίγο χρόνο και πιο καλό καιρό να ασχοληθώ). Σε νεότερα αυτοκίνητα, αυτό που συμβαίνει είναι η ECU να πετάει άσχετα errors. Στο 308 του 15 που είχα πέρυσι, έβγαζε errors στο ESP όταν ήταν να ενεργοποιηθεί. Στο Honda απλά σταμάτησε να δουλεύει το start/stop.

    Σε αυτή την περίπτωση μου έχει βάλει υποψίες πως το ΚΙΑ connect app στο κινητό μου έβγαλε ένα warning στη μπαταρία και το start stop αρνούνταν να παίξει μπάλα, αλλά από όταν έκανε τα FW update δεν είχα θέμα. Κάθομαι και το ψειρίζω βέβαια ενώ δεν δεν έχει κλείσει 24 ώρες.

    Όπως και να έχει, θα φανεί! Με την Tayna να τις έχει τοσο φθηνά στο UK δεν το σκέφτεσαι δεύτερη φορά.

    Οι 70Ah AGM Bosch και Varta έχουν £125-£130

  5. #2555
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.002
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ, πάμε γι άλλα τώρα, εμπειρίες είναι όλα.

    Είναι πολύ άνετο αυτοκίνητο, αλλά και αρκετά σπορ στο πως συμπεριφέρεται στο δρόμο. Επίσης το infotainment του είναι σε εντελώς άλλο επίπεδο, καθώς είναι συνέχεια online χωρίς να χρειάζεται σύνδεση με το τηλέφωνο. Πήρε και OTA updates με το καλημέρα. Μου αρέσει πιο πολύ από το C4 (κουνιέμαι από τη θέση μου).

    Αλλά δεν τολμάω ακόμα να το πάω παραπάνω από 2500-3000 στροφές, γιατί με 680 (πλέον) μίλια στο κοντέρ, ακόμα είναι στο early στρώσιμο.

    Επειδή κατά περίεργο τρόπο έχω όλα τα χαρτιά από τον πρώτο ιδιοκτήτη (ιδιοκτήτρια), το αυτοκίνητο το είχε μια γιαγιά, όπου το πήρε τον Ιανουάριο του 22, με κάποιο τρόπο πήγε στο Leicester, και έκτοτε και μέχρι να γυρίσει πίσω στον dealer δεν το οδήγησε ποτέ. Πως ξέρω το τελευταίο; το τριπ computer δεν έγινε ποτέ reset και βλέπω πως η μηχανή έχει δουλέψει σύνολο 9 ώρες.

    Οπότε έχω στο μυαλό μου ότι αυτό σημαίνει για τη μπαταρία, τα λάστιχα (Continental Premium Contact 6 235/45/18), και τα αμορτισέρ. Αλλά έχει εγγύηση μέχρι το 2029 οπότε...
    Φτου φτου φτου να το χαρεις και να το απολαυσεις.

  6. #2556
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.193
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Ορίστε, λέμε λέμε για τις τιμές των ηλεκτρικών αλλά για δείτε
    Dacia Spring ηλεκτρικό με τελική τιμή 18950€ και δεν είναι κουβαδακι για μινιον
    https://www.dacia.gr/cars/spring/overview.html

    Οκ 230-320χλμ η διάρκεια της μπαταρίας αλλά δλδ αν είχαν τις διπλάσιες μπαταρίες να βγάζει 500χλμ θα έκανε όσο τα άλλα στα 50000€?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #2557
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ορίστε, λέμε λέμε για τις τιμές των ηλεκτρικών αλλά για δείτε
    Dacia Spring ηλεκτρικό με τελική τιμή 18950€ και δεν είναι κουβαδακι για μινιον
    https://www.dacia.gr/cars/spring/overview.html

    Οκ 230-320χλμ η διάρκεια της μπαταρίας αλλά δλδ αν είχαν τις διπλάσιες μπαταρίες να βγάζει 500χλμ θα έκανε όσο τα άλλα στα 50000€?
    Δεν ειναι και τοσο καλο παραδειγμα το συγκεκριμένο.
    65 αλογα
    0-100 σε 13,7"
    πραγματικη αυτονομια max 250 στην πολη και max 140 σε εθνικη οδο με ταχυτητα 110km/h χωρις A/C
    και το χειροτερο: 1 αστέρι στα 5 euro ncap
    https://ev-database.org/car/1813/Dac...ric-65-Extreme

  8. #2558
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.002
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παιδικο τελειως, να το δωσεις στα παιδια σου να πηγαινουν σχολειο το πρωι.
    Το πορτμπαγκαζ ειναι της πλακας με το ζορι ταξιδι καλοκαιρινες διακοπες για 2 ατομα.

    Και γιατι να μην δωσεις κατι παραπανω να πας σε Toyota Yaris Hybrid να εχεις και το κεφαλι σου ησυχο ως προς την εμπειρια υβριδικου και το aftersales και την μεταπωληση αν θες κατι τοσο μικρο και οικονομικο για πολη?

    Γιατι για βαλε αυτο να το φορτιζεις καθε μερα στο σπιτι με Πρασινο Γ1Ν ή με Μπλε και μετα τα ξαναλεμε

  9. #2559
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι για βαλε αυτο να το φορτιζεις καθε μερα στο σπιτι με Πρασινο Γ1Ν ή με Μπλε και μετα τα ξαναλεμε
    Σχεδόν τζαμπα ειναι η οικιακη φορτιση ηλεκτρικων σε σχεση με τη βενζινη/πετρέλαιο/υγραέριο ασχέτως χρώματος τιμολογίου.

  10. #2560
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.193
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Για πήγαινε/έλα στη δουλειά ρε σεις και γενικά μέσα στην πόλη εμένα μου φαίνεται λουλούδι.
    Για διακοπές θα πηγαίνουμε με το V12

    Εμένα με καλύπτει πλήρως με τα 140... Δεν πάω παραπάνω από 120 το 99% του χρόνου.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #2561
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για πήγαινε/έλα στη δουλειά ρε σεις και γενικά μέσα στην πόλη εμένα μου φαίνεται λουλούδι.
    Για διακοπές θα πηγαίνουμε με το V12

    Εμένα με καλύπτει πλήρως με τα 140... Δεν πάω παραπάνω από 120 το 99% του χρόνου.
    Το crash test σε αφήνει αδιάφορο;

  12. #2562
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.193
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το crash test σε αφήνει αδιάφορο;
    Το είδα , δεν είναι για πλαγιομετωπικη με την καμία οπότε θα το οδηγώ όπως οδηγώ τη μηχανή.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  13. #2563
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.002
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    https://www.newsauto.gr/news/mithos-...to-perivallon/

    Η μελέτη αναδεικνύει τη δύσκολη πραγματικότητα της παραγωγής μπαταριών, αποδίδοντας υψηλότερη ρύπανση κατά την κατασκευή των EV σε σύγκριση με τα αντίστοιχα συμβατικά. Η μελέτη δείχνει ότι ένα ηλεκτρικό πρέπει να διανύσει περίπου 90.000 χιλιόμετρα για να αντισταθμίσει αυτό το αρχικό οικολογικό “χρέος” και να ξεπεράσει τα οχήματα με κινητήρα εσωτερικής καύσης από άποψη φιλικότητας προς το περιβάλλον.
    Πάντως, σε μακροπρόθεσμο ορίζοντα, τα ηλεκτρικά έχουν λιγότερες επιπτώσεις στο περιβάλλον. Μετά από 200.000 χιλιόμετρα, ένα ηλεκτρικό εκπέμπει 24,2 τόνους CO2, σημαντικά λιγότερους από τους 33 τόνους ενός πετρελαιοκίνητου οχήματος, σημειώνοντας μείωση κατά 36%.
    Ωστόσο, η ανάλυση υπογραμμίζει την ανάγκη βελτίωσης σε διάφορα σημεία. Εάν ένα ηλεκτρικό βασίζεται στην ηλεκτρική ενέργεια από ορυκτά καύσιμα, μπορεί να χρειαστούν έως και 160.000 χιλιόμετρα για να ξεπεράσει τα οχήματα εσωτερικής καύσης από άποψη περιβαλλοντικών επιπτώσεων.
    Που τα περισσοτερα ηλεκτρικα βασιζονται σε ηλεκτρικη ενεργεια απο ορυκτα καυσιμα ακομα, οπως και στην Ελλαδα (πετρελαιο, φυσικο αεριο, λιγνιτης). Ιδιως κατα τις νυχτερινες ωρες που ειναι παρκαρισμενα στα σπιτια και φορτιζουν και δεν εχει συνδρομη ΑΠΕ. Εχει πολυ δρομο τεχνολογικα και σε υποδομες ακομα ωστε να καταστει πραγματικα οικολογικο και λιγοτερο επιβαρυντικο για το περιβαλλον ως συνολικο αποτυπωμα, κατασκευης/χρησης/λειτουργιας.

    Αρα με τα τωρινα δεδομενα, αν τα στοιχεια της μελετης ειναι σωστα, τα παραδοσιακα εσωτερικης καυσης, μεχρι την 7ετια (με 15.000 χλμ/ετος) ειναι "οικολογικοτερα".

  14. #2564
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το είδα , δεν είναι για πλαγιομετωπικη με την καμία οπότε θα το οδηγώ όπως οδηγώ τη μηχανή.
    Αν το σκέφτεσαι σοβαρά για ηλεκτρικό για την πόλη, χίλιες φορές να πάρεις ένα σοβαρό μεταχειρισμένο ηλεκτρικό
    Πχ BMW i3 που έχει 4/5 crash test
    ή κάτι αντίστοιχο καλό μέχρι τις 20.000 ευρώ

  15. #2565
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    541
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Αντε να ερθει η BYD μπας και πεσουν λιγο οι τιμές.
    Εγώ αυτό κοιταω για μελλοντικά

    https://www.topgeargreece.gr/electri...ton-9600-euro/

    Για δευτερο για τη συζυγο που παει απο το ενα σχολείο στο άλλο θα είναι λουκουμι. Αυλή εχω για φορτιση, οποτε αν έρθει κοντά στα 15, 16 χιλιάρικα θα ειναι καλη φαση, γιατι το καημένο c2 του 2005, αν και τίμιο και χωρις βλαβες μεχρι τωρα, αρχισε να δειχνει τα χρονια του.

Σελ. 171 από 205 ΠρώτηΠρώτη ... 151161166169170171172173176181191 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση για αγορά νέου αυτοκινήτου.
    Από zardoz στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-11, 16:58
  2. Γνώμη για αγορά οθόνης....eizo?
    Από sem27gr στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-06, 22:53
  3. Γνωμη για αγορά οθόνης
    Από wishbone στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-06, 21:59
  4. Η γνώμη σας για αγορά hardware!
    Από LemonJelly στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-06, 02:37
  5. Γνωμη για αγορα ακουστικων 5+1
    Από lionheart-20 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-05, 17:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας