Σελ. 1 από 119 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 1781
  1. #1
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Εδω μπορουμε να λεμε τις δικιες μας επιτυχιες!

    Οσο μικρες και αν ειναι.Αρκει να ειναι δικες μας.
    Δεν χρειαζεται να κοντραριστουμε -δεν ειναι γιαυτο.

    Ειναι για να βλεπουν ολοι οι Ελληνες και ειδικα του εξωτερικου και να λενε - χαιρονται.

    Εκει που παλια/σημερα/αυριο ημουν *εγω καλος αυριο θα ειναι καποιος αλλος, ετσι παει.

    *εγω=ο εαυτος σας

    Παρακληση
    Δεν θα κοντραριστω με κανεναν - δεν θελω να γεμισει σχολια το θεμα.
    Πειτε την δικη σας εμπειρια ελευθερα εστω και αν υπαρχουν διαφωνιες - αποριες δεν θα ηθελα να γραφουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Patentman : 16-01-06 στις 03:01.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Ξεκινησα την υδροψυξη καπου το 2000 με εναν PIII600E cA2 σε μια μητρικη Asus CUSL2 και 2 μνημες Mushkin 128MB Rev 3 και με ενα peltier 75W.Φυσικα ουτε λογος για κιτ ή εξαρτηματα υδροψυκης τοτε.Ουτε στο εξωτερικο ειχε πολυ κυκλοφορησει στα στεκια.
    Κατασκευασα μονος μου μια αλουμινενια ψυκτρα σε σχημα maze απο δυο πλακες αλουμινιου.Πολυ πιο αποδοτικη απο οτι κυκλοφορει στην αγορα.
    Εβαλα δυο καινουργια (χωρις επικαθησεις) ψυγεια καλοριφερ απο Fiat Punto να ψυχονται μεσω 120Cm ανεμιστηρων. (ποτε μιξη αλουμινιου -χαλκου!)
    Ατλια νερου πολυ απλα αγορασα μια καινουρια απο πλυντηριο ρουχων (χε χε απο ροη αλλο τιποτα). Εβαλα ανεμιστηρακι να ψυχει την αντλια που δεν ηταν σχεδιασμενη για παρατεταμενη χρηση.
    Οι σωληνωσεις ηταν απο καθαρο λαστιχο για χρηση αυτοκινητου με ταχυσυνδεσμους απο συστημα σωληνωσεων Punto.
    Εβαλα στην αρχη ενα "μικρο" δοχειο-ρεζερβουαρ 4Λιτρων αλλα το αλλα σε 22Λιτρα! Τον μεγαλυτερο ρολο παιζει μετα την ψυκτρα.
    Ο επεξεργαστης ηταν το πρωτο step της σειρας Coppermine και ετσι δεν αντεχε πανω απο 810Μhz σταθερα.

    Αποτελεσμα ηταν απο τα 870Μhz heavy aircooled να παει 920Mhz watercooled.

    Προσθεσα το peltier και αυξησα το Vcore μεσω Vcoretrick σε 2.05V αντι του 1.65V normal.
    Το peltier το τροφοδοτουσαν δυο τροφοδοτικα σε παραλληλα συνδεση στα οποια ειχα βαλει τριμερεκια και τα ειχα μετατρεψει σε "adjustable V rails" PSU την ωρα που δεν ειχε δει καν το ματι μου τετοιο πραγμα απο κοντα.
    Aποτελεσμα τα 1020mhz οταν αλλοι χτυπιοντουσαν για 870+ με cB0 πυρηνα.
    Αργοτερα πηρα εναν PIII1000EB στον οποιο πλεον το peltier ηταν πολυ μικρο σε βαττ για να το καλυψει σε αναγκες.Ο επεξεργαστης αυτος παρηγαγε πολλαπλασια θερμοτητα.
    To project αποριφθηκε.
    Η υδροψυξη εδινε περιπου 70Mhz διαφορας απο την αεροψυξη.
    Τελος υδροψυξης με την αγορα ενος PIII-S 1.26Ghz Tualantin o οποιος με καταλληλο modding σε επεξεργαστη οσο και motherboard λειτουργησε τερματιζοντας (περιορισμενος απο) την νεα προσθεμενη 128ΜΒ μνημη στα 1.45Ghz. (η μητρικη δεν υποστηριζε Tualantin)
    Δυστυχως δεν εγινε αξιοποιηση υδροψυξης μιας και εφτανε να τερματισει την νεα μνημη και χωρις την βοηθεια της.
    Το ανω συστημα λειτουργει ακομα και παρολο που ειχε καταστραφει το Bios.Αφου ηταν κολημενο το τσιπ αγορασα μια αλλη η οποια ηταν ελλατωματικη (αλλωστε δεν υπηρχε καινουρια).Εκοψα τα ποδαρακια του Βιος και μετα το εβαλα με καλωδια στην "καλη" μητρικη.
    Η ολη πατεντα ηταν αποκλειστικα Ελληνικη και ειχε βγει σε ξενα forums με How-to.
    Αυτα περιπου ειναι το 1/100 απο αυτα που εχω κανει σαν modder αλλα δεν μπορω να γραψω.

    ΥΣ. Στo ασυρματο σετ MS Wireless optical 2.0 το πληκτρολογιο πουσαρετε ευκολα με 4.5V αντι 3.0V που ειναι κανονικα.Πιανει στην διπλασια αποσταση! Με την κεραια που επαιξα δεν γινεται τιποτα, μονο αν κρεμεται σαν....

    Ας με συγχωρησετε για τυχον συντακτικα και ορθογραφικα λαθη...ειναι αργα και νυσταζω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Patentman : 16-01-06 στις 02:05.

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δεν λέω όλα καλά αυτά αλλά ελπίζω να το είχες σε άλλο διαμέρισμα!!

    Καλά με τόσους ανεμηστήρες πως άντεχες;

    Είχα τον 533Α celeron τον οποιό με γαιδουροψυχτρα τον είχα πάει άνετα απο το 66 bus στα 100, (800mhz) ο οποιός δούλευε έτσι για κανα δυο χρόνια motherboard soyo intel 440bx chipset

    Ενάν p4 1.8 στα 2.0ghz με μητρική asus p4800E-deluxe αυτόν με zalman στις χαμηλες , 1 χρόνο αυτός

    πλέον το εχω αφήσει το αθλημα, για την ώρα με καλύπτει ο 2.4 (που για δοκιμή τον πήγα στα 2.8)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 16-01-06 στις 02:47.

  4. #4
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    εγώ το μόνο που είχα κάνει είναι τον pentium mmx 166 να τον πάω 266 (με αέρα εννοείτε!)
    βαρέθηκα να παίζω απο τότε.η αξιοπιστία και ο χρόνος για το στήσιμο του pc παίζουν περισσότερη σημασία για μένα πιά.

  5. #5
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Χμμμ, προσωπικά πάντα κάνω ένα «μικρό» overclock.
    Χρησιμοποιώ πάντα αέρα, οτιδήποτε άλλο σημαίνει πως το σύστημα καταπονείται και υπάρχει άμεσως κίνδυνος για τα δεδομένα σου. Άσε που χρειάζεται και πολλά μερόνυχτα testing.

    Ωστόσο με φυσιολογικό overclock βλέπεις σημαντική αλλαγή στις επιδόσεις.
    Πολλοί νομίζουν ότι είναι μια γραμμική αλλαγή στις επιδόσεις που προέρχεται από την αύξηση της συχνότητας του επεξεργαστή.
    Αυτό είναι λάθος. Ισχύει μεν αλλά δεν έρχεται από εκεί η σημαντική αύξηση των επιδόσεων.

    Αυτή έρχεται από την βελτιστοποίηση των διάφορων διαύλων και της μνήμης.
    Δεν θα το εξηγήσω παραπέρα, απλά θα πω ότι συχνά εκεί βρίσκεται το bottleneck που κρατάει «δεμένους» τους επεξεργαστές μας.

    Οπότε έχουμε:
    • P3 450MHz overclocked στα 600MHz με την original ψύκτρα. Ακόμα λειτουργεί τέλεια. Τα πρώτα του 5 χρόνια ήταν 24/7. Τώρα όποτε το θυμηθώ.
    • P4 2.4C overclocked στα 2.7GHz με μία ψύκτρα Freezer χωρίς πρόβλημα 3 χρόνια σε 24/7. Η stock ψύκτρα ήταν απλά απογοητευτική. Τον συγκεκριμένο τον έχω φτάσει στα 3.3GHz με αέρα και ρίχνοντας τις μνήμες αλλά δεν αξίζει. Τέτοιο σύστημα ΔΕΝ το εμπιστεύομαι. Και ας έχει μία από τις πλέον ακριβές μητρικές.
    • Sempron 2800+ 64bit Αυτό το μηχανάκι ήταν μια ευχάριστη έκπληξη! Από τα 1.6GHz πήγε στα 2.2GHz (!!!) με στοκ ψύκτρα, φθηνή μητρική, φθηνό τροφοδοτικό και μόλις 40°C. Αυτό το εμπιστεύομαι! Λειτουργεί έτσι 24/7 λίγους μήνες.
      Σημείωση: του έχω πολύ καλές μνήμες, Kingston HyperX 433MHz CL2
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  6. #6
    Εγγραφή
    26-01-2005
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    419
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΜΑΤΕΡΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 24.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Περιμένω post απο τον Mr Brwmogazos, να μας πει τις εμπειρίες του και τα κατορθώματα του...
    (βλέπε υπογραφή του)

  7. #7
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    799
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Athlon64 Winchester από τα 2.0Ghz στα 2.6Ghz με αέρα (Therlmalright XP 90). Μιας και δεν μπορώ τη φασαρία, είναι όλα τα ανεμιστηράκια χαμηλωμένα, αλλά ο υπολογιστής είναι υπερσταθερός (A8N-SLI Deluxe).
    -Our brains are too small to judge his genius. We should get down on our knees and let his wisdom rain down on us!

    -Ewww, his wisdom is brown and stinky, and it's clumping in my hair!

    http://aswl.blogspot.com/ (Abstract Security & Workflow Layer)
    http://converge-ep.blogspot.com/ (Converge Enterprise Platform)

  8. #8
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    μερικά που θυμάμαι,
    για 24/7 λειτουργία
    A64 3700+ @2800+ υδρόψυξη DFI nF4
    Α64 3000+ @2650+ >> >>
    Αthlon XP Tbred DLT3C 1800+ @2500+ mhz >> Abit NF7-S ver2
    Athlon XP Palom 1700+ @1780 mhz SLK800, Abit KX7-333
    μερικα απο τα παραπάνω cpu δούλεψαν περιστασιακά και σε phase για πειράματα, bench κτλ

  9. #9
    Εγγραφή
    31-12-2005
    Μηνύματα
    158
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Απο το 99 λοιπον μεχρι περσυ το προ προηγουμενο καλοκαιρι που ασχολη8ηκα με υπερχρονισμο χρησιμοποιησα αρκετους επεξεργαστες, αλλες τοσες μνημες, ψυχτρες και παει λεγοντας.

    απο ψυξη πολλες ψυχτρες αερα, σε νερο και τελος σε 3 συσκευες φρεον.

    Δεν 8υμαμαι και πολυ καλα τα αποτελεσματα σε ολους τους επεξεργαστες...αν ψαξω στο overclockers+vr zone database ισως τα βρω
    • P3 KATMAI SLOT 1 500MHZ@620MHZ Δεν πηγαιναν και αλλο

    • p3 750 cc0 stepping @ 933mhz δεν 8υμαμαι και πολυ καλα

    • amd 1400 thunderbird @1600 mhz ?

    • amd xp 1500mhz @?

    • amd xp 1700mhz @?

    • amd xp 1800mhz @1842Mhz@1.85 stepping:AGKGA-Y WEEK 48
      Oλοι οι ΧΡ τους ειχα ξεκλειδωσει με αγωγιμη μπογια και ολη την γνωστη διαδικασια τοτε...Δεν χρησιμοποιησα τα τελευταια τερατα ομως που ανεβαιναν σαν τρελλα.Μολις ειχαν βγει οι ΧΡ τους ειχα δοκιμασει και μετα το γυρισα παλι σε Ιντελ


    • Intel P4 2.53ghz (533) Phillippines SL6D8 NON C-1@3050mhz @1.65V1.60-1.62V actual με αερα παντα και 3258mhz με 1.75 με το Vapochill PE που πηρα μετα

    • Intel P4 2.4 (533) @3393 1.8Vcore C-1 Stepping SL6EF Vapochill PE

    • Intel P4 2.4 (800) Q322 @?

    • Ιntel P4 2.4 (800) Malaysia @? ξανα δοκιμη αλλου 2.4 δεν 8υμαμαι αποτελεσματα

    • Intel P4 2.6 (800) @?Phillipines

    • Intel P4 3.0 (800) Malaysia @?

    • Intel P4 2.8C (800) SL6Z5 Costa Rica 334batch@4200mhz+ δεν 8υμαμαι ακριβως 334batch

    • Intel P4 3.0 SL6DU? Malaysia @?

    • Intel P4 3.2 SL6WG Malaysia @ 4.5ghz

    • Intel P4 3.4 SL793 Malaysia @4690mhz 1.904V

    Και τελος
    • Intel P4 3.4 Prescott SL7E6 D0 stepping @5202Mhz


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  288933.jpg 
Εμφανίσεις:  94 
Μέγεθος:  96,2 KB 
ID: 5292
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  288588.gif 
Εμφανίσεις:  48 
Μέγεθος:  20,2 KB 
ID: 5291


    Mach 2 GT P4C800E OCZ 3700EB.Τωρα πλεον εχω αλλαξει μητρικη IC7MAX3 αλλα ποτε δεν δοκιμασα να της κανω Volt mods μιας και δινει και παραπανω Vcore αρα εχει ακομα το τσιπακι αερα να ανεβει κιαλλο...Απο το προηγουμενο καλοκαιρι λοιπον λογο στρατιωτικου κτλπ το παρατησα το ολο 8εμα και δεν ασχολη8ηκα αλλο.Ισως οταν ξεκινησω δουλεια να αρχησω να δινω χρηματα παλι και να σκοτωνω τον ελευ8ερο μου χρονο

    ^^14-07-2004^^Prescott skt 478 D0 @306FSB 1.632V @-53C evap

  10. #10
    Εγγραφή
    31-12-2005
    Μηνύματα
    158
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Να προσ8εσω οτι η P4C800E ηταν volt modded με Droop mod(για τα fluctuations Vcore) Vcore mod και Vdimm Mod(3.35V)
    Οι μνημες ειχαν ξηλωμενα heatspreaders απο πανω τους και κα8ε τσιπακι ειχε αλουμινενια ψυχτρουλα πανω του.2 delta fans σε χαμηλη ταχυτητα τις εψυχαν.
    Northbridge ψυξη απλα πραγματα....κια ψυχτρουλα της thermaltake(tiger)
    Δεν ειχα βαλει το waterchill για ψυξη chipset αφου δεν ηταν κατι το αναγκαιο.

    ^^14-07-2004^^Prescott skt 478 D0 @306FSB 1.632V @-53C evap

  11. #11
    Εγγραφή
    10-06-2005
    Μηνύματα
    9.018
    Downloads
    65
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    N/A
    ISP
    N/A
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    amd64 2800+ @2.2Ghz 1,4V

  12. #12
    Εγγραφή
    12-04-2005
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    218
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    14246/882
    ISP
    Forthnet
    Router
    Technicolor TG589vn v3
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 24.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    OC έκανα πρώτη φορά στον coppermine που είχα αλλά δυστυχώς δεν είχε μεγάλα περιθώρια καθότι τον είχα πάρει ο μ@λ@κ@ς με fsb 133 από τη μάνα του. Ετσι το μόνο που μπορούσα να κάνω ήταν να το πάω 150fsb και από 600mhz πήγε στα 675mhz χωρίς προβλήματα σταθερότητας... αν είχα πάρει την έκδοση με fsb 100 θα μπορούσα να το πουσάρω μέχρι τα 800 για πλάκα με μια καλή ψύκτρα...

    Τώρα έχω athlon xp 1800+ αλλά (πάλι) με κωλοπυρήνα , τον Palomino που είναι μια σόμπα μόνος του... Του έχω βάλει πολύ καλή ψύκτρα , τη volcano αν θυμάμαι καλά αλλα αν και δεν ανεβαζει θερμοκρασίες με τιποτα, δεν πάει πάνω απο 2000+ , και αυτό το έφθασα με 5% overvoltage!Πάντως και αυτός σταθερός είναι όπως έχει τώρα...

    Πανάθεμα με όλο λάθος επιλογές στους πυρήνες κάνω, αν περίμενα κανα μήνα θα είχα πάρει thoroughbred b και θα τον πήγαινα 2400+ για πλάκα...

  13. #13
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    3 κλοκαρίσματα πετυχημένα έχω κάνει στη ζωή μου:

    1. 1995 -> Ένας Pentium 75 από 50x1.5 -> 66x1.5 -> 100 -> εδώ ήταν μία Soyo (νομίζω) με Intel 430HX. Αυτό το setup μου ήταν το πρώτο που έτρεξε NT-Class Windows (Windows NT 4.0 Workstation) με 4x16 = 64MB RAM τότε.

    2. 1999 -> Ένας Celeron 300A Slot-1 (νομίζω Mendocino λεγόταν το core) από 66x4.5 -> 100x4.5 -> 450 (βέβαια το καλοκαίρι με τον καύσωνα κόλλαγε πότε-πότε) -> σε μία Abit BX6 r. 2.0 (Slot-1, Intel 440BX) -> αυτή που έχει τώρα ο σέρβερ με έναν Celeron Coppermine (Socket 370) 1.0GHz (10x100)

    3. 2003 - σήμερα -> Ένας Athlon Thunderbird 1.2 ξεκλείδωτος από 100x12 -> 100x13 -> 1300 (αντέχει και 133άρι bus αλλά δεν το υποστηρίζει το chipset -> VIA KT-100A) -> σε μία ASUS A7V (VIA KT-100A)

    4. 2004 - σήμερα -> Ένας Barton 2500+ ξεκλείδωτος από 166x11=1833 -> 200x10 -> 2.0GHz -> σε μία DFI LANParty NF2-Ultra-B (nForce2-Ultra-400-MCP-T)

    Η περίπτωση 2 ήθελε παραπάνω volt.

    Επίσης στην motherboard της περίπτωσης 2, μπήκε κάποια στιγμή και ένας ενδιάμεσος Celeron Coppermine 566 (Socket 370) ο οποίος ακόμα και με παραπάνω volt δεν ανέβαινε με τίποτα από 66x8.5 σε 100x8.5 = 850 (είχε locked multiplier).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος WAntilles : 20-01-06 στις 02:43.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  14. #14
    Το avatar του μέλους Saganos
    Saganos Guest
    Εγώ έκανα ένα mild overclocking νομίζω 10% από την αυτόματη επιλογή για overclocking που έχει το bios της μητρικής μου, χωρίς να ρυθμίσω ξεχωριστά FSB κλπ. κλπ.

    Πάντως (δεν θέλω να στεναχωρήσω αυτούς που ασχολούνται με το άθλημα) δεν νομίζω ότι κερδίζει κανείς κάτι ουσιαστικό από την όλη "περιπέτεια".
    Προηγούμενα ποστς μίλαγαν για o/c cpu των 600ΜΗz κλπ που ξεπεράστηκαν γρήγορα από τις τεχνολογικές εξελίξεις. Επίσης δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς να καταλάβει κάπου κάποια ουσιαστική διαφορά (που να δικαιολογεί και τον κόπο) ενός o/c μηχανήματος εκτός από τα νούμερα fps ή κάποιων benchmarks..

    Η όλη ιστορία που θυμίζει (συμβαίνουν και σήμερα αλλά σπανιότερα) το αντίστοιχο με τ' αυτοκίνητα προ 10-20ετίας και βάλε, όπου αλλάζαν ...καρμπυρατέρ και εξατμίσεις για να βγάλουν μερικούς ίππους παραπάνω με τίμημα στην κατανάλωση, τον θόρυβο και την αξιοπιστία.

    Επίσης ο θόρυβος είναι ένα μεγάλο ζήτημα, και νομίζω ότι θα πρέπει να απουσιάζει από όποιοδήποτε πολιστισμένο περιβάλλον.

  15. #15
    Εγγραφή
    31-12-2005
    Μηνύματα
    158
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Saganos
    Εγώ έκανα ένα mild overclocking νομίζω 10% από την αυτόματη επιλογή για overclocking που έχει το bios της μητρικής μου, χωρίς να ρυθμίσω ξεχωριστά FSB κλπ. κλπ.

    Πάντως (δεν θέλω να στεναχωρήσω αυτούς που ασχολούνται με το άθλημα) δεν νομίζω ότι κερδίζει κανείς κάτι ουσιαστικό από την όλη "περιπέτεια".
    Προηγούμενα ποστς μίλαγαν για o/c cpu των 600ΜΗz κλπ που ξεπεράστηκαν γρήγορα από τις τεχνολογικές εξελίξεις. Επίσης δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς να καταλάβει κάπου κάποια ουσιαστική διαφορά (που να δικαιολογεί και τον κόπο) ενός o/c μηχανήματος εκτός από τα νούμερα fps ή κάποιων benchmarks..

    Η όλη ιστορία που θυμίζει (συμβαίνουν και σήμερα αλλά σπανιότερα) το αντίστοιχο με τ' αυτοκίνητα προ 10-20ετίας και βάλε, όπου αλλάζαν ...καρμπυρατέρ και εξατμίσεις για να βγάλουν μερικούς ίππους παραπάνω με τίμημα στην κατανάλωση, τον θόρυβο και την αξιοπιστία.

    Επίσης ο θόρυβος είναι ένα μεγάλο ζήτημα, και νομίζω ότι θα πρέπει να απουσιάζει από όποιοδήποτε πολιστισμένο περιβάλλον.
    Φιλε μου επετρεψε μου να διαφωνησω μαζι σου.Αρχικα γιατι μου δινεις την εντυπωση πως δεν εχεις ασχολη8ει πολυ με οβερκλοκινγκ και δεν εχεις δει το Potential που κερδιζεις οταν εχεις κλοκαρει σωστα ΟΧΙ ΜΟΝΟ τον επεξεργαστη σου..αλλα την μητρικη και τις μνημες σου.
    Οσο ανεβαινουν οι πυρηνες σε ποιιοτητα τοσο καλυτερα οβερκλοκινγκ 8α βλεπουμε.
    Ας παρουμε εναν επεξεργαστη.Αν τον ανεβασουμε απο τα 3.4 πχ στα 4.4 εχουμε 1000μεγακυκλους επιπλεον αποδοση.Δεν νομιζω να ειμαι μικρη διαφορα.Διαφορα η οποια δεν 8α φανει σε desktop use αλλα σε παιχνιδια...ζιπαρισμα αρχειων...encoding κτλπ.Σε παιχνιδια πχ οσοι εχουν απαιτησεις αυτα τα 10 fps πχ 8α ΚΑΝΟΥΝ την διαφορα σε ενα παιχνιδι με χαμηλο frame rate.
    8υμαμαι συγκεκριμενα με εναν 2.8 SL6Z5 που ειχα που ηταν παρα πολυ καλο τσιπ και ανεβαινε μεχρι τα 4.2 γιγαχερτζ χωρις προβλημα αλλα με περιορισμους απο την μητρικη περισσοτερο λογο 320+ fsb αν 8υμαμαι καλα...Η διαφορα ηταν αισ8ητη ΠΑΝΤΟΥ.
    Και εδω να προσ8εσω κατι ακομα.Οταν κανουμε υπερχρονισμο 8α πειραματιστουμε με ρυ8μισεις bios...8α κατεβασουμε τα ram timings-latencies 8α ανεβασουμε το fsb μας και 8α εχουμε γενικοτερα ενα πιο γρηγορο συστημα ΣΥΝΟΛΙΚΑ.Οι μνημες μας με το bandwith τους παιζουν εξισου σημαντικο ρολο.Αλλωστε μερικοι το βλεπουν σαν τσαμπα αναβα8μηση η οικονομικοτερο να παρουν εναν πιο αργο επεξεργαστη και να τον ανεβασουν χωρις προβληματα ακομα και με μαμα ψυξη...

    Οσο για τον 8ορυβο.Μια ΚΑΛΗ ψυχτρα με εναν α8ορυβο ανεμιστηρα μεγαλου μεγε8ους που να τρεχει και σε χαμηλες στροφες χωρις να 8υσιαζει τα CFM του για την α8ορυβη λειτουργια 8α εχει καλυτερα αποτελεσματα σε υπερχρονισμο και ψυξη.Αρχικα και εγω παλευα με τα κουτια με 8+ ανεμιστηρες μεσα με ροοστατες για να τα δουλευω χαμηλοτερα οποτε επαιζα...δοκιμασα νερο και πλεον εμεινα στο φρεον.Μια μαμα ψυχτρα ειναι συνη8ως ΠΙΟ 8ορυβωδης απο το Mach 2 GT που χρησιμοποιω.

    Οσο για κοστος ναι οι extreme λυσεις απαιτουν και extreme τσεπη η σπασιμο ολων τον κουμπαραδων σου αλλα τι να κανουμε χομπυ ειναι αυτα.
    Επιμενω παντως πως και ας μην υπερχρονιζουμε εναν επεξεργαστη μας μια καλη ψυχτρα 8α μας δωσει ενα πιο υσηχο συστημα συνοδευομενη απο καταλληλο ανεμιστηρα και 8α επεκτεινει την μακροζωια του επεξεργαστη μας.

    Το οβερκλοκινγκ μπηκε για τα καλα στην ζωη μας...απο τις μητρικες που δεν ειχαν επιλογες για υπερχρονισμο η ελαχιστες οπως τοτε με την P3 500 katmai μου φτασαμε ολες οι εταιριες να εχουν επιλογες για fsb increments της ταξης του 1 αλλα και τα τελευταια χρονια μεχρι και προγραμματα για να πειραματιζονται οσοι δεν εχουν την γνωση η ορεξη να ασχολη8ουν...κατι λεει αυτο

    ^^14-07-2004^^Prescott skt 478 D0 @306FSB 1.632V @-53C evap

Σελ. 1 από 119 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. OTE horror stories
    Από Kiriakos_4 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-08, 14:29
  2. Rock Stories
    Από blend στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 82
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-06, 11:56

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας