Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    08-12-2005
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Καλημέρα, χρειάζομαι τις γνώσεις και τη βοήθειά σας άμεσα!

    Μένω Περιστέρι, κεντρικά, και έχω πρόβλημα με τη λήψη των καναλιών...σε αρκετά έχει τόσο ''χιόνι'' που δεν βλέπονται καθόλου και άλλα απλά είναι ανεκτά...μένω στον 1ο όροφο. Οι γονείς μου, ισόγειο, και η αδερφή μου στον 2ο τα πιάνουν όλα μια χαρά, τουλάχιστον πολύ καλύτερα από μένα! Μάλιστα, πριν από λίγο καιρό τοποθετήσαμε και καινούρια κεραία στην ταράτσα αλλά τελικά μόνο εγώ έχω το πρόβλημα...Δοκίμασα άλλο καλώδιο αλλά τπτ. Τώρα με μια ξεχωριστή κεραία απο μια μικρότερη τηλεόραση, τύπου V, κάτι δείχνει αλλά και πάλι χάλια μαύρα...Τι μπορώ να κάνω για να βλέπω αξιοπρεπώς όλα τα ελύθερα κανάλια;

    Σκεφτόμουν να αγοράσω κάποιον ψηφιακό δέκτη για να βλέπω και τα ελεύθερα ψηφιακά της ΕΡΤ και οτι άλλο ελεύθερο υπάρχει, θα βοήθησει ο δέκτης στην ενίσχυση του σήματος και στο να βλέπω καθαρά; Τέλος, μήπως βοηθήσει κάποιο ψηφιακό πιάτο;

    Γνωρίζω ελάχιστα για ψηφιακούς δέκτες και πιάτα...παρακαλώ βοηθήστε με!

    Σας ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    13-12-2006
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    690
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Νομιζω τα εχεις μπερδεψει λιγο...

    Ο ψηφιακος δεκτης ειναι μονο για τα ψηφιακα καναλια της ΕΡΤ δεν πιανει κατι αλλο...και εκτος αυτου απο οσο ξερω και αυτος παιρνει σημα απο την κεραια αρα αν εχεις προβλημα με την ληψη αυτο μαλλον θα επιμεινει....

    Αφου οι δικοι σου εχουν κανονικα σήμα γιατι δεν παιρνεις σήμα απο την κεραία τους?

  3. #3
    Εγγραφή
    08-12-2005
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Αφού από την ίδια κεραία παίρνουμε όλοι σήμα,πως...; Οι δικοί μου στο ισόγειο επειδή δεν υπάρχει πρίζα τηλεόρασης στον τοίχο, ναι είναι λίγο περίεργο!, έχουν τραβήξει καλώδιο από την κεραία στην ταράτσα έως το ισόγειο. Η αδερφή μου στον 2ο την έχει συνδέσει στην πρίζα τηλεόρασης και παίζει κανονικά, όπως και τα ψηφιακά που πιάνει λόγω του δέκτη που ενσωματώνει η τηλεόραση.

    Οπότε, τι μπορώ να κάνω;

  4. #4
    Εγγραφή
    13-12-2006
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    690
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Προφανώς και ειναι προβλημα εσωτερικής καλωδιωσης....

    Η καλυτερη λυση ειναι πιστευω ο ηλεκρολογος....δευτερη καλυτερη να τραβηξεις και εσυ καλωδιο...

  5. #5
    Εγγραφή
    07-03-2008
    Περιοχή
    Ιεράπετρα
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    383
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/320
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ
    Router
    speedtouch
    SNR / Attn
    32(dB) / 21(dB)
    Το κλασικό πρόβλημα με τις εσωτερικές καλωδιώσεις των πολυκατοικιών.
    Φτηνά καλώδια ψεύτικοι ενισχυτές κλπ κλπ.
    Επειδή θα είναι απίθανο να αλλαχθεί το εσωτερικό καλώδιο υπάρχουν οι εξής λύσεις.
    1. Ψάξε τις πρίζες μέσα στο σπίτι μήπως βραχυκυκλώνει καμιά. Αποσύνδεσε της όλες και άφησε μόνο αυτή που παίρνει η τηλεόρασή σου.
    2. Έλεγξε την γραμμή σου που πάει στην ταράτσα εάν συνδέεται στον διακλαδωτήρα που παίρνει και η αδελφή σου. Βάλε τη γραμμή σου κατευθείαν στην έξοδο του ενισχυτή να δεις αν φτάνει σήμα στην tv σου. Βέβαια θα ξανασυνδέσεις την αδελφή σου πριν σε δείρει που θα της κόψεις την τηλεόραση.
    Μπορείς να ελέγξεις την συνέχεια του καλωδίου σου με ένα πολύμετρο και να δεις αν έχει συνέχεια και τί αντίσταση παρουσιάζει.
    3. Αν δεν βρεις κάτι να φταίει τότε μπορεί το καλώδιο να την έχει πατήσει από υγρασία παρουσιάζοντας εσωτερικό βραχυκύκλωμα. Τότε η μόνη λύση (αν και είμαι κατά των εξωτερικών γραμμών) είναι εξωτερικό καλώδιο απ' ευθείας από τον διακλαδωτήρα στην TV.
    Good luck.
    Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πώς δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει

  6. #6
    Εγγραφή
    08-12-2005
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Thank you Takish!!! Θα τα δοκιμάσω όλα εκτός από τον ηλεκτρολόγο...γιατί και πριν αλλάξουμε κεραία είχα το ίδιο πρόβλημα και το οποίο συνεχίζει και μετά την αλλαγή...
    Επίσης ο ίδιος άνθρωπος έχει φτιάξει και όλες τις εγκαταστάσεις στο σπίτι...οπότε τι
    να πω!

Παρόμοια Θέματα

  1. δορυφορικός δέκτης
    Από mix21 στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-20, 13:27
  2. Επίγειος ψηφιακός δέκτης..
    Από Ntavelis στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-10, 12:38
  3. Τι ειναι ο Ψηφιακος Δεκτης?
    Από MariosX στο φόρουμ Satellite
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-08, 22:23
  4. HELP PLEASE ΔΕΚΤΗΣ ON LIEN 6060 HD
    Από ZHUL στο φόρουμ Satellite
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-08, 16:55
  5. USB ψηφιακός δέκτης για ΕΡΤ
    Από turboirc στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-06, 15:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας