Σελ. 10 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 589101112152030 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 136-150 από 526
  1. #136
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Υπαρχουν κι αλλοι τροποι μαγειρεματος περα απο το τηγανισμα.

  2. #137
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχουν κι αλλοι τροποι μαγειρεματος περα απο το τηγανισμα.
    Μια χαρά είναι το τηγάνισμα, φτάνει φυσικά να μην κάψεις το ελαιόλαδο!
    Αν και προτιμώ πατάτες, ομελέτες κλπ να τις κάνω στο φούρνο με αέρα, όχι μόνο γιατί είναι πιο υγιεινό, αλλά γιατί είναι πιο εύκολο και πιο νόστιμο!
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  3. #138
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Απαραίτητη η μείωση του σωματικού βάρους για την καταπολέμηση της χοληστερόλης
    http://www.naftemporiki.gr/story/737430

  4. #139
    Το avatar του μέλους kostasnikaia
    kostasnikaia Guest
    φίλε μου η υπόθεση χολιστερίνη είναι μεγάλη ιστορία ,απο πραγματική μέχρι μαϊμού
    αν ήξερες απο νεαρή ηλικία ,ή αν τα τελευταία 20 περίπου χρόνια με τις ίδιες συνήθειες
    διατροφικές και γενικά τον ίδιο τρόπο ζωής , δλδ αν είχες κάνει μετρήσεις και οι μετρήσεις σου
    ειναι πάντα ίδιες ,καλά θα κάνεις να μην πανικοβάλεσαι και εφόσον δεν είσαι πολύ υπέρβαρος απο μικρός
    τότε κάνε ότι λένε οι γιατροί ,αλλα μην πανικοβάλεσαι ,,,ούτε οι γιατροί ξέρουν την
    κανονική σου εκροή του σώματος πόση είναι ,,κανείς δεν ξέρει την φυσιολογική μας
    χολιστερίνη που παράγει ο οργανισμός ,,,, επίσης ούτε στα τρόφιμα ξέρουν 100% τι παίζει
    εκτός απο τα κραυγαλέα .κρεατικά με πολύ λίπος ,,στα άλλα τρέχα γύρευε είναι
    παράδειγμα,,δίνουν τον κρόκο απο το αυγό και τσακώνωνται μεταξύ τους αν κάνει ζημιά η όχι
    εγω εκανα δίετα για να ξαναμετρηθώ και έτρωγα πατάτες βραστές ,χόρτα αλλα ξέσκιζα τα θαλασσινά
    βραστά εννοείται ,,, και έπεσα κάτω απο τα 190 ,,ενω ο γιατρός μου είχε απαγορεύσει τα θαλασσινά
    και είχαμε και διαφωνία σε αυτό και μου απάντησε οτι έτσι του έμαθαν ,αυτός δεν το ήξερε
    όταν του είπα ,,μα,,, δεν εχουν αίμα ,δεν έχουν λίπος ,δεν είναι ζωικά ,,επίσης τσακώνωντε
    για τα λιπαρά ψάρια ,,,,αρες μάρες κουκουνάρες ,,,,,πρίν τα φυτοφάρμακα ,,ακόμα και τώρα
    στα χωριά με τον καθαρό τους αέρα και κοιλαράδες έχει και κρεατοφάγοι είναι και αυγά του κερατά
    τρώνε και καπνίζουν ,,,αλλά , αν δεν πάνε απο καρκίνο ,,φτάνουν τα 100 χρόνια ...
    για τα πολλά χάπια που μας φορτώνουν οι γιατροί ,γιατί δεν λέει κανείς τους ,πόσο μας σακατεύουν ???

    είναι πολλά τα λεφτά Άρηηηηηηηηη

  5. #140
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    τα θαλλασινά ,οστρακοειδη και μαλακια, αυτα γενικως που οπως λες δεν έχουν αίμα, ναι εχουν χοληστερόλη και αποφεύγονται ,σε αντίθεση με τα κλασικα ψάρια. Φυσικα μεγαλο ρόλο παίζει και ο τρόπος μαγειρέματος, που συνήθως για τα πρώτα ειναι τηγανιτά, και στα μαγαζια έξω ξερετε τωρα τι λάδια βάζουν! χιλιοκαμένα σπορέλαια. αυτα ναι ανεβάζουν και αλλο την χοληστερόλη.

  6. #141
    Το avatar του μέλους kostasnikaia
    kostasnikaia Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα θαλλασινά ,οστρακοειδη και μαλακια, αυτα γενικως που οπως λες δεν έχουν αίμα, ναι εχουν χοληστερόλη και αποφεύγονται ,σε αντίθεση με τα κλασικα ψάρια. Φυσικα μεγαλο ρόλο παίζει και ο τρόπος μαγειρέματος, που συνήθως για τα πρώτα ειναι τηγανιτά, και στα μαγαζια έξω ξερετε τωρα τι λάδια βάζουν! χιλιοκαμένα σπορέλαια. αυτα ναι ανεβάζουν και αλλο την χοληστερόλη.
    μα είπα βραστά ,,επίσης το χοληστερόλη δεν λέει τίποτα ,εχει καλή και κακή ή που δεν επιρεάζει
    άσε που έχουν πολλές πρωτεΐνες ,επίσης στο άγιον όρος οι ίδιοι λένε οτι τρώνε 200 μέρες απο τις 365 θαλασσινά και ψάρια ,όλοι αυτοι έπρεπε να είχαν υψηλά επίπεδα ,,τες πα ,,το δοκίμασα πάνω μου σε δίετα και ήμουν κάτω απο 190 ,,κατόπιν 4 χρόνια συνεχίζω το ίδιο και είμαι πάντα σταθερά οπως ήμουν πάντα και χωρίς δίετα και εννοείται οτι απο έξω είναι καταστροφικά τα τηγανίσματα και τα λάδια !!!
    απλά σου λέω την εμπειρία μου ,αλλα καρατσεκαρισμένη .....

  7. #142
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά,
    Έπεσα σε αυτό το θέμα ψάχνοντας πληροφορίες για την Χοληστερίνη.....
    Έκανα μια εξέταση αίματος σχετικά με την χοληστερίνη και παρατήρηση ότι έχω αυξημένες και την HDL (51 από 38) και την LDL (133 από 106) με Χοληστερίνη 201 mg/dl (Η προηγούμενη εξέταση που έγινε πριν 1.5 χρόνο έλεγε για χοληστερόλη 179 ) Όσο έψαξα δεν πρέπει να ανησυχώ και πολύ αν και το 201 της Χοληστερίνης είναι 1 μονάδα πάνω από το όριο.
    Να προσθέσω πως τα τριγλυκερίδια πέσανε στα 115 από 176 και πως η διατροφή δεν έχει αλλάξει και πολύ πέρα από το ότι τους τελευταίους μήνες τρώω 1-2 αυγά την ημέρα όπως και κακάο στο πρωινό επίσης γυμνάζομαι με βάρη-kettlebells που είναι μαζί και αερόβια για όσους ξέρουν.
    Επίσης έχω αιματοκρίτη 41.5% και λευκά αιμοσφαίρια στα 4.19 κ/μλ αλλά η παλιά εξέταση έχει σαν όριο το 4 και η νέα το 4.5 με τις άλλες μετρήσεις στα φυσιολογικά
    Τελικά έχω την απορία τι πρέπει να κάνω κυρίως για να διορθώσω τις τιμές των λευκών αιμοσφαιρίων,σκέφτομαι να μειώσω τα γαλακτοκομικά όπως έχει γραφτεί κι εδώ....και να μειώσω/κόψω το κακάο που ίσως προσθέτει περιττά σάκχαρα....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Lisanios : 27-12-13 στις 22:34.

  8. #143
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ πάλι σκέφτομαι ότι την ερώτηση αυτή θα έπρεπε να την κάνεις σε ένα γιατρό, όχι σε ένα forum και δη άσχετης θεματολογίας.
    Καλή Χρονιά.

  9. #144
    Ευχαριστώ αν και σίγουρα θα κάνω αυτό που λες και το περιεχόμενο του ποστ μου δεν είναι και τόσο άσχετο με το θέμα μιας και γράφω για την χοληστερίνη και γιαυτό το έγραψα και η ερώτηση ήταν και γιαυτό.
    Καλή χρονιά

  10. #145
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    υπάρχει λόγος να τρως αυγά και μάλιστα τόσο πολλά; Δύο την ημέρα;
    Περιόρισε τα ή τουλάχιστον κατανάλωνε μόνο τα ασπράδια τους

  11. #146
    Είχα διαβάσει ότι μπορούμε να τρώμε 1-2 την ημέρα και πολύ πιθανόν να είναι αυτή η αιτία και θα τα περιορίσω.
    προφανώς σκέφτομαι να περάσω κι από ένα γιατρό....

  12. #147
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    και τα άλλα που λες κάποια δεν τα έχεις καταλάβει καθόλου ή τα μεταφέρεις λάθος

    HDL είναι η καλή χοληστερίνη, όσο περισσότερη τόσο καλύτερα. Δεν έχει λοιπόν ανώτερη επιτρεπτή τιμή, πρέπει να είναι πάνω από 40
    η LDL είναι η κακή χοληστερίνη που κλείνει δημιουργεί τις στενώσεις στις αρτηρίες. Όσο περισσότερο ανεβάζεις την καλή τόσο πέφτει η κακή

    Τριγλυκερίδια , είναι η σαβουροφαγία, έτοιμο φαγητό. Εγώ για να καταλάβεις έχω 50

    Το άλλο που λες δεν πρέπει να είναι η αιμοσφαιρίνη. Δεν είναι αυτή η φυσιολογική τιμή που αναφέρεις. Μάλλον εννοείς τον αιματοκρίτη

  13. #148
    Σωστά η HDL είναι σε φυσιολογικά όρια ενώ η LDL 3 mg/dl πάνω από το όριο που αναφέρει η εξέταση-απλά αυξήθηκαν και οι 2 ταυτόχρονα,το άλλο είναι αιματοκρίτης κι όχι το άλλο που έγραψα λάθος, που είναι 0.5% κάτω από τα όρια σύμφωνα με αυτά που λέει η εξέταση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Lisanios : 27-12-13 στις 22:50.

  14. #149
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ασπράδια μπορείς να τρώς άφοβα, π.χ 5/ημέρα δεν είναι άσχημα αν ασχολείσαι με βάρη, αλλά υπολόγισε συνολικά πόση πρωτεϊνη παίρνεις από άλλες πηγές (ή και συμπληρώματα).

    Κρόκους μην τρως, π.χ στα 5 ασπράδια τρώγε ένα κρόκο.

    Όσον αφορά τα υπόλοιπα, πήγαινε σε έναν παθολόγο.

  15. #150
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Ενημερωτικά σας λέω πως σύμφωνα με τους οργανισμούς τροφίμων το αυγό θεωρείται πως δεν αυξάνει από μόνο του τη χοληστερίνη, τα κορεσμένα λιπαρά την αυξάνουν.

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

Σελ. 10 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 589101112152030 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τροφες που περιεχουν χοληστερινη
    Από satanick στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-09, 19:15
  2. 4 στους 10 έφηβους με πίεση και χοληστερίνη!
    Από ciaoant1 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-08, 20:39

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας