Σελ. 15 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 5101314151617202535 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 211-225 από 526
  1. #211
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Συγνώμη βρε kerkiss, αλλά και εσύ δε βγάζεις μαλάκα τον κάθε γιατρό που επιμένει πως η χοληστερίνη είναι κάτι επικίνδυνο?
    Σε καμία περίπτωση δε λέω πως πολλά φάρμακα και κατ΄ επέκταση και ασθένειες, δεν είναι καθαρά έργο των φαρμακευτικών, που θα μου επιτρέψεις να γνωρίζω πολύ καλά πως λειτουργούν, αλλά όταν έχεις ένα γιατρό που τον εμπιστεύεσαι με κλειστά μάτια και σου λέει πως πρέπει να κάνεις θεραπεία, τι θα κάνεις?
    Λες να μην το έχω ψάξει? Λες να είμαι ...φαρμακολάτρης? Λες να παίρνω φάρμακα επειδή μου το είπε κάποιος σε κάποιο forum, όπως καλή ώρα εσύ μου λες να μην πάρω? Λες να πήγα στον πρώτο και μοναδικό γιατρό που βρήκα μπροστά μου? Λες να μου είναι ευχάριστο να ζω με χαπάκια? Εγώ που δεν παίρνω ούτε ασπιρίνη?
    Δεν είχα ποτέ καλές σχέσεις με γιατρούς κλπ. Πρωτοέκανα εξετάσεις στα 42 μου γιατί περίμενα παιδιά και ήθελα να γνωρίσουν πατέρα και ήθελα πλέον να προσέχω την υγεία μου και όπως σου είπα δε με νοιάζει για τον εαυτό μου όσο με νοιάζει ότι έχω την ευθύνη μιας οικογένειας πια.
    Και όπως σου είπα αναλαμβάνεις εσύ την ευθύνη να κόψω τα χάπια? Γιατί αυτός που μου τα έδωσε την έχει αναλάβει.
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  2. #212
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνώμη βρε kerkiss, αλλά και εσύ δε βγάζεις μαλάκα τον κάθε γιατρό που επιμένει πως η χοληστερίνη είναι κάτι επικίνδυνο?
    Που το είδες να βγάζω μαλάκα κάθε γιατρό αντίθετης άποψης ;
    Υπάρχουν πάρα πολύ λόγοι που γιατροί μπορούν να υποστηρίζουν αυτήν την άποψη
    πχ
    από άγνοια, από καλή πίστη, από συμφέρον λόγω ποσοστών, από μόδα κλπ
    Και αυτό το γεγονός (να υποστηρίζει την επικινδυνότητα της χοληστερίνης) δεν τον καθιστά κατ'ανάγκη "κακό γιατρό"
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε καμία περίπτωση δε λέω πως πολλά φάρμακα και κατ΄ επέκταση και ασθένειες, δεν είναι καθαρά έργο των φαρμακευτικών, που θα μου επιτρέψεις να γνωρίζω πολύ καλά πως λειτουργούν, αλλά όταν έχεις ένα γιατρό που τον εμπιστεύεσαι με κλειστά μάτια και σου λέει πως πρέπει να κάνεις θεραπεία, τι θα κάνεις?
    Ακολουθείς την γνώμη σου (όπως πολύ σωστά τόνιζε αυτός που χλεύασες)
    Τώρα πως γίνεται να εμπιστεύεσαι κάποιον (γιατρό) με κλειστά μάτια με ξεπερνά.
    Αποδίδεις σε κάποιον ιδιότητες "πανσοφου" και "αλάνθαστου" πράγμα που δεν υπάρχει στην φύση.
    Θυμήσου πχ την περίπτωση του καρκινοπαθή ελληνοαμερικάνου που διαγνώστηκε να του μένουν ελάχιστοι μήνες ζωής και γύρισε στα πατρικά του εδάφη στην Ικαρία και έζησε πολλές δεκαετίες με μόνη θεραπεία τον αέρα και τα φαγητά του νησιού του και μπόλικο ντόπιο κρασί (πέθανε προσφατα)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λες να μην το έχω ψάξει? Λες να είμαι ...φαρμακολάτρης? Λες να παίρνω φάρμακα επειδή μου το είπε κάποιος σε κάποιο forum, όπως καλή ώρα εσύ μου λες να μην πάρω? Λες να πήγα στον πρώτο και μοναδικό γιατρό που βρήκα μπροστά μου? Λες να μου είναι ευχάριστο να ζω με χαπάκια? Εγώ που δεν παίρνω ούτε ασπιρίνη?
    Που θες να τα ξέρω ή να τα σκέφτομαι όλα αυτά ;
    Το μόνο που λέω είναι ότι από την πρώτη στιγμή που αναφέρθηκε η χοληστερίνη διαρκώς κατεβάζουν το όριο επικινδυνότητας επειδή καμιά απολύτως απόδειξη δεν προκύπτει από την σύγκριση των δύο εξεταζόμενων γκρουπ ενώ ταυτόχρονα έχει σχηματισθεί μια τεράστια βιομηχανία που κερδίζει αμύθητα ποσά από την όλη ιστορία και η οποία ως είναι φυσικό δεν έχει την παραμικρή διάθεση να πετάξει στα σκουπίδια αυτόν τον πακτωλό
    Έλεγξε ποιό ήταν το όριο επικινδυνότητας πριν από 5 χρόνια, 10 χρόνια κλπ και αναρωτήσου γιατί υο κατεβάζουν συνεχώς
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είχα ποτέ καλές σχέσεις με γιατρούς κλπ. Πρωτοέκανα εξετάσεις στα 42 μου γιατί περίμενα παιδιά και ήθελα να γνωρίσουν πατέρα και ήθελα πλέον να προσέχω την υγεία μου και όπως σου είπα δε με νοιάζει για τον εαυτό μου όσο με νοιάζει ότι έχω την ευθύνη μιας οικογένειας πια.
    Πολύ σωστά πράττεις και μπράβο σου
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όπως σου είπα αναλαμβάνεις εσύ την ευθύνη να κόψω τα χάπια?
    Εγώ όχι δεν την αναλαμβάνω αυτήν την ευθύνη
    Αυτό το κάνουν ασφαλιστικές εταιρίες αν σε ενδιαφέρει και φυσικά με το αζημίωτο
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί αυτός που μου τα έδωσε την έχει αναλάβει.
    Τώρα με κούφανες κυριολεκτικά !!!
    Έχεις δηλαδή πάει με τον γιατρό σου σε συμβολαιογράφο και φτιάξατε συμβόλαιο που αναφέρει ότι αυτός αναλαμβάνει την ευθύνη να μην πάθεις καρδιακό επισόδειο εφ'όρου ζωής εφόσον ακολουθείς την θεραπεία που σου έδωσε ειδάλλως θα αποζημιώσει κλπ μπλα μπλα
    Στείλε μου σε παρακαλώ με πμ τα στοιχεία του ....τέτοιοι γιατροί απλά "δεν υπάρχουν" ...μπορεί να μου χρειαστεί ...ποιός ξέρει

  3. #213
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  am I going to live.jpg 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  78,2 KB 
ID: 138464

    Κανενας γιατρος εδω?

  4. #214
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kerkiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα με κούφανες κυριολεκτικά !!!
    Έχεις δηλαδή πάει με τον γιατρό σου σε συμβολαιογράφο και φτιάξατε συμβόλαιο που αναφέρει ότι αυτός αναλαμβάνει την ευθύνη να μην πάθεις καρδιακό επισόδειο εφ'όρου ζωής εφόσον ακολουθείς την θεραπεία που σου έδωσε ειδάλλως θα αποζημιώσει κλπ μπλα μπλα
    Στείλε μου σε παρακαλώ με πμ τα στοιχεία του ....τέτοιοι γιατροί απλά "δεν υπάρχουν" ...μπορεί να μου χρειαστεί ...ποιός ξέρει
    Κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις. Δεν πήγα σε γυρολόγο, σε γιατρό πήγα. Σαν γιατρός λοιπόν μου έδωσε μια θεραπεία, άρα? Δεν είναι υπεύθυνος γι΄ αυτό που υπογράφει?
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  5. #215
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.193
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    http://www.ideeaf.gr/schedule/30-04-14

    Οι φαρμακοποιοί μπορούν να τα παρακολουθούν δωρεάν μέσω internet.
    Για τους υπόλοιπους, είτε ρωτήστε το φαρμακοποιό σας αν το γνωρίζει/παρακολουθεί να σας δώσει στοιχεία να μπείτε είτε πάρτε τηλέφωνο μήπως και σας δώσουν πρόσβαση.
    Το σεμινάριο δεν είναι τέρας αξιοπιστίας αλλά βοηθάει να προσανατολιστεί κάποιος.


    @kerkiss έχες καμία έρευνα για αυτά που λές?

    Γιατί και εγώ μπορώ να γράφω ότι μου κατέβει αλλά χωρίς αποδείξεις θα είναι λόγια του αέρα

  6. #216
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις. Δεν πήγα σε γυρολόγο, σε γιατρό πήγα. Σαν γιατρός λοιπόν μου έδωσε μια θεραπεία, άρα? Δεν είναι υπεύθυνος γι΄ αυτό που υπογράφει?
    Σιγά την υπευθυνότητα !!!
    Τι θα του κάνουν αν εσύ (φτου κακά) την κάνεις για τον άλλο κόσμο ;

    Εμένα άλλου είδους υπευθυνότητα μου ζητούσες :
    ...και δε μου λέτε γιατρέ, βάζετε κάπου την υπογραφή σας πως αν κόψω τα φάρμακα και τα τινάξω θα αναλάβετε εσείς την ευθύνη?
    Όχι πολλά πράγματα, τα έξοδα της οικογένειας μόνο...
    Αν ναι τα κόβω αύριο, δεν μου είναι και το πιο ευχάριστο να χτυπά κάθε βράδυ στις 10 το ξυπνητήρι για να πάρω το χάπι...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    @kerkiss έχες καμία έρευνα για αυτά που λές?

    Γιατί και εγώ μπορώ να γράφω ότι μου κατέβει αλλά χωρίς αποδείξεις θα είναι λόγια του αέρα
    Παρέθεσα σε προηγούμενο μήνυμα τον σύνδεσμο για την ιστοσελίδα του Ντέλλου αλλά ουσιαστικά την έρευνα πρέπει να την κάνει ο καθένας από εσάς αν τον ενδιαφέρει και τον αφορά το ζήτημα
    Αναλόγως θα αποφασίσει και τι θα κάνει

  7. #217
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.193
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kerkiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρέθεσα σε προηγούμενο μήνυμα τον σύνδεσμο για την ιστοσελίδα του Ντέλλου αλλά ουσιαστικά την έρευνα πρέπει να την κάνει ο καθένας από εσάς αν τον ενδιαφέρει και τον αφορά το ζήτημα
    Αναλόγως θα αποφασίσει και τι θα κάνει
    Ναι οκ.
    Παίρνουμε μερικές μελέτες,
    καταλαβαίνουμε ότι θέλουμε και γράφουμε αυτό που μας βολεύει (ντόρος - διαφήμιση).

    Τυχαία η πηγή 2 που λέει εδώ
    http://www.ntellos.gr/index.php/arth...nes-kanei-pera
    αντιπαράθεση απο το ουυυ - κακό boots
    http://www.webmd.boots.com/heart-dis...he-doctor-away

    Και αν διαβάσεις αυτό που γράφει ο ΕΟΦ εδώ
    http://www.eof.gr/c/document_library...=DLFE-1127.pdf
    ΠΙΝΑΚΑΣ 3
    ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΥΓΙΕΙΝΟΔΙΑΙΤΗΤΙΚΗΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗΣ
     ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΟΥ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ
     ΥΠΟΛΙΠΙΔΑΙΜΙΚΗ ΔΙΑΙΤΑ (ΠΤΩΧΗ ΣΕ ΖΩΪΚΑ ΛΙΠΗ ΚΑΙ TRANS ΛΙΠΑΡΑ ΟΞΕΑ,
    ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΣΕ ΦΥΤΙΚΕΣ ΙΝΕΣ ΚΑΙ ΦΥΤΙΚΕΣ ΣΤΕΡΟΛΕΣ/ΣΤΑΝΟΛΕΣ)
     ΑΠΩΛΕΙΑ ΒΑΡΟΥΣ (μείωση κατά 10% μέσα σε 6 μήνες)
     ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ (για παράδειγμα γρήγορο βάδισμα 30’-60’/ ημέρα
    θα δείς ότι ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ!!!!!

    Δηλαδή τί?
    Φάει το μήλο πρώτα και αν πέσει η χοληστερίνη είσαι τυχερός.
    Αν δεν πέσει, ή δε μπορείς να φάς το μήλο σου, τότε πάρε στατίνη.

    Το 99% των ασθενών νομίζεις ότι έχει την όρεξη να κάνει ότι πρέπει για να ελέγξει χοληστερίνη, πίεση κλπ?
    Θέλει το χαπάκι του για να ξαπλώσει στον καναπέ να παίξει στο τάμπλετ.


    Προσοχή στο τί καταλαβαίνουμε και τί συμβουλεύουμε.
    Καλύτερα να μήν αγγίζουμε θέματα που δεν είναι η ειδικότητά μας*

    *Ούτε η δική μου είναι

  8. #218
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kerkiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα άλλου είδους υπευθυνότητα μου ζητούσες :
    Αν θυμάμαι καλά είμαστε συνάδελφοι, ή κάνω λάθος και είσαι τελικά γιατρός?
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  9. #219
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων

    θα δείς ότι ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ!!!!!

    Δηλαδή τί?
    Φάει το μήλο πρώτα και αν πέσει η χοληστερίνη είσαι τυχερός.
    Αν δεν πέσει, ή δε μπορείς να φάς το μήλο σου, τότε πάρε στατίνη.
    Αυτό κατάλαβες εσύ ; γιατί εγώ άλλα διαβάζω :
    Η θεραπευτική δράση των στατινών αναγνωρίζεται πως δεν έχει να κάνει με τη μείωση της χοληστερίνης, αλλά με την αντιφλεγμονώδη δράση τους σε ευάλωτα αγγεία από την επίδραση κυρίως άλλων παραγόντων κινδύνου, όπως το κάπνισμα, ο σακχαρώδης διαβήτης, η υπέρταση, η καθιστική ζωή και το stress
    Αναγνωρίζεται επίσης, πως φάρμακα που κυκλοφορούν για πολλά χρόνια,με τεράστια παγκόσμια κατανάλωση, όπως η εζετιμίμπη, μόνη της (Ezetrol) ή σε συνδυασμό με στατίνη (Inegy), η νιασίνη και οι φιμπράτες , παρ΄ότι κατεβάζουν σημαντικά τις τιμές της χοληστερίνης, ακόμα και κάτω των «στόχων», δεν πετυχαίνουν θεραπευτικό όφελος, αφού στερούνται της αντιφλεγμονώδους δράσης των στατινών στα αγγεία, ενώ αυξάνουν τον κίνδυνο παρενεργειών και φυσικά το κόστος.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 99% των ασθενών νομίζεις ότι έχει την όρεξη να κάνει ότι πρέπει για να ελέγξει χοληστερίνη, πίεση κλπ?
    Θέλει το χαπάκι του για να ξαπλώσει στον καναπέ να παίξει στο τάμπλετ.
    Αν όποιος έχει πρόβλημα υγείας και καπνίζει σαν τσιμινιέρα, είναι υπέρβαρος, συνεχώς αραχτός στον καναπέ του κλπ και περιμένει ότι θα "σωθεί" και θα εξασφαλίσει "υγεία και μακροζωϊα" με το χαπάκι του μπορεί άνετα να το αντικαταστήσει με "νερό Καματερού" ή με "προσκύνημα στην Τήνο"
    Το ίδιο αποτέλεσμα θα έχει

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσοχή στο τί καταλαβαίνουμε και τί συμβουλεύουμε.
    Καλύτερα να μήν αγγίζουμε θέματα που δεν είναι η ειδικότητά μας*

    *Ούτε η δική μου είναι
    Αυτό ισχύει μονόπαντα ή και από τις δύο πλευρές ;
    Γιατί από όσο ξέρω δεν άνοιξα εγώ ένα θέμα "μην ασχολείστε με την χοληστερίνη" αλλά εσείς "ασχολειθείτε με την χοληστερίνη"
    Τι σε ενοχλεί ;
    Ότι κάποιος τόλμησε να σας πει ότι αυτά που "καταλαβαίνετε και συμβουλεύετε" είναι δημιουργίες των φαρμακοβιομηχανιών και όχι της επιστήμης
    Έτσι και αλλοιώς ενήλικα παιδιά είμαστε όλοι μας και ο καθένας αποφασίζει για τον εαυτό του όπως γουστάρει και αγαπά

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θυμάμαι καλά είμαστε συνάδελφοι, ή κάνω λάθος και είσαι τελικά γιατρός?
    Ούτε ηλεκτρονικός είμαι ούτε γιατρός ......ούτε από μακριά !!

  10. #220
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.193
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kerkiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό κατάλαβες εσύ ; γιατί εγώ άλλα διαβάζω :
    Εγώ έπιασα την πηγή 2 που λέει που τη βρήκα στα γρήγορα και είδα τί διαβάζει και πώς το ερμηνεύει.
    Διάβασε και τον τίτλο του στο άρθρο.

    Το νήμα δεν άνοιξε για "ασχοληθείτε με τη χοληστερίνη" που θα ήθελες, αλλά
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποθετω δεν ειμαι ο μονος που με ταλαιπωρει το προβλημα της χοληστερινης...


    Τέλος απο μένα.

  11. #221
    Εγγραφή
    05-01-2014
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Τελικά για την αξιοπιστία των συσκευών και των ταινιών μέτρησης χοληστερίνης που ρωτησα εγω εχει δοκιμάσει κάποιος να μας πει;

  12. #222
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Ηλικία
    74
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL931VII (VDSL)
    Εγώ πάντως διατηρώ σοβαρές αμφιβολίες για το αν η υψηλή χοληστερίνη κάνει κακό και ιδιαίτερα αν προκαλεί βλάβες στα αγγεία. Πρόσφατα η Αμερικανική Καρδιολογική Εταιρεία (νομίζω) είπε ακριβώς αυτό. Το δημοσίευσε και το "ΒΗΜΑ" της Κυριακής (Ιωάννα Σουφλέρη) αλλά η ίση σελίδα έλεγε ότι η υψηλή χοληστερίνη δεν βλάπτει και οι επόμενες 2,5 σελίδες έλεγαν πώς να μειώσουμε τη χοληστερίνη!

    Σε συζήτηση με φίλο μου γιατρό (διευθυντή εντατικής μεγάλου νοσοκομείου της Αθήνας) μου είπε ότι δεν βλάπτει η χοληστερίνη αλλά να συνεχίσω να παίρνω στατίνες γιατί έχουν αντιφλεγμονώδη δράση. Δεν κατάλαβα όμως τι ακριβώς σημαίνει αυτό.

    Ρίξτε μια ματιά και εδώ... Οι κότες δεν είναι ηλίθιες που δίνουν στα κοτόπουλα τόση χοληστερίνη στους κρόκους των αυγών ούτε οι μητέρες είναι ηλίθιες που έχουν τόση χοληστερίνη στο γάλα που δίνουν (από το στήθος τους) στα παιδιά τους!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MessengerOfGood : 04-05-14 στις 12:10.
    "Όταν η ιδεολογία μετατρέπεται σε φανατισμό, η ανάγκη για την απάντηση ερωτημάτων σταματά να υπάρχει. Όσο λιγότερο έξυπνος είμαι τόσο ευκολότερα θα ακολουθήσω κάποιον που θα μου δώσει απαντήσεις"
    Μ. Χάνεκε

  13. #223
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.193
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MessengerOfGood Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρίξτε μια ματιά και εδώ... Οι κότες δεν είναι ηλίθιες που δίνουν στα κοτόπουλα τόση χοληστερίνη στους κρόκους των αυγών ούτε οι μητέρες είναι ηλίθιες που έχουν τόση χοληστερίνη στο γάλα που δίνουν (από το στήθος τους) στα παιδιά τους!
    Το Link δεν είναι απο αξιόπιστη πηγή και τα παραδείγματα άσχετα

    Ούτε κότες είμαστε, ούτε μωρά!

    (Χωρίς παρεξήγηση)

    Υπάρχουν οι ιατροί για να μας συμβουλεύουν κατάλληλα.

    Τα υπόλοιπα είναι συζητήσεις καφενείου.

    Υπάρχει και ο Μουρούτης που λέει μόνο Vegan χωρίς καν παράγωγα ζωικού βασιλείου,
    μακριά απο φάρμακα εκτός απο τα τεκμηριωμένα με μελέτες! Όλα δηλαδή!

    Ελεύθερο χρόνο να έχει κανείς, να κάνει το μυαλό του ομελέτα!


    Edit:
    Μιας και έχω χρόνο για ομελέτα!
    Απο το λινκ σου πήγα στη πρώτη πηγή
    και έψαξα τη πρώτη έρευνα
    http://eurheartj.oxfordjournals.org/...ication_detail
    και διαβάζω...

    In a meta-analysis of 35 trials which evaluated the effect of cholesterol lowering therapy on coronary and non-coronary mortality, cholesterol lowering was shown to be beneficial' 231 . Recently two major publi- cations' 4 ' 51 have clearly shown that lowering total chol- esterol was strongly associated with decreased total and cardiovascular mortality without any increase of the non-cardiac cause of death. It is therefore important to emphasize that in the present study, increased non- cardiac cause of death was observed among patients with spontaneously low total cholesterol and that low levels of total cholesterol resulting from diet or medical treatment, were not incriminated with excess mor- tality' 4 ' 51 . It seems, therefore, that spontaneous low total cholesterol should be considered as a marker rather than a precursor of subsequent non-cardiac death among patients with coronary artery disease

    No comments
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος teodor_ch : 04-05-14 στις 15:21.

  14. #224
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Φιλος μου και πολυδιαβασμενος γιατρος σε θεματα καρδιας, μου ελεγε σημερα, οτι ανεξαρτητα απο χοληστερινη, οι στατινες εχει βρεθει οτι γενικοτερα βελτιωνουν την ποιοτητα ζωης, αυξανουν το προσδοκιμο ζωης(και οχι μονο επειδη δεν γινονται εμφραγματα λογω στατινων) κλπ. Το συσχετισε με την 'αντιφλεγμονωδη' δραση τους.

  15. #225
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Ηλικία
    74
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL931VII (VDSL)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλος μου και πολυδιαβασμενος γιατρος σε θεματα καρδιας, μου ελεγε σημερα, οτι ανεξαρτητα απο χοληστερινη, οι στατινες εχει βρεθει οτι γενικοτερα βελτιωνουν την ποιοτητα ζωης, αυξανουν το προσδοκιμο ζωης(και οχι μονο επειδη δεν γινονται εμφραγματα λογω στατινων) κλπ. Το συσχετισε με την 'αντιφλεγμονωδη' δραση τους.
    Αυτό μου το είπε και ο δικός μου φίλος (δεν είναι ο καρδιολόγος μου - απλά φίλος μου) γιατρός.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Link δεν είναι απο αξιόπιστη πηγή και τα παραδείγματα άσχετα

    Ούτε κότες είμαστε, ούτε μωρά!

    (Χωρίς παρεξήγηση)

    Υπάρχουν οι ιατροί για να μας συμβουλεύουν κατάλληλα.

    Τα υπόλοιπα είναι συζητήσεις καφενείου.

    Υπάρχει και ο Μουρούτης που λέει μόνο Vegan χωρίς καν παράγωγα ζωικού βασιλείου,
    μακριά απο φάρμακα εκτός απο τα τεκμηριωμένα με μελέτες! Όλα δηλαδή!

    Ελεύθερο χρόνο να έχει κανείς, να κάνει το μυαλό του ομελέτα!


    Edit:
    Μιας και έχω χρόνο για ομελέτα!
    Απο το λινκ σου πήγα στη πρώτη πηγή
    και έψαξα τη πρώτη έρευνα
    http://eurheartj.oxfordjournals.org/...ication_detail
    και διαβάζω...




    No comments
    Το λινκ ήταν επιπρόσθετο. Το βασικό είναι το δημοσίευμα στο ΒΗΜΑ και η άποψη του φίλου μου γιατρού.
    "Όταν η ιδεολογία μετατρέπεται σε φανατισμό, η ανάγκη για την απάντηση ερωτημάτων σταματά να υπάρχει. Όσο λιγότερο έξυπνος είμαι τόσο ευκολότερα θα ακολουθήσω κάποιον που θα μου δώσει απαντήσεις"
    Μ. Χάνεκε

Σελ. 15 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 5101314151617202535 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τροφες που περιεχουν χοληστερινη
    Από satanick στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-09, 19:15
  2. 4 στους 10 έφηβους με πίεση και χοληστερίνη!
    Από ciaoant1 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-08, 20:39

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας