Σελ. 26 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 61621242526272831 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 376-390 από 526
  1. #376
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρετε ότι στους ενήλικες το γάλα απαγορεύετε δια ροπάλου?
    Είτε είναι 0%, είτε 2%, είτε 20%, προσφέρει στον οργανισμό λιγότερα και από το νερό.
    έλα πές'το και στην μάνα μου αυτό που καθημερινά πίνει το γαλατάκι της και έχει φτάσει αισίως στα 93 χωρίς πρόβλημα χοληστερίνης

  2. #377
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kerkiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    έλα πές'το και στην μάνα μου αυτό που καθημερινά πίνει το γαλατάκι της και έχει φτάσει αισίως στα 93 χωρίς πρόβλημα χοληστερίνης
    Και η δικιά μου έχει φτάσει τα 85 με καθημερινό γαλατάκι και μάλιστα με χοληστερίνη στα 250, αλλά τι να λέει αυτό?
    Ξέρω άνθρωπο που καπνίζει 2-3 πακέτα και είναι 80 και άλλον που στα 40 έφυγε με καρκίνο στους πνεύμονες χωρίς να πλησιάσει τσιγάρο. Άρα?

  3. #378
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρετε ότι στους ενήλικες το γάλα απαγορεύετε δια ροπάλου?
    Είτε είναι 0%, είτε 2%, είτε 20%, προσφέρει στον οργανισμό λιγότερα και από το νερό.
    Καλα, να μην προσφερει, πες παει στην ευχη, τι ειχες τι εχασες.
    Αλλα το να κανει και κακο...ε παει πολυ....

  4. #379
    Εγγραφή
    30-04-2015
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    231
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρετε ότι στους ενήλικες το γάλα απαγορεύετε δια ροπάλου?
    Είτε είναι 0%, είτε 2%, είτε 20%, προσφέρει στον οργανισμό λιγότερα και από το νερό.
    Δεν απαγορευεται δια ροπαλου, υπαρχουν βεβαια διαφορες θεωριες... Στον οργανισμο προσφερει πολλα.
    Σιγουρα ομως απαγορευεται σε οσους εχουν σχετικα θεματα υγειας.
    Η ενδειξη 0, 2 ή 20(δεν υπαρχει 20) αφορα το ποσοστο των λιπαρων.
    Σημειωσε οτι και το νερο προσφερει, χωρις αυτο δεν ζεις! Απλα να αποφευγεις της βρυσης.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρω άνθρωπο που καπνίζει 2-3 πακέτα και είναι 80 και άλλον που στα 40 έφυγε με καρκίνο στους πνεύμονες χωρίς να πλησιάσει τσιγάρο. Άρα?
    Αρα το συμπερασμα ειναι οτι αρχιζουμε ολοι το τσιγαρακι για μακροζωια?

  5. #380
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και η δικιά μου έχει φτάσει τα 85 με καθημερινό γαλατάκι και μάλιστα με χοληστερίνη στα 250, αλλά τι να λέει αυτό?
    Ξέρω άνθρωπο που καπνίζει 2-3 πακέτα και είναι 80 και άλλον που στα 40 έφυγε με καρκίνο στους πνεύμονες χωρίς να πλησιάσει τσιγάρο. Άρα?
    Αρα εαν ειναι γραφτό σου,στα γονίδια σου,η χέσε μέσα.

  6. #381
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρετε ότι στους ενήλικες το γάλα απαγορεύετε δια ροπάλου?......
    Που το βρήκες αυτό;

  7. #382
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manolis_karas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που το βρήκες αυτό;
    Έχω δει πολλές μελέτες που το αναφέρουν. Με λίγο ψάξιμο θα τις βρεις, δεν έχω κάποια πρόχειρη.
    Από την άλλη υπάρχουν και άλλες που λένε το αντίθετο, αλλά οι πιο πολλές από αυτές είναι παραγγελία από γαλακτοκομικές εταιρείες.
    Επίσης μου το έχει πει και γιατρός, πως το γάλα δεν προσφέρει τίποτα στους ενήλικες.

  8. #383
    Εγγραφή
    30-04-2015
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    231
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης μου το έχει πει και γιατρός, πως το γάλα δεν προσφέρει τίποτα στους ενήλικες.
    Για καθε ενα γιατρο που λεει ετσι, υπολογιζε αλλους εννια που λενε το αντιθετο.

  9. #384
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.623
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    για το γαλα εχω παρατηρησει, μεσω της υπερβολης, οτι δεν ειναι και πολυ ευεργετικο μετα τα 35 (περιπου η ηλικια που το προσεξα) .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  10. #385
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω δει πολλές μελέτες που το αναφέρουν. Με λίγο ψάξιμο θα τις βρεις, δεν έχω κάποια πρόχειρη.
    Από την άλλη υπάρχουν και άλλες που λένε το αντίθετο, αλλά οι πιο πολλές από αυτές είναι παραγγελία από γαλακτοκομικές εταιρείες.
    Επίσης μου το έχει πει και γιατρός, πως το γάλα δεν προσφέρει τίποτα στους ενήλικες.
    Μελέτες δημοσιευμένες σε αναγνωρισμένο επιστημονικό περιοδικό ή επίσημες ανακοινώσεις δεν νομίζω.

    Από ότι ξέρω, ένας άνθρωπος ο οποίος όταν ήταν παιδί μπορούσε να καταναλώσει και να πέψει γάλα και δεν σταματά ποτέ να καταναλώνει γάλα, μπορεί να το πέψει σε οποιαδήποτε ηλικία, εκτός αν παρουσιαστεί κάποιο σχετικό πρόβλημα στην υγεία του.
    Αν όμως σταματήσει να καταναλώνει γάλα για μερικούς μήνες, ο οργανισμός του θα χάσει την ικανότητα να πέπτει το γάλα και η κατανάλωση του γάλακτος θα του δημιουργεί πεπτικά προβλήματα (βαρυστομαχιά, φουσκώματα κλπ).
    Για να μπορέσει ο οργανισμός του παραπάνω ανθρώπου να ξαναβρεί την ικανότητα της πέψης του γάλακτος, πρέπει να αρχίσει να καταναλώνει πάλι καθημερινά γάλα για μερικούς μήνες.

    Το γάλα είναι μία πολύ καλή τροφή. Είναι όμως πολύ αραιή.
    Αυτό είναι καλό γιατί χωνεύεται (βλέπε πιο πάνω) εύκολα, και επειδή οι πρωτεΐνες του είναι σε αραιή διάλυση σε νερό μπορούν και μαζεύουν γύρω τους πολύ μεγαλύτερη ποσότητα άλλων ουσιών (τοξικών) από ότι ίση ποσότητα πρωτεϊκών κρέατος.
    Είναι όμως και κακό για τους ενήλικες γιατί για να μπορέσουν να πάρουν τα απαραίτητα για τη ζωή τους θρεπτικά συστατικά πρέπει να καταναλώνουν αναλογικά και σύμφωνα με το βάρος τους, τόσο γάλα όσο ένα μωρό.

  11. #386
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Πάντως υπάρχουν φωνές που ακούγονται τελευταία ενάντια στο ότι συνεχώς χαμηλώνουν τα όρια που η χοληστερίνη θεωρείται φυσιολογικά. Έχω διαβάσει μάλιστα δημοσιεύσεις που λένε ότι τελικά περισσότερη σημασία παίζει η αναλογία καλής/κακής χοληστερίνης παρά το συνολικό ύψος της χοληστερίνης. Δεν είμαι σίγουρος γι' αυτά ούτε είμαι γιατρός αλλά είμαι σίγουρος ότι περισσότερο από την διατροφή (σε λογικά πλαίσια πάντα) και πέρα από την κληρονομικότητα (που δεν μπορείς να την αλλάξεις) σημασία έχει το χαμηλό σωματικό βάρος και η άθληση.

  12. #387
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    http://well.blogs.nytimes.com/2016/0...ated-fat/?_r=0

    Αποτελέσματα από ένα σημαντικό επιστημονικό πείραμα με 9000 συμμετέχοντες βγήκαν στην δημοσιότητα μετά από 4 δεκαετίες.
    Επί 40 χρόνια τα στοιχεία ήταν "θαμμένα" στα υπόγεια του πανεπιστημίου.
    Η μελέτη ήταν γνωστή ως Minessota Coronary Experiment και παρά του ότι ήταν μια από τις μεγαλύτερες και δαπανηρότερες έρευνες του είδους που έχουν γίνει ποτέ παγκοσμίως ,τα αποτελέσματα της δεν είχαν δημοσιευθεί μέχρι σήμερα.

    Ποια ήταν τα αποτελέσματα;
    Οι συμμετέχοντες χωρίστηκαν σε 2 ομάδες. Η ομάδα που μείωσε τη χοληστερίνη της κατά μέσο όρο 14% δεν είχε κάποιο όφελος (ίδια ποσοστά θνησιμότητας)
    Όσο μεγαλύτερο δε ήταν το ποσοστό μείωσης της χοληστερίνης τόσο μεγάλωνε η θνησιμότητα.

    Participants who ate a diet low in saturated fat and enriched with corn oil reduced their cholesterol by an average of 14 percent, compared with a change of just 1 percent in the control group. But the low-saturated fat diet did not reduce mortality. In fact, the study found that the greater the drop in cholesterol, the higher the risk of death during the trial.

  13. #388
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τι ρόλο παίζει τελικά η HDL χοληστερόλη στην υγεία της καρδιάς;
    http://health.in.gr/news/scienceprog...aid=1500112105

    Φαινεται σοβαρη ερευνα.

  14. #389
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Μια εξέταση που δείχνει με την μεγαλύτερη δυνατή ακρίβεια τον κίνδυνο που διατρέχει ο καθένας μας είναι η CAC (Coronary Artery Calcium). Η CAC μετράει την συγκέντρωση ασβεστίου στην στεφανιαία αρτηρία και βγάζει ένα σκορ, όσοι έχουν 0 δεν διατρέχουν κανένα κίνδυνο, ιδιαίτερα σημαντικός είναι ο ρυθμός αύξησης του ασβεστιου μεταξύ 2 ετησίων μετρήσεων, μια αύξηση της τάξης του 15% δείχνει σχεδόν άμεσο κίνδυνο (50% θνησιμότητα του δείγματος σε διάρκεια 3.5 έτη!).

    Η CAC έχει κόστος γύρω στα 200 ευρώ (όσο δηλαδή ένα ετησιο σέρβις αυτοκινήτου!). Γιατί δεν είναι ευρύτερα γνωστή η CAC; κάποιος κακόπιστος θα πεί οτι δεν υπάρχει φάρμακο για την μείωση του ασβεστίου, άρα δεν έχουμε τίποτα να πουλήσουμε στο πόπολο όπως στην περίπτωση της χοληστερίνης...


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  static1.squarespace.com1.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  85,2 KB 
ID: 176432
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  static1.squarespace.com2.png 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  156,8 KB 
ID: 176433
    περισσότερες πληροφορίες
    http://www.thefatemperor.com/blog/20...t-heart-attack
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος shadowman : 09-11-16 στις 17:39. Αιτία: Μεγάλα γραφικά.

  15. #390
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Το ασβέστιο στην στεφανιαία αρτηρία και στις βαλβίδες φαίνεται και με triplex. Ακριβή ποσοστά συγκέντρωσης δεν νομίζω να μπορεί να βγάλει. Έχει ασβέστιο στην αορτή η μάνα μου και το βρήκαν με triplex.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

Σελ. 26 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 61621242526272831 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τροφες που περιεχουν χοληστερινη
    Από satanick στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-09, 19:15
  2. 4 στους 10 έφηβους με πίεση και χοληστερίνη!
    Από ciaoant1 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-08, 20:39

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας