Σελ. 7 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 256789121727 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 526
  1. #91
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εχεις δικιο, το εχω ακουσει κι εγω, το αγχος σε πολλους επιδεινωνει την χοληστερινη.

  2. #92
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    220 Χοληστερίνη πάντως δεν είναι τίποτα το τρομερό, που χρειάζεται χάπια και γιατρούς. Παλιά το όριο ήταν 250 και σιγά σιγά το έριξαν σε 200. Γενικά λίγο προσοχή θέλει και το κυριότερο άσκηση για να μεγαλώσεις την "καλή" χοληστερίνη την HDL. Ένα ποτήρι κρασί την ημέρα και 30 λεπτά άσκηση τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα και θα είσαι ΟΚ.

    Αν θές έτοιμο φαγητό τρώγε σουβλάκια με αλάδωτη πίτα και "καλαμάκι" είτε χοιρινό είτε ακόμα καλύτερα κοτόπουλο και να τους λές να μη ρίχνουν αλάτι.

    Οι τηγανιτές πατάτες δεν έχουν τόση χοληστερίνη όσο νομίζετε, ιδιαίτερα αν τηγανιστούν με ελαιόλαδο, απλά είναι πολύ πλούσιες θερμιδικά, γι αυτό και δεν τις προτείνουν οι διαιτολόγοι.

  3. #93
    Εγγραφή
    12-11-2010
    Μηνύματα
    277
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LOUKAS32 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τελικα τι διατροφη να ακολουθησουμε?
    Yγιεινη. Καλα λιπαρα, ανεπεξεργαστους υδατανθρακες. Σε συνδυασμο βεβαια με αεροβικη ασκηση. Και οπως ειπε ο αλλος φιλος:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bilirius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα και απο εμενα,η χοληστερινη δεν δεν ερχετε παντα και μονο απο την τροφη,ανεβαινει ομως και απο το στρες απο το ανχος...
    To αγχος ευθυνεται για πολλα προβληματα υγειας! Το κακο ομως ειναι οτι συνηθως δεν το ελεγχουμε οποτε πρεπει να βρισκουμε τροπους χαλαρωσης.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    220 Χοληστερίνη πάντως δεν είναι τίποτα το τρομερό, που χρειάζεται χάπια και γιατρούς. Παλιά το όριο ήταν 250 και σιγά σιγά το έριξαν σε 200. Γενικά λίγο προσοχή θέλει και το κυριότερο άσκηση για να μεγαλώσεις την "καλή" χοληστερίνη την HDL. Ένα ποτήρι κρασί την ημέρα και 30 λεπτά άσκηση τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα και θα είσαι ΟΚ.

    Αν θές έτοιμο φαγητό τρώγε σουβλάκια με αλάδωτη πίτα και "καλαμάκι" είτε χοιρινό είτε ακόμα καλύτερα κοτόπουλο και να τους λές να μη ρίχνουν αλάτι.

    Οι τηγανητές πατάτες δεν έχουν τόση χοληστερίνη όσο νομίζετε, ιδιαίτερα αν τηγανιστούν με ελαιόλαδο, απλά είναι πολύ πλούσιες θερμιδικά, γι αυτό και δεν τις προτείνουν οι διαιτολόγοι.
    Η ολικη χοληστερινη απο μονη της δεν λεει κατι, πρεπει να προσεχθουν περισσοτερο και συνδυαστικα η καλη και τα 3γλυκεριδια.
    Το κλασμα ολικης/καλης πρεπει να ειναι <5, το κλασμα 3γλυκεριδια/καλης <4.

    Το κρασι πρεπει μόνο κοκκινο. 90' ασκηση κρινονται λιγα.
    Φυσικα κοτοπουλο και φυσικα αναλατο το σουβλακι, το κακο ειναι οτι δεν καταλαβαινεις τα ξυγκια που σου βαζουν μεσα.

    Τηγανητες πατατες εγω τρωω μια στο τοσο, μονο με ελαιολαδο και με τηγανισμα της μιας φορας, οχι οπως στα φαστφουνταδικα και τις ταβερνες οπου αλλαζουν το λαδι μετα απο 500 κιλα πατατες αυστηρα

  4. #94
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνώμη μου είναι να πας σε ένα γιατρό, να σου πει τι εξετάσεις να κάνεις και θα κρίνει αν είναι θέμα διατροφής και τι θα ήταν καλύτερο για την περίπτωσή σου.
    Με αυτά τα θέματα δεν παίζουμε και πιστεύω πως η κάθε περίπτωση είναι και διαφορετική και μόνο ένας γιατρός μπορεί να κρίνει.
    Αν εγώ για παράδειγμα ακολουθούσα κάποια διατροφή, αντί για 260 θα είχα 240 και θα νόμιζα πως όλα είναι καλά, γιατί πλέον τρώω φουντούκια και έπαψα να τρώω το τραγανό λίπος από τις πανσέτες.
    Τώρα αν θες κάτι ενδεικτικό αυτό εδώ http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=829 που είναι από γιατρούς νομίζω πως είναι το καλύτερο.
    Ναι αλλα αυτο το αρθρο λεει οτι οι νιφαδες βρωμης πρωινου, βοηθουν κατα της χοληστερινης!!!
    Αρα, τα quacker βοηθουν, ετσι δεν ειναι?

  5. #95
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρα, τα quacker βοηθουν, ετσι δεν ειναι?
    Δεν ξέρω καν τι είναι αυτά
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  6. #96
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω καν τι είναι αυτά
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://www.quakeroats.gr/ProductDeta...&p_id=3&g_id=2
    http://www.quakeroats.gr/MeetOatsPageDetails.aspx?id=29

    Δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο εχω βοηθηθει απο αυτα τα προιοντα. Παραμενω σταθερος στη χοληστερινη, εκει που ημουν. Ισως ειναι κι αυτο κατι, το οτι δεν ανεβαινει δηλαδη.

    Εσεις, τι λετε γι αυτα τα κορν φλεικς;
    αυτα ειναι

  7. #97
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    To θεμα παραμενει επικαιρο, οσο και η...πάθηση της χοληστερίνης που ειναι υπαρκτή.

    Σήμερα, εντελώς τυχαία, άκουσα κάποιον να συμβουλεύει καποιον φίλο του για το θεμα της αντιμετωπισης της χοληστερινης, να κανει το εξης:

    "Το βράδυ, βαλε μια κουταλια καλαμποκίσιο αλεύρι σε ενα ποτηρι νερο. Ανακατεψε το καλα. Το πρωι που θα ξυπνησεις, το αλευρι θα εχει καθισει τον πατο του ποτηριου. Πιες το ποτήρι με το νερο'

    Μαλλον ανηκει στα παλια 'εμπειρικα' γιατροσοφια. Και αναμενω, παροτι το αναφερω εδω, οτι ισως να μην το ξερει κανεις. Ποτε δεν ξερεις ομως.

    Για του λογους του αληθες, ρωτησα μερικους ανθρωπους μεγαλυτερης ηλικιας αν εχουν ακουσει κατι, και μου ειπαν ναι οτι το ξερουν! Αλλα οχι κατι αλλο, καποια εξηγηση κλπ.
    Τωρα ποσο αποτελεσματικο ειναι, παραμενει ερωτημα. Αλλα και μια δοκιμη δεν κοστιζει κατι.

    Σε πολλα πραγματα οι παλιοι ειχαν δικιο, και δεν ειχαν αναγκη φαρμάκων για να αντιμετωπισουν μια παθηση. Αν ενας φυσικος τροπος προσφερει κατι, γιατι οχι?
    Ξερει κανείς κατι πάνω σε αυτο?

  8. #98
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To θεμα παραμενει επικαιρο, οσο και η...πάθηση της χοληστερίνης που ειναι υπαρκτή.

    Σήμερα, εντελώς τυχαία, άκουσα κάποιον να συμβουλεύει καποιον φίλο του για το θεμα της αντιμετωπισης της χοληστερινης, να κανει το εξης:

    "Το βράδυ, βαλε μια κουταλια καλαμποκίσιο αλεύρι σε ενα ποτηρι νερο. Ανακατεψε το καλα. Το πρωι που θα ξυπνησεις, το αλευρι θα εχει καθισει τον πατο του ποτηριου. Πιες το ποτήρι με το νερο'

    Μαλλον ανηκει στα παλια 'εμπειρικα' γιατροσοφια. Και αναμενω, παροτι το αναφερω εδω, οτι ισως να μην το ξερει κανεις. Ποτε δεν ξερεις ομως.

    Για του λογους του αληθες, ρωτησα μερικους ανθρωπους μεγαλυτερης ηλικιας αν εχουν ακουσει κατι, και μου ειπαν ναι οτι το ξερουν! Αλλα οχι κατι αλλο, καποια εξηγηση κλπ.
    Τωρα ποσο αποτελεσματικο ειναι, παραμενει ερωτημα. Αλλα και μια δοκιμη δεν κοστιζει κατι.

    Σε πολλα πραγματα οι παλιοι ειχαν δικιο, και δεν ειχαν αναγκη φαρμάκων για να αντιμετωπισουν μια παθηση. Αν ενας φυσικος τροπος προσφερει κατι, γιατι οχι?
    Ξερει κανείς κατι πάνω σε αυτο?
    Για το θέμα της χοληστερίνης υπάρχουν οι στατίνες, οι οποίες είναι από τα πιο πετυχημένα και αθώα φάρμακα. Το να ακολουθεί κανείς ηλίθια γιατροσόφια όταν υπάρχει λύση το θεωρώ γελοίο.

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  9. #99
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Έχεις αλλάξει την διατροφή σου;
    Τρως σάρκες μία με δύο φορές τον μήνα;
    Καταναλώνεις ψάρι ψητό ή βραστό 2 με 3 φορές την εβδομάδα;
    Τρως τροφές που ρίχνουν την χοληστερίνη; Δηλαδή όσπρια, μήλα, αχλάδια κυρίως και γενικότερα φρούτα και σαλάτες;
    Έκοψες τα ζωικά γάλατα; Αυτή την περίοδο λόγω νηστείας των ΧΟ οπαδών μπορείς να βρεις εύκολα νοστιμότατα καρπογάλατα σε όλα τα SM, ακόμα και στο μικρότερο. Είναι μια ευκαιρία να μυηθείς σε αυτές τις γεύσεις. Σογιόγαλο της alpro, αμυγδαλόγαλο της ίδιας εταιρίας. Εξαιρετικά
    Έκοψες τα full fat παλιοτυριά;

  10. #100
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ναι προσεχω τη διατροφη μου, και περιπου σύμφωνα με οσα λες.
    Αμα δεν προσεχεις διατροφη, τι να λεμε, με ημιμετρα δεν κανεις τιποτε...

    Για τα γαλατα εχω ενα προβληματισμο.
    Μη ζωϊκα. Ναι τα ξερω, και ειναι μια χαρα.
    Αλλα:
    - ειναι ακριβά(τι να κανουμε, υπαρχει παντα ο παράγοντας κόστος). 1 κουτι ενός λίτρου- 2,3 ευρω τουλαχιστον. Σε την ακριβεια, μαλλον δεν μπορω να ανταπεξελθω.
    - υποκαθιστουν πληρως, το οτι μας δινει το ζωϊκο γάλα? γιατι δεν εχω προβλημα πες, αντε πινω μη ζωϊκο γαλα, αν δεν παιρνω τις ουσιες που μου δινει το κανονικο γαλα, τοτε τι?

  11. #101
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι προσεχω τη διατροφη μου, και περιπου σύμφωνα με οσα λες.
    Αμα δεν προσεχεις διατροφη, τι να λεμε, με ημιμετρα δεν κανεις τιποτε...
    ε τότε χάπι

    Για τα γαλατα εχω ενα προβληματισμο.
    Μη ζωϊκα. Ναι τα ξερω, και ειναι μια χαρα.
    Αλλα:
    - ειναι ακριβά(τι να κανουμε, υπαρχει παντα ο παράγοντας κόστος). 1 κουτι ενός λίτρου- 2,3 ευρω τουλαχιστον. Σε την ακριβεια, μαλλον δεν μπορω να ανταπεξελθω.
    ναι είναι ακριβότερα
    Φτιάξε μόνος σου στο σπίτι
    Ακόμα ευκολότερο και οικονομικότερο.
    Βρες συνταγές /βίντεο στο youtube


    - υποκαθιστουν πληρως, το οτι μας δινει το ζωϊκο γάλα? γιατι δεν εχω προβλημα πες, αντε πινω μη ζωϊκο γαλα, αν δεν παιρνω τις ουσιες που μου δινει το κανονικο γαλα, τοτε τι?
    του εμπορίου είναι εμπλουτισμένα
    ναι αντικαθιστούν μια χαρά τα ζωικά, αν και προσωπικά πιστεύω ακόμα καλύτερα
    Αν δεις δηλαδή την μεγάλη εικόνα. Ζώα μόνιμα συνδεδεμένα σε μηχανήματα αρμέγματος, με μαστίτιδες, βρωμιά και τίγκα στο φάρμακο. Γάλα που νοθεύεται με αθώα υλικά (νερό) μέχρι δηλητήρια. Γάλα με όξινο ph και αρνητικές συνέπειες στον οργανισμό

  12. #102
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το θέμα της χοληστερίνης υπάρχουν οι στατίνες, οι οποίες είναι από τα πιο πετυχημένα και αθώα φάρμακα. Το να ακολουθεί κανείς ηλίθια γιατροσόφια όταν υπάρχει λύση το θεωρώ γελοίο.
    Έτσι είναι, δυστυχώς ή ευτυχώς! Lipitor και ξερό ψωμί.
    3-4 χρόνια τώρα με αυτά ζω και έχω σταθερά μια τιμή γύρω στα 150.
    Χωρίς αυτά και με ότι δίαιτα, γιατροσόφι και φυσική άσκηση και αν έχω δοκιμάσει κάτω από τα 230 με τίποτα!
    Αν δεν υπάρχει πρόβλημα με το συκώτι είναι η καλύτερη λύση.
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  13. #103
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αληθευει ομως, οτι αν ξεκινησεις το χαπι, απαγορευεται πλεον να το διακοψεις, και επιβαλλεται να το παιρνεις εφορου ζωης;

    Γι αυτο λεω, αν μπορει κανεις με φυσικους τροπους να το παλεψει, αν παλευεται βεβαια, μαλλον ειναι προτιμητεο.

  14. #104
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    FYI οι στατίνες ΔΕΝ είναι αθώες, όπως φυσικά και σχεδόν όλα τα φάρμακα.
    "Χτυπάνε" συκώτι κυρίως αλλά και νεφρά.
    Γι αυτό κάνουν εξετάσεις για τα επίπεδα τρανσαμινάσεων συχνότερα όσοι τα λαμβάνουν.
    Όπως σε όλες τις περιπτώσεις χορήγησης φαρμάκων, ζυγίζονται τα οφέλη (πτώση της χοληστερίνης) σε σχέση με τους πιθανούς κινδύνους (συκώτι,νεφρά,μύες κλπ)
    Επίσης, αν τρώς 5 κιλά παϊδάκια στην καθισιά σου, οι στατίνες δεν θα σου προσφέρουν κάτι.

  15. #105
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    2.630
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 25.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το θέμα της χοληστερίνης υπάρχουν οι στατίνες, οι οποίες είναι από τα πιο πετυχημένα και αθώα φάρμακα. Το να ακολουθεί κανείς ηλίθια γιατροσόφια όταν υπάρχει λύση το θεωρώ γελοίο.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το θέμα της χοληστερίνης υπάρχουν οι στατίνες, οι οποίες είναι από τα πιο πετυχημένα και αθώα φάρμακα. Το να ακολουθεί κανείς ηλίθια γιατροσόφια όταν υπάρχει λύση το θεωρώ γελοίο.
    Επιτυχημενα ναι, αθωα οχι.

    Κανενα φαρμακο δεν ειναι αθωο, γι'αυτο και πρεπει να το λαμβανουν μονον οσοι το εχουν πραγματικα αναγκη.

    Μιας που εχω λιγο χρονο, ας επεκταθω λιγακι στα περι χοληστερινης, μιας και ειναι μια απο τις πιο παρεξηγημενες εξετασεις και ισως ο πιο υπερτιμημενος παραγοντας καρδιαγγειακου κινδυνου:

    Κατ'αρχην, ποιος εχει υπερχοληστερολαιμια;

    Η απαντηση φανταζει ευκολακι: "αυτος που εχει τιμες πανω απο το ανωτατο επιτρεπομενο οριο".

    Και ειναι, μονο που υπαρχει μια παγιδα: το ανωτατο επιτρεπομενο οριο ΔΕΝ ειναι αυτο που δινει το εκαστοτε εργαστηριο, αλλα τροποποιειται αναλογα με την παρουσια η μη αλλων παραγοντων κινδυνου (καπνισμα, διαβητης, ανδρικο φυλο, ηλικια, υπερταση, προηγηθεντα καρδιαγγειακα επεισοδια).



    Η δευτερη tricky ερωτηση ειναι "ποιος πρεπει να παρει αγωγη με στατινες";

    Οπως ισως διαισθανεστε ηδη, οχι, δεν πρεπει να παρουν αγωγη ολοι οσοι εχουν χοληστερινη πανω απο το οριο.

    Πρεπει να εχεις να κερδισεις κατι απο την ληψη ενος φαρμακου. Αυτο το "κατι" πρεπει να μεταφραστει σε κερδος καρδιαγγειακου κινδυνου, αλλιως δεν εχει νοημα.

    Πρακτικα, ανρθωπος κατω των 50 χωρις διαβητη-υπερταση-καπνισμα δεν νοειται να λαμβανει στατινη ακομα και 300 να ηταν η χοληστερολη του.

    Μιας που ειπα καπνισμα, εχετε υπ'οψιν οτι η διακοπη του καπνισματος αυτοματως μειωνει τον 10ετη καρδιαγγειακο κινδυνο κατα 50% ενω η διορθωση της ΟΠΟΙΑΣ υπερχοληστερολαιμιας μετα βιας πιανει το 20% σε ακραιες περιπτωσεις. Συμφερει δηλαδη περισσοτερο να κοψεις το καπνισμα (που ειναι και δωρεαν, αντιθετως εχεις και κερδος σε ευρω) παρα να παρεις χαπι για την χοληστερινη (που, λιγο-πολυ θα το πληρωσεις).

    Οποτε, ο ασθενης που ερχεται μυριζοντας σαν τασακι και ακουμπαει δυο πακετα Μαλμπορο στο γραφειο του ιατρειου ανησυχωντας για την χοληστερινη του, καταλαβαινετε τι απαντηση (πρεπει να) παιρνει.

    Δεν ειναι ο καταλληλος χωρος για να επεκταθω παραπανω, πολυ ωραια τα λεει για οποιον ενδιαφερεται εδω ο Ντελλος.


    Μια τελευταια λεξη μονο για το Λιπιτορ, επειδη αναφερθηκε.

    Η εταιρεια που παρασκευαζει και πουλαει το εν λογω σκευασμα στην Ελλαδα (και μιλαμε για ΠΟΛΛΕΣ πωλησεις), εχει στερησει τους τελευταιους μηνες την Ελληνικη αγορα απο μοναδικα και αναντικαταστατα φαρμακα αποσυροντας τα επειδη "δεν την συμφερει".

    Ετσι λοιπον, το αντιβιωτικο Vibramycin οπως και το Medrol βρισκονται μονο με πολλη τυχη και υπομονη, το αντιεπιληπτικο Epanutin αποσυρθηκε εντελως, ενω τελευταια ειναι εξαιρετικα δυσκολο να βρεις το διουρητικο Aldactone 25 και 100 mg, και ακουγεται οτι ειναι σε διαδικασια αποσυρσης και αυτο το φαρμακο. Για μενα το ποτηρι ξεχειλισε καπου εδω, μιας που το Aldactone ειναι επισης μοναδικο φαρμακο, και το μονο εναλλακτικο της ιδιας φαρμακευτικης κατηγοριας ειναι ενα σκευασμα της ΙΔΙΑΣ εταιρειας (Inspra) το οποιο ομως κοστιζει 35 γιουρια (εναντι 6).

    Προσωπικα, δεν συνταγογραφω φαρμακα της εφ'οσον υπαρχουν εναλλακτικες, τους το εχω γνωστοποιησει μεσω του ιατρικου επισκεπτη τους και θα καλουσα και οσους απο εσας λαμβανουν Λιπιτορ να μιλησετε με τον γιατρο σας για να σας το αντικαταστησει με καποια απο τις αρκετες, εξαιρετικα αποτελεσματικες και ποιοτικες ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ γενοσημες ατορβαστατινες.

    Αν τους νοιαζει μονο το πορτοφολι, ας πονεσουν εκει.

Σελ. 7 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 256789121727 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τροφες που περιεχουν χοληστερινη
    Από satanick στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-09, 19:15
  2. 4 στους 10 έφηβους με πίεση και χοληστερίνη!
    Από ciaoant1 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-08, 20:39

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας