Σελ. 35 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 15253033343536 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 511-525 από 526
  1. #511
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Όποιος θέλει, έχω μπόλικη να μοιράσω. Σχεδόν κάθε μέρα τον τελευταίο καιρό τρώω english breakfast
    Υπογραφή

  2. #512
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    4/ "In view of the immunomodulatory effects of HDL cholesterol, we speculate that serum HDL-cholesterol was involved int the regulation of immune cells during COVID-19 infection, which might lead to the significantly dropped HDL-cholesterol level in the patients."
    Χωρίς κάποια έρευνά, απλά πιστεύουν πως.... και περιμένουν να γίνει η επίσημη ερευνά

  3. #513
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς κάποια έρευνά, απλά πιστεύουν πως.... και περιμένουν να γίνει η επίσημη ερευνά
    Δεν λέει κανείς το αντίθετο, εκτιμήσεις των εντυπωσιακών στοιχείων γίνεται. Δεν υπάρχουν τεκμηριωμένες απαντήσεις, μόνο ενδείξεις.
    Είναι αξιοπρόσεκτο ότι όταν πλησιάζει στην ανάρρωση ο ασθενής (16η ημέρα) η χοληστερίνη του ανεβαίνει σε υψηλότερα επίπεδα.

  4. #514
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ποση...αλήθεια περι των λιπαρων τους, λενε οι ετικετες των προιοντων τροφιμων;

    Ελεγα σε φιλο, οτι παρα το προβλημα της χοληστερινης, τρωω καμια φορα, ετοιμο τσουρεκι, απο σουπερ μαρκετ.
    Και αρχισε να μου λεει για τριγλυκεριδια, αυγα και γαλα που βαζουν, κλπ και γενικως μου τα χωνε λογω της χοληστερινης...
    Και του λεω, οτι η ετικετα λεει, μονο 10% λιπαρα! Μα δεν θα αγοραζα για να φαω κατι, αν ειχε περισσοτερα.
    Οντως το τσουρεκι επιβαρυνει το θεμα χοληστερινη;
    Ρωτω, οσο χαζο κι αν ακουγεται, γιατι απο μικρες διατροφικες συνηθειες, μπορει να επηρεαζεται σημαντικα η χοληστερινη.

  5. #515
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποση...αλήθεια περι των λιπαρων τους, λενε οι ετικετες των προιοντων τροφιμων;

    Ελεγα σε φιλο, οτι παρα το προβλημα της χοληστερινης, τρωω καμια φορα, ετοιμο τσουρεκι, απο σουπερ μαρκετ.
    Και αρχισε να μου λεει για τριγλυκεριδια, αυγα και γαλα που βαζουν, κλπ και γενικως μου τα χωνε λογω της χοληστερινης...
    Και του λεω, οτι η ετικετα λεει, μονο 10% λιπαρα! Μα δεν θα αγοραζα για να φαω κατι, αν ειχε περισσοτερα.
    Οντως το τσουρεκι επιβαρυνει το θεμα χοληστερινη;
    Ρωτω, οσο χαζο κι αν ακουγεται, γιατι απο μικρες διατροφικες συνηθειες, μπορει να επηρεαζεται σημαντικα η χοληστερινη.
    Πιο πολύ ζάχαρη έχει από λιπαρά.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  6. #516
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιο πολύ ζάχαρη έχει από λιπαρά.
    Οκ, κατανοητο αυτο.
    Δεν νομιζω επιβαρυνει, σε θεμα χοληστερινης. ή οχι;

  7. #517
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ, κατανοητο αυτο.
    Δεν νομιζω επιβαρυνει, σε θεμα χοληστερινης. ή οχι;
    Δεν ξέρω τι σου έχει πει ο γιατρός ότι μπορείς να τρως κ σε τι ποσότητες, αλλά έχει αυγό, ένα περίπου 1, βούτυρο καμία 20-30 γραμμάρια και άλλο τόσο ζάχαρη, μάλλον 40-60 γραμμάρια.

    Αυτά νομίζω ανεβάζουν την χοληστερίνη.

    ΥΓ το θρεντ,αν διαβάσεις, λέει ότι η χοληστερίνη είναι ένα data point υγείας που είναι αδιάφορο, και πιο σημαντικό είναι να περιορίσεις τους υδατάνθρακες.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  8. #518
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ, κατανοητο αυτο.
    Δεν νομιζω επιβαρυνει, σε θεμα χοληστερινης. ή οχι;
    Αν εννοείς με το "επιβαρύνει" το ανεβάζει την χοληστερίνη τότε α) δεν είναι βέβαιο γιατί τα λίπη που χρησιμοποιούν συνήθως (φυτικά λίπη) θεωρητικά δεν την ανεβάζουν.
    β) αν περιέχει βούτυρο και πάλι δεν είναι βέβαιο ότι θα ανέβει (εξαρτάται από το άτομο, πχ εγώ ότι και να φάω η χοληστερίνη μου είναι πάντα 190-200, άλλοι μπορεί να έχουν διαφορετική αντίδραση)

  9. #519
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν προσέξατε ότι το γράφημα στο tweet απεικονίζει την LDL, την "καλή" χοληστερίνη, που θέλουμε νε έιναι ψηλά!

  10. #520
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν προσέξατε ότι το γράφημα στο tweet απεικονίζει την LDL, την "καλή" χοληστερίνη, που θέλουμε νε έιναι ψηλά!
    H HDL είναι η "καλή" η LDL είναι η κακή.

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  11. #521
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    H HDL είναι η "καλή" η LDL είναι η κακή.
    Έχεις δίκιο, λάθος μου!

  12. #522
    Θέλω να προσθέσω και τη δική μου εμπειρία. Έχω κληρονομική χοληστερίνη που κυμαίνεται από 270-330. Τυχαία ανακάλυψα τη χρήση της μαγιάς κόκκινου ρυζιού σε συμπλήρωμα διατροφής. Η ολική από 287 πήγε 194 και η ldl από 216 πήγε 131, η HDL σταθερά στο 46. οι εξετάσεις έχουν απόσταση 3 εβδομάδες όπου διαμεσολαβεί η χρήση του συμπληρώματος. Αντιλαμβάνομαι ότι δουλεύει σαν φάρμακο, αφού έχει αντίστοιχη αποτελεσματικότητα με τις στατίνες, με ότι μπορεί να σημαίνει για τη μακροχρόνια χρήση του. Έχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία με συμπληρώματα που να έχουν δουλέψει σε αυτόν;

  13. #523
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από avasilis1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να προσθέσω και τη δική μου εμπειρία. Έχω κληρονομική χοληστερίνη που κυμαίνεται από 270-330. Τυχαία ανακάλυψα τη χρήση της μαγιάς κόκκινου ρυζιού σε συμπλήρωμα διατροφής. Η ολική από 287 πήγε 194 και η ldl από 216 πήγε 131, η HDL σταθερά στο 46. οι εξετάσεις έχουν απόσταση 3 εβδομάδες όπου διαμεσολαβεί η χρήση του συμπληρώματος. Αντιλαμβάνομαι ότι δουλεύει σαν φάρμακο, αφού έχει αντίστοιχη αποτελεσματικότητα με τις στατίνες, με ότι μπορεί να σημαίνει για τη μακροχρόνια χρήση του. Έχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία με συμπληρώματα που να έχουν δουλέψει σε αυτόν;
    ενδιαφερον, δεν γνωριζα για αυτο το συμπληρωμα, φαινεται οντως να εχει καποιο αποτελεσμα αλλα χρειαζεται προσοχη γιατι δεν υπάρχει τυποιοιηση του προιοντος και μπορει το ενα ειναι διαφορετικο απο το αλλο.

    Red yeast rice – Red yeast rice is a fermented rice product, most often taken as a supplement, which can improve serum cholesterol [84]. It contains varying amounts of a family of naturally occurring substances called monacolins that have HMG CoA reductase inhibitor (statin) activity [85]. (See "Statins: Actions, side effects, and administration".)

    In addition, other active ingredients in red yeast rice that may affect cholesterol lowering include sterols (beta-sitosterol, campesterol, stigmasterol, sapogenin), isoflavones, and monounsaturated fatty acids [86].

    Although red yeast rice is effective in lipid lowering, due to the variability in potency and possible adulteration of commercially available products, we strongly prefer that our patients take a prescription statin medication rather than these supplements.

    Representative studies of the efficacy of red yeast rice in lowering total cholesterol and LDL cholesterol include [86-88]:

    •In a trial including 83 patients with hyperlipidemia, red yeast rice supplements (2.4 g/day) or placebo were given for eight weeks; all trial participants followed a cholesterol-lowering diet (American Heart Association Step 1 diet) [86]. Red yeast rice supplements lowered total cholesterol (208 versus 251 mg/dL) and LDL cholesterol (135 versus 175 mg/dL) compared with placebo. HDL cholesterol levels were unchanged.

    One of the monacolins in the red yeast rice extract used in this study, monacolin K, is the active ingredient in the HMG CoA reductase inhibitor lovastatin. The daily monacolin K content of red yeast rice was 0.2 percent of the total product, which at a total dose of red yeast rice of 2.4 g/day translates into an equivalent daily lovastatin dose of 4.8 mg. This is lower than the average 20 to 40 mg dose of lovastatin typically used, suggesting that other active ingredients in red yeast rice probably also contribute to its cholesterol-lowering activity [85].

    •In a trial including patients with dyslipidemia who had previously discontinued statin therapy due to myalgia, treatment with red yeast rice (1800 mg twice daily for 24 weeks) was compared with placebo; all patients participated in similar lifestyle modifications [88]. Red yeast rice supplementation was well tolerated while achieving greater reductions in both total cholesterol (-15 versus -5 percent) and LDL cholesterol (-21 versus -9 percent) compared with placebo. There was no change in HDL cholesterol.

    Due to the lack of standardization, there is substantial variability across commercially available red yeast rice preparations [89-91]; this may affect individual clinical results. As an example, in a study that evaluated the content of 12 preparations of commercially available red yeast rice, the total monacolin content ranged from 0.31 to 11.15 mg/capsule, and the monacolin K (lovastatin) content ranged from 0.10 to 10.09 mg/capsule. Furthermore, four of the preparations had elevated levels of citrinin, a potentially nephrotoxic mycotoxin [90]. Finally, while short-term studies (up to four months) have found red yeast rice to be safe, no long-term studies have been performed [85]. (See "Overview of herbal medicine and dietary supplements", section on 'Standardization' and "Overview of herbal medicine and dietary supplements", section on 'Purity and Adulteration'.)

    https://www.uptodate.com/contents/li...display_rank=1
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  14. #524
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.770
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ δεν έχω κάποιο πρόβλημα..
    Πρόσφατα έκανα το ετήσιο τσεκάπ μου..

    Ολική 160
    LDL 95
    Τριγλυκερίδια 85

    Πάντως τώρα το χειμώνα τρώω καρύδια.. Super τροφή!
    και για χοληστερίνη..

    9 μοναδικά οφέλη που έχουν τα καρύδια και κάνουν καλό στην υγεία
    https://www.iatropedia.gr/diatrofi/d...e-ofeli/86214/
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 25-10-21 στις 17:57.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : Qnap: QHora-301W - 10GbE

  15. #525
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Περίπου 60 γραμμάρια ξηρών καρπών την ημέρα μπορεί να μειώσουν κατά 5% την LDL χοληστερόλη.
    Αμύγδαλα, καρύδια, αράπικα φιστίκια και άλλοι καρποί είναι καλές επιλογές.

    Προσωπικα εμφανισα υψηλη LDL χοληστερινη και χαμηλη HDL, οταν ξεκινησα AVONEX -ιντερφερονη β1α για την σκληρυνση κατα πλακας.
    Ηρθαν στα φυσιολογικα ορια με το που σταματησα αυτη την θεραπεια.
    Μπορει να εκοψα τα τηγανητα, κρεατα κοκ και αυξησα φρουτα, λαχανικα, οσπρια, ψαρια πλην ομως μεγαλη διαφορα δεν ειδα.
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

Σελ. 35 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 15253033343536 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τροφες που περιεχουν χοληστερινη
    Από satanick στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-09, 19:15
  2. 4 στους 10 έφηβους με πίεση και χοληστερίνη!
    Από ciaoant1 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-08, 20:39

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας