Σελ. 1 από 36 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 526
  1. #1
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Υποθετω δεν ειμαι ο μονος που με ταλαιπωρει το προβλημα της χοληστερινης...
    Δεν ειναι οτι ωραιοτερο να ξερεις οτι τα αγγεια σου και γενικοτερα ο οργανισμος εχει αυτο το προβλημα.

    Εχω μια κληρονομικοτητα για το θεμα, ωστοσο προσεχω πολυ τι τρωω τα τελευταια χρονια, κι αυτο εχει μεν βοηθησει, αλλα οχι τοσο οσο θα επρεπε.
    Το μονο που δεν κανω, ειναι γυμναστικη, λογω ελλειψης χρονου αλλα και γιατι δεν μου αρεσει κιολας...
    Καλυτερα να μενω νηστικος, παρα να βλεπω ιδρωμενα κορμια σε γυμναστηρια!


    Να πω οτι τρωω becel, quacker corn flakes(για οσους τα ξερουν), που υποτιθεται βοηθουν στο θεμα αυτο. Εχω την καλη χοληστερινη ανεβασμενη κι αυτο ειναι καλο(becel βοηθαει μαλλον?) αλλα γενικως με τιμη στα 250 για την χοληστερινη(την γενικη-κανονικη), υπαρχει προβλημα.
    Δεν μπορει να παραμενει αυτη η τιμη, θα παθουμε κανα εμφραγμα, κανα εγκεφαλικο κλπ.

    Επειδη καλο θα ειναι να καθυστερησω την εναρξη ληψης του χαπιου που ριχνει τη χοληστερινη, ειπα να θεσω το θεμα εδω, να διαβασω εμπειριες αλλων, τι εκαναν για να ριξουν τη χοληστερινη, τι αποτελεσματα ειχαν, ολα τα σχετικα.

    Ελπιζω απο την κουβεντα να βγουν σημαντικα πραγματα για το θεμα της αντιμετωπισης της χοληστερινης!

  2. #2
    Εγγραφή
    26-02-2008
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Ξεκινα γυμναστικη!! Ο θειος μου απο 280 την κατεβασε στα 175 με γυμναστικη και διαιτα.. κομενα πασης φυσεως γλυκα (μονο του κουταλιου σπανια) κομενα τα τηγανιτα , μια φορα την εβδομαδα κοκκινο κρεας, 1 ψαρι μια κοτοπουλο και και τις υπολοιπες μερες λαδερα και οσπρια, 4 γευματα , πρωινο δεκατιανο, μεσημεριανο και βραδυνο.

    Εχασε μεσα σε 8 μηνες 12 κιλα και συνεχιζει..κανονικα πρεπει να χασει αλλα 5-7 κιλα

  3. #3
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    μόνο το 1/3 της χοληστερίνης προέρχεται απο τις τροφές που τρώμε
    το υπόλοιπο οφείλετε όπως κι εσύ λες σε γονιδιακή προδιάθεση. Δεν έχει δηλ ο ασθενής τους ανάλογους υποδοχείς καταστροφής της LDL (κακής) χοληστερίνης στο συκώτι του.

    Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην παίρνεις το χάπι για την μείωση της χοληστερίνης. Ο γιατρός θα ορίσει το τύπο του χαπιού, την δοσολογία και την περίοδο χρήσης για να μην σε πειράξει.

    Διαφορετικά διαλέγεις τον δρόμο της αθηρωμάτωσης

  4. #4
    Εγγραφή
    30-08-2006
    Περιοχή
    Peiraiaus
    Μηνύματα
    1.175
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    0/0
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    ZTE ZXV10
    SNR / Attn
    9.3(dB) / 16.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    γυμναστικη και παλι γυμνατικη φιλε μου, οσο δυσκολο και αν ειναι σε μερικους, ο ιδρωτας πολλες φορες σωζει
    I followed the voice in the night, beautiful as black sky, but nothing i found.


    I will never forget...Sonisphere 2011,Greece.

  5. #5
    Εγγραφή
    08-03-2009
    Περιοχή
    Βοιωτία
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    715
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6137 kbps / 1022 kbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΡΑΛΙΑ ΔΙΣΤΟΜΟΥ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    12.8(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλά ειναι οσα ειπατε, παιδιά, αλλά εδω νομίζω οτι ειμαστε, αν οχι ολοι, οι περισσοτεροι, τεχνικοί. Εγω δεν θέλω να κάμω τον ειδικό σε θεματα υγειας.
    Σε καθε περιπτωση η καλυτερη λυση ειναι η επισκεψη σε εναν γιατρο.
    Και αν, οπως λεει ο φιλος, υπαρχει θεμα κληρονομικης προδιαθεσης, ακομα περοσσοτερο

    Η γυμναστική μπορεί να ειναι καλή, η διαιτα μπορεί να ειναι καλή, τα becel και τα δημητριακα μπορεί να ειναι καλά, αλλα την πληρη και ενδεδειγμενη απαντηση θα την δωσει ενας γιατρός.

    Στον καθεναν ταιριαζει και αλλη "θεραπεια", δεν ειμαστε ολοι ιδιοι.
    Δεν ειμαστε PC ή routers ή printers ή δεν ξερω τι αλλο που υπαρχουν χιλαδες πανομοιοτυπα αντιτυπα σε ολον τον κοσμο και σηκωνουν ολα την ιδια αντιμετωπιση σε ιδιο συμπτωμα.

    Και σε τελικη αναλυση, ας μην περιμενουμε να αρρωστησουμε για να παμε σε γιατρο ......

  6. #6
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ενας διαιτολογος, θα μπορουσε να βοηθησει σε αυτο το θεμα? Αλλα το θεμα ειναι οτι ηδη τα εχω κοψει ολα, τι αλλο μπορει να μου προτεινει αυτος?

  7. #7
    Το avatar του μέλους etsouk2000
    etsouk2000 Guest
    Εννοειται παντα οτι μιλαμε παντα για ανθρωπους σε σωστα κιλα. Αν εισαι υπερβαρος κλπ τοτε πρεπει να χασεις τα κιλα, με διαιτα, γυμναστικη κλπ. Δεν εχει νοημα να συζηταμε τροπους μειωσης της χοληστερινης σε ανθρωπους με ελληνικη κοιλαρα. Ειναι προφανες οτι πρεπει να πεσει η κοιλια.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενας διαιτολογος, θα μπορουσε να βοηθησει σε αυτο το θεμα? Αλλα το θεμα ειναι οτι ηδη τα εχω κοψει ολα, τι αλλο μπορει να μου προτεινει αυτος?
    θα μπορουσε να σου προτεινει και αυτος να παρεις το χαπι.
    Και σιγουρα θα μπορουσε να σου προτεινει περισσοτερα απο εναν 16χρονο (που αναρωτιεμαι απο πού εχει εμπειρια με χοληστερινη, αν και η γυμναστικη που προτεινει δεν ειναι στην λαθος κατευθυνση, η γυμναστικη παντα κανει καλο σε ολα στον οργανισμο):
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από joeyGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    γυμναστικη και παλι γυμνατικη φιλε μου, οσο δυσκολο και αν ειναι σε μερικους, ο ιδρωτας πολλες φορες σωζει
    Δεν ειμαι γιατρος αλλα σε συγγενεις μου η λυση ηταν το χαπι, τους το προτεινε ο γιατρος, οχι εγω. Τι το καθυστερεις αλλο; Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι μετα το χαπι, οταν δεις την χοληστερινη σου να πεφτει, θα ξεσκιζεσαι στα τηγανητα και στα γλυκα! Και τοτε καλο θα ειναι να προσεχεις και να γυμναζεσαι...

  8. #8
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από etsouk2000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειμαι γιατρος αλλα σε συγγενεις μου η λυση ηταν το χαπι, τους το προτεινε ο γιατρος, οχι εγω. Τι το καθυστερεις αλλο;
    περιμένει πρώτα να βουλώσουν οι καρωτίδες κι οι αρτηρίες του και μετά να το πάρει

    ο γνωστός κομπλεξισμός του έλληνα, «τι είμαι γέρος για να πέσω στα χάπια από τώρα;»

  9. #9
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παιδια, δεν ειναι οτι δεν θελω να παρω χαπι για να μη θεωρηθω γέρος! Πολυ αυθαιρετο συμπερασμα no_logo.
    Αλλα φιλος μου γιατρος μου ειπε οτι επειδη η χρονια χρηση χαπιου εχει καποιες μικρες παρενεργειες-sides, καλο θα ηταν να καθυστερουσα οσο μπορουσα τη ληψη του, με την προυποθεση βεβαια οτι θα επεφτε η χοληστερινη.
    Αν δεν πεσει, και βεβαια, απο το να πεθανω, θα παρω το χαπι.
    Απλα συμφωνα με οσα μου ειπε, καλυτερα να μην παω στην ευκολη λυση του χαπιου απο αυτη την ηλικια. Αν μπορω να την ριξω με αλλο τροπο.
    Γι αυτο κανω και την κουβεντα εδω.

    Δεν εχω καμια κοιλαρα. 7-8 κιλα πανω απο το κανονικο μου εχω. Μια φορα τη μερα τρωω κανονικο φαγητο, μεσημερι, και το βραδυ ενα γαλα-κορνφλεικς.

  10. #10
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    καλά σου είπε ο γιατρό για την δίαιτα

    Έλα όμως που όπως λες κι εσύ την έκανες /κάνεις και δεν έχει αποτέλεσμα

    Από την στιγμή που δεν οφείλεται λοιπόν στο φαγητό, μία είναι η λύση --> χάπι

    Όσο για τις παρενέργειες μην φοβάσαι. Ανάλογα με την περίπτωση υπάρχουν και χάπια (ισχυρά ή όχι) , ο γιατρός θα κρίνει τι θα πάρεις, για πόσο διάστημα και κάθε πότε θα κάνεις εξετάσεις για το συκώτι σου να βλέπεις αν υπάρχει επιβάρυνση ή όχι

  11. #11
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Αθήνα/Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Εγω θα ήθελα να προσθέσω να κοιτάξεις τον θυρεοειδή σου, αν δεν το έχεις ήδη κάνει. Φίλος προσπαθούσε χρόνια με δίαιτα να ελέγξει τη χοληστερίνη του, και κανένας από τους γιατρούς του δεν του είπε να κάνει αυτήν την απλή εξέταση.
    Τελικά είχε υποθυρεοειδισμό, και με το που άρχισε θεραπεία η χοληστερίνη έπεσε κατακόρυφα.

  12. #12
    Το avatar του μέλους opener
    opener Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    μόνο το 1/3 της χοληστερίνης προέρχεται απο τις τροφές που τρώμε
    το υπόλοιπο οφείλετε όπως κι εσύ λες σε γονιδιακή προδιάθεση. Δεν έχει δηλ ο ασθενής τους ανάλογους υποδοχείς καταστροφής της LDL (κακής) χοληστερίνης στο συκώτι του.

    Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην παίρνεις το χάπι για την μείωση της χοληστερίνης. Ο γιατρός θα ορίσει το τύπο του χαπιού, την δοσολογία και την περίοδο χρήσης για να μην σε πειράξει.

    Διαφορετικά διαλέγεις τον δρόμο της αθηρωμάτωσης
    Καπως ετσι εχουν τα πραγματα.
    Δυστυχως η ασκηση και η σωστη διατροφη δεν ειναι πανακεια.
    Για να καταθεσω και εγω την δικη μου εμπειρια, εχω LDL 220 και χαμηλη HDL παρ' οτι δεν εχω προβλημα βαρους, ειμαι λιτοδιαιτος και πεζοπορω καθημερινα .
    Ο γιατρος μου ειπε να παρω χαπι το οποιο και θα ξεκινησω την επομενη εβδομαδα.

  13. #13
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mezger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω θα ήθελα να προσθέσω να κοιτάξεις τον θυρεοειδή σου, αν δεν το έχεις ήδη κάνει. Φίλος προσπαθούσε χρόνια με δίαιτα να ελέγξει τη χοληστερίνη του, και κανένας από τους γιατρούς του δεν του είπε να κάνει αυτήν την απλή εξέταση.
    Τελικά είχε υποθυρεοειδισμό, και με το που άρχισε θεραπεία η χοληστερίνη έπεσε κατακόρυφα.
    Ειπες μεγαλη αληθεια!
    Τις αιματος για θυρεοειδη τις περιμενω. Υπερηχο που εκανα ομως, εδειξε κατι οζιδια...οχι κατι ανησυχητικο, αλλα θα το ψαξω. Δεν ξερω αν εχει σχεση με χοληστερινη, θα το ψαξω.
    Με βαρος μαλλον πρεπει να εχει. Το ψαχνω παραλληλα.

  14. #14
    Εγγραφή
    08-03-2009
    Περιοχή
    Βοιωτία
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    715
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6137 kbps / 1022 kbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΡΑΛΙΑ ΔΙΣΤΟΜΟΥ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    12.8(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εντοπισε, σε παρακαλω, μεσω ιατρικής οδου τον ή τους λογους για τούς οποιους εχεις υψηλη χοληστερινη.

    Ετσι, μονο, θα σου δοθει η σωστη απάντηση. Χρειαζονται εξετασεις, αναλυσεις, ιστορικό που ολοι εμεις εδω, δεν μπορουμε να εχουμε,αλλα και δεν ειμαστε ειδικοι νομιζω.

    Σιγουρα, ομως, πρεπει να κανεις και καποιες θυσιες πχ μπορει να μην σου αρεσει η γυμναστική, αλλα αν χρειαστει θα την κανεις. Και να ξερεις, οτι σε αυτες τις περιπτωσεις κανενας γιατρος δεν θα σου πει, "πλακωσου με τις ωρες στο γυμναστηριο και γινε λυωμα". ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ, ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ, ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ. Ολοι αυτο λενε.

    Και πιστεψε με, μια ωριτσα περπατημα την ημερα ή και καθε δυο μερες θα σε κανει να νιωσεις αλλος ανθρωπος.

  15. #15
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Περιοχή
    Πάφος-Κύπρος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    5.235
    Downloads
    19
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/768
    ISP
    Primetel
    Router
    PTL-VDL-N5
    Παιδιά εγώ που έχω 203 θεωρείται ψηλό;

    Περιττό βάρος δεν έχω, πετσί και κόκκαλο είμαι. Ο θυροειδής μου είναι μια χαρά έχω κάνει και αίματος και υπέρηχο τη περασμένη βδομάδα.

Σελ. 1 από 36 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τροφες που περιεχουν χοληστερινη
    Από satanick στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-09, 19:15
  2. 4 στους 10 έφηβους με πίεση και χοληστερίνη!
    Από ciaoant1 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-08, 20:39

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας