Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 33
  1. #1
    Εγγραφή
    16-02-2007
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    NOVA
    Router
    AVM FRITZBOX 7590
    SNR / Attn
    16(dB) / 10(dB)
    Καλησπερα,

    Ειμαι ενας απελπισμενος , απογοητευμενος και κουρασμενος συνδρομητης της Νετονε.

    Εχοντας κανει αρκετα post με σχεδον το ιδιο περιεχομενο καθε τρεις και λιγο μπαινω κατευθειαν στο προκειμενο...

    Το προβλημα ειναι οι συχνοι αποσυγχονισμοι που μου συμβαινουν καθε λιγο και -λιγακι.Φτιαχνει για μερικους μηνες απο 2 εως 6-7 και μετα παλι παρουσιαζεται ακριβως το ιδιο προβλημα.Επειδη αυτο το προβλημα πρωτοπαρουσιαστηκε με την εγγραφη μου στην Νετονε πριν περιπου 15 μηνες , ξερω ακριβως και τα συμπτοματα.Πεφτει το ιντερνετ , ξανασυγχρονιζει σε χαμηλοτερη ταχυτητα και εκει δηλαδη που συγχρονιζε στα 14 συγχρονιζει στα 12 και κατοπιν στα 10 μετα απο αλλο εναν αποσυγχρονισμο μετα στα 5 ή 4 και κατοπιν ξανα στα 12.Σε ολη αυτη τη διαρκεια και επειδη εχω γινει μανιακος με τα στατιστικα του ρουτερ (λογο της καταστασης που σας περιεγραψα απο την αρχη της συνδρομης μου) το πρωτο πραγμα που κανω αφου ανοιξω τον υπολογιστη ειναι να ανοιξω την σελιδα του ρουτερ και να δω τι αποσυνδεσεις εχω.

    Την τελευταια φορα που μου ειχε παρουσιαστει ηταν πριν κανα διμηνο με ακριβως τα ιδια προβληματα..Αποσυγχρονισμο , πεφτει το λαμπακι του DSL κατοπιν του ιντερνετ και του voice και συγχονισμο και ουτε καθεξης.

    Και ενω πριν κανα 2μηνο ειχε φτιαξει μετα απο παρα πολλα τηλεφωνα , απο τα ξημερωματα του Σαββατου (και ενω τα παντα ηταν κλειστα ουτε υπολογιστης ουτε τηλεφωνο ουτε τιποτα) ανοιγω το πρωι στις 9 το labtop και βλεπω ....loss of signal 56/0 και βλεπω και μετα απο 3-4 λεπτα παλι να πεφτει..Σημειωτεον οτι πριν απο το Σαββατο το internet και η συνδεση γενικος λειτουργουσε αψογα..Κλεινω , ξανανοιγω το ρουτερ αλλα ξανα τα ιδια.Αυτο συνεχιζεται μεχρι και αυτη τη στιγμη και ξερω οτι και το labtop να κλεισω τωρα το πρωι θα ανοιξω και θα δω loss of signal 30/0 ....

    Επισης βλεπω μετα απο αλλεπαληλα refresh στα στατιστικα του ρουτερ οτι καποια στιγμη και εκει που το snr δειχνει 18/12,5 μετα ξαφνικα πεφτει στα 5/10 μετα στα -28,454545436/-5 και τελικα πεφτει η γραμμη..

    Επειδη εχω μαθει και ζω με αυτο το προβλημα καθε λιγο και λιγακι , ειχα μαθει οτι αυτο ειναι βραχυκυκλωμα (η αρνητικη τιμη του snr) και μαλιστα μου ελεγε και ενας γνωστος απο ΟΤΕ να ζητησω απο την Νετονε να κανει reset στην πορτα μου διοτι το πιθανοτερο ειναι να εχει κολλησει....

    Τα ιδια ακριβως συμπτωματα εχω ολες τις φορες που εχω προβλημα με την Νετονε.Την τελευταια φορα θυμαμαι οτι καλεσα την εταιρεια , μιλησα με τεχνικο , και μου ελεγε οτι εκεινη την στιγμη που μιλαγαμε ειχα και διακοπη (επειδη ειχε ζητηθει ελεγχο απο ΟΤΕ και εβλεπε απο τα στατιστικα οτι ειχα διακοπη ενω εγω δεν μπορουσα να το δω μιας και βρισκομουν στο γραφειο μου) και κατοπιν οταν γυρισα σπιτι ολα οκ και για 2 περιπου μηνες κανενα προβλημα...Οταν μιλησα με τον ανθρωπο του ΟΤΕ με διαβεβαιωνε οτι αυτος δεν ειχε κανει απολυτως τιποτα ( ο οτετζης ειναι στην περιοχη μου) και οτι απο την Νετονε κατι κανανε και εφτιαξε απλα δεν στο λενε γιατι δεν θελουν να παραδεχτουν οτι κατι εφταιγε απο αυτους..Εγω βλεπω μου ελεγε οτι η τελευταια βλαβη για την γραμμη σου γυρισε πριν 3 μερες και δεν εχω αλλη βλαβη που να εκκρεμει για σενα..

    Μπορειτε να βγαλετε καποια ακρη τι μπορει να φταιει?Υπαρχει περιπτωση προβληματικης πορτας?Ο γνωστος απο ΟΤΕ μου ειχε πει οτι απο πλευρας του ολα ειναι οκ (βρογχος , ρεγκλετες σε κατανεμητη , καφαο κλπ) και οτι πρεπει να βρω το προβλημα με την Νετονε..Υπαρχει περιπτωση με ενα "reset" στην πορτα απο πλευρας της Νετονε καθε τρεις και λιγο το προβλημα να λυνεται???

    Σας παραθετω τα στατιστικα της γραμμης μου τωρα στις 12:43πμ και θα σας παραθεσω και τα στατιστικα μετα απο 6-7 ωρες με τον υπολογιστη κλειστο...Προσεξτε τα Loss of signal..Καθε φορα που εχω εναν αποσυγχρονισμο αυξανεται ο αριθμος και παρολα αυτα η Νετονε λεει οτι δεν βλεπει κανεναν αποσυγχρονισμο..Μα πως γινεται?αφου εχω για πλακα σας καλω τους απαντω αλλα μου απαντανε οτι εμεις δεν βλεπουμε ουτε αποσυγχρονισμο ουτε αποσυνδεση στη γραμμη σας!!!!

    Link Information
    Uptime: 0 days, 0:25:30
    Modulation: G.992.5 annex A
    Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 764 / 12.635
    Data Transferred (Sent/Received) [KB/KB]: 436,00 / 726,00
    Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,5
    Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 9,5 / 22,0
    SN Margin (Up/Down) [dB]: 18,5 / 12,5
    Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
    Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
    Loss of Signal (Local/Remote): 3 / 0
    Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
    Loss of Link (Remote): 0
    Error Seconds (Local/Remote): 80 / 0
    FEC Errors (Up/Down): 665.770 / 1.663
    CRC Errors (Up/Down): 60.097 / 61
    HEC Errors (Up/Down): 334.394 / 61

    Το snr πριν τον αποσυγχρονισμο κανει βουτια απο 18,5/12,5 δειχνει 6/12,5 κατοπιν δειχνει -27,356689835/-5 ή κστι παρομοιο και μετα σβηνει το λαμπακι του dsl στο ρουτερ και κατοπιν σβηνουν και τα λαμπακια internet και voice..

    Σας ευχαριστω και σας ζητω συγνωμη για το μεγαλο Post αλλα ειμαι ενας πολυ απογοητευμενος συνδρομητης της Νετονε...

  2. #2
    Εγγραφή
    02-11-2005
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    45
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Μηπως κ καλυτερη λυση κυριως για την ψυχικη υγεια μας ειναι αντι να ψαχνουμε να βρουμε τι φταιει και ποιος ειναι καλυτερα να αλλαζουμε παροχο? Στο κατω κατω εμεις τους πληρωνουμε

  3. #3
    Εγγραφή
    16-02-2007
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    NOVA
    Router
    AVM FRITZBOX 7590
    SNR / Attn
    16(dB) / 10(dB)
    Και επιβεβαιωση σε αυτα που ελεγα.Ωρα 7:30 το πρωι και μετα απο 6,5 ωρες περιπου και με computer κλειστο ανοιγω και βλεπω loss of signal 33/0 και ταχυτητα συγχρονισμου 550/5352....

    Μεχρι το απογευμα το loss of signal θα χει φτασει κοντα στα 100/0 και η ταχυτητα συγχρονισμου θα εχει αλλαξει 100 φορες...

    Καμια εκτιμηση?

  4. #4
    Εγγραφή
    14-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    19048/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτο που γίνεται toulge είναι ότι έχεις αποσυνδέσεις. Πράγμα που σημαίνει είτε προβληματική εσωτερική καλωδίωση, είτε προβληματική πρίζα, είτε βραχυκύκλωμα εσωτερικά είτε είτε.. Σε περίπτωση που έρθουν τεχνικοί της NEtone (έχουν έρθει καθόλου; το έχεις δηλώσει βλάβες και δεν αλλάξει κάτι τότε το δηλώνουν οτε για εξυγιανση βρόγχου (εχει γινει αυτο με σενα.
    Εσύ από την μεριά σου είσαι σίγουρος ότι όλα είναι οκ; Έχεις δει με ηλεκτρολόγο αν όλα ειναι εντάξει σε σένα; Πέρα από αυτο αν ανοίξεις το κουτι της πρίζας σου μήπως έχει μέσα πηνίο-τσιπ-πυκνωτή (κατι που να ειναι αλλιως); Μπορεις να το δεις αυτο; Αν ναι άλλαξε πρίζα άμεσα.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-02-2007
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    NOVA
    Router
    AVM FRITZBOX 7590
    SNR / Attn
    16(dB) / 10(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tugito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο που γίνεται toulge είναι ότι έχεις αποσυνδέσεις. Πράγμα που σημαίνει είτε προβληματική εσωτερική καλωδίωση, είτε προβληματική πρίζα, είτε βραχυκύκλωμα εσωτερικά είτε είτε.. Σε περίπτωση που έρθουν τεχνικοί της NEtone (έχουν έρθει καθόλου; το έχεις δηλώσει βλάβες και δεν αλλάξει κάτι τότε το δηλώνουν οτε για εξυγιανση βρόγχου (εχει γινει αυτο με σενα.
    Εσύ από την μεριά σου είσαι σίγουρος ότι όλα είναι οκ; Έχεις δει με ηλεκτρολόγο αν όλα ειναι εντάξει σε σένα; Πέρα από αυτο αν ανοίξεις το κουτι της πρίζας σου μήπως έχει μέσα πηνίο-τσιπ-πυκνωτή (κατι που να ειναι αλλιως); Μπορεις να το δεις αυτο; Αν ναι άλλαξε πρίζα άμεσα.
    Να σου πω..

    Πριν κανα διμηνο που ειχε ερθει ο τεχνικος της Νετονε , ειχε πει οτι αλλαξε κατι στις ρεγκλετες κατω κλπ..Ομως εφυγε και το προβλημα παρεμεινε..Μετα απο 2 μερες και ενω μιλουσα (απο το γραφειο μου) με τεχνικο της Νετονε, μου ειπε βλεποντας τα στατιστικα μου οτι....." να τωρα βλεπω οτι εχετε διακοπη διοτι βλεπω atten. 5 ή κατι τετοιο μου ειπε , που σημαινει οτι εχει διακοπη η γραμμη απο τον ΟΤΕ και ελεγχετε..Αφηστε να δουμε τι θα συμβει.." Πραγματι μετα απο 2 ωρες με ξαναπαιρνει τηλεφωνο και μου λεει οτι ολα ειναι οκ τωρα και βλεπω τη γραμμη σας να ειναι uptime 2 ωρες σχεδον χωρις κανενα αποσυγχρονισμο..Εγω το διαπιστωσα οταν γυρισα σπιτι και πραγματι απο τοτε μεχρι και το βραδυ της Παρασκευης ολα οκ..Το πρωι του Σαββατου ανοιγω τον υπολογιστη και μιας και μου εχει γινει ψυχωση το θεμα , εχω μονιμα ανοιχτα τα στατιστικα του ροθτερ..Και τι να δω?loss of signal 56/0 και συγχρονιζε στα 850 / 5500 κατι τετοιο. Κλεινω ανοιγω το ρουτερ , συγχρονιζει στα 750/12.500 και μετα απο 10 λεπτα να σου ενα loss of signal 1/0 (αφου ειχε μηδενισει μετα απο το restart του ρουτερ) και μετα συνεχιζε και αποσυγχρονιζε..

    Απο τοτε δηλαδη απο το Σαββατο τα ξημερωματα που σημειωτεων ηταν κλειστα και ο υπολογιστης, εχω συνεχεια αποσυγχρονισμους και το κακο ειναι οτι τους βλεπω μονο εγω...!!!Δηλαδη η Νετονε μου λεει οτι δεν βλεπουμε να εχετε κανεναν αποσυγχρονισμο..Μα καλα τους λεω για πλακα σας καλω τοτε?Ε δεν ξερουμε τι συμβαινει το ελεγχουμε.....

    Μου εξηγεις τη συμπερασμα βγαζεις?Πως μετα απο τον ελεγχο που ειχαν κανει ολα ηταν οκ και τωρα παλι τα ιδια?Εντελως ξαφνικα χωρις να αλλαξε τιποτα απο πλευρας μου?Τι κυκλοθυμικη κατασταση ειναι αυτη της γραμμης μου?Και η πλακα ειναι οτι την μερα που εφτιαξε η γραμμη , εγω καλεσα εναν γνωστο στον ΟΤΕ και ετυχε και ηταν στα computer εκεινη την ωρα και μου λεει...Εγω δεν εκανα κατι σημερα , δεν ειχε ερθει βλαβη..Μια ειχε ερθει πριν 4 μερες και επεστρεψε..Του λεω οτι .. μα καλα εμενα μου ειπαν απο την Νετονε οτι εκεινη την ωρα που μιλαγαμε ειχε κοψει την γραμμη ο ΟΤΕ και την ελεγχε..και μου απανταει οτι ...οχι αποκλειεται μαλλον αυτοι κατι εκαναν καποιος σχετικος κατι να εκανε στην πορτα σου και ολα οκ τωρα αλλα με αυτους δεν βγαζεις ακρη γιατι με αλλον μιλας , αλλος ελεγχει την πορτα κλπ κλπ..

    Αντε βγαλε ακρη..

    PS Οσο αναφορα την πριζα που μου ειπες ειναι καινουργια 1 ετους εξωτερικη , την ελεγξε ο τεχνικος της Νετονε την ειχε βρει ενταξει και νομιζω οτι εβλεπε και αυτος οτι το προβλημα ερχετε απ'εξω..

    Επιπλεον αν βοηθαει την Παρασκευη το μονο που εκανα ηταν να ξανασυνδεσω ενα UPS που εχω και που ειχα αποσυνδεσει προσωρινα..Μου πηγε το μυαλο μημπως το UPS κανει κατι αλλα το προβλημα ξεκινησε περιπου 10 ωρες αργοτερα (ξημερωματα Σαββατου) και ακομα γιατι να εχει προβλημα το UPS?Ισα ισα που το συνδεσα για να εχω τηλεφωνο σε περιπτωση διακοπης ρευματος..Νομιζω οτι τζαμπα θα ψαχνω να βρω τι φταιει απο πλευρας μου...Κατι αλλο πρεπει να συμβαινει που ερχεται απ'εξω...

  6. #6
    Εγγραφή
    14-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    19048/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οκ σε όλα αφου εχεις κάνει δοκιμές αλλά βγάλε εστω για μια μέρα το ups και δες διαφορά. Πολλές φορές υπάρχει πρόβλημα με το ups, οπως υπάρχει και πρόβλημα με πολύμπριζο και πάει λέγοντας.

  7. #7
    Εγγραφή
    16-02-2007
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    NOVA
    Router
    AVM FRITZBOX 7590
    SNR / Attn
    16(dB) / 10(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tugito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ σε όλα αφου εχεις κάνει δοκιμές αλλά βγάλε εστω για μια μέρα το ups και δες διαφορά. Πολλές φορές υπάρχει πρόβλημα με το ups, οπως υπάρχει και πρόβλημα με πολύμπριζο και πάει λέγοντας.
    Εχτες συνδεσα απ'ευθειας το ρουτερ με την πριζα και στο UPS ειχα τα υπολοιπα (Μονιτορ,μοναδα,εξ.δισκος,εκτυπωτης,ηχεια,ασ.τηλεφωνο,και ενα φως γραφειου..)

    Ομως συνεχιζοταν το προβλημα, δεν αλλαξε κατι....Εσυ τι συμπερασμα θα εβγαζες??

  8. #8
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Δεν έφταιγε λοιπόν ο διάδρομος, ούτε οι παρεμβολές του... Ρούτερ έχεις ζητήσει να σου αλλάξουν;

  9. #9
    Εγγραφή
    16-02-2007
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    NOVA
    Router
    AVM FRITZBOX 7590
    SNR / Attn
    16(dB) / 10(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έφταιγε λοιπόν ο διάδρομος, ούτε οι παρεμβολές του... Ρούτερ έχεις ζητήσει να σου αλλάξουν;
    Αλλο ειναι αυτο..Το προβλημα με τον διαδρομο λυθηκε και ηταν ενας αποσυγχρονισμος την ημερα την ιδια παντα ωρα γυρω στις 5:15 το απογευμα μολις ανοιγα τον διαδρομο..

    Αυτο το προβλημα που λεω τωρα εχει να κανει με συνεχεις αποσυγχρονισμους (την ωρα καμια 10αρια) και το οποιο το εχω απο τοτε που πρωτοενεργοποιηθηκα στην Νετονε.Το εφτιαξαν , δουλεψε για 6-7 μηνες πολυ καλα , μετα ξανα , το εφτιαξαν και τωρα παλι..Με τον διαδρομο τουλαχιστον ηξερα οτι θα ειχα ενα αποσυγχρονισμο την ημερα μολις παταγα το start του διαδρομου...Αγορασα τον σταθεροποιητη και ολα οκ ομως τωρα εχω αποσυγχρονισμους ακομα και το βραδυ που δεν λειτουργει τιποτα στο σπιτι..

    Ενας γνωστος στον ΟΤΕ επιμενει οτι ειναι θεμα DSLAM και πορτας αλλα στην Νετονε κανουν πως δεν καταλαβαινουν..Μα ειναι λογικο καθε τρεις και λιγο να εχω ακριβως τα ιδια συμπτωματα , κατι να πειραζουν , να φτιαχνει για 2-3 μηνες και μετα παλι τα ιδια και αυτοι να μην παραδεχονται οτι υυυυπαρχει η πιθανοτητα να φταιει η πορτα τους???

    ........Auto merged post: toulge πρόσθεσε 1 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Α και ξεχασα...Ρουτερ εχω αλλαξει 2 μεχρι τωρα..Ε δεν μπορει να φταιει το ρουτερ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος toulge : 18-05-09 στις 12:06. Αιτία: auto merged post

  10. #10
    Εγγραφή
    16-02-2007
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    NOVA
    Router
    AVM FRITZBOX 7590
    SNR / Attn
    16(dB) / 10(dB)
    Κοιταξτε στατιστικα γραμμης μολις επεστρεψα στο σπιτι και ανοιξα τον υπολογιστη...

    Link Information


    Uptime: 0 days, 1:13:53
    Modulation: G.992.5 annex A
    Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 350 / 3.529
    Data Transferred (Sent/Received) [KB/MB]: 551,00 / 2,22
    Output Power (Up/Down) [dBm]: 11,5 / 19,5
    Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 11,5 / 24,5
    SN Margin (Up/Down) [dB]: 10,5 / 29,0
    Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
    Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
    Loss of Signal (Local/Remote): 13 / 0
    Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
    Loss of Link (Remote): 0
    Error Seconds (Local/Remote): 220 / 0
    FEC Errors (Up/Down): 695.387 / 289
    CRC Errors (Up/Down): 64.411 / 1
    HEC Errors (Up/Down): 360.575 / 0

    Τελευταιος αποσυγχρονισμος πριν 1:13 και συγχρονισε σε αυτη την ελαχιστη ταχυτητα...Ομως παρολο και αυτη την μικρη ταχυτητα , θα αποσυγχρονισει το ρουτερ κλπ κλπ κλπ..

    Προσεξτε επισης τα Loss of Signal...

    Τι να πω...

  11. #11
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από toulge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλο ειναι αυτο..Το προβλημα με τον διαδρομο λυθηκε
    Δε μπορείς να ξέρεις ότι είναι άλλο. Το πρόβλημα σου είναι ότι έχεις αποσυγχρονισμούς. Τώρα αν επιδεινώνεται όταν δουλεύει ο διάδρομος, η τοστιέρα, ο φούρνος μικροκυμάτων, ή φυσάει ο σιρόκος ή παρατηρείται πιο σπάνια όταν σβήσεις και τα φώτα, δεν αλλάζει κάτι. Κάτι δεν πάει καλά με τη γραμμή-εγκατάσταση-εξοπλισμό σου. Σε σπίτια-γραφεία τις έχουμε τις συνδέσεις οι περισσότεροι. Και μίξερ δουλεύουν και τρυπάνια και θερμοσίφωνες. Δεν έχουμε ειδικά μονωμένα "computer rooms". Τέτοια προβλήματα δεν έχουμε ποτέ όμως. Έλεγξε τις καλωδιώσεις σου και ζήτα αλλαγή του ρούτερ.

  12. #12
    Εγγραφή
    16-02-2007
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    NOVA
    Router
    AVM FRITZBOX 7590
    SNR / Attn
    16(dB) / 10(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε μπορείς να ξέρεις ότι είναι άλλο. Το πρόβλημα σου είναι ότι έχεις αποσυγχρονισμούς. Τώρα αν επιδεινώνεται όταν δουλεύει ο διάδρομος, η τοστιέρα, ο φούρνος μικροκυμάτων, ή φυσάει ο σιρόκος ή παρατηρείται πιο σπάνια όταν σβήσεις και τα φώτα, δεν αλλάζει κάτι. Κάτι δεν πάει καλά με τη γραμμή-εγκατάσταση-εξοπλισμό σου. Σε σπίτια-γραφεία τις έχουμε τις συνδέσεις οι περισσότεροι. Και μίξερ δουλεύουν και τρυπάνια και θερμοσίφωνες. Δεν έχουμε ειδικά μονωμένα "computer rooms". Τέτοια προβλήματα δεν έχουμε ποτέ όμως. Έλεγξε τις καλωδιώσεις σου και ζήτα αλλαγή του ρούτερ.
    Κοιτα ειμαι σιγουρος οτι ειναι αλλο.

    Καταρχην με το διαδρομο σου ειπα.Ειχα εναν αποσυγχρονισμο σε συγκεκριμενη ωρα.Οταν φεριπιν ειχα να κανω διαδρομο 10 μερες , τοτε ειχα uptime 10 days... Μονο που για να βρεις τι τελικα φταιει περναει καποιο διαστημα και ποτε δεν πηγε το μυαλο μου με τον διαδρομο.Αγοραζω ομως τον σταθεροποιητη και...ολα καλα..

    Το συγκεκριμενο ομως προβλημα το εχω απο τοτε που ενεργοποιηθηκα στην Νετονε δηλαδη 1 χρονο πριν αγορασο το διαδρομο..Οι 2 τεχνικοι της Νετονε που εχουν ερθει , εχουν αποφανθει οτι το προβλημα ερχεται απ'εξω και οτι μεσα στο διαμερισμα δεν υπαρχει καποιο προβλημα...Δηλαδη να μην τους πιστεψω?

    Και εφοσον απο τον ΟΤΕ ενας παιδι (καλη του ωρα) μου αλλαξε βρογχο , ρεγκλετα σε κατανεμητη , καλωδιο στο καφαο κλπ κλπ και ολα ειναι οκ , εφοσον εγω αλλαξα πριζα και καλωδιο απο την πριζα μεχρι το router και ακομα το εσωτερικο καλωδιο που ερχεται απ'εξω ειναι 10ετιας οταν και εκανα αιτηση για δικη μου τηλεφωνικη γραμμη , γιατι να μην ισχυει αυτο που μου ειπε το παιδι απο τον ΟΤΕ οτι δηλαδη υπαρχει περιπτωση λογο αυξημενων λαθων που παρατηρω και αποτομα βυθισματα του snr να ειναι ελλατωματικη η πορτα στο dslam της Νετονε??

    Οχι ομως αυτοι επιμενουν..Δηλαδη εγω ειμαι μαλ.... που αλλαξα καλωδιο και πριζα και πληρωσα ηλεκτρολογο και τελικα αποδειχθηκε οτι δεν ηταν απο εκει το προβλημα..Αυτοι προκειμενου να μην πληρωσουν ποτε δεν θα παραδεχτουν οτι υπαρχει περιπτωση να ειναι ελλατωματικη η πορτα που μου εχουν δωσει απο την πρωτη μερα ενεργοποιησης και εχω απο τοτε τα ιδια συμπτωματα και προβληματα καθε τρεις και λιγο..

    Τελικα μημπως ειχε δικιο η διαφημιση του ΟΤΕ που ελεγε οτι για ολα φταιει ο ΟΤΕ??Και φυσικα φταιει και ο πελατης με το παλιοδιαμερισμα του και την παλιοπεριοχη που μενει και τις παλιοκαλωδιοσεις του..

    Η Νετονε ποτε δεν φταιει , εχει τα καλυτερα dslam με τις καλυτερες πορτες που δεν χαλανε ποτε..Αν το ειχε κανει εδω και 15 μηνες που εχω ακριβως τα ιδια συμπτωματα καθε τρεις και λιγο τουλαχιστον θα ελεγα οτι αυτοι ειναι οκ , μου αλλαξαν πορτα στο dslam και το προβλημα παραμενει..

    Ομως αυτη η ανεξηγητη επιμονη τους και τα συνεχομενα προβληματα καθε λιγο και λιγακι εσενα δεν θα σε προκαλουσαν??Ο ανθρωπος στον ΟΤΕ χωρις κανενα οφελος ετρεξε και μαλιστα στο τελευταιο προβλημα πριν 2 μηνες περιπου μου ειπε οτι ο βρογχος ειναι καθαρος και χρυσος χρυσος (το καλωδιο εννοουσε)..Τοσο πια κυκλοθυμικη ειναι η γραμμη μου?

  13. #13
    Εγγραφή
    06-10-2003
    Περιοχή
    greece
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Μήπως είναι παραμπουκωμένο to DSLM τους. Τα ίδια είχα και εγώ με τη vivodi μέχρι που διέκοψα και ηρέμησα.

  14. #14
    Εγγραφή
    16-02-2007
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    NOVA
    Router
    AVM FRITZBOX 7590
    SNR / Attn
    16(dB) / 10(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macuser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως είναι παραμπουκωμένο to DSLM τους. Τα ίδια είχα και εγώ με τη vivodi μέχρι που διέκοψα και ηρέμησα.
    Και να κανει αποσυγχρονισμους??Δεν νομιζω , αν ηταν παραμπουκωμενο το πιθανοτερο θα ηταν να κατεβαζε πολυ αργα τα δεδομενα ή να ανοιγε αργα τις σελιδες..

    Εδω ομως μιλαμε για αποσυγχρονισμους ...Ζητησα ενα συνδιαστικο ραντεβου με ΟΤΕ και ΝΕΤΟΝΕ να δουμε τελικα τι φταιει..

  15. #15
    Το avatar του μέλους oxyd
    oxyd Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από toulge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειμαι ενας απελπισμενος , απογοητευμενος και κουρασμενος συνδρομητης της Νετονε.

    Εχοντας κανει αρκετα post με σχεδον το ιδιο περιεχομενο καθε τρεις και λιγο μπαινω κατευθειαν στο προκειμενο...

    ειμαι ενας πολυ απογοητευμενος συνδρομητης της Νετονε...
    Να φύγεις, να πας αλλού.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-07, 13:56
  2. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-06, 04:10
  3. 1024/256 καθε τρεις μηνες....απορια!
    Από enigma στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-06, 08:20
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-04, 04:54
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-03, 20:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας