Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Μηνύματα
    260
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα κύριοι,

    έχω δημιουργήσει μία εφαρμογή και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζεται με πιο τρόπο μπορώ να κατοχυρώσω τα πνευματικά δικαιώματα αυτής (η εφαρμογή θα τρέχει σε windows, linux, mac)

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε συμβολαιογράφο, νομίζω.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  3. #3
    Εγγραφή
    15-02-2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Wind
    Θα πας σε ένα ταχυδρομείο …ναι καλά άκουσες σε ένα ταχυδρομείο και θα ρωτήσεις, συνήθως ο πιο γνωστός προτεινόμενος τρόπος είναι να ταχυδρομήσεις τον κώδικα σε σένα και ποτέ να μην ανοίξεις τον φάκελο οπότε αν κάποιος σου τον κλέψει, με την σφραγίδα του ταχυδρομείου που έχει την ημερομηνία που το έστειλες και τον φάκελο σφραγισμένο ο οποίος ξεσφραγιζετε στο τυχόν δικαστήριο αποδεικνύεις την πατρότητα του πράγματος (κειμένου, κώδικα η οτιδήποτε παρεμφερή).
    Πάντως σε θέματα συγγραφής οι περισσότεροι κάνουν αυτό.

  4. #4
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και επειδή εδώ είναι Ελλάδα (δεν είναι παίξε-γέλασε), με συστημένο.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  5. #5
    Εγγραφή
    14-12-2007
    Περιοχή
    Στο PC μου
    Μηνύματα
    242
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Πρέπει να δηλώσεις copyright.

  6. #6
    Το avatar του μέλους Cris Director
    Cris Director Guest
    Δεν ισχύει τίποτα από αυτά.
    Αυτά ίσχυαν πριν 20 χρόνια.

    Δεν υπάρχει κατοχύρωση που να σε εξασφαλίζει πλέον.

    Σε συμβολαιογράφο είναι η μόνη περίπτωση, απλά δεν θεωρείται κατοχύρωση πνευματικών δικαιωμάτων.

    Κοστίζει 20 Ευρώ και ονομάζεται πράξη κατάθεσης εγγράφου. Καταθέτεις και γραπτά και σε ηλεκτρονική μορφή χωρίς πρόβλημα.

    Ουσιαστικά ο συμβολαιογράφος θα έρθει ως μάρτυρας, σε περίπτωση που κάνεις μήνυση σε κάποιον άλλον, που σου έκλεψε την ιδέα.
    Η ημερομηνία που έκανες την πράξη κατάθεσης, είναι η "δικαιολογία" σου, ότι είναι δική σου η εφαρμογή.

    Αν ο άλλος όμως που μηνύεις, έχει κάνει την ίδια πράξη κατάθεσης, έστω και μια μέρα πριν από σένα, τότε γεια χαρά νταν.

    Και πάλι, όμως είναι πάρα πολύ δύσκολο να κερδίσεις μια τέτοια δίκη.

  7. #7
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    Πραγματικα δεν ηξερα οτι υπαρχει ενδιαφερον για το ζητημα....Τα πιο πολλα που αναφερθηκαν ειναι απο γνωστο ή απο φημες...Επειδη εχω ασχοληθει μακρα με το ζητημα και επειδη εχω σημμετασχει σε πανελ για το ζητημα των δικαιωματων αναφερω...

    1)Ανηκεις στη κατηγορια δημιουργων software (υπαρχουν πολλα ειδη, τεχνικα μουσικα καλλιτεχνικα κοκ)
    2)Στην Ελλαδα υπαρχει ο BSA http://www.bsa.org/country.aspx?sc_lang=el-GR οπου σιγα σιγα μπαινουν αρκετες εταιριες πληροφορικης...
    3)Επειδη εισαι ιδιωτης διαβασε τη συζητηση εδωhttp://www.dotnetzone.gr/cs/forums/thread/41508.aspx και εδω http://www.dotnetzone.gr/cs/forums/thread/41508.aspx

    Συμπερασματικα στην Ελλαδα ειναι ασαφες το νομικο πλαισιο (καθε τοσο αλλαζει η σχετικη νομοθεσια λογω νεων δεδομενων) που εναν ιδιωτη μονο ενας εξειδικευεμενος σε πνευματικα δικαιωματα δικηγορος μπορει να βοηθησει....

  8. #8
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΑΛΑΤΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 56(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πνευματικά δικαιώματα έχεις πάνω στην εφαρμογή, από τη στιγμή που τη δημιούργησες... Αυτά δεν χρειάζονται να κατοχυρωθούν...

    Τώρα, εάν εννοείς τι πρέπει να κάνεις για να μην "στην πάρει" κάποιος άλλος, αυτό είναι άλλο θέμα... Έχει να κάνει με την προστασία της πνευματικής περιουσίας σου.

    Ανάλογα με τον κίνδυνο που εκτιμάς, κάνεις τις κατάλληλες ενέργειες... Θες να γίνεις ποιο σαφής, τι ακριβώς θες να προστατέψεις και από ποια απειλή;
    To forum έχει χρήστες. Το forum είναι οι Χρήστες...

  9. #9
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Μηνύματα
    260
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πολύ απλά, αφενός να μην χρησιμοποιηθεί από άλλον (φυσικό ή νομικό πρόσωπο) ως δική του δουλειά και από την άλλη να πιστοποιήσω πως αυτός που έχει κάνει τη δουλειά είμαι εγώ και άρα μπορώ να την προωθήσω ως φυσικό πρόσωπο ή μέσω εταιρείας με μορφή συνεργασίας (γιατί το θέμα δεν είναι να κάνεις καλή δουλειά αλλά και πως αυτή την προωθείς). Κατοχυρώνοντας λοιπόν πνευματική ιδιοκτησία είναι προφανώς αποδεικτικό ότι η δουλειά είναι όντως δική μου

  10. #10
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΑΛΑΤΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 56(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από wi-fi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ απλά, αφενός να μην χρησιμοποιηθεί από άλλον (φυσικό ή νομικό πρόσωπο) ως δική του δουλειά και από την άλλη να πιστοποιήσω πως αυτός που έχει κάνει τη δουλειά είμαι εγώ και άρα μπορώ να την προωθήσω ως φυσικό πρόσωπο ή μέσω εταιρείας με μορφή συνεργασίας (γιατί το θέμα δεν είναι να κάνεις καλή δουλειά αλλά και πως αυτή την προωθείς). Κατοχυρώνοντας λοιπόν πνευματική ιδιοκτησία είναι προφανώς αποδεικτικό ότι η δουλειά είναι όντως δική μου
    Περίπτωση 1η: Στην εταιρία που θα συνεργαστείς δίνεις το εκτελέσιμο. Σε αυτήν την περίπτωση το ότι εσύ έχεις τον πηγαίο κώδικα, τεκμαίρει ότι είσαι ο δημιουργός (σε πρώτη φάση). Σε δεύτερη φάση υπάρχει η σύμβαση που θα υπογράψεις με την εταιρία (ή με αυτούς που θα το αγοράσουν), που θα αναφέρει (αναγνωρίζει) εσένα ως δημιουργό.

    Περίπτωση 2η: Στην εταιρία πρέπει να δώσεις και τον πηγαίο κώδικα. Τότε, πριν τον δώσεις, υπογράφεις σύμβαση που σε αναγνωρίζει ως δημιουργό.

    Επαναλλαμβάνω, σύμφωνα με τον 2121/93, η πνευματική ιδιοκτησία δεν χρειάζεται κατοχύρωση. Απλά λαμβάνεις κάποια μέτρα (τα απαραίτητα κατά περίπτωση) ώστε να μην προσβληθεί ότι εσύ είσαι ο δημιουργός.

    Από την άλλη, κατοχύρωση, δεν σημαίνει ότι εγώ δεν μπορώ να φτιάξω ένα πρόγραμμα που να κάνει τα ίδια πράγματα με το δικό σου. Αυτό με καθιστά δημιουργό του δικού μου προγράμματος. Το ότι εσύ έκανες πρώτος ένα πρόγραμμα που μετρά από το 1 μέχρι το 10, δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να κάνω κι εγώ ένα δικό μου.

    Απλά, πρέπει να αποδείξω ότι το δικό μου είναι προϊόν δικής μου πνευματικής εργασίας (δικός μου κώδικας) και όχι αντιγραφή του δικού σου, εάν τυχόν έχω πρόσβαση σε αυτόν.
    To forum έχει χρήστες. Το forum είναι οι Χρήστες...

Παρόμοια Θέματα

  1. Ανοιχτή Επιστολή για τα πνευματικά δικαιώματα
    Από ciaoant1 στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-08, 22:02
  2. Πνευματικά Δικαιώματα, Τέχνες και Τεχνολογία - Βίντεο
    Από mpardsu στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-08, 22:23
  3. e-radio, πνευματικά δικαιώματα και παγίδες
    Από wi-fi στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-07, 23:37
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-06, 01:07
  5. Η BSA για τα πνευματικά δικαιώματα
    Από aesir στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-06, 22:29

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας