Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Το avatar του μέλους Cris Director
    Cris Director Guest
    Ξαφνικά δεν εμφανίζονται τα ανοιχτά παράθυρα κάτω στη γραμμή εργασιών.

    Αν σε ένα παράθυρο (ας πούμε firefox) επιλεγεί ελαχιστοποίηση, μετά για να εμφανιστεί και πάλι, πρέπει να ανοιχτεί η διαχείριση εργασιών και από εκεί να επιλεγεί είτε με "μεταφορά σε πρωτο πλάνο" είτε με "μεγιστοποίηση".

    Ούτε η γραμμή γλώσσας φαίνεται.

    Windows XP

    Δεν έχει γίνει κάτι πριν σε θέμα software, απλά προστέθηκε ένα δίσκος, αλλά δε νομίζω να παίζει και κανέναν ρόλο αυτό.

    Όποιος γνωρίζει ας βοηθήσει...

  2. #2
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    far away from where my mind is...
    Μηνύματα
    13.771
    Downloads
    31
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ST585-ZTE ZXV10 W300 v5.2
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δοκίμασες να κάνεις restore;
    I'm lazy. But it's the lazy people who invented the wheel and the bicycle because they didn't like walking or carrying things.

  3. #3
    Το avatar του μέλους Cris Director
    Cris Director Guest
    Ναι και επανήλθε. Σε ευχαριστώ.

    Απλά φοβόμουν την επαναφορά συστήματος γιατί είχε δημιουργήσει προβλήματα στο παρελθόν, αλλά την τόλμησα γιατί θυμήθηκα ότι από την τελευταία ημερομηνία που ανέφερε, δεν είχε γίνει κάτι που θα ήταν απαραίτητο, οπότε εντάξει.

  4. #4
    Εγγραφή
    03-07-2008
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Συνέβαινε και σε μένα αυτό που περιγράφεις, Chris Director, και μάλιστα 1-3 φορές την εβδομάδα, δίχως να κάνω κάτι συγκεκριμένο (συνήθως το πρόβλημα εμφανιζόταν έπειτα από εκκίνηση ή επανεκκίνηση των Windows!): ό,τι και αν είχα δοκιμάσει να κάνω, ήταν ανώφελο, πέραν της επαναφοράς του συστήματος σε προηγούμενο χρονικό σημείο, όπως πολύ σωστά σου προτείνει και ο MousePotato.

    Σημαντική λεπτομέρεια: το εκνευριστικό αυτό πρόβλημα εμφανιζόταν με την συχνότητα που προανέφερα σε Windows XP - SP2. Από την στιγμή όμως που εγκατέστησα το SP3, εδώ και λίγους μήνες έχω βρει την ηρεμία μου. Συνεπώς, κάνε πρώτα μιαν επαναφορά συστήματος, σιγουρέψου ότι το πρόβλημα έχει επιλυθεί και κατόπιν εγκατάστησε το SP3 των Windows XP - εφ' όσον φυσικά δεν το έχεις ήδη κάνει.

    Υ.Γ. Καθυστέρησα να απαντήσω και χαίρομαι που διαπιστώνω πως εν τω μεταξύ το πρόβλημα επιλύθηκε. Παρ' όλα αυτά, λάβε υπ' όψιν σου την συμβουλή μου για το SP3, προς αποφυγή πιθανής υποτροπής...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Musikwissenschaftler : 08-06-09 στις 23:25. Αιτία: Προσθήκη Υ.Γ.

  5. #5
    Το avatar του μέλους Cris Director
    Cris Director Guest
    Θα το έχω υπόψιν αν επαναληφθεί το πρόβλημα.
    Ευχαριστώ...

    Υ.Γ. Το όνομα είναι Cris και όχι Chris...

  6. #6
    Το avatar του μέλους Cris Director
    Cris Director Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Musikwissenschaftler Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνέβαινε και σε μένα αυτό που περιγράφεις, Chris Director, και μάλιστα 1-3 φορές την εβδομάδα, δίχως να κάνω κάτι συγκεκριμένο (συνήθως το πρόβλημα εμφανιζόταν έπειτα από εκκίνηση ή επανεκκίνηση των Windows!): ό,τι και αν είχα δοκιμάσει να κάνω, ήταν ανώφελο, πέραν της επαναφοράς του συστήματος σε προηγούμενο χρονικό σημείο, όπως πολύ σωστά σου προτείνει και ο MousePotato.

    Σημαντική λεπτομέρεια: το εκνευριστικό αυτό πρόβλημα εμφανιζόταν με την συχνότητα που προανέφερα σε Windows XP - SP2. Από την στιγμή όμως που εγκατέστησα το SP3, εδώ και λίγους μήνες έχω βρει την ηρεμία μου. Συνεπώς, κάνε πρώτα μιαν επαναφορά συστήματος, σιγουρέψου ότι το πρόβλημα έχει επιλυθεί και κατόπιν εγκατάστησε το SP3 των Windows XP - εφ' όσον φυσικά δεν το έχεις ήδη κάνει.

    Υ.Γ. Καθυστέρησα να απαντήσω και χαίρομαι που διαπιστώνω πως εν τω μεταξύ το πρόβλημα επιλύθηκε. Παρ' όλα αυτά, λάβε υπ' όψιν σου την συμβουλή μου για το SP3, προς αποφυγή πιθανής υποτροπής...
    Συνεχίζει να το κάνει και εδώ, όπως το αναφέρεις κάθε εβδομάδα.
    Απλά δεν ξέρω αν θα δημιουργηθούν άλλα προβλήματα με το SP3.
    Μήπως χρησιμοποιείς κάποια προγράμματα για ασφάλεια στο κατέβασμα και στο σερφάρισμα?
    Λέω μήπως είναι αυτά η αιτία.
    (Δεν εννοώ antivirus, firewall)

  7. #7
    Εγγραφή
    03-07-2008
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Κρίμα! Φαίνεται λοιπόν πως δεν υπάρχει άλλος τρόπος να απαλλαγείς από αυτό το πρόβλημα, παρά εγκαθιστώντας το SP3 των Windows XP. Δεν νομίζω ότι θα δημιουργηθούν τυχόν παρενέργειες - δεν παρατήρησα τίποτε τέτοιο στον δικό μου υπολογιστή, ούτε και σε έναν δεύτερο που πέρασα το SP3 πριν από λίγο καιρό.

    Άλλα προγράμματα ασφαλείας, πέραν του Avira AntiVir και του Firewall των Windows, δεν υπάρχουν στον υπολογιστή μου. Άρα μάλλον δεν ευθύνονται αυτά...

    Μην φοβάσαι την εγκατάσταση του SP3, φίλε Cris (να που αυτήν την φορά το έγραψα επιτέλους σωστά)! Άλλωστε, ακόμη και αν κάτι δεν πάει κατ' ευχήν (πράγμα μάλλον απίθανο), θα μπορείς να επαναφέρεις άμεσα και ανώδυνα το σύστημά σου σε προηγούμενο χρονικό σημείο...

  8. #8
    Το avatar του μέλους Cris Director
    Cris Director Guest
    Το κατέβασα.

    Θα το δοκιμάσω.

  9. #9
    Το avatar του μέλους Cris Director
    Cris Director Guest
    Το έβαλα αλλά υπήρξαν διάφορα προβληματάκια.

    Δεν φαινόταν η γραμμή γλώσσας, δεν μπορούσα να συνδεθώ σε yahoo messenger και διάφορα άλλα, τα οποία ούτε με επαναφορά συστήματος.

    Οπότε ένα uninstall και μερικές επαναφορές συστήματος χρειάστηκαν μετά για να επανέλθει. Πάλι καλά.

  10. #10
    Εγγραφή
    03-07-2008
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Περίεργο που ήλθες αντιμέτωπος με τόσα προβλήματα - εγώ δεν συνάντησα το παραμικρό. Όμως, σε κάθε περίπτωση, η δυνατότητα της επαναφοράς του συστήματος σου επιτρέπει να δοκιμάσεις μια προτεινόμενη αναβάθμιση και να την αναιρέσεις, εφ' όσον δεν μείνεις ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα.

    Τώρα, αν το δεδομένο πρόβλημα επιμένει, δεν ξέρω πραγματικά τί άλλο θα μπορούσες να δοκιμάσεις να κάνεις ώστε να το επιλύσεις. Ίσως μια επανεγκατάσταση του λειτουργικού να βοηθούσε - με ή χωρίς προηγούμενη «διαμόρφωση» (format) του σκληρού δίσκου - όμως σχετική εμπειρία δεν διαθέτω, οπότε καλό θα ήταν, πριν επιχειρήσεις οτιδήποτε, να συμβουλευθείς και κάποιους πιο ειδικούς...

  11. #11
    Το avatar του μέλους Cris Director
    Cris Director Guest
    Τώρα συμβαίνει σχεδόν κάθε μέρα.

    Όσο για εγκατάσταση windows και format όταν θα βάλω νέο δίσκο.

    Τώρα είναι κάτι ευαίσθητες εργασίες και δεν ρισκάρω τίποτα.

    Όχι για να μην χαθούν τα αρχεία (έχω 5 backup σε διάφορα μέσα), αλλά γιατί χρειάζομαι το μηχάνημα.

    Η αλλαγή από το ένα παράθυρο στο άλλο, γίνεται από την διαχείρηση εργασιών. Κάτι είναι και αυτό.

    Και οι επαναφορές πλέον δεν διορθώνουν πάντα το πρόβλημα.
    Στην αρχή μάλιστα διαρκούσαν 2 - 3 λεπτά. Τώρα θέλει 15 λεπτά...και είναι κουραστικό κάθε τόσο να περιμένεις και να μην πετυχαίνει κιόλας.

    Ευχαριστώ για τη βοήθειά σου.

Παρόμοια Θέματα

  1. WAG200G Δεν συνδέεται στην γραμμή DSL
    Από bruno στο φόρουμ Linksys ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-09, 23:00
  2. Η γραμμή εργασιών δεν αποκρίνεται
    Από xristakos στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-08, 17:33
  3. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-08, 03:04
  4. δεν εμφανιζονται οι υποτιτλοι
    Από omkara στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-07, 01:33
  5. !!!SOS!!! ;) Που αποθηκεύονται τα ανοιχτά παραθυρα του ΙΕ6??
    Από BigLion στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-06, 22:56

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας