Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 58
  1. #1
    Εγγραφή
    09-11-2005
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    478
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    Router
    US Robotics 9108 Annex B
    Εδώ και 2-3 μέρες έχω δηλώσει βλάβη στο 121 και στο 1242 για την γραμμή μου. Συγκεκριμένα στο router έχω SNR/Margin 10!/18! . Προχθές που ανοίχτηκε η βλάβη το παραδέχτηκαν ότι υπάρχει πρόβλημα και μου είπαν ότι μόλις φτιαχτεί κάποιος τεχνικός θα με ενημερώσει. Χθές μου είπαν ότι είναι ΟΚ και ότι έκλεισαν τη βλάβη χωρίς φυσικά κανείς να με ενημερώσει. Πράγματι το SNR ήταν 29/30. Σήμερα το πρωί πάω στον υπολογιστή και διαπιστώνω ότι το USR 9107 ήταν αποσυγχρονισμένο από το DSLAM και φυσικά εκτός internet. Κάνω ένα reset κοιτάζω τις τιμές και βλέπω το Margin του download κάτω από 10! Τους ξαναπαίρνω και μου λένε: μα χθές έκλεισε η βλάβη, ναι αλλά έλα που σήμερα πάλι τα ίδια, και μου λένε: ότι θα το δούνε και θα με πάρει τεχνικός τηλέφωνο. Ήθελα να ήξερα ένας άνθρωπος από εκεί τόσο δύσκολο είναι να πάρει ένα τηλέφωνο εδώ και τόσες μέρες να του εξηγήσω και εγώ αυτά που βλέπω στο router γιατί όταν στο 1242 ανέφερα για margin SNR και attainable rate μετά αναγκάστηκα στην κοπέλα και της εξήγησα και τι σημαίνουν αυτά χωρίς βέβαια να έχω την απαίτηση και να γνωρίζει τι σημαίνουν αφού είναι call center. Δείτε και την φωτογραφία με τις τιμές από τον router. Η ADSL μου βρίσκεται ένα βήμα πριν τον τάφο.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails adslstats.jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος skyman : 19-01-06 στις 16:50.
    %DSL-3-UNKNOWN_STATE:[chars] layer1 state is [dec]

  2. #2
    Το avatar του μέλους GP737NG
    GP737NG Guest
    Σήμερα το πρωί κατά της 9 παρά ακούστηκε ένα μπαμ κάπου εδώ κοντά-περιοχή Αμπελοκήπων..κοντά στο Holiday Inn (μάλλον από κάποιο υποσταθμό της ΔΕΗ) και πάρε το ρεύμα κάτω. Ξανάρχεται μετά από 2-3 λεπτά αλλά το Zyxel καμία σύνδεση.

    Τι 121..τι 1242..τι Forthnet..τι δεν ξέρω και γω τι πήραμε. Βλέπετε είμαστε και γραφείο και μας έκοψε τα πόδια. Τώρα είναι 4 και το απόγευμα και άκρη δεν έχουμε βγάλει. Η τελευταία ενημέρωση είναι ότι θα μας απαντήσουν σε 1-2 ημέρες.

    Τρομερά πράγματα..γυρίσαμε πάλι κι εμείς στη λίθινη εποχή του dial-up.

    ΓΠ

  3. #3
    Εγγραφή
    09-11-2005
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    478
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    Router
    US Robotics 9108 Annex B
    Δυστυχώς το μόνο που τους νοιάζει είναι να πληρώνεις το πάγιο.
    %DSL-3-UNKNOWN_STATE:[chars] layer1 state is [dec]

  4. #4
    Εγγραφή
    11-11-2005
    Περιοχή
    Nοτεια Προαστεια
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skyman
    Δυστυχώς το μόνο που τους νοιάζει είναι να πληρώνεις το πάγιο.
    Mπα ουτε αυτό
    Ακουστε γελιο...
    Πληρωνω τoν ΟΤΕ και στα 2 νουμερα και με περνουν μετα απο 2 μερες απ τον πΟΤΕ και βγαινει μαγνητοφωνημενο μυνημα να επικοινωνησω με το ταδε νουμερο για θεμα της γραμμης (ωχ λεω απ μεσα μου την κανανε παλι).
    Περνω στο νουμερο που ελεγε το μυνημα και μου ακολουθει ο παρακατω ελεεινα αστειος διαλογος
    πΟΤΕ:Γεια σας
    εγω:Γεια σας με πηρατε τηλεφωνο για κατι που εχει σχεση με την γραμμη
    πΟΤΕ:Το τηλεφωνο σας παρακαλω..(Αναγνωριση κλησεων δεν εχουνε)
    Εγω: ΟΡιστε 210 896χχχχ
    πΟΤΕ:ναι ναι ,θα θελαμε να σας ενημερωσουμε οτι δεν εχετε εξοφλησει τον λογαριασμο σας και γι αυτο την δευτερα θα σας κοψουμε την γραμμη.
    Εγω:Τι??Μα την πληρωσα απ την Τριτη!!
    πΟΤΕ:Α οκ τοτε συγνωμη για την ενοχληση..
    εγω: Συγνωμη κυριε να σας κανω μια ερωτηση?
    πΟΤΕ:Μαλιστα
    εγω: Τα μηχανηματα σας δεν εχουν real time ενημερωση καταστασης λογαριασμων??
    πΟΤΕ:Οχι κυριε καθε 3 μερες μας δινουν της λιστες....


    Τα λεφτα μας τα τρωνανε οι κυριοι με παρεες απ το πρωην Ανατολικο μπλοκ...
    Ουτε real time ενημερωση δεν εχουνε ..μου αρεσει που ειχε βγει και καποιος ελεγε οτι στο 2006 η καλυψη dsl θα αγγιξει το 100% σε ολη την χωρα ...

    Συγνωμη για το off topic αλλα καπου επρεπε να τα πω γιατι θα εσκαγα

  5. #5
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.761
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skyman
    Εδώ και 2-3 μέρες έχω δηλώσει βλάβη στο 121 και στο 1242 για την γραμμή μου. Συγκεκριμένα στο router έχω SNR/Margin 10!/18! . Προχθές που ανοίχτηκε η βλάβη το παραδέχτηκαν ότι υπάρχει πρόβλημα και μου είπαν ότι μόλις φτιαχτεί κάποιος τεχνικός θα με ενημερώσει. Χθές μου είπαν ότι είναι ΟΚ και ότι έκλεισαν τη βλάβη χωρίς φυσικά κανείς να με ενημερώσει. Πράγματι το SNR ήταν 29/30. Σήμερα το πρωί πάω στον υπολογιστή και διαπιστώνω ότι το USR 9107 ήταν αποσυγχρονισμένο από το DSLAM και φυσικά εκτός internet. Κάνω ένα reset κοιτάζω τις τιμές και βλέπω το Margin του download κάτω από 10! Τους ξαναπαίρνω και μου λένε: μα χθές έκλεισε η βλάβη, ναι αλλά έλα που σήμερα πάλι τα ίδια, και μου λένε: ότι θα το δούνε και θα με πάρει τεχνικός τηλέφωνο. Ήθελα να ήξερα ένας άνθρωπος από εκεί τόσο δύσκολο είναι να πάρει ένα τηλέφωνο εδώ και τόσες μέρες να του εξηγήσω και εγώ αυτά που βλέπω στο router γιατί όταν στο 1242 ανέφερα για margin SNR και attainable rate μετά αναγκάστηκα στην κοπέλα και της εξήγησα και τι σημαίνουν αυτά χωρίς βέβαια να έχω την απαίτηση και να γνωρίζει τι σημαίνουν αφού είναι call center. Δείτε και την φωτογραφία με τις τιμές από τον router. Η ADSL μου βρίσκεται ένα βήμα πριν τον τάφο.
    Με τα νούμερα που βλέπω στο screenshot απορώ πώς μπορείς και συνδέεσαι.. επιεικώς χάλια η γραμμή σου.

  6. #6
    Εγγραφή
    09-11-2005
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    478
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    Router
    US Robotics 9108 Annex B
    Τελικά ο τεχνικός του ΟΤΕ με κάλεσε κατά τις 18:00 του εξήγησα πως έχουν τα πράγματα και μου είπε ότι θα το κοιτάξει. Στις 20:00 έκλεισα το router και στις 1:00 τη νύχτα που το άναψα πάλι συγχρόνιζε με δυσκολία. Αποφάσισα λοιπόν να κοιτάξω λίγο μόνος μου το πρόβλημα, δηλαδή να ελέγξω καλύτερα την καλωδίωση. Έβγαλα όλα τα καλώδια από το φίλτρο και από netmod (το οποίο είχε γίνει πολλές φορές reset) ενώ ταυτόχρονα είχα διαπιστώση παράσιτο στη μία αναλογική τηλεφωνική συσκευή του netmod. Προς έκπληξη διαπίστωσα ότι η γραμμή από το μπριζάκι του δωματίου μέχρι το φίλτρο περναγε ακριβώς δίπλα (για την ακρίβεια ακουμπούσε) πάνω στην μπρίζα πολύμπριζου του υπολογιστή. Μόλις το έβγαλα από εκεί (και ακούμπησα το rj11 με το δάχτυλο μου για να φύγει το φορτίο) και τα κούμπωσα πάλι όλα πάνω το παράσιτο στην τηλεφωνική συσκευή εξαφανίστηκε και η γραμμή έδειξε snr margin 30/30. Συμπέρασμα είναι ότι έφταιγα εγώ σε αυτή την περίπτωση που δεν σκέφτηκα την πιθανότητα να φταίει η καλωδίωση αφού μέχρι πριν λίγες μέρες έπαιζε εντάξει αλλά από την άλλη μπορεί κάποιος στο σπίτι εν αγνοία του να το ακούμπισε εκεί πχ σκουπίζωντας το χώρο. Το πρόβλημα με τον ΟΤΕ για μένα ήταν ότι για να επικοινωνήσει τεχνικός μαζί μου χρειάστηκε να δώσω την βλάβη δύο φορές και την δεύτερη φορά τους είπα ότι σε καμμιά περίπτωση μην κλείσουν την βλάβη χωρίς να με πάρουν τηλέγωνο και τους πώ και εγώ το εντάξει. Οπότε πριν πάρετε τον ΟΤΕ εξαντλείστε κάθε πιθανότητα να συμβαίνει κάτι από τη μεριά σας και μετά πάρτε γιατί έτσι και μόνο καθυστερείτε την επίλυση του προβλήματος. Και βέβαια για όσους δεν γνωρίζουν εννοείται ότι το καλώδιο της γραμμής δεν πρέπει ποτέ να είναι κοντά σε ηλεκτρικό ρεύμα (πχ μπρίζα,καλώδιο ρεύματος χωρίς γείωση) διότι επιρεάζει τόσο το ADSL όσο και το ISDN, είναι από τα πλέον βασικά πράγματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος skyman : 20-01-06 στις 12:38.
    %DSL-3-UNKNOWN_STATE:[chars] layer1 state is [dec]

  7. #7
    Το avatar του μέλους GP737NG
    GP737NG Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skyman
    Το πρόβλημα με τον ΟΤΕ για μένα ήταν ότι για να επικοινωνήσει τεχνικός μαζί μου χρειάστηκε να δώσω την βλάβη δύο φορές και την δεύτερη φορά τους είπα ότι σε καμμιά περίπτωση μην κλείσουν την βλάβη χωρίς να με πάρουν τηλέγωνο και τους πώ και εγώ το εντάξει.
    Και εμάς λύθηκε διότι βάλαμε τον πατέρα ενός συναδέλφου (συνταξιούχος του ΟΤΕ) να επικοινωνήσει με τις "άκρες" του. Στις 09:30 επικοινώνησε και στις 09:45 όλα ήταν μια χαρά. Kι ας μας έλεγε ο ΟΤΕτζης που μας πήρε τηλέφωνο ότι η γραμμή ήταν συγχρονισμένη και δεν έκανε τίποτα. Άσε ρε...ακόμα θα περιμέναμε..α ρε Ελλαδάρα!!!

    ΓΠ

  8. #8
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    3COM
    SNR / Attn
    31(dB) / 16(dB)
    Γιατί πότε είδατε τον ΟΤΕ να έρχεται σε βλάβη αμέσως?.
    Εγώ ΠΟΤΕ κάτσε ρε παιδιά τα παιδάκια
    σκοτώνονται στη δουλειά.

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2005
    Μηνύματα
    598
    Downloads
    169
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Οταν παντως εγω ειχα προβλημα και δηλωσα βλαβη και με πηραν τηλ. αμεσως και ηρθαν...

  10. #10
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    3COM
    SNR / Attn
    31(dB) / 16(dB)
    Μπορεί να έπεσες σε καλά και πρόθημα παιδιά.
    Εγώ όσες φορές χρειάσθηκε έκαναν Κανά 2 μέρες να με εξυπηρετήσουν.

  11. #11
    Εγγραφή
    07-02-2005
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Εγώ έχω πάρει τηλέφωνο για βλάβη 2-3 φορές. Συνήθως μετά απο 2-3 μέρες με παίρνουν τηλέφωνο και η βλάβη διορθώνεται γύρω στις 4-5 μέρες.

  12. #12
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    6.463
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Alcatel 585 v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GP737NG
    Σήμερα το πρωί κατά της 9 παρά ακούστηκε ένα μπαμ κάπου εδώ κοντά-περιοχή Αμπελοκήπων..κοντά στο Holiday Inn (μάλλον από κάποιο υποσταθμό της ΔΕΗ) και πάρε το ρεύμα κάτω. Ξανάρχεται μετά από 2-3 λεπτά αλλά το Zyxel καμία σύνδεση.

    Τι 121..τι 1242..τι Forthnet..τι δεν ξέρω και γω τι πήραμε. Βλέπετε είμαστε και γραφείο και μας έκοψε τα πόδια. Τώρα είναι 4 και το απόγευμα και άκρη δεν έχουμε βγάλει. Η τελευταία ενημέρωση είναι ότι θα μας απαντήσουν σε 1-2 ημέρες.

    Τρομερά πράγματα..γυρίσαμε πάλι κι εμείς στη λίθινη εποχή του dial-up.

    ΓΠ
    Το modem τα επαιξε απο αποτομη υπερταση. Αν δεν το ειχατε πανω σε ups τοτε δεν εχω κανενα σχολιο......
    Προσοχη!!!!!!!! Τα αυτια εχουν τοιχους.

    Ιστοριες καθημερινης τρελλας και παλης.
    Ημερολογιο ανεργου

  13. #13
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    6.463
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Alcatel 585 v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SpoonMan
    Mπα ουτε αυτό
    Ακουστε γελιο...
    Πληρωνω τoν ΟΤΕ και στα 2 νουμερα και με περνουν μετα απο 2 μερες απ τον πΟΤΕ και βγαινει μαγνητοφωνημενο μυνημα να επικοινωνησω με το ταδε νουμερο για θεμα της γραμμης (ωχ λεω απ μεσα μου την κανανε παλι).
    Περνω στο νουμερο που ελεγε το μυνημα και μου ακολουθει ο παρακατω ελεεινα αστειος διαλογος
    πΟΤΕ:Γεια σας
    εγω:Γεια σας με πηρατε τηλεφωνο για κατι που εχει σχεση με την γραμμη
    πΟΤΕ:Το τηλεφωνο σας παρακαλω..(Αναγνωριση κλησεων δεν εχουνε)
    Εγω: ΟΡιστε 210 896χχχχ
    πΟΤΕ:ναι ναι ,θα θελαμε να σας ενημερωσουμε οτι δεν εχετε εξοφλησει τον λογαριασμο σας και γι αυτο την δευτερα θα σας κοψουμε την γραμμη.
    Εγω:Τι??Μα την πληρωσα απ την Τριτη!!
    πΟΤΕ:Α οκ τοτε συγνωμη για την ενοχληση..
    εγω: Συγνωμη κυριε να σας κανω μια ερωτηση?
    πΟΤΕ:Μαλιστα
    εγω: Τα μηχανηματα σας δεν εχουν real time ενημερωση καταστασης λογαριασμων??
    πΟΤΕ:Οχι κυριε καθε 3 μερες μας δινουν της λιστες....


    Τα λεφτα μας τα τρωνανε οι κυριοι με παρεες απ το πρωην Ανατολικο μπλοκ...
    Ουτε real time ενημερωση δεν εχουνε ..μου αρεσει που ειχε βγει και καποιος ελεγε οτι στο 2006 η καλυψη dsl θα αγγιξει το 100% σε ολη την χωρα ...

    Συγνωμη για το off topic αλλα καπου επρεπε να τα πω γιατι θα εσκαγα
    Τελευταια ο ΟΤΕ εχει κανει συμβαση με ιδιωτικες εταιριες που κυνηγανε τους μπαταξηδες.
    Ειναι οι ιδιοι που θα σε παρουν καποια στιγμη για την δοση της πιστωτικης σου καρτας η για το δανειο κλπ
    Οπως καταλαβαινεις δεν μπορει σε τετοια περιπτωση να υπαρχει αμεση ενημερωση. Εχει συμβει και σε μενα να πληρωσω τον λογαριασμο καποιου φιλου και το απογευμα να τον παρουν για να του που οτι κοβεται το τηλ. Το τι μπινελικι ακουσα δεν λεγετε.
    Προσοχη!!!!!!!! Τα αυτια εχουν τοιχους.

    Ιστοριες καθημερινης τρελλας και παλης.
    Ημερολογιο ανεργου

  14. #14
    Εγγραφή
    10-06-2005
    Μηνύματα
    9.018
    Downloads
    65
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    N/A
    ISP
    N/A
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Πάτρα, έχω πάρει 3 φορές στο 1242 και σε 4 ώρες και τις 3 φορές είχε διορθωθεί το πρόβλημα

  15. #15
    Εγγραφή
    19-11-2002
    Περιοχή
    df0:devs/
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.346
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16987/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Siemens CL-110
    SNR / Attn
    6.8(dB) / 30.5(dB)
    Πρέπει να με έχουν πάρει χαμπάρι που τους τα χώνω εδώ και χρόνια και παραδόξως ήταν πάντα γρήγοροι και εξυπηρετικοί μαζί μου... Τις προάλλες δήλωσα βλάβη και με πήρε ο τεχνικός μετά απο 2 ώρες, μια ώρα μετά είχε λυθεί το πρόβλημα. Μήπως λόγω προηγουμένων λογαριασμών με ΕΠΑΚ με έχουν βάλει σε κανένα golden class;

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Άμεση ανταπόκριση
    Από unit345 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-08, 15:32
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-07, 10:42
  3. Aμεση ανταπόκριση
    Από acerjohn στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-07, 09:49
  4. Βλάβες οτε
    Από YiannisM στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-06, 15:25
  5. Συνεχεις βλαβες ADSL..φταιει το καλώδιο?
    Από evang στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-06, 01:12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας