Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    02-03-2008
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα - Ζερέτσι
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    15939/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΟΥΖΑΚΙ
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    5db(dB) / 13db(dB)
    Red face
    το λαπτοπ εκλεισε μονο του dv6000 κ οταν το ανοιξα μου πεταει ενα μηνυμα οτι λογω προσφατης αλλαγης sofware η hardware δεν μπορει να εκκινησει κλπ.... περα απο φορματ πως γινεται να εκκινησει? ειναι πολυ επειγον γιατι μεσα εχω εγρασια 12000 λεξεων που πρεπει να παραδωσω τριτη κ δε θελω να χαθει με το φορματ.

  2. #2
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    6.082
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από telis_petsotis Εμφάνιση μηνυμάτων
    το λαπτοπ εκλεισε μονο του dv6000 κ οταν το ανοιξα μου πεταει ενα μηνυμα οτι λογω προσφατης αλλαγης sofware η hardware δεν μπορει να εκκινησει κλπ.... περα απο φορματ πως γινεται να εκκινησει? ειναι πολυ επειγον γιατι μεσα εχω εγρασια 12000 λεξεων που πρεπει να παραδωσω τριτη κ δε θελω να χαθει με το φορματ.
    Αν δεν ξεκινάει ούτε σε Safe Mode μπορείς πάντα να βγάλεις το δίσκο και να τον βάλεις σε ένα άλλο PC και να μεταφέρεις την εργασία σου. Μετά βλέπεις τι κάνεις με το φορητό. Θα χρειαστείς βέβαια είτε θήκη, είτε ανταπτοράκι για 2,5αρι δίσκο.

  3. #3
    Το avatar του μέλους Cris Director
    Cris Director Guest
    Όταν μπαίνει στα Windows σου βγάζει το μήνυμα?
    Τι έκανες εκείνη την στιγμή? Είχες εγκαταστήσει κάποιο πρόγραμμα πριν γίνει αυτό? Είχες πειράξει γενικά κάτι? Συνέδεσες εξωτερικό δίσκο?
    Το περιεχόμενο του δίσκου μπορείς να το πάρεις όπως σου αναφέρει ο...κανένας...

  4. #4
    Εγγραφή
    02-03-2008
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα - Ζερέτσι
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    15939/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΟΥΖΑΚΙ
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    5db(dB) / 13db(dB)
    εκλεινε απλα μονος του εδω κ κανενα μηνα γιατι μαλλον ειναι ελλατωματικη η καρτα γραφικων. ετσι μου εχουν πει οτι η hp ειχε βγαλει καποια μοντελα ελλατωματικα. τιποτα ταινια εβλεπα εκεινη την ωρα. καποιος αλλος τροπος δεν υπαρχει? netbook εχω επισης κ με αυτο μονο αν μπορεσω να κανω κατι.

  5. #5
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    6.082
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από telis_petsotis Εμφάνιση μηνυμάτων
    εκλεινε απλα μονος του εδω κ κανενα μηνα γιατι μαλλον ειναι ελλατωματικη η καρτα γραφικων. ετσι μου εχουν πει οτι η hp ειχε βγαλει καποια μοντελα ελλατωματικα. τιποτα ταινια εβλεπα εκεινη την ωρα. καποιος αλλος τροπος δεν υπαρχει? netbook εχω επισης κ με αυτο μονο αν μπορεσω να κανω κατι.
    Αν έχει καεί η κάρτα γραφικών ή κάτι που εμποδίζει το φορητό να μπουτάρει δε μπορείς να κάνεις και πολλά πέρα από το να βγάλεις το δίσκο και να μεταφέρεις τα αρχεία σου!

  6. #6
    Εγγραφή
    02-03-2008
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα - Ζερέτσι
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    15939/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΟΥΖΑΚΙ
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    5db(dB) / 13db(dB)
    μπορει να μπουταρει απο usb το συγκεκριμενο μηχανημα για να βρω κανεναν οδηγο πως να φτιαξω live usb? dv6500

  7. #7
    Εγγραφή
    26-06-2008
    Περιοχή
    Πιτσούνι City
    Μηνύματα
    1.070
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    Zyxel
    Τι λειτουργικό έχεις?
    Σε ρώτησαν τα παιδιά safe mode μπαίνει? Αν ναι => Last known Good θα είναι η καλύτερή σου επιλογή.

    Αν όχι, τότε η καλύτερη επιλογή ίσως θα είναι να μεταφέρεις το δισκάκι σε άλλο υπολογιστή και να τραβήξεις την εργασία σου.
    More για EDOHP Εδώ

  8. #8
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Μηνύματα
    1.538
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Η κάρτα γραφικών αν είχε καεί δε θα εμφάνιζε τίποτα στην οθόνη. Αν μπορείς να μπεις σε safe mode δοκίμασε να συνδέσεις μετά έναν εξωτερικό σκληρό και πέρασε τα αρχεία σου στον εξωτερικό.
    Αν δε μπορείς να μπεις σε safe mode, κατεβάζεις την τελευταία έκδοση της ubuntu και κάνεις ένα live cd. Το βάζεις στον υπολογιστή και κάνεις boot από το cd. Όλα τα αρχεία σου μπορείς να τα δεις μέσα από το live cd. Συνδέεις έναν εξωτερικό σκληρό και με copy paste σώζεις τα αρχεία σου. Αν γνωρίζεις από ghost μπορείς να βάλεις ένα cd με το notron ghost και να κάνεις ghost το σκληρό σου σε έναν εξωτερικό σκληρό.

  9. #9
    Εγγραφή
    02-03-2008
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα - Ζερέτσι
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    15939/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΟΥΖΑΚΙ
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    5db(dB) / 13db(dB)
    εκανα το live usb me ubuntu 8.04 κ μπηκα στο συστημα (αρα δε νομιζω να καηκε η καρτα γραφικων) αλλα οταν παω να ανοιξω το σκληρο που τον εμφανιζει ως 153gb media μου πεταει ενα μηνυμα unable to mount the volume κ δεν μπορω να βρω κανενα αρχειο.. τι μπορω να κανω τωρα?

  10. #10
    Εγγραφή
    26-06-2008
    Περιοχή
    Πιτσούνι City
    Μηνύματα
    1.070
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    Zyxel
    ... μου πεταει ενα μηνυμα unable to mount the volume ...
    Μιας και δεν μας λες τι λειτουργικό και τι file system έχεις ας γενικολογήσουμε λιγάκι.

    To File system, πρίν αρχίσει να διαβάζει ένα volume πρέπει να "συνδεθεί" με αυτό.
    Πως συνδέεται: Το file system διαβάζει τα λεγόμενα volume metadata και δημιουργεί τις δικές του εσωτερικές δομές πάνω στις οποίες στηρίζεται για να κάνει την όποια διαχείριση του volume. Το πρώτο πράγμα που διαβάζει το File system είναι το boot sector.
    Μέσα στο boot sector βρίσκεται η πληροφορία δηλαδή η διεύθυνση του MFT (που είναι και η πρώτη εγγραφή μεσα στο MFT).

    Μόλις το file system εντοπισει το MFT, διαβάζει και φορτώνει στην μνήμη διάφορες πληροφορίες όπως τα VCΝ/LCN για τα διάφορα runs.

    Μόνο όταν όλες αυτές οι πληροφορίες διαβαστούν, μόνο τότε τελειώνει το λεγόμενο mounting.

    Τι μπορεί να σημαίνουν όλα αυτά για σένα φιλαράκο?
    Ξεκινάς με το ποιό απλό, επισκευάζοντας το volume boot sector.
    Αν τα πράγματα δεν διορθωθούν τότε θα πρέπει να βρείς ένα εργαλείο επιστκευής του file system.
    More για EDOHP Εδώ

  11. #11
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Μηνύματα
    1.538
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από telis_petsotis Εμφάνιση μηνυμάτων
    εκανα το live usb me ubuntu 8.04 κ μπηκα στο συστημα (αρα δε νομιζω να καηκε η καρτα γραφικων) αλλα οταν παω να ανοιξω το σκληρο που τον εμφανιζει ως 153gb media μου πεταει ενα μηνυμα unable to mount the volume κ δεν μπορω να βρω κανενα αρχειο.. τι μπορω να κανω τωρα?
    H 9.04 είναι η τελευταία έκδοση. Την κατεβάζεις από το site που σου δίνω. Τη χρησιμοποιώ και δε μου βγάζει mount. Το μόνο που θα προσέξεις είναι να βάλεις να τρέξει από το live cd (είναι η πρώτη επιλογή αν θυμάμαι καλά).
    http://www.ubuntu.com/getubuntu/download

  12. #12
    Εγγραφή
    02-03-2008
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα - Ζερέτσι
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    15939/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΟΥΖΑΚΙ
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    5db(dB) / 13db(dB)
    παταω να ανοιξει το σκληρο κ λεει:
    cannot mount volume.
    unable to mount the volume.
    $LogFile indicates unclean shutdown (0,0) Failed to mount '/
    dev/sda1': Operation not supported Mount is denied because
    NTFS is marked to be in use. Choose one action: choise 1: if
    you have windows then disconect the external devices by
    clicking on the 'safety remove hardware' icon in the
    windows taskbar then shutdown Windows cleanly.
    choise 2: if you dont have windows then you csn use the
    'forse' option for your own responsibility.for example type the
    command line :mount -t ntfs-3g/dev/sda1/media/disc -o force
    or add the option to the relevant row in the /etc/fstab file:
    /dev/sda1/media/disk ntfs-3g force 0 0

    αυτο μου βγαζει

  13. #13
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Μηνύματα
    1.538
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Θα σου πω τι κάνει σε εμένα. Βασικά από το site που σου έδωσα έχω κατεβάσει την έκδοση 9.04 και έκαψα το iso σε cd. Όταν το βάζω στο pc και μπουτάρει μου έχει τις εξής επιλογές:
    Try Ubuntu without any change to your computer
    Install Ubuntu
    Check disk for defects
    Test memory
    Boot from first hard disk

    Επιλέγω English και μετά "Try Ubuntu without any change to your computer". Όταν με βάλει στην Ubuntu πάω Places - Computer και μπαίνω στο Σκληρό - Users - User και βλέπω τα αρχεία μου. Συνδέω τον εξωτερικό σκληρό, μου βγάζει ένα παράθυρο με τα αρχεία του εξωτερικού και κάνω copy - paste τα αρχεία στον εξωτερικό. Δε μου βγάζει mount.

  14. #14
    Εγγραφή
    02-03-2008
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα - Ζερέτσι
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    15939/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΟΥΖΑΚΙ
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    5db(dB) / 13db(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexgk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σου πω τι κάνει σε εμένα. Βασικά από το site που σου έδωσα έχω κατεβάσει την έκδοση 9.04 και έκαψα το iso σε cd. Όταν το βάζω στο pc και μπουτάρει μου έχει τις εξής επιλογές:
    Try Ubuntu without any change to your computer
    Install Ubuntu
    Check disk for defects
    Test memory
    Boot from first hard disk

    Επιλέγω English και μετά "Try without any change to your computer ". Όταν με βάλει στην Ubuntu πάω Places - Computer και μπαίνω στο Σκληρό - Users - User και βλέπω τα αρχεία μου. Συνδέω τον εξωτερικό σκληρό, μου βγάζει ένα παράθυρο με τα αρχεία του εξωτερικού και κάνω copy - paste τα αρχεία στον εξωτερικό. Δε μου βγάζει mount.
    κ εγω το try Ubuntu without any change to your computer παταω πηγαινω στον σκληρο αλλα δεν τον ανοιγει... πως δινουμε εντολες στα ubuntu?

  15. #15
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Μηνύματα
    1.538
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Δε μου έχει ζητήσει να δώσω εντολές.....Στο σύστημά μου μπαίνω σαν administrator και ίσως για αυτό να μη μου ζητάει να δώσω εντολές. Σου δίνω ένα link που αναφέρεται σε εντολές. Εγώ τις αποφεύγω για να μην κάνω τίποτα λάθος.....
    Κοίταξα προσεκτικά το άρθρο. Τις εντολές τις ζητάει γιατί δεν κλείσoυν τα win σωστά (εμένα μέχρι τώρα δε μου ζήτησε όποτε κράσαραν τα win....).

    ........Auto merged post: alexgk πρόσθεσε 12 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Κοίταξα προσεκτικά το άρθρο. Τις εντολές τις ζητάει γιατί δεν κλείσαν τα win σωστά (εμένα μέχρι τώρα δε μου ζήτησε όποτε κράσαραν τα win....).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alexgk : 01-06-09 στις 00:50. Αιτία: auto merged post

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πολύ πολύ περίεργο πρόβλημα με HOL
    Από agentsmith στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-08, 09:17
  2. Επείγον πρόβλημα (;)
    Από futuristic στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-07, 18:40
  3. Windows XP x64 sp1: πολύ... Πολύ... ΠΟΛΥ swapping
    Από BlindG στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-06, 13:12
  4. Επειγον πρόβλημα!!
    Από Redbill στο φόρουμ Satellite
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-06, 03:36
  5. Επειγον Πρόβλημα
    Από KYANERITHROS στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-05, 22:44

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας