Σελ. 12 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 27101112
Εμφάνιση 166-180 από 180
  1. #166
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Natra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον κάτι δεν καταλαβαίνω.. Ας πούμε ότι δεν υπήρχε πρόβλημα με την υγρασία.
    Αυτός δεν έπρεπε να το βάψει και να μου το παραδώσει με άσπρους τοίχους όπως του το παρέδωσα εγώ?
    Οχι, δεν ειχε καμια υποχρεωση. Για αυτο και σημερα που λογω κρισης, τα χρηματα λειπουν, οι περισσοτεροι δινουν τα σπιτια "ως εχουν" και δεν τα βαφουν. Προφανως χωρις ζημιες, η υγρασια δηλαδη θα πρεπει να αντιμετωπιστει απο εσενα, αλλα και χωρις "εξτρα". Για παραδειγμα εαν νοικιασεις ενα σπιτι στο οποιο εχεις και ηλιακο θερμοσιφωνα, εισαι υποχρεωμενος να τον επισκευασεις εαν χαλασει αλλα ο ενοικιαστης δεν οφειλει να σου τον αντικαταστησει με καινουργιο οταν φυγει επειδη εσυ τον εγκατεστησες μολις νοικιαστηκε το σπιτι. Εχει απλα την υποχρεωση να στον δωσει σε καλη λειτουργια, με οτι αυτο συνεπαγεται απο την φυσιολογικη φθορα. Θα μπορεις να ζητησεις, εσυ σαν ιδιοκτητης αποζημιωση, μονον εαν ο θερμοσιφωνας χαλασε απο κακη χρηση και αφου φυσικα το αποδειξεις ή εαν ας πουμε ο θερμοσιφωνας ειχε χαλασει 3 χρονια πριν και ο ενοικιαστης δεν σε ενημερωσε ως οφειλε, με αποτελεσμα ο θερμοσιφωνας να μην επισκευαζεται πλεον.

  2. #167
    Εγγραφή
    22-09-2013
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το συμβόλαιο πάντως γράφει στους πρόσθετους όρους "Μετά τη λήξη του συμβολαίου το σπίτι θα παραδοθεί βαμμένο από τον μισθωτή"

  3. #168
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Natra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το συμβόλαιο πάντως γράφει στους πρόσθετους όρους "Μετά τη λήξη του συμβολαίου το σπίτι θα παραδοθεί βαμμένο από τον μισθωτή"
    Αυτο, εγω, δεν το ξερω. Θα πρεπει να το δειξεις σε δικηγορο μαλλον, ο οποιος σε περιπτωση που το εφτιαξες εσυ και οχι καποιος συναδελφος του, θα σε πληροφορησει εαν ο ορος αυτος μπορει να σταθει ή αν ειναι καταχρηστικος. Εχω την εντυπωση οτι δεν στεκεται αλλα καλυτερα να το ρωτησεις.

  4. #169
    Εγγραφή
    22-09-2013
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Όχι βέβαια δεν το έγραψα εγώ! Στο μεσιτικό γραφείο το φτιάξαμε μαζί και υπογράψαμε και οι δυο

  5. #170
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Natra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι βέβαια δεν το έγραψα εγώ! Στο μεσιτικό γραφείο το φτιάξαμε μαζί και υπογράψαμε και οι δυο
    Κοιτα, ο μεσιτης δεν ειναι δικηγορος κι ουτε συμβολαιογραφος, αρα ειναι σαν να το εγραψες ο ιδιος. Αυτο που γνωριζω και λεω, ειναι πως ο Αρειος Παγος εχει αποφανθει οτι το βαψιμο, η φθορα στα καζανακια, ακομα και τα ξεκολλημενα πλακακια ανηκουν στην κατηγορια των φυσιολογικων φθορων μιας και ειναι αντικειμενα καθημερινης χρησης και αρα ο ενοικιαστης δεν οφειλει να τα αποκαταστησει. Τωρα, η υπογραφη ενος ειδικου ορου μπορει να εκτιμηθει μονον απο τον δικηγορο σου καθως στην θεση του ενοικιαστη σου, εγω θα παρεθετα αυτο ακριβως το επιχειρημα για να μην χρεωθω βαψιματα.

    Απο την αλλη, εαν ο ενοικιαστης σου εχει βαψει εναν τοιχο μαυρο κατραμι, μιας και αναφερεις αλλα χρωματα που επελεξε να βαψει πανω στο δικο σου λευκο που παρεδωσες, μαλλον θα τεκμηριωσεις προσθετα εξοδα αποκαταστασης αφου δεν θα μπορεις απλα να "φρεσκαρεις" αυτον ακριβως τον τοιχο αλλα θα απαιτηθουν μεροκαματα, δουλεια και πολλες μπογιες.

  6. #171
    Εγγραφή
    15-12-2013
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    γνώμες για αγορά εντιχοιζόμενης κουζίνας (ηλεκτρικής, φυσικού αερίου ή μικτής)

  7. #172
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν ψάξεις λίγο στα Εκτός Θέματος, θα βρεις πολύ πιο σχετικά νήματα (π.χ. αυτό), ή μπορείς και να ξεκινήσεις ένα νέο. Εδώ τί δουλειά έχει αυτή η ερώτηση;

  8. #173
    Εγγραφή
    18-07-2008
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    306
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15165/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 25(dB)
    Να ρωτησω κατι πανω σαυτο το θεμα και να ξερετε με κατατοπιζετε. Νοικιαζω εδω και δυο χρονια με συμβολαιο που εχει ληξει (διοτι ηταν για ενα χρονο) εχω δωσει 1 ενοικιο εγγυηση και θελω να φυγω μεσα στο μηνα Μαιο που τρεχει και εχω ηδη πληρωσει το μηνα Μαιο....Δικαιουμαι να παρω την εγγυηση πισω? Γιατι ο ιδιοκτητης μου λεει οτι πρεπεθι να κατσω και τον Ιουνιου να καλυφθει η εγγυηση........Ισχυει αυτο που λεει η μου λεει μπαρουφες και πρεπει να μου δωσει την εγγυηση πισω.....
    ΥΓ. Το σπιτι το εχω πεντακαθαρο, και ολοι οι λογαριασμοι πληρωμενοι και καμια καθυστερηση ποτε στα ενοικια......Απλα του ειπα οτι θα φυγω 15 μερες πριν την ημερομηνια που θα φυγω........

  9. #174
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Το 15 ημερες πριν, δεν ειναι καλο. Δεν ειναι καταρχην ευγενικο, αλλα και νομικα ισως υπαρχει θεμα αν και δεν ειμαι απολυτα σιγουρος. Στο θεμα της εγγυησης παλι, κανονικα και εαν ειναι ολα ενταξει θα πρεπει να επιστραφει. Φυσικα αυτο δεν παει να πει οτι και θα τα παρεις αμεσως καθως κι ο ιδιοκτητης μπορει να μην τα εχει και ετσι να μην ειναι και αυτος ευγενικος. Ειδικα δηλαδη αυτες τις εποχες που τα πραγματα ειναι δυσκολα.

    Καλο θα ειναι, εαν σε παιρνει να κλεισεις την εγγυηση με ενοικιο, αρκει φυσικα να το συμφωνησετε. Αλλιως φευγεις και ελπιζεις να παρεις τα χρηματα σου γρηγορα.

  10. #175
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    6.463
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Alcatel 585 v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από npil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτησω κατι πανω σαυτο το θεμα και να ξερετε με κατατοπιζετε. Νοικιαζω εδω και δυο χρονια με συμβολαιο που εχει ληξει (διοτι ηταν για ενα χρονο) εχω δωσει 1 ενοικιο εγγυηση και θελω να φυγω μεσα στο μηνα Μαιο που τρεχει και εχω ηδη πληρωσει το μηνα Μαιο....Δικαιουμαι να παρω την εγγυηση πισω? Γιατι ο ιδιοκτητης μου λεει οτι πρεπεθι να κατσω και τον Ιουνιου να καλυφθει η εγγυηση........Ισχυει αυτο που λεει η μου λεει μπαρουφες και πρεπει να μου δωσει την εγγυηση πισω.....
    ΥΓ. Το σπιτι το εχω πεντακαθαρο, και ολοι οι λογαριασμοι πληρωμενοι και καμια καθυστερηση ποτε στα ενοικια......Απλα του ειπα οτι θα φυγω 15 μερες πριν την ημερομηνια που θα φυγω........
    Φυσικα δικαουσαι να παρεις πισω την εγγυηση.Αν βεβαια ολοι οι λογαριασμοι ειναι πληρωμενοι.
    Αυτη ειναι και η εννοια της εγγυησης.
    Τωρα στην πραξη οι περισσοτεροι ενοικιαστες καθονται ενα μηνα παραπανω και συμψηφιζουν την εγγυηση αλλα αυτο ειναι στην ευχερεια του ενοικιαστη, οχι του ιδιοκτητη.
    Ακομα και τα πιο απλα συμβολαια, απο το περιπτερο, αυτο αναφερουν. Οτι το ποσο της εγγυησης πρεπει να επιστραφει μετην ληξη της μισσθωσης.
    Προσοχη!!!!!!!! Τα αυτια εχουν τοιχους.

    Ιστοριες καθημερινης τρελλας και παλης.
    Ημερολογιο ανεργου

  11. #176
    Εγγραφή
    18-07-2008
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    306
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15165/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 25(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 15 ημερες πριν, δεν ειναι καλο. Δεν ειναι καταρχην ευγενικο, αλλα και νομικα ισως υπαρχει θεμα αν και δεν ειμαι απολυτα σιγουρος. Στο θεμα της εγγυησης παλι, κανονικα και εαν ειναι ολα ενταξει θα πρεπει να επιστραφει. Φυσικα αυτο δεν παει να πει οτι και θα τα παρεις αμεσως καθως κι ο ιδιοκτητης μπορει να μην τα εχει και ετσι να μην ειναι και αυτος ευγενικος. Ειδικα δηλαδη αυτες τις εποχες που τα πραγματα ειναι δυσκολα.

    Καλο θα ειναι, εαν σε παιρνει να κλεισεις την εγγυηση με ενοικιο, αρκει φυσικα να το συμφωνησετε. Αλλιως φευγεις και ελπιζεις να παρεις τα χρηματα σου γρηγορα.
    Αν ειναι κατι επειγον...ποση ευγενεια να εχει κανεις....Αφου πρεπει να φυγω αμεσα......

  12. #177
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από npil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ειναι κατι επειγον...ποση ευγενεια να εχει κανεις....Αφου πρεπει να φυγω αμεσα......
    Το καταλαβαινω και το φανταζομαι. Απλα να εχεις κατα νου, οτι παρολο που το σωστο ειναι οτι αναφερει ο maik παραπανω, στην σημερινη δυσκολη κατασταση να εχεις υποψη σου οτι ο ιδιοκτητης σου, μπορει πιθανον να μην εχει να σου επιστρεψει αμεσα τα χρηματα της εγγυησης, οποτε καλο ειναι να μην υπολογιζεις σε αυτα. Εαν ολα πανε καλα και τα παρεις αμεσα, θα εισαι φυσικα ευχαριστημενος, αλλα μην το δενεις. Οχι επειδη θα στα φαει, αλλα επειδη δεν θα εχει να δωσει. Για αυτο και ειναι καλο να ειδοποιουμε εν καλο και ικανο διαστημα νωριτερα, πχ ενα μηνα, και για να κανει ο αλλος το κουμαντο του αλλα και για να βαλει γρηγορα την αγγελια μπας και το νοικιασει επισης γρηγορα.

  13. #178
    Εγγραφή
    18-07-2008
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    306
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15165/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 25(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καταλαβαινω και το φανταζομαι. Απλα να εχεις κατα νου, οτι παρολο που το σωστο ειναι οτι αναφερει ο maik παραπανω, στην σημερινη δυσκολη κατασταση να εχεις υποψη σου οτι ο ιδιοκτητης σου, μπορει πιθανον να μην εχει να σου επιστρεψει αμεσα τα χρηματα της εγγυησης, οποτε καλο ειναι να μην υπολογιζεις σε αυτα. Εαν ολα πανε καλα και τα παρεις αμεσα, θα εισαι φυσικα ευχαριστημενος, αλλα μην το δενεις. Οχι επειδη θα στα φαει, αλλα επειδη δεν θα εχει να δωσει. Για αυτο και ειναι καλο να ειδοποιουμε εν καλο και ικανο διαστημα νωριτερα, πχ ενα μηνα, και για να κανει ο αλλος το κουμαντο του αλλα και για να βαλει γρηγορα την αγγελια μπας και το νοικιασει επισης γρηγορα.
    ναι εχεις δικιο , σιγουρα δεν τα υπολογιζω , αλλα και απο την αλλη ποιος ο λογος να δινουμε εγγυηση , και εμεις να ειμαστε σωστοι απεναντι στον αλλον ,,,εχουμε κανει υποτιθεται τα κουμαντα μας , αυτος σαν ιδιοκτητης δεν τα εχει κανει? Τελος παντων εγω παντως διαβασα καπου (συγκ. στην ενωση ενοικιαστων στο site) οτι αν φυγεις πριν την τριετια (και ας εχεις συμβολαιο 2 ετιας) απο ενα ενοικιαζομενο ο ιδιοκτητης μπορει να σου ζητησει να πληρωσεις 1 χρονο , και το αναφερει σαν δικαστικη αποφαση , δεν ξερω εχετε ακουσει γιαυτο?

  14. #179
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από npil Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι εχεις δικιο , σιγουρα δεν τα υπολογιζω , αλλα και απο την αλλη ποιος ο λογος να δινουμε εγγυηση , και εμεις να ειμαστε σωστοι απεναντι στον αλλον ,,,εχουμε κανει υποτιθεται τα κουμαντα μας , αυτος σαν ιδιοκτητης δεν τα εχει κανει? Τελος παντων εγω παντως διαβασα καπου (συγκ. στην ενωση ενοικιαστων στο site) οτι αν φυγεις πριν την τριετια (και ας εχεις συμβολαιο 2 ετιας) απο ενα ενοικιαζομενο ο ιδιοκτητης μπορει να σου ζητησει να πληρωσεις 1 χρονο , και το αναφερει σαν δικαστικη αποφαση , δεν ξερω εχετε ακουσει γιαυτο?
    Τα συμβολαια πλεον, ειναι υποχρεωτικα με τριετη δεσμευση και για τα δυο μερη. Δηλαδη ουτε εσυ μπορεις να φυγεις πριν την τριετια ( φευγεις αλλα ο ιδιοκτητης μπορει να απαιτησει τα ρεστα ) ενω ουτε ο ιδιοκτητης δικαιουται να ζητησει το ακινητο του και να σε εξωσει για τον οποιοδηποτε λογο. Και εχω και μια εντυπωση αποζημιωσης στην δευτερη περιπτωση, σαν να λεμε τα ρεστα της πρωτης αναποδα.

    Η δικη σου περιπτωση ομως, εχει συμβολαιο ΠΡΙΝ απο τον Αυγουστο του 2014 που αρχισε να εφαρμοζεται αυτη η διαταξη. Νομικος λοιπον δεν ειμαι, αλλα εχω την εντυπωση οτι εσενα δεν σε αφορα. Στα υπολοιπα, καλα τα υποτιθεται και τα σωστα, αλλα δυστηχως σημερα τα πραγματα ειναι δυσκολα για ολους. Δεν παει να πει οτι θα πρεπει να το παρεις τοις μετρητοις, αλλα καλο ειναι να το εχεις κατα νου.

  15. #180
    Εγγραφή
    18-07-2008
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    306
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15165/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 25(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα συμβολαια πλεον, ειναι υποχρεωτικα με τριετη δεσμευση και για τα δυο μερη. Δηλαδη ουτε εσυ μπορεις να φυγεις πριν την τριετια ( φευγεις αλλα ο ιδιοκτητης μπορει να απαιτησει τα ρεστα ) ενω ουτε ο ιδιοκτητης δικαιουται να ζητησει το ακινητο του και να σε εξωσει για τον οποιοδηποτε λογο. Και εχω και μια εντυπωση αποζημιωσης στην δευτερη περιπτωση, σαν να λεμε τα ρεστα της πρωτης αναποδα.

    Η δικη σου περιπτωση ομως, εχει συμβολαιο ΠΡΙΝ απο τον Αυγουστο του 2014 που αρχισε να εφαρμοζεται αυτη η διαταξη. Νομικος λοιπον δεν ειμαι, αλλα εχω την εντυπωση οτι εσενα δεν σε αφορα. Στα υπολοιπα, καλα τα υποτιθεται και τα σωστα, αλλα δυστηχως σημερα τα πραγματα ειναι δυσκολα για ολους. Δεν παει να πει οτι θα πρεπει να το παρεις τοις μετρητοις, αλλα καλο ειναι να το εχεις κατα νου.
    Ευχαριστω για την πληροφορια , και οντως ειμαι τυχερος λογο της αποφασης απο Αυγουστο 2014 και μετα, τωρα οσων αφορα την αποζημιωση ο χρονος θα δειξει . Τουλαχιστον ειμαι κατοχυρωμένος οτι τα δικαιουμαι .

Σελ. 12 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 27101112

Παρόμοια Θέματα

  1. Εγγυηση
    Από nikoslykos στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-08, 22:19
  2. Linksys, Forthnet & εγγύηση
    Από understatement στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-07, 11:08
  3. Εγγύηση; [help!]
    Από RyDeR στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-07, 13:10
  4. Ενοικιο Περιπτερου (Κεντρο Θεσσαλονικης)
    Από johnalepou στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-06, 22:09
  5. εγγυηση ??
    Από rod2003 στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-06, 19:16

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας