Ξεκίνησα και εγώ δειλά-δειλά στη 4νετ, πριν αρκετά χρόνια, μόνο με internet, στην περίοδο που πετύχαινες την τεχνική υποστήριξη μόνο στις 3-4 το πρωί!!!

Στη συνέχεια βελτιώθηκε σημαντικά η κατάσταση, τόσο στις υποδομές όσο και στην εξυπηρέτηση. Βελτίωσε τα προγράμματα και κάλυπτε κενάπου άφηνε ο ΟΤΕ, όπως πχ την περίπτωση της δευτερεύουσας κατοικίας (συνήθως καλοκαιρινής), που θέλεις να έχεις τηλεφωνία και internet για 4 μήνες περίπου, και ενώ ο ΟΤΕ μόλις πριν από 1 χρόνο κατάλαβε το θέμα και δίνει στο πρόγραμμα "Εξοχικό" και internet για 2 mbps!!!, στη 4νετ μπορείς να έχεις το φτηνότερο πρόγραμμα των 15 ευρώ με 200 κλήσεις/μήνα και στους καλοκαιρινούς μήνες να βάλεις μέχρι και 24mbps και να το κόψεις μετά, πληρώνοντας penalty 25 ευρώ, δηλαδή πολύ συμφερότερη λύση.

Αλλά, γενικά, η συζήτηση μαζί τους για οικονομικότερες λύσεις είναι πάντα εποικοδομητική και δίνουν προσφορές που ο ΟΤΕ δεν μπορεί να δώσει λόγω ... ΟΤΕ.

Δεν ξέρω εάν η επερχόμενη συνεργασία 4net-Wind θα είναι καλλίτερη για τους καταναλωτές αλλά θέλω να το ελπίζω. Το μεγάλο δίλημμα που αντιμετωπίζω τώρα, και πιστεύω και πολλοί άλλοι, είναι το πέρασμα στο πρόγραμμα vdsl με τις μεγαλύτερες ταχύτητες DL/UL που όλοι θέλουμε. Θα ήθελα να συμμετάσχουν και οι εναλλακτικοί στο πρόγραμμα αυτό, αν και τώρα εκκρεμούν οι ενστάσεις που έχουν κάνει οι δύο μελλοντικοί συνεργάτες, δεδομένου ότι το άλλο πρόγραμμα (FTH) που εφαρμόζει πιλοτικά η 4νετ στο δήμο Ν. Σμύρνης δεν είναι εφαρμόσιμο πανελλαδικά, τουλάχιστον άμεσα.