Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 49
  1. #1
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Λοιπόν, ολοκληρώθηκε (που λέμε) η μετάβαση σε OTE. Διακόπηκε η Forthnet, ήρθε η γραμμή από OTE αλλά μπαίνω με username/pass από συγγενικό πρόσωπο. Θα βάλω εδώ χθεσινό γράφημα από Forthnet με το DMT και σημερινό από OTE.


    • Η πρώτη ερώτηση μου είναι ότι η ταχύτητα OTE παίζει αρκετά. Πολλές φορές είναι αρκετά χαμηλή κυρίως αν πάρει SNR 9-9.5. Είναι φυσιολογικό αυτό; Ήξερα ότι ο ΟΤΕ δίνει SNR 9. Βέβαια, ελέω μεγαλύτερου Attenuation με ΟΤΕ (!!!), 34 έναντι 30 με Forthnet συγχρονίζω κανά 700kbps παρακάτω. Τώρα έχω SNR 7.5!...
    • Η δεύτερη είναι ότι σε κάτι DSL resync με το DMT, είδα κάτι Attenuation 40 με συγχρονισμό στα 9.5. Τι είναι τούτο; Φυσιολογικό ή όχι;
    • Η τρίτη αφορά το upload. Δεν έχω δει παραπάνω από 935 και παίζει από 920 και πάνω(με forthnet ήταν πάντα 1021). Αυτό συμβαίνει με otenet;
    • To Output Power στο down είναι τρομακτικά υψηλό. Δεν είχα ποτέ πάνω από 19 με Forthnet. Υπάρχει θέμα με αυτό;
    • Μπορώ να ζητήσω στο προφίλ μου SNR 8 σταθερά από OTEnet;
    • Καθώς δεν έχει έρθει κάτι επίσημο από OTE, υπάρχει περίπτωση να 'μην έχει στρώσει' η γραμμή;


    Γενικά, ούτε ζέστη ούτε κρύο. Αν είχα την ίδια ταχύτητα (κοντά στα 11.200) θα ήμουν ευχαριστημένος. Βέβαια, το ping με OTEnet είναι 9ms και με Γερμανικούς Servers κοντά στο 62-63. Μάλλον interleaved το κόβω καθώς περίμενα 50άρια (εκτός και αν και οι υπόλοιποι με fast έχουν τέτοια pings αυτό το καιρό). Σε έλεγχο που έκανα στην γραμμή στην δουλειά είναι αυξημένα και γύρω στα ίδια με εμένα).

    Κάνω και attach τα γραφήματα... Το πρώτο με 30dB Att είναι Forthnet. Το δεύτερο (με 34) OTE...

    Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails dmt20090602_2040.png  

    dmt20090603_2028.png  


  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Στην forthnet έχεις 6 snr, στον Οτε 9, το θεώρω λογικό να έχεις χαμηλότερο Up και χαμηλότερη ταχύτητα

    Ακόμα μην ξεχάσεις να αλλάξεις firmware, κάνει μεγάλη διαφορά

  3. #3
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Βασικά στην Forthnet είχα αιτηθεί αλλαγή στο προφίλ μου σε SNR 8 γιατί είχε αστάθεια στα 6. Οπότε αυτή τη στιγμή με OTE έχω πάρει SNr 7.5...

    Στο 585v7 έχω 7.4.3.2 Int. Να βάλω κάτι άλλο;

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά στην Forthnet είχα αιτηθεί αλλαγή στο προφίλ μου σε SNR 8 γιατί είχε αστάθεια στα 6. Οπότε αυτή τη στιγμή με OTE έχω πάρει SNr 7.5...

    Στο 585v7 έχω 7.4.3.2 Int. Να βάλω κάτι άλλο;
    Στο δικό μου 585v6 έχω το 8.2.1.5
    δυστυχώς δεν δουλεύει DMT

  5. #5
    Εγγραφή
    08-05-2006
    Μηνύματα
    11.506
    Downloads
    70
    Uploads
    5
    ISP
    .
    Μπορεις να βαλεις το 8.2.3.7 που ειναι αρκετα σταθερο παροτι ακομη "demo".
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος treli@ris : 03-06-09 στις 21:27. Αιτία: auto merged post

  6. #6
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Control Plane
    Μηνύματα
    7.144
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, ολοκληρώθηκε (που λέμε) η μετάβαση σε OTE. Διακόπηκε η Forthnet, ήρθε η γραμμή από OTE αλλά μπαίνω με username/pass από συγγενικό πρόσωπο. Θα βάλω εδώ χθεσινό γράφημα από Forthnet με το DMT και σημερινό από OTE.


    • Η πρώτη ερώτηση μου είναι ότι η ταχύτητα OTE παίζει αρκετά. Πολλές φορές είναι αρκετά χαμηλή κυρίως αν πάρει SNR 9-9.5. Είναι φυσιολογικό αυτό; Ήξερα ότι ο ΟΤΕ δίνει SNR 9. Βέβαια, ελέω μεγαλύτερου Attenuation με ΟΤΕ (!!!), 34 έναντι 30 με Forthnet συγχρονίζω κανά 700kbps παρακάτω. Τώρα έχω SNR 7.5!...
    • Η δεύτερη είναι ότι σε κάτι DSL resync με το DMT, είδα κάτι Attenuation 40 με συγχρονισμό στα 9.5. Τι είναι τούτο; Φυσιολογικό ή όχι;
    • Η τρίτη αφορά το upload. Δεν έχω δει παραπάνω από 935 και παίζει από 920 και πάνω(με forthnet ήταν πάντα 1021). Αυτό συμβαίνει με otenet;
    • To Output Power στο down είναι τρομακτικά υψηλό. Δεν είχα ποτέ πάνω από 19 με Forthnet. Υπάρχει θέμα με αυτό;
    • Μπορώ να ζητήσω στο προφίλ μου SNR 8 σταθερά από OTEnet;
    • Καθώς δεν έχει έρθει κάτι επίσημο από OTE, υπάρχει περίπτωση να 'μην έχει στρώσει' η γραμμή;


    Γενικά, ούτε ζέστη ούτε κρύο. Αν είχα την ίδια ταχύτητα (κοντά στα 11.200) θα ήμουν ευχαριστημένος. Βέβαια, το ping με OTEnet είναι 9ms και με Γερμανικούς Servers κοντά στο 62-63. Μάλλον interleaved το κόβω καθώς περίμενα 50άρια (εκτός και αν και οι υπόλοιποι με fast έχουν τέτοια pings αυτό το καιρό). Σε έλεγχο που έκανα στην γραμμή στην δουλειά είναι αυξημένα και γύρω στα ίδια με εμένα).

    Κάνω και attach τα γραφήματα... Το πρώτο με 30dB Att είναι Forthnet. Το δεύτερο (με 34) OTE...

    Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις.
    Στην περίπτωση μου κέρδισα 1Mbps όταν άλλαξα σε ΟΤΕ,.
    θα το ξαναπώ το router που έχεις με το firmware που φοράς το δοκίμασα σε γραμμή forthnet και είδα μεγάλη αύξηση στα Ping θεωρώ πως το ZyXEL p660 ήταν καλύτερο,δε δοκιμάζεις κανένα άλλο router ;

    Σχετικά με την ζέστη και το κρύο μπες online στο counter strike source και άστο να σου βγάλει τους όλους τους internet gameservers και πες μου από τι Ping ξεκινάνε ...

    Τα ακόλουθα screenshot σε καμία περίπτωση δεν αντιπροσωπεύουν του παροχους και πιθανότατα κάποιοι να έχουν καλύτερο routing άρα και καλύτερα Ping(και το Ping μπορεί να επηρεαστεί από διάφορους παράγοντες )...
    2009-06-03 21:30 έως τις 22:30
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails FORTHnet.jpg  

    OTE.jpg  


  7. #7
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.639
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Αποσυγχρονισμούς είχα και γω τον πρώτο καιρό.Σταμάτησαν τώρα. Ανέβαζα λίγο εγώ το SNR για να κρατάω τη γραμμή στην αρχή.Δεν είναι interleave και αυτό φαίνεται στο depth που ειναι 1.
    Το upload ναι ειναι ένα θέμα είναι λίγο χαμηλότερο.
    Δεν θα σου αλλάξουν το SNR αλλά αν τους πεις για αποσυχρονισμό θα σου μειώσουν την ταχύτητα.Καλύτερα να το αλλάξεις εσύ με τελνετ ή DMT
    Δεν ασχολήθηκα ποτέ με output power για να πω την αλήθεια.Πάντως η σύνδεση είναι πολύ σταθερή.Πιγνκ έχω γενικά χαμηλά.Το ότι ειναι 62 και όχι 53 δεν σημαίνει τίποτα.Μπορεί να παίζει και κάτι από τον ξένο σέρβερ
    Ρουτερ έχω το sagem χωρίς κανένα πρόβλημα πλέον

  8. #8
    Εγγραφή
    30-05-2007
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    ~13600/900
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    US Robotics 9108A
    SNR / Attn
    11dB(dB) / (dB)
    άσε λίγο τη ταχύτητα συγχρονισμού και το πόσα Mbps έχασες και έλεγξε ποια είναι η ταχύτητα με την οποία σερφάρεις, κατεβάζεις κ.ο.κ.

    εγώ προσωπικά με το επέστρεψα ΟΤΕ άρχισαν τα Video να παίζουν στο youtube, οι σελίδες να απαντάνε πολύ-πολύ γρηγορότερα, το rapidshare με αρκετά καλύτερες επιδόσεις και με μεγαλύτερη σταθερότητα.

  9. #9
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Control Plane
    Μηνύματα
    7.144
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panos123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    άσε λίγο τη ταχύτητα συγχρονισμού και το πόσα Mbps έχασες και έλεγξε ποια είναι η ταχύτητα με την οποία σερφάρεις, κατεβάζεις κ.ο.κ.

    εγώ προσωπικά με το επέστρεψα ΟΤΕ άρχισαν τα Video να παίζουν στο youtube, οι σελίδες να απαντάνε πολύ-πολύ γρηγορότερα, το rapidshare με αρκετά καλύτερες επιδόσεις και με μεγαλύτερη σταθερότητα.
    Η διαφορά στο browsing είναι λογική για το λόγο ότι οι dns servers της FORTHnet μπορεί να κάνουν και 5000ms για resolve www.google.com ενώ του ΟΤΕ οι dns σταθερά 20ms.

  10. #10
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αποκρισιμότητα: μέρα με νύχτα. Όλα γίνονται σε χρόνους DT

    Pings στο CS:S μου δίνει servers στη Γερμανία από 55-56ms. Ωραία πράγματα.

    Θα δοκιμάσω και άλλα firmware στο 585v7 αφού έχω κι επίσημα username/password από OTEnet. Αν κάποιος έχει δει διαφορά με αλλαγή από 7.4.3.2-> μεταγενέστερο f/w με OTE ας μου το πει (ειδικά αν του έδωσε μικρότερο Attenuation). Το ST δεν το αλλάζω. Είναι τέρας σταθερότητας.

    Χθες το βράδυ το SNR ανέβηκε στο 9. Με τις ώρες του θα είναι. Αν το πετύχω 8άρι συγχρονίζω στάνταρ πάνω από 11000. Από τα γραφήματα φαίνεται ότι η εξασθένηση είναι η ίδια αλλά η Forthnet έδινε κατιτίς παραπάνω και γι'αυτό συγχρόνιζα στα 11.500. Θέμα DSLAM το κόβω αφού μιλάμε για ίδια γραμμή (χαλκός) με μία μέρα διαφορά.

    Ίδωμεν...

  11. #11
    Εγγραφή
    05-04-2009
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    SpeedTouch 585
    μην μιλήσεις για αποσυγχρονισμό γιατί θα πας για υποβάθμιση γραμμής, ειδικά αν τους έχεις "πρήξει" με κλήσεις...

  12. #12
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.021
    Downloads
    57
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14000/902
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Daytek Vigor2760 Delight
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 14(dB)
    Λοιπον να καταθεσω και εγω τις εμπειριες μου απο την μεταβαση.
    1 ταχυτατη συνδεση και ενημερωση (μολισ μια ημερα)
    2 σταθερη συνδεση χωρισ σκαμπανεβασματα στην γραμμη
    3 τα Rapidshare πολυ καλα (δεν πιστευα οτι υπαρχει 500 kbs για την 8 αρα γραμμη μου)
    4 on-line game αψογο

    Βασικο μειωνεκτημα τα τορρεντς (τα αποια εκτως καποιον δειγματων τορρεντ που δινονται στο φορουμ και πιανουν 500 ταχυτητα) πανω απο 60 Kbs δεν σηκωνουν με τιποτα στην καλητερη 80 και εχοντας ολες τις ρυθμησεις που γραφονται εδω!!! με βιτορρεντ ομως καλητερα τα πραγματα με διαφορα !!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgiosb : 08-06-09 στις 04:01. Αιτία: Συμπληρωση
    THE DOCTOR!

    Aρχή σε linux--------------->

  13. #13
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Περιοχή
    Γκύζη, Αθήνα
    Μηνύματα
    7.928
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16445 / 1021
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑ
    Router
    speedtouch 536
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 24(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgiosb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον να καταθεσω και εγω τις εμπειριες μου απο την μεταβαση.
    1 ταχυτατη συνδεση και ενημερωση (μολισ μια ημερα)
    2 σταθερη συνδεση χωρισ σκαμπανεβασματα στην γραμμη
    3 τα Rapidshare πολυ καλα (δεν πιστευα οτι υπαρχει 500 kbs για την 8 αρα γραμμη μου)
    4 on-line game αψογο

    Βασικο μειωνεκτημα τα τορρεντς (τα αποια εκτως καποιον δειγματων τορρεντ που δινονται στο φορουμ και πιανουν 500 ταχυτητα) πανω απο 60 Kbs δεν σηκωνουν με τιποτα στην καλητερη 80 και εχοντας ολες τις ρυθμησεις που γραφονται εδω!!! με βιτορρεντ ομως καλητερα τα πραγματα με διαφορα !!!
    Το upload σου σε rapidshare φτάνει κανονικά τα 100 ?

  14. #14
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.021
    Downloads
    57
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14000/902
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Daytek Vigor2760 Delight
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 14(dB)
    εκανα μια δοκιμη, ανεβασα ενα file 3mb στο rapidshare απο wireless με ταυτοχρονο download απο δευτερο Pc και online game απο τριτο εκανε 2 λεπτα, την ταχυτητα δεν την εγγραφε , se site βλεπε στην υπογραφη μου ποσο ανεβαζει (8αρα γραμμη παντα)
    απο εκει και περα επειδη ημουν στην 4νετ δεν μπορω να πω οτι η παρεχομενη υπηρεσια που ειχα σε download ηταν κακη, απενατιας ευχαριστημενος ημουν (το τορρεντ τωρα δεν πιανει τα αντιστοιχα μπορει να φταιει το sagem δε ξερω το qos του) αλλα αισθανομουν οτι αρκετες φορες δεν ειχα adls, αναπολουσα την εποχη των 750 kbs , αποσυνδεσεις , δεν συνδεοταν ξανα , ειχα κατεβασει το ρουτερ (usr 9107 )στα 8 για να σταθεροποιησω την γραμμη, αλλα και παλι δεν εφυγα!
    Το προβλημα εγινε οταν απο λαθος συννενοηση για μια αλλαγη που ζητησα στην γραμμη μου, διεκοπη το νετ και μου ζητησαν απο την 4νετ 1 μηνα και .. για να ξανασυνδεθω, δεν γινοταν να περιμενω τοσο χρονο αυτο ηταν ολο.
    THE DOCTOR!

    Aρχή σε linux--------------->

  15. #15
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Να ρωτήσω κάτι (ξανά). Αυτό το tx pwr στα 22dB δεν μου κάθεται ΚΑΘΟΛΟΥ καλά. Και το κακό είναι ότι είναι 22dB μόνο στον ΟΤΕ καθώς με Forthnet ήταν 19. Υπάρχει θέμα με αυτό; Μπορεί να φτιαχτεί αν δηλώσω ότι είναι υψηλό στις βλάβες;

    Επίσης, αυτό που με παραξενεύει είναι ότι το router συγχρονίζει όπως θέλει. Άλλοτε μου βγάζει attenuation 34 (που είναι μάλλον φυσιολογικό δεδομένου και του 30 με Forthnet) και άλλοτε στα 40.5 που είναι μάλλον fake. Στην δεύτερη περίπτωση συγχρονίζω χαμηλά. Επίσης, το upload συγχρονίζει όπως θέλει. Άλλοτε 500, άλλοτε 700 άλλοτε (και σωστά 920+).

    Να δηλώσω ότι ακόμα δεν έχω πάρει επίσημα την υπηρεσία (username/password) από το 134 αλλά γενικά όλα αυτά τα σκαμπανευάσματα ενώ ήδη έχω adsl δεν μου αρέσουν.

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερωτήσεις για μετάβαση σε Forthnet
    Από fusion στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-09, 12:37
  2. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-08, 15:38
  3. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-08, 04:09
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-07, 18:08
  5. Μετάβαση απο την Vivodi στο Conn-x ~ Απορίες
    Από georgep800 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-07, 15:18

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας