Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 54
  1. #16
    Εγγραφή
    03-06-2009
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    29 ευρώ για ένα Service Pack.
    Καλά είναι., $$
    Service Pack είναι άλλη έννοια, εδώ μιλάμε για Major Upgrade του Mac OS X κάτι πολύ μεγαλύτερο απο service pack

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μπροστά είναι το 64bit το κουτσό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc
    Οι μισές βασικές τους εφαρμογές συστήματος παραμένουν 32 bit, στο snow kitty.
    Τόσο εγώ όσο και οι Linuxάδες μπορούμε να έχουμε 64bit full.
    Απάντηση:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Apple Inc.
    All key system applications are now 64-bit. Nearly all system applications — including the Finder, Mail, Safari, iCal, and iChat — are now built with 64-bit code

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το openCL είναι μόνο για παιχνίδια και γραφικά δυστυχώς.
    Ορισμός OpenCL:
    A new technology that unleashes the power of graphics processors to accelerate application performance.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλάει για ψηφιακή αναπαραγωγή... Blue ray θα βάλουν στο iTunes ?
    Μεγάλη εξέλιξη στη τεχνολογία το blu-ray! Όχι δε κάνει το ίδιο πράγμα με όλους τους ψηφιακούς δισκους

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατί έχετε και τρελή υποστήριξη των φορμά...
    Έχεις απόλυτο δίκιο!!! ΠΟΤΕ δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα!


    Το δικό μου σχόλιο γενικά είναι πως το νέο upgrade είναι φοβερό, προσθέτει πάμπολα καινούρια enchancements και πάνω απο όλα προσφέρει πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα (για όσους έχουν χρησιμοποιήσει κάποια developer έκδοση θα καταλάβουν).
    Σκοπός της Apple δεν ήταν να κάνει κάτι πρωτοποριακό αλλά να δώσει ένα μεγάλο performance boost στο ήδη υπάρχον εκπληκτικό Leopard. Το μόνο ερώτημα είναι: πληρώνετε για να έχετε ένα γρηγορότερο και βελτιστοποιημένo Leopard;

    Αυτά απο μένα
    Φιλικά

    p.s. keep walking
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xristosp : 09-06-09 στις 20:26.

  2. #17
    Εγγραφή
    08-10-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μου Mac αλλά το θέμα είναι οτι έχω χρησιμοποιήσει και Windows και Linux (ubuntu κυρίως). Το θέμα είναι οτι και τα 2 που προανέφερα είναι αρκετά "χοντροκομμένα" για να μπορούν να μπουν στα περισσότερα μηχανήματα. Αυτά έχουν γίνει πολύ κομμένα κ ραμμένα στα μέτρα των μηχανημάτων (όσο αυτό είναι δυνατό).
    Όσο αναφορά τα 64bit ούτε τα Windows Vista ούτε τα ubuntu έχουν ακόμα πλήρη υποστήριξη. Είχα βάλει 64bit Vista Business και Kubuntu 64bit στο Vaio που έχω και αμφότερα είχαν προβλήματα. Το μεν πρώτο γιατί δεν έβρισκε συσκευές του laptop και το μεν δεύτερο με τις εφαρμογές. Οπότε δεν νομίζω οτι αξίζει να μιλάμε, γιατί κανονικά θα έπρεπε όλα τα συστήματα που σχεδιάζονται και θέλουν να λέγονται σύγχρονα θα έπρεπε να υποστήριζαν πλήρως τα 64bit. Περιμένω τουλάχιστον τα Windows 7 να μην έχουν τέτοια προβλήματα.

  3. #18
    Εγγραφή
    09-08-2003
    Περιοχή
    UK
    Μηνύματα
    216
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    VirginMedia
    Σημαντικά σημεία του παραπάνω άρθρου from Kirimis...συγγνώμη για το copy and paste αλλά τα παρακάτω απαντάνε πολλά από όσα ειπώθηκαν παραπάνω από κάποιους που μάλλον δε ψάχνουν πριν γράψουν...

    Snow Leopard" does make some big improvements under the hood. As was stated in the keynote this morning, they have refined 90% of Leopard. Finder has been rewritten, Safari is faster, hardware accelerated Quicktime, better searching, Exchange integration and better 64-bit software support. Despite what some have said, it is a new operating system. I don't mean to in anyway disparage the work that Apple has done because it is a new big release and not just a service pack.

    I also applaud Apple for offering Snow Leopard as an upgrade for only $29 to Leopard users. They must have seen the news that Microsoft would be offering Windows 7 upgrades for far less than "normal" ($49) and decided they should do the same. In such a tough economic time it's good to see the price reflect the market a bit.

  4. #19
    Εγγραφή
    04-12-2003
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    282
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    Wind - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kirimis Εμφάνιση μηνυμάτων
    καποιες πολυ δικαιες παρατηρησεις γυρω απο την χτεσινη λασπολογια της Apple:
    http://www.neowin.net/news/main/09/0...sy-is-blinding
    Ε ATG? Δεν συμφωνεις? Καλα δεν τα λεει το αρθρο?
    όχι ακριβώς, εγώ δεν συμφωνώ τόσο πολύ με το άρθρο
    το snow Leopard δεν προσφέρει πολλά καινούρι πράγματα άμεσα στον χρήστη, αλλά αφορά το ξαναγράψιμο του Leopard αποκλειστηκά για intel επεξεργαστές, για αυτό και η ονομασία, η τιμή για όσους αναβαθμίσουν από Leopard,...
    Το snow Leopard θα αποτελέσει τη βάση για τα επόμενα λειτουργικά που θα ακολουθήσουν, όπως ακριβώς έγινε με το 10.0 το οποίο αποτελούσε βάση ακόμα και για τα Leopard.
    Δεν μπορείς να κάνεις άμεση σύγκριση στην ανάπτυξη λειτουργικών ανάμεσα σε Microsoft και Apple:
    WindowsMe (2000)- WindowsXP(2001) - WindowsVista (2005)- Windows7(2009)
    Cheetah(2001)- Puma(2001)- Jaguar(2002)- Panther(2003)- Tiger(2005) - Leopard(2007)- snowLeopard(2009)

  5. #20
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Kαι γιατι δε δινουν το update τζαμπα;

    Οι χρηστες Mac ηδη εχουν πληρωσει τα κερατα τους σε σχεση με τους 'απλους' χρηστες.

  6. #21
    Εγγραφή
    26-09-2007
    Περιοχή
    37.75Ν/26.95Ε
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    4.640
    Downloads
    14
    Uploads
    3
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Oxygen
    Post
    Η Apple μπορεί να έχει πολλές ανακοινώσεις να κάνει στο φετινό WWDC (Apple Worldwide Developers Conference), που άνοιξε τις πύλες του χθες στο San Francisco, αλλά φαίνεται ότι απλά δεν θα μπορούσε να μην αφήσει μερικές αιχμές για τη Microsoft.

    Την τιμή είχε ο Bertrand Serlet, επικεφαλής του τομέα ανάπτυξης λογισμικού της Apple που ανεβαίνοντας στη σκηνή είπε "τι έντονη αντίθεση έχει το λειτουργικό μας συγκρινόμενο με τα Vista"

    Συνέχισε επισημαίνοντας "σε πόσο μεγάλο τέλμα βρίσκετε η Microsoft που προσπαθεί να βγει με τα Windows 7", δεν είχε ούτε πολλά καλά πράγματα να πει για τα Windows 7 "ακόμα ποιο πολύπλοκα" από τα Vista επειδή απλά βασίζονται "στην ίδια παλιά τεχνολογία όπως τα Vista. Βασικά είναι μία ακόμα έκδοση των Vista"

    Πηγή: engadget & computerworld

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  apple-windows-wwdc-06-08-09.jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  31,8 KB 
ID: 57524

  7. #22
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Σοβαρος ανθρωπος αυτος ο Serlet.....

  8. #23
    Εγγραφή
    07-12-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    749
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15476/870
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    ZTE ZXHN H108L
    SNR / Attn
    9(dB) / 28.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σοβαρος ανθρωπος αυτος ο Serlet.....
    Mιλάμε για σοβαρότητα? Τι πρέπει να πει και η Microsoft με αυτή τη μαιμού που έχει για CEO ? http://www.youtube.com/watch?v=Ar_r2kE9Ej4

  9. #24
    Εγγραφή
    02-12-2006
    Περιοχή
    ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Μηνύματα
    866
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    PHILIPS CGA5722
    SNR / Attn
    10(dB) / 25(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    29 ευρώ για ένα Service Pack.
    Καλά είναι., $$
    Επιτέλους αρχίζει να πλησιάζει τον εκσυγχρονισμό και η Apple, που όλο και όλο που έχει είναι να γράψει ένα Software για 5 συγκεκριμένα μηχανάκια.
    Έγραψες!

  10. #25
    Εγγραφή
    28-05-2007
    Μηνύματα
    680
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    29 ευρώ για ένα Service Pack.
    Καλά είναι., $$
    Επιτέλους αρχίζει να πλησιάζει τον εκσυγχρονισμό και η Apple, που όλο και όλο που έχει είναι να γράψει ένα Software για 5 συγκεκριμένα μηχανάκια.
    Βασικά αν και για τα Apple συμβαδίζει ή άποψη μου με το Wantilles ,θα ήθελα να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου...

    Γιατί πόσοι θα πληρώσουν αδιαμαρτύρητα το Sp των Vista AKA Windows 7 ; Η να πώ πόσοι θα το πληρώσουν με το ζόρι λόγω των ΟΕΜ;;Και για να μην πιάσω το πόσο γιατί σίγουρα θα είναι περισσότερο από 30$.

    Για μία εταιρία που σε κοπανάει οικονομικά γιατι έτσι,τα 30$ μου φάνηκαν λίγα...

    Τώρα για το 64bit έχει ειπωθεί άπειρες φορές πως το μόνο σοβαρό λειτουργικό είναι το Linux.Και ο λόγος γιατί εδώ και πολύ καιρό έχει devs που γράφουν σε 64bit.Στα windows το 90% του software βγαίνει πρωτίστως για 32bit και αν έχουν χρόνο στα 64...Είναι δυνατόν πλατφορμα σαν το Photoshop και το premiere να βγαίνει στα 32 bit;;Αν αυτά δεν έχουν ανάγκη το καλύτερο RAM management των 64bit τότε ποιο το έχει;;

  11. #26
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minos197 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά αν και για τα Apple συμβαδίζει ή άποψη μου με το Wantilles ,θα ήθελα να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου...

    Γιατί πόσοι θα πληρώσουν αδιαμαρτύρητα το Sp των Vista AKA Windows 7 ; Η να πώ πόσοι θα το πληρώσουν με το ζόρι λόγω των ΟΕΜ;;Και για να μην πιάσω το πόσο γιατί σίγουρα θα είναι περισσότερο από 30$.

    Για μία εταιρία που σε κοπανάει οικονομικά γιατι έτσι,τα 30$ μου φάνηκαν λίγα...

    Τώρα για το 64bit έχει ειπωθεί άπειρες φορές πως το μόνο σοβαρό λειτουργικό είναι το Linux.Και ο λόγος γιατί εδώ και πολύ καιρό έχει devs που γράφουν σε 64bit.Στα windows το 90% του software βγαίνει πρωτίστως για 32bit και αν έχουν χρόνο στα 64...Είναι δυνατόν πλατφορμα σαν το Photoshop και το premiere να βγαίνει στα 32 bit;;Αν αυτά δεν έχουν ανάγκη το καλύτερο RAM management των 64bit τότε ποιο το έχει;;
    Άλλο 3 χρόνια ανάπτυξης, άλλο 1,5. Εγώ πήρα τα Service Pack Μου τζάμπα κάθε χρόνο, και η υποστήριξη για τα Vista που αγόρασα θα υπάρχει, και θα βγουν και άλλα, όταν τα ήδη πρώτα καημένα Mac με core duos έγιναν discontinued, ενώ ζητούν 30 δολλάρια για τους ΚΑΤΟΧΟΥΣ, η απόλυτη κοροιδία καθώς τα PowerPC και Coreduos είναι discontinued ενώ όσα ήρθαν αργότερα ήταν πάντα με Leopard...

    Η απόλυτη κλεψιά έγινε στην αρχική τιμή μην ανησυχείς.
    Τα Windows 7 σε upgrade θα ζητούν 50 δολλάρια, αν θεωρηθούν σωστές οι φήμες του BestBuy. To καλό με τα PC είναι πως οποιοσδήποτε επιθυμεί, μπορεί ακόμη και αν έτρεχε XP να αγοράσει windows 7.

    Μάλλον αυτό θα κάνουν και οι καημένοι Macάδες, που δεν πληρούν τα κριτήρια.

    ........Auto merged post: manosdoc πρόσθεσε 54 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    κλάφτε το πάλι το OpenCL τόσο υπερσύγχρονο.
    Εγώ το απολαμβάνω με Intel onboard mobile....
    http://www.neowin.net/news/main/09/0...cl-limitations
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manosdoc : 10-06-09 στις 21:47. Αιτία: auto merged post
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  12. #27
    Το avatar του μέλους desertman
    desertman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλο 3 χρόνια ανάπτυξης, άλλο 1,5. Εγώ πήρα τα Service Pack Μου τζάμπα κάθε χρόνο, και η υποστήριξη για τα Vista που αγόρασα θα υπάρχει, και θα βγουν και άλλα, όταν τα ήδη πρώτα καημένα Mac με core duos έγιναν discontinued, ενώ ζητούν 30 δολλάρια για τους ΚΑΤΟΧΟΥΣ, η απόλυτη κοροιδία καθώς τα PowerPC και Coreduos είναι discontinued ενώ όσα ήρθαν αργότερα ήταν πάντα με Leopard...

    Η απόλυτη κλεψιά έγινε στην αρχική τιμή μην ανησυχείς.
    Τα Windows 7 σε upgrade θα ζητούν 50 δολλάρια, αν θεωρηθούν σωστές οι φήμες του BestBuy. To καλό με τα PC είναι πως οποιοσδήποτε επιθυμεί, μπορεί ακόμη και αν έτρεχε XP να αγοράσει windows 7.

    Μάλλον αυτό θα κάνουν και οι καημένοι Macάδες, που δεν πληρούν τα κριτήρια.

    ........Auto merged post: manosdoc πρόσθεσε 54 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    κλάφτε το πάλι το OpenCL τόσο υπερσύγχρονο.
    Εγώ το απολαμβάνω με Intel onboard mobile....
    http://www.neowin.net/news/main/09/0...cl-limitations
    καημένος είσαι εσύ που δεν έχεις γνώσεις και εμπειρίες περί Mac...
    άστο φίλε... έχουμε πήξει απο άσχετους...

  13. #28
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από desertman Εμφάνιση μηνυμάτων
    καημένος είσαι εσύ που δεν έχεις γνώσεις και εμπειρίες περί Mac...
    άστο φίλε... έχουμε πήξει απο άσχετους...
    Καλή τύχη με το γατάκι σας. Είναι τόσο cool.
    Είστε τόσο cool, και εμείς οι άσχετοι.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  14. #29
    Εγγραφή
    21-10-2005
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    181
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    15931/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Vigor 110 + WRT54GS
    SNR / Attn
    6(dB) / 15(dB)
    Πέρα απο την πλάκα και τα γούστα, όσοι πέσατε να γκρινιάξετε για την είδηση του DaveMurray,

    α) Εργάζεστε και στηρίζετε τα παραπάνω με solid tests, ή είναι υποκειμενικές προτιμήσεις φοιτητών?

    β) Με τι data sets δουλεύετε και βγάζεται το MacOS "άχρηστο" ενώ Windows/Linux "καλύτερα"?
    De gustibus non est disputandum...

  15. #30
    Το avatar του μέλους DaveMurray
    DaveMurray Guest
    δεν είναι το macos "άχρηστο"..... Unix είναι, δηλαδή έχει βασιστεί και σε FreeBSD.... Ότι καλά έχει το Unix, (και το Linux, αν και είναι Unix Like...) έχει και το macos....

    Δεν υπάρχει άχρηστο λειτουργικό.... Όλα είναι καλά.....

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας