Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    16-12-2005
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Kαλησπερα forumites...

    Αρχικα να πω οτι ουδεν προβλημα με την vivodi εδω και 6 μήνες που είμαι συνδρομητης. Αψογη εως πριν και 3 εβδομάδες η εξυπηρετηση πελατων αλλά και το Τεχνικό Τμήμα του...όμως...

    πριν 3 εβδομάδας χάθηκε το internet. Το τεχνικό τμήμα του επέμεινε οτι φταίνε τα καλώδια μου, να άλλαξω καλώδια, πριζάκια μπουρου μπουρου...τελικά κάποιος από τους τεχνικους το περασε σε βλάβη lvl2.

    Hρθε λοιπον ο τεχνικός τους (ενας καταπληκτικός ανθρωπος και τον ευχαριστώ πολυ! ) και μου είπε οτι ολα ειναι καλα στο σπιτι μου, το πρόβλημα πρέπει να το δει ο πλεον ο ΟΤΕ.
    Αρχικά η παρατήρησή μου ειναι, γιατί η vivodi μετα από πολλες κλήσεις μου έκανε 3 εβδομάδε να μου στείλει τεχνικο και μαλιστα παραλίγο να με βάλουν να ξηλώσω ΟΛΑ τα τηλεφωνικά καλώδια.

    Έπειτα σε κουβέντα που ειχαμε (με τον τεχνικό) μου είπε οτι 1 Ιουλίου τους απολύουν ΟΛΟΥΣ, και η Vivodi θα συνεργάζεται με εξωτερικά συνεργεία τεχνικών. αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, τότε φαντάζομαι οτι πλεον για να σου έρθει τεχνικός στο σπιτι, θα περνάνε μηνες.... (βλεπε προηγουμε Post μου για HOL )
    Έπειτα μου είπε οτι η Vivodi μάλλον θα αγοραστεί από άλλον πάροχο (κατι ακουστηκε για ΟΝ TELECOMS....)

    Τα συμπεράσματα δικά σας.
    Προσωπικά ειμαι ευχαριστημένος, αν εξαιρέσουμε τα τελευταία γεγονοτα.
    το μέλλον φοβάμαι...!!

  2. #2
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Εκάλη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.534
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    ZTE H1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kracken_74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... η Vivodi θα συνεργάζεται με εξωτερικά συνεργεία τεχνικών. αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, τότε φαντάζομαι οτι πλεον για να σου έρθει τεχνικός στο σπιτι, θα περνάνε μηνες....
    Εγώ πιστεύω ότι εφόσον το στήσουν σωστά το θέμα με τους "εξωτερικούς" θα υπάρχει κάποιος στην περιοχή που μένεις και η πρόσβασή του στο χώρο σου θα είναι πιο εύκολη και γρήγορη από τον τεχνικό της εταιρίας που θα πρέπει να προγραμματίζει τις επισκέψεις του, με σημείο αναφοράς τα γραφεία στο Χαλάνδρι

  3. #3
    Εγγραφή
    08-01-2009
    Περιοχή
    Νότια Προάστεια
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v.7
    Το θέμα της πώλησης σε άλλη εταιρία δεν παίζει. Όσο για τα εξωτερικά συνεργεία τεχνικών δεν είναι κατι που ΘΑ γίνει, είναι κάτι που ΗΔΗ υπάρχει.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-12-2005
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KIRA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα της πώλησης σε άλλη εταιρία δεν παίζει. Όσο για τα εξωτερικά συνεργεία τεχνικών δεν είναι κατι που ΘΑ γίνει, είναι κάτι που ΗΔΗ υπάρχει.
    Kάτι που ΉΔΗ υπάρχει???
    Θες να πεις οτι στην δική σου περιοχή ήρθε τεχνικός Συνεργαζόμενος με την Vivodi?
    Γιατί αυτός που ήρθε σε εμένα ήταν υπάλληλος της Vivodi και ειναι σίγουρο αυτο γιατί μου το είπε ο ίδιος οτι τον απολύουν σε λιγο διάστημα.

    Φίλε Catchphrase, το σκέφτηκα αυτό που είπες. Σωστο αυτό που λες για το θέμα περιοχής, αλλά μέχρι τώρα η Vivodi πλήρωνε με μισθο π.χ. 10 τεχνικούς. οπότε όσες φορες και να χρειαζόταν (είτε για ένα ραντεβού είτε για 10 σε μία μέρα) τα ίδα λεφτα θα πλήρωνε. Τώρα αν πληρώνει τους τεχνικούς με ραντεβού, δε νομίζω να τον στέλνει σπίτια μας το ίδιο εύκολα...αυτό εννούσα.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Εκάλη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.534
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    ZTE H1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kracken_74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kάτι που ΉΔΗ υπάρχει???
    Θες να πεις οτι στην δική σου περιοχή ήρθε τεχνικός Συνεργαζόμενος με την Vivodi?
    Γιατί αυτός που ήρθε σε εμένα ήταν υπάλληλος της Vivodi και ειναι σίγουρο αυτο γιατί μου το είπε ο ίδιος οτι τον απολύουν σε λιγο διάστημα.

    Φίλε Catchphrase, το σκέφτηκα αυτό που είπες. Σωστο αυτό που λες για το θέμα περιοχής, αλλά μέχρι τώρα η Vivodi πλήρωνε με μισθο π.χ. 10 τεχνικούς. οπότε όσες φορες και να χρειαζόταν (είτε για ένα ραντεβού είτε για 10 σε μία μέρα) τα ίδα λεφτα θα πλήρωνε. Τώρα αν πληρώνει τους τεχνικούς με ραντεβού, δε νομίζω να τον στέλνει σπίτια μας το ίδιο εύκολα...αυτό εννούσα.
    Ο τεχνικός που ήρθε στο σπίτι μου πριν από 2 μήνες περίπου για να μου φέρει το Pirelli ήταν εξωτερικός συνεργάτης (τουλάχιστον έτσι μου είπε).

    Εφόσον δεν ξέρουμε τι σύμβαση έχει κάνει η vivodi με τους εξωτερικούς δε μπορούμε να ξέρουμε.
    Φυσικά, αν τους πληρώνει ανά ραντεβού, τότε έχεις δίκιο ότι θα τους στέλνει πιο δύσκολα.

  6. #6
    Εγγραφή
    07-02-2005
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    561
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Vivodi Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΑΘΗΝΑΣ
    Router
    Speedtouch 780
    Αυτό που λες, λέγεται outsourcing.

    Οι περισσότερες εταιρίες σήμερα, έχουν βρει πιο καλό και αποδοτικό, το να σπάνε τις δουλειές σε τμήματα και τομείς, και να δίνουν το κάθε τμήμα, σε εξωτερικούς συνεργάτες, ακόμα και σε άλλες εταιρίες. Έτσι τους βγαίνει πιο οικονομικά, καθώς δεν χρειάζεται να εκπαιδεύσουν το προσωπικό τους, το οποίο έτσι κι αλλιώς δεν θα τους καλύψει σε όλους τους τομείς.

    Για παράδειγμα, για την εγνατεία οδό, μία ήταν η εταιρεία που το ανέλαβε, η οποία ανέθεσε σε άλλη εταιρία την μελέτη, σε άλλη εταιρία τις γέφυρες, σε άλλη εταιρία τα τούνελ, σε άλλη εταιρία την ασφαλτόστρωση, σε άλλη εταιρία τις διαφημίσεις και το PR, σε άλλη εταιρία την συντήρηση, σε άλλη εταιρία το τηλεφωνικό της κέντρο κλπ... Ακόμα και την επίβλεψη σε εξωτερικούς συνεργάτες την είχε αναθέσει.

    Το ίδιο ισχύει και στο χώρο της πληροφορικής. Για παράδειγμα ο ΟΤΕ κάνει ακριβώς το ίδιο. Ζητήσαμε εμείς από τον ΟΤΕ να μας κάνει δομημένη καλωδίωση στο κτήριό μας, και όταν ήρθαν οι εργάτες να περάσουν την καλωδίωση, διαπίστωσα ότι είναι outsourcing. Ομοίως και οι οπτικές ίνες. Ζητήσαμε προσφορά για 5 χλμ οπτική ίνα, και μάθαμε ότι το δίνει και αυτό outsourcing.

    Έτσι σκοπεύει λοιπόν (σύμφωνα με τα λεγόμενά σου) να κάνει και η Vivodi. Δεν μου φαίνεται καθόλου περίεργο. Αν είναι τεχνικός της Vivodi, και έρθει σπίτι σου για βλάβη, θα έχει την τεχνογνωσία να κάνει 10 πράγματα. Τίποτε παραπάνω. Δεν είναι εξάλλου ο διαχειριστής δικτύου της Vivodi για να σου λύσει όλα σου τα προβλήματα σε 5 λεπτά ως δια μαγείας. Το ίδιο θα γίνεται και με τον εξωτερικό συνεργάτη. Θα έρχεται σπίτι σου για την βλάβη, και θα ξέρει επίσης να κάνει 10 πράγματα. Ούτε ένα παραπάνω. Το ίδιο πράγμα δηλαδή.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Μήπως έστειλε και σε σας η Vivo το συνημμένο γράμμα;
    Δεν είναι λίγο περίεργο και μήπως θέλει να μας δεσμεύσει για ένα χρόνο με τις τρέχουσες τιμές αφού ζητάει να βάλουμε την υπογραφή μας;
    Τι πιστεύετε;
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails vivo.gif  


  8. #8
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.349
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skaramazoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι λίγο περίεργο και μήπως θέλει να μας δεσμεύσει για ένα χρόνο με τις τρέχουσες τιμές αφού ζητάει να βάλουμε την υπογραφή μας;
    Τι πιστεύετε;
    Μήπως;
    Αφού το λέει ξεκάθαρα ότι πρόκειται για ανανέωση με 12μηνη δέσμευση.

  9. #9
    Εγγραφή
    21-04-2007
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Vivodi Full
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - Ν.ΙΩΝΙΑΣ
    SNR / Attn
    7(dB) / 25(dB)
    Απο δικια μου εμπειρια ΟΛΟΙ οι εξωτερικοι δεν ξερουν τιποτα ειναι ευκαιριακοι και δεν εχουν συνεννοηση με την εταιρια μονο 10 με 15 βλαβες τη μερα απο διαφορους παροχους να βγαλουν.Οι τεχνικοι ιδιας εταιριας εχουν ΠΑΝΤΟΥ προσβαση στο δικτυο αλλα και στον ΟΤΕ αν θελουν.ON και HOL την πατησανε με εξωτερικους και φτιαχνουν δικο τους τμημα οπως παστα ομως ι VIVO !!!!!!!?????????????

Παρόμοια Θέματα

  1. Τι συμβαίνει με την τηλεφωνία της HOL?
    Από torchrelay στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-07, 18:25
  2. Συμβαινει κατι με την tellas?????
    Από fenderiarhs στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-06, 17:03
  3. τι συμβάινει με την A8V-Deluxe?
    Από alfa156 στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-05, 12:59
  4. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-05, 17:57
  5. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-03, 20:24

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας