Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    13-01-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    νοικιαζω σπιτι και θελω να επιλεξω μια απο αυτες τις μαρκες γαι να βαλω ενα φτηνο κλιματιστικο. Καμια εμπειρια?

  2. #2
    Εγγραφή
    30-08-2006
    Μηνύματα
    2.410
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    KV 50.000/5.000
    ISP
    FORTHNET circa 2006
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    14(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aφου θα παρεις φτηνο παρε το φτηνοτερο με Α κλαση
    http://www.skroutz.gr/s/80965/General-Mom-809.html

    Α κλαση + inverter φτηνο δες εδω
    http://www.skroutz.gr/s/39231/F-U-FU26-2410-MR.html
    AMD FX-8320 | HYPER 212 EVO | 2X ARCTIC COOLING F12 PWM 120MM | CORSAIR CARBIDE 200R | ASUS M5A97 R2.0 | Kingston HyperX 1600MHZ@1866 9-10-9 2X4GB | ASUS 760 GTX OC DCUII @1300/7000 | THERMALTAKE SE SMART MODULAR 630W

  3. #3
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Τωρα με την επιδοτηση συμφερει να παρεις ενα μικρο inverter Α/Α!
    Συμμετεχουν πολλα μαγαζια ακομη και υπερκαταστηματα οπως το Praktiker, MediaMarkt, Ηλεκτρονικη κλπ
    http://www.allazoklima.gr/list.html
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  4. #4
    Εγγραφή
    13-01-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    δε παιρνω κατι ακριβο παιδια γιατι επειδη εδω νοικιαζω το κλιματιστικο θα μειενι στο σπιτι οταν φυγω κια ο ιδιοκτητης δε θα μου δωσει ολα τα λεφτα.οποτε μου αρκει κατι που να καενι λιγο θορυβο και να κελυπτει ενα δωματιο 4χ 5.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τωρα με την επιδοτηση συμφερει να παρεις ενα μικρο inverter Α/Α!
    Συμμετεχουν πολλα μαγαζια ακομη και υπερκαταστηματα οπως το Praktiker, MediaMarkt, Ηλεκτρονικη κλπ
    http://www.allazoklima.gr/list.html
    Αυτό όμως προϋποθέτει αυτό:

    Δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλοι οι πολίτες/ καταναλωτές, οι οποίοι έχουν σε κατοικία τους παλαιά συσκευή κλιματισμού εν λειτουργία και θέλουν να την αντικαταστήσουν με άλλη, νέας τεχνολογίας, ενεργειακά αποδοτικότερη.

  6. #6
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    επειδη ειμαι και εγω στην ιδια κατασταση με εσενα, πηγα περυσι στο carrefour πηρα ενα κλιματιστικο 12αρι της carrefour και ειμαι κατευθουνσιασμενος και για τα λεφτα του αλλα και εν συγκρισει με επωνυμα που εχω σε αλλο σπιτι

    (Μου ειπε ο μαστορας που το εβαλε οτι οι κομπρεσορες των 12 αρηδων και πανω ειναι καλυτεροι των μικρων 9αριδων οπου κοιτανε και βαζουν οτι πιο φθηνο/σαβουρα υπαρχει)

  7. #7
    Εγγραφή
    02-07-2005
    Περιοχή
    ::1
    Μηνύματα
    677
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Forthnet
    Router
    Crypto F200
    SNR / Attn
    6(dB) / 52(dB)
    Επειδή είμαι και εγώ σε παρόμοια φάση, είναι κανένας που να κάνει δωρεάν εγκατάσταση; Δηλαδή να δώσω για την εγκατάσταση όσο και για το κλιματιστικό το βλέπω κάπως.

    Σε περίπτωση μετακόμισης το κλιματιστικό θέλει πάλι γέμισμα με αέριο στο άλλο σπιτι(νέα εγκατάσταση υποθέτω);
    ___________________________________________________
    NoDsl is playing: Muse - Uprising (Open your eyes remix)

  8. #8
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    που και που κανει τετοια προσφορα το mediamarkt διαφορετικα ή παρε χρυση ευκαιρια ή ρωτα καταστημα

    περυσι εγω εδωσα 65 για 12αρι και σε πληροφορω οτι οι τυποι ηταν πιο φθηνοι αποτι να επερνα καποιον ψηκτικο απο αλλου να το βαλει....

  9. #9
    Εγγραφή
    13-01-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    τελικα πηγα και πηρα απο mediamarkt το πιο φτηνο ενα Fujimi 9αρι με 149 €. ειδα και αυτο στα carrefour αλλα δεν ειχε καθολου στοιχεια και εφυγα. εξξαλου ηταν 13 αρι νομιζω. το σ/κ θα το περασω μαλλον και θα σας πω εντυπωσεις πρωτης χρησης. Παντως σχετικα με τα Fujimi στο media markt ο υπαλληλος μου ειπε οτι τα φερνουν απο τοτε που ανοιξαν και δεν εχουν βγαλει προβληματα. Κριμα παντως που δε μπορουσα να παρω ενα καλο κλιματιστικο αν οχι inverter τοτε τουλαχιστον επωνυμο κλασσης Α αλλα οπως εξηγησα δε θα το κρατησω και ο ιδιοκτητης μου ειπε οτι οταν φυγω δε θα καλυψει πανω απο τα μισα. Ελπιζω οτι αυτο που πηρα να ειναι οικονομικο σχετικα και να εχι αθορυβη εξωτερικη μοναδα, στο καταστημα εγραφε 39 dB.

  10. #10
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ύστερα από διάφορες δοκιμές με low budget (κινέζικες εταιρείες που δε τις ξέρει η μάνα τους), κατέληξα στο συμπέρασμα ότι μακροπρόθεσμα βγαίνει φθηνότερα ένα καλό κλιματιστικό. Ενώ τα κινέζικα με ελάχιστη χρήση (~10 ώρες την εβδομάδα σε πολύ ζέστη/κρύο) μου έβγαζαν σχεδόν κάθε χρόνο βλάβες (μοτέρ, πλακέτα, κτλ) και το συνολικό τους κόστος ήταν διπλάσιο/τριπλάσιο της τιμής τους μέσα σε μια 5ετια, το Mitsubishi εδώ και 8+ χρόνια δεν έχει πάθει απολύτως τίποτα. Μόνο 3 φορές λίγο φρέον έχει προστεθεί και είναι jet, που φυσικά αυτό είναι και θέμα εγκατάστασης όχι μόνο κλιματιστικού. Μάλιστα το συγκεκριμένο έχει δουλέψει ΠΟΛΥ, για οικιακό κλιματιστικό, αφού κάποια καλοκαίρια λειτουργούσε από 18-20 ώρες/μέρα έως να μην κλείσει ούτε λεπτό για 5+ μέρες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NoDsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε περίπτωση μετακόμισης το κλιματιστικό θέλει πάλι γέμισμα με αέριο στο άλλο σπιτι(νέα εγκατάσταση υποθέτω);
    Δεν θέλει γέμισμα από την αρχή, αν δεν είναι κάφρος ο τεχνικός. Προτού το "ξηλώσει", θα κλείσει τις βαλβίδες και δεν θα χαθεί σχεδόν καθόλου φρέον και απλά θα του προσθέσει ελάχιστο αφού το ξαναεγκαταστήσει. Η όλη διαδικασία είναι 10-15 λεπτά η απεγκατάσταση, καθάρισμα και 10-15 λεπτά η νέα εγκατάσταση. Και αν γίνει σωστή εγκατάσταση, δεν χάνει φρέον κάθε τόσο.

  11. #11
    Εγγραφή
    02-07-2005
    Περιοχή
    ::1
    Μηνύματα
    677
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Forthnet
    Router
    Crypto F200
    SNR / Attn
    6(dB) / 52(dB)
    Ευχαριστώ για την απάντηση psyxakias. Και τα noname έχουν τέτοιες βαλβίδες;

    Βασικά είναι το θέμα οτι δεν θέλω να πάρω κάτι καλό γιατί δεν είναι σπίτι μου και υπάρχει και μεγάλη πιθανότητα να μετακομίσω λόγω δουλειάς τους προσεχείς μήνες.

    Δυστυχώς όμως η ζέστη δεν παλεύεται και το κλιματιστικό κρίνεται επιτακτικό. Επίσης είδα αυτά τα φορητά κλιματιστικά 9κ btu. Τι σόι είναι αυτά;

    Μήπως έχει άποψη κάποιος; Ίσως καλύπτει καλύτερα τους 2 χώρους ~20τμ του 2αριού μου απο το να κα΄νω αυτό που σκεφτόμουν δηλ. ένα 12άρι στο σαλόνι και ότι πιάνει στην κρεβατοκάμαρα.
    ___________________________________________________
    NoDsl is playing: Muse - Uprising (Open your eyes remix)

  12. #12
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NoDsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την απάντηση psyxakias. Και τα noname έχουν τέτοιες βαλβίδες;
    Ναι όλα έχουν (τουλάχιστον όσα έχω δει εγώ).

  13. #13
    Εγγραφή
    13-01-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ποση ωρα παιρνει μια εγκατασταση ενος μικρου κλιματιστικου? μιλαμε για απλη εγκατασταση με οχι πανω απο 3 μετρα αποσταση μεταξυ των δυο μοναδων . επισης μια ακομη απορια: βλεπω σε διαμερισματα 3ου οροφου πχ οτι βαζουν την εξωτερικη μοναδα διπλα απο το μπαλκονι εξω απο τη νοητη γραμμη που κανει το καγκελο. δλδ η μοναδα ειναι εξω απο το μπαλκονι. ειναι ευκολο να τοποθετηθει εκει η μοναδα ή χρειαζεται σκαλωσια?

  14. #14
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    οπως το καταλαβες εξαρταται απο οπου θες να το βαλεις

    μπορεις να εισαι στο ισογειο και να το βαλεις στον 2ο, βεβαια οι πιο πολλοι εγκαταστατες αναλαμβανουν σωληνωσεις 2μ οποτε τα εξτρα τα πληρωνεις εσυ

    Η διαδικασια παιρνει περιπου 1 ωρα και καλο ειναι να εχεις καμια σκαλα για να βοηθησεις τεχνικους (συνηθως δεν εχουν)

  15. #15
    Εγγραφή
    13-01-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    σημερα κυριακατικα ηρθε τεχνικος που εργαζεται σε επωνυμη αντιπροσωεπια για να κανει εγκατασταση του FUjimi των 150 €. Αν βαλουμε στην ακρη την φτηνη κατασκευη ο τεχνικος μου δηλωσε εντυπωσιασμενος απο την αποδοση του και επιπλεον αψογη εντυπωση μου εκανε το γεγονος οτι ειναι αθορυβο.Πρωτες εντυπωσις θετικες κια πιστευω οτι αποτελει καλη φτηνη λυση. Ο τεχνικος επισης μου επισημανε οτι καλα Low budget κλιματιστικα ειναι και αυτα μαρκας carrefour. Επισης να τονισω οτι μπορει τα λεφτα της εγκαταστασης να φαινονται πολλα αλλα τελικα αξιζουν διοτι ειναι δυσκολη δουλεια.Τεσσερις ωρες εκανε ο ανθρωπος

Παρόμοια Θέματα

  1. αγορά low budget οθόνης
    Από goku στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-08, 13:05
  2. low-low budget
    Από terry39 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-08, 20:40
  3. Low Budget σύνθεση μόνο κουτί
    Από ofoto στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-08, 14:30
  4. Nvidia super low budget.
    Από ludist στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-08, 13:45
  5. Low budget ADSL...
    Από D-clone στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-05, 14:50

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας