Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    27-10-2004
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σας,

    Την πρώτη ιδέα την έχετε από τον τίτλο. Αυτή είναι η κατάσταση που επικρατεί στη γραμμή μου τις τελευταίες εβδομάδες και αποφάσισα να σταματήσω να έχω τη γραμμή σε ADSLv1 μιας και πληρώνω για ADSL2+. Το θέμα είναι ότι σε G.992.5 αποσυγχρόνιζε άπειρες φορές τη μέρα και δεν μπορούσα ούτε μη απαιτητικές συνδέσεις να πραγματοποιήσω, μέχρι που επικοινώνησα με Forthnet την περασμένη εβδομάδα και ανοίξαμε βλάβη. Μέσα σε ένα 24ωρο μου αύξησαν το SNR (8-9) και μείωσαν την ταχύτητα χρονισμού στα 8.000 kbps. Δυστυχώς τα προβλήματα παρέμειναν και εδώ ήταν το σημείο που μου έλεγαν ότι φταίει η συνδεσμολογία μου, το router μου κτλ. Δοκίμασα χωρίς συσκευές, απομάκρυνα το router από κάθε συσκευή, κτλ. Δυστυχώς δεν δύναμαι να τους πιστέψω ότι φταίω εγώ και αναγκαστικά έχω ζητήσει τεχνικό σπίτι (παρά τον εκφοβισμό για πληρωμή αν φταίω εγώ). Ακόμα δεν έχω λάβει απάντηση για το θέμα του τεχνικού (από αύριο όμως, αυτό το θέμα πάλι θα το ξανακάνω poll). Έτσι λοιπόν η κατάσταση που επικρατεί τώρα είναι πως και με τα δύο router μου έχω το ίδιο θέμα επικρατεί, παρόλα αυτά έχω αφήσει πάνω το Netgear DG834N για να σας δείξω τι γίνεται μέσω DMT tool.

    Μπορεί κάποιος να πει μία γνώμη για να δω πώς πρέπει να κατευθυνθώ; Να ζητήσω εξέταση του Local Loop; Τι συμπεράσματα μπορείτε να βγάλετε από το διάγραμμα; Μόλις τώρα άνοιξα ένα torrent και άρχισε τα disconnects (CRC error burst όπως βλέπετε)

    Το shot στο διάγραμμα είναι με idle γραμμή. Απλά να αναφέρω ότι έχω σταθερό ΟΤΕ και internet Forthnet.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  dmt20090614_1709.png 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  86,4 KB 
ID: 57836
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος [Insomniac] : 16-06-09 στις 03:22. Αιτία: Γραφικά εκτός ορίων

  2. #2
    Εγγραφή
    21-02-2009
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    300
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    78000/10999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΓΑΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Φταις δεν φταις το τεχνικό θα τον πληρώσεις φίλε όπως εγώ.Με τον λογαριάσμό ήρθε και η ταχυπληρωμή η κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό 60,00.

  3. #3
    Εγγραφή
    22-06-2004
    Περιοχή
    York, UK
    Μηνύματα
    3.868
    Downloads
    39
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    160000/30000
    ISP
    Sky
    Κάνε ένα srn monitoring (με το snrft κλικαρισμένο) για ένα εύλογο χρονικό διάστημα, όταν η γραμμή έχει πρόβλημα και αφού σχηματιστεί το αντίστοιχο γράφημα ανέβασε το snapshot, ώστε να δούμε τις όποιες μεταβολές.

Παρόμοια Θέματα

  1. Χαμηλός χρονισμος
    Από NIKOS18382 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-09, 01:38
  2. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-08, 10:59
  3. Zyxel 661HW-D1 και "χαμηλός" χρονισμός
    Από Settler στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-08, 15:40
  4. Συνεχείς αποσυνδέσεις (DMT screenshot)
    Από DiM στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-08, 16:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας